top of page


.png)
.png)
Autor(ka):
Aneta Vacková
Autor(ka):
fakulta:
Aneta
Vacková
Právnická fakulta
rok výjezdu:
2024/2025
email:

Máš otázku? Kontaktuj mě!

Aneta je k dispozici na sítích:


.png)
.png)
Autor(ka):
fakulta:
rok výjezdu:

.png)
.png)
Aneta
Právnická fakulta
2024/2025

Kobe University
praktická stáž
studijní pobyt
Jak Aneta hodnotí svůj pobyt?
univerzita
město
ubytování
finanční náročnost
o univerzitě
Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Kobe University má poměrně rozlehlý kampus na úpatí hory, kde bylo třeba se na začátku zorientovat. Právní předměty byly vyučované na Rokkodai 1st Campus a jazykové předměty na Rokkodai 2nd Campus a přesun většinou trval okolo 10 minut. Místnosti, kde jsme se učili, byly dobře vybavené. V areálu se nachází také několik knihoven - některé starší a některé modernější. Pokud jde o stravování, lze zajít na oběd i na večeři do několika menz ('cafeterias'), které nabízejí velký výběr chutných jídel za velmi slušnou cenu. Kromě toho je v areálu i několik convenience stores, kde lze také koupit jídlo, pití a mnoho dalšího. Kampus je snadno dostupný jak vlakem, tak autobusem (a z několika kolejí i pěšky). Obecně se mi univerzita velmi líbila.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
V Japonsku začíná první/jarní semestr v dubnu a druhý/podzimní semestr v říjnu. Každý ze semestrů je rozdělen na dvě čtvrtletí - některé předměty jsou semestrální, jiné čtvrtletní. Při studiu byl daleko větší důraz na práci během semestru - čtení textů, psaní esejí, skupinové projekty, prezentace apod. Naopak ale zkoušky na konci (všechny byly písemné s výjimkou japonské konverzace) nebyly tolik náročné. Známka se skládala z několika částí a většinou zahrnovala i docházku na hodiny.
Jak vypadá studentský život na univerzitě?
Na univerzitě funguje mnoho studentských spolků - některé jsou více otevřené zahraničním studentům a jiné méně. Obecně se mi zdálo, že jsou studentské spolky v Japonsku brány více vážně (např. některé sportovní spolky měly tréninky i 6 dní v týdnu). V rámci univerzity funguje i několik spolků - např. Truss - které jsou zaměřeny přímo na setkávání místních a zahraničních studentů. Pokud jde o volitelné předměty přibližující jazyk a kulturu, ty jsou zajišťované Global Education Center. Osobně doporučuji si některé předměty od GEC zapsat, a to i přestože nejsou ohodnoceny žádnými kredity. Je to možnost, jak se zdarma naučit jazyk a dozvědět se něco málo o kultuře.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou?
Studium bylo (až na výjimku jazykových předmětů) v angličtině. Každý z nás měl přiděleného tzv. tutora, japonského studenta, kteří nám pomáhali zařizovat např. úřední věci, kde si člověk s angličtinou nevystačí. V každodenním životě jsem hojně využila základní japonské fráze. Přestože by bylo možné si v každodenních situacích s angličtinou vystačit, i malá znalost japonštiny byla místními vřele vítana.

o městě
Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Kobe je na jedné straně ohraničeno mořem a na druhé straně horami. Univerzitní kampus i koleje byly v poklidnější části Kobe. Zároveň bylo jednoduché se vlakem dostat do centra, (Sannomiya), kde je téměř vše, na co si vzpomenete. Nedaleko centra je např. Meriken Park, kde se dá příjemně strávit čas. Z Kobe lze dojet vlakem do Osaky za cca 40 minut a do Kyota za cca 1 h 40 minut. Přímo v Kobe je i zastávka shinkansenu - díky tomu je možné se snadno dostat i do vzdálenějších míst, jakými je např. Tokyo nebo Hiroshima. V centru také staví mnoho nočních autobusů, které lze využít jako levnější variantu k shinkansenu nebo jako prostředek dopravy např. do Matsuyamy.
o financích
Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Z Fondu mobility jsem dostala 65 000 Kč a mé celkové výdaje to pokrylo spíše z menší části, a to zejména z důvodu, že jsem relativně hodně cestovala a výdaje na dopravu tvořily velkou část celkových výdajů. Potraviny i jídla v restauracích byla podobně drahá, nebo dokonce levnější (oproti ČR byly levnější např. ryby; naopak ovoce bylo dražší).
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat?
Na studijním oddělení je možné si zažádat o tři kartičky, díky kterým je možné chodit do vybraných muzeí apod. zdarma - jedna kartička se týkala přímo Kobe, druhá Nary a třetí prefektury Hyogo. U některých vstupů je možné získat slevu po předložení studentské karty; většinou se ale slevy týkaly pouze středoškoláků a mladších. Na dopravu samotnou jsme bohužel žádnou slevu jako 'exchange students' neměli. Za obědy a večeře se dá ušetřit buď v menzách nebo tím, že si člověk sám vaří. Pokud jde např. o čisticí prostředky, je výhodné je kupovat v tzv. '100yen' obchodech, kde je vše za 110 yenů (kvůli dani). Na koleji, kde jsem byla ubytovaná, bylo také možné si na začátku semestru vzít zdarma věci, které tam zanechali předchozí studenti. A také bych doporučila si založit Revolut (a mít ideálně i fyzickou kartu).
.png)
o ubytování
Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Zvolila jsem ubytování na koleji. Kolej, která mi byla přidělena, byla sice jedna ze starších, avšak cenově velmi výhodná. Pokoje byly spíš menší, ale dostačující. Kolej se nacházela poměrně blízko školy - cca 35 minut pěšky - takže bylo možné ušetřit za dopravu. Ubytování na koleji bych mohla doporučit, ale je třeba počítat s tím, že to není pětihvězdičkový hotel. :D Jiný typ ubytování jsem nezkoušela, takže nemůžu porovnat.
o zážitcích
Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Snažila jsem se během pobytu cestovat, jak to jen šlo. Kromě turisticky významných míst jako je např. Tokyo, Kyoto, Nara, Osaka, Himeji, Hiroshima a Kamakura, bych doporučila navštívit i méně známá místa (např. Matsuyama, Uji (zejména pro milovníky čaje), Amanohashidate a Ine Funaya). Mezi moje nejoblíbenější výlety patří Fujiyoshida, kde se nachází pagoda Chureito s krásným výhledem na Mt. Fuji, poté Miyajima (blízko Hiroshimy), a také Okinawa, která se od zbytku Japonska poměrně liší. A samozřejmě Kobe, ve kterém (a v okolí kterého) je mnoho zajímavých míst k navštívení!
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Studium bylo (až na výjimku jazykových předmětů) v angličtině. Každý z nás měl přiděleného tzv. tutora, japonského studenta, kteří nám pomáhali zařizovat např. úřední věci, kde si člověk s angličtinou nevystačí. V každodenním životě jsem hojně využila základní japonské fráze. Přestože by bylo možné si v každodenních situacích s angličtinou vystačit, i malá znalost japonštiny byla místními vřele vítana.
závěrečné hodnocení
Proč právě sem? V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Kobe se nachází v oblasti Kansai, kde jsou situovaná i další významná města jako např. Kyoto, Osaka a Nara, do kterých lze snadno jezdit na jednodenní výlety. Z Kobe je navíc snadný přístup i do vzdálenějších míst díky zastávce shinkansenu a letišti. Líbilo se mi, že je Kobe velmi rozmanité - centrum bylo kosmopolitní, ale univerzita a koleje, na kterých jsem byla ubytovaná, se nacházely v klidnější části města. Je možné vyrazit na výlet do hor a několik zastávek od centra je např. i pláž. Kobe určitě můžu doporučit - vybrala jsem si ho zejména z důvodu, že mě více lákala právě oblast Kansai spíše než Tokyo, ale záleží na preferenci každého.
live-saving tips
Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
... fyzickou kartu Revolut. Jinak mě nenapadá žádná věc, kterou bych během pobytu postrádala. (Akorát bych si možná nechala více místa v kufru. :D)

Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
... jako 'exchange student' nemáte nárok na studentskou slevu na dopravu. Na stránkách Kobe University je tabulka průměrných životních nákladů za měsíc - položka dopravy je však pro studenty na výměnném pobytu značně podhodnocená a zavádějící (i bez započítání cestování).
Nejvíc mě překvapilo, že...
.... jsem za celou dobu pobytu nepocítila žádné zemětřesení.

Nejtěžší pro mě bylo....
... prvních několik dní, kdy bylo potřeba se ve všem zorientovat. (A taky loučení.)
galerie
.png)
Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!
0
ohodnoť zprávu!
ohodnoť zprávu!
omrkni i zprávy dalších autorů o
Kobe University
Další zprávy z regionu Japonsko
bottom of page