top of page
Autor(ka):
Barbora Křivánková
Autor(ka):
fakulta:
Barbora
Křivánková
Fakulta sociálních věd
rok výjezdu:
2022/2023
email:
Máš otázku? Kontaktuj mě!
Barbora je k dispozici na sítích:
baru.krivankova
Autor(ka):
fakulta:
rok výjezdu:
Barbora
Fakulta sociálních věd
2022/2023
University of Sussex
praktická stáž
studijní pobyt
Jak Barbora hodnotí svůj pobyt?
univerzita
město
ubytování
finanční náročnost
o univerzitě
Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
University of Sussex můžu bez zaváhání velmi doporučit. Hned první týden pro nás (vyjíždějící studenty) bylo zorganizováno několik setkání, na kterých nám vysvětlili jak vše na univerzitě funguje, co si musíme zařídit, kam budeme chodit na přednášky a na koho se můžeme obrátit v případě jakýchkoliv dotazů. Na kampusu je dokonce budova zvaná "student centre", kde je každý den otevřená recepce, kdyby člověk měl jakékoliv otázky nebo nějaký problém. Všichni byli velmi milí, nápomocní a za celou dobu, co jsem na Erasmu byla, jsem vždy měla kontakt na někoho, na koho jsem se mohla obrátit. Co se týče vzhledu univerzity, všechny její budovy se nacházejí na kampusu kousek od Brightonu (cca 20 minut autobusem). Většina z nich si zachovává anglické kouzlo - čti typické cihlové domečky, ale vevnitř je velmi moderně vybavená. Kromě přednáškových místností se na kampusu nachází taky několik skvělých kaváren, restaurací a obrovské množství zeleně a parků, kam může člověk během dne zajít a trochu si odpočinout. Skvělou součástí je také hezká knihovna, která je vždycky plná studentů a člověku tak dodává motivaci dělat všechny úkoly včas :)
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Studium na University of Sussex se od našeho českého systému zase tolik nelišilo. Místo Moodle mají svůj vlastní systém, kde člověk najde všechny podklady a informace k přednáškám. Podle typu předmětu se chodí buď na přednášky, nebo i na cvičení. Semestr probíhá zhruba do poloviny prosince a následuje zkouškové období. Zakončení je několik - od testů, aktivity v hodině, průběžných cvičení až po seminární práce. Všechno, co jsem ke splnění potřebovala, jsem se dozvěděla na začátku semestru. Učitelé s námi také aktivně komunikovali a vše probíhalo, jak mělo. Jediná věc, která mě překvapila, byla, že mnohem více než na naší fakultě sledovali docházku na konkrétní předměty.
Jak vypadá studentský život na univerzitě?
Věc, která mě na UoS nejvíce překvapila, byly právě studentské spolky, akce a organizace. Díky nim se na kampusu v podstatě neustále něco dělo. Několik akcí organizovala i sama univerzita, ale v průběhu semestru se o eventy starali spíše studenti. Spolků na univerzitě bylo rozhodně více než 100 a byly různě zaměřené - od sportovních, uměleckých, tvořících po D and D, filmové, fotící, jazykové, kulturně orientované a další. Sama jsem měla problém si vybrat :D Navíc protože všichni měli jako rodný jazyk angličtinu, člověk díky nim mohl poznat spoustu dalších lidí, kteří chodí na UoS jako běžní studenti. Sama můžu velmi doporučit Walking and Hiking Society, která objevovala hezká místa v přírodě okolo univerzity, Life Drawing Society, International Students Society a pak Yoga Society.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou?
Jelikož jsem vyjížděla do Velké Británie, veškerá komunikace probíhala v angličtině. Občas jsem si dohledávala slovíčka v rámci odborných přednášek, ale takových případů bylo spíše méně. Na školu běžně chodí okolo 30 % mezinárodních studentů a přišlo mi, že učitelé i s touto skutečností počítají při prezentacích před třídou a v diskuzích. Univerzita dokonce během semestru pořádá sezení, na které člověk může přijít, pokud je angličtina jeho druhý jazyk, a sjednat si konzultace ohledně gramatiky/slovní zásoby použité v seminárních a dalších pracích. Tuto možnost jsem ale osobně nevyzkoušela. Problém domluvit se, jsem tak neměla. Poměrně rychle jsem si zvykla na britský přízvuk a angličtina na úrovni C1 mi bohatě stačila.
o městě
Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město jsem si okamžitě zamilovala. Hnedka první den jsem se na pláži zapovídala s prodavačem zmrzliny a byla jsem překvapená, jak moc jsou lidé v tomto malém městečku milí a komunikativní pokud se na ně jenom usmějete. Hezký den vám přejí i samotní řidiči autobusů. Velkých památek město samotné zase tolik nenabízí, ale má krásnou atmosféru a nespočetné množství malinkých uliček s drobnými obchůdky, kavárničkami a restauracemi. Je velmi živé - velmi často narazíte na nějaké pouliční umělce, lidi hrající basketbal, obrovské množství pejskařů, kteří chodí okolo pláže venčit svoje miláčky a nouze není ani o večerní akce v klubech. Brighton je také velmi "open-minded", protože je to jedno z prvních měst, kde probíhal Pride. Mým nejoblíběnějším místem byla ovšem obyčejná kamínková pláž a výhled na moře a klišé v podobě zapadajícího sluníčka.
Kromě samotného Brightonu bych určitě doporučila prozkoumat jeho okolí. Dá se v něm objevit krásná příroda, parky, výhledy a další malá roztomilá přístavní městečka. Kromě toho se za hodinu dostanete přímým vlakem do centra Londýna.
TIPS:
- ve městě: Brighton Pavilion, Brighton Pier, i360 tower, po městě také probíhají tours zdarma/na bázi příspěvků, Banksy - two police officers kissing, The Open Market každou sobotu, Preston Park, West Pier Beach, Hove Beach (barevné domečky), Stanmer Park, Old Lanes + North Laines a schované graffitti uličky, Brighton Marina,
- nejoblíbenější kavárna: Lost in the Lanes, Moksha, Bread and Milk; Small Batch Cofee Roasters,
- nejoblíbenější tea room se scones: Leman Tea Room; That Little Tea Shop
- nejlepší horká čokoláda, kterou rozhodně musíte zkusit: Knoops
- moc dobrá a affordable English Breakfast (i vegetariánská): Wetherspoon
- nejlepší fish and chips: Little Jack Fullers (popřípadě vegetariánská verze - No Catch)
- kousek od města: Devil´s Dyke, Seven Sisters Cliff, Eastbourne, Undercliff Walk z Brighton Marina, Worthing, Lewes Castle,
- na víkend je také možné podniknout výlet do měst Bath a Bristol
o financích
Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium na Erasmus v Anglii rozhodně nestačí. Pokud si člověk vaří a nakupuje v supermarketech ALDI nebo Sainsburies (doporučuji velký supermarket - zastávka Sainsburies, který se nachází na půl cesty mezi centrem a univerzitou), tak vychází potraviny poměrně podobně jako v ČR. Ceny jídla v restauracích, ale i v kavárnách a tea rooms jsou ale vyšší než u nás. Stejně tak jsem poměrně hodně financí vynaložila na tříměsíční lístek na bus a další cesty např. když jsem jela do Londýna (pro představu - nejlevnější jízdenka stála 10 liber tam a 10 zpátky, čili cca 600 pouze za cestu). Nejdražší na celé Anglii bylo pak ubytování. Platila jsem zhruba 800 liber/měsíc za pokoj ve sdílené domácnosti a musela jsem podepsat půroční smlouvu, protože na kratší dobu by mi pokoj nikdo nepronajal. Koleje tuším stály o něco méně (cca 650/měsíc), ale ty dostane pouze zlomek studentů.
Do Anglie jsem tedy musela velmi našetřit a počítat s tím, že budou výdaje mnohem větší než stipendium, které obdržím.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat?
Rozhodně bych doporučila nakupovat v ALDI nebo Sainsburies, které jsou mnohem levnější než ostatní supermarkety, a dělat si jídlo do krabiček, nebo si vařit doma. V Sainsburies mají skvělou nabídku, kterou jsem často využívala, když jsem nestíhala vařit - tzv. meal deal, která stojí 3,5 liber a obsahuje "main meal" (= twister, sandwich), snack (=ovoce, sladké, slané) a pití. V případě domácích prostředků a dalších potřeb se mi pak občas vyplatilo zajít do Poundlandu, který sice už dávno nenabízí výrobky za 1 libru, ale někdy jsou ceny nižší, než v ostatních obchodech.
Vyplatilo se mi také koupit student card, která stojí 20 liber a poskytuje 30 % slevu na všechny cesty vlakem. Tzn. pokud pojedete do Brightonu alespoň jednou z letiště, na letiště a jednou do Londýna, tak se vám cena kartičky vrátí a na všech dalších cestách ušetříte. Stejně tak se mi osvědčilo koupit tříměsíční kartičku na autobus (aplikace Brighton and Hove), která platí na všechny busy, které jezdí na univerzitu, ale také do přilehlých měst (tzn. Lewes, Seven Sisters, Devil´s Dyke, Eastbourn atd.).
Pokud budete bydlet mimo univerzitu, tak máte také status tzv. residenta a například do Brighton Museum nemusíte platit vstupné, pokud předložíte u vstupu podepsanou nájemní smlouvu.
o ubytování
Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
UoS zaručuje běžným studentům prvních ročníků koleje. Zbylé pokoje nabízí výměnným studentům, kteří budou ve VB studovat rok. A ostatním, kteří vyjíždí na kratší dobu (jeden semestr) rovnou píšou, že je šance na kolej velmi nízká. Nicméně jsem relativně dlouho čekala, pokud na mne náhodou kolej nevyzbude a měsíc před odjezdem jsem se dozvěděla, že ne a že mi nezbývá nic jiného než si najít jiné ubytování. Nejen, že mi přišly ceny velmi vysoké, ale většina pronajímatelů sháněla studenty, kteří by jim dali minimálně roční nájem. Několik z nich mi dokonce nabízelo, že za sebe pak mohu najít náhradu, ale vzhledem k tomu, že do Anglie v druhém semestru přijíždí studentů méně, je tato nabídka podle mého názoru velmi riskantní. Ubytování se mi tak shánělo velmi těžce. Naštěstí se mi nakonec podařilo sehnat hezký domeček kousek od moře, kde jsem bydlela spolu s dalšími 5 lidmi. Měla jsem vlastní pokoj s koupelnou (en-suite room) a sdílela jsem s ostatními pouze kuchyň a malý obývací pokoj. Všechno tedy nakonec dobře dopadlo a v ubytování jsem byla moc spokojená, ale byl to velký stres. Samotnou nájemní smlouvu jsem podepisovala cca týden před odjezdem a odepsala jsem na více než 130 inzerátů a z jen 2 mi nakonec pokoj nabídli. Pokud bych tedy měla jet znovu, nebo někomu poradit, tak bych rozhodně nečekala na zprávu z univerzity, ale začala bych ubytování hledat mnohem dříve. Na koleje na univerzitě jsem se ale také zvládla podívat a ty jsou moc pěkné.
o zážitcích
Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestovala jsem hlavně v okolí Brightonu (místa a města vypsaná u otázky č. 5), protože jsem tohle kouzelné místo a jeho okolí chtěla pořádně prozkoumat. Cesty do ostatních zemí pro Evropana podle mě nedávají úplně smysl.
Někteří mí kamarádi během pobytu jeli i na skok do Irska nebo Skotska. Každopádně mě osobně se osvědčilo odložit tyto cesty až po konci Erasmu a jet do dané oblasti na delší dobu - i vzhledem k délce cesty a faktu, že cesta vlakem z Brightonu do Edinburghu stojí stejně jako letenka z Prahy. (Do Skotska jsem vyrazila až teď v létě na 14 dní, kdy bylo lepší počasí než v únoru a nemusela jsem se bát, že mi uteče škola, eventy a pořádně si oblast procestovat.)
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Jelikož jsem vyjížděla do Velké Británie, veškerá komunikace probíhala v angličtině. Občas jsem si dohledávala slovíčka v rámci odborných přednášek, ale takových případů bylo spíše méně. Na školu běžně chodí okolo 30 % mezinárodních studentů a přišlo mi, že učitelé i s touto skutečností počítají při prezentacích před třídou a v diskuzích. Univerzita dokonce během semestru pořádá sezení, na které člověk může přijít, pokud je angličtina jeho druhý jazyk, a sjednat si konzultace ohledně gramatiky/slovní zásoby použité v seminárních a dalších pracích. Tuto možnost jsem ale osobně nevyzkoušela. Problém domluvit se, jsem tak neměla. Poměrně rychle jsem si zvykla na britský přízvuk a angličtina na úrovni C1 mi bohatě stačila.
závěrečné hodnocení
Proč právě sem? V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Anglie je na studium úplně ideální zemí. Se všemi se bez problémů domluvíte a vše zařídíte bez obtíží. Jednoduše také zapadnete mezi místní "Brightečany" a splynete s místními studenty. Věřím, že jsem si díky tomu zažila jak by to opravdu vypadalo, kdybych se v Brightonu rozhodla žít natrvalo. Samotné městečko má skvělou atmosféru a možnost chodit každý den k moři je jenom třešnička na dortu. Bydlíte navíc v malém městě, kde potkáváte ty stejné tváře a cítíte se jako doma, ale zároveň máte hodinu vlakem obrovský kosmopolitní Londýn. Okolo je i spousta přírodních památek, možností výletů a vyhlídek.
Získalo si mě i samotné studium na University of Sussex. Ačkoliv je anglický systém ve velké řadě věcí podobný tomu našemu, mnohem více zapojuje studenty do diskuzí a prortože není studium v Anglii vzhledem k ceně běžnou záležitostí, tak mi studenti přišli i aktivnější a zapálenější.
Pokud bych se tedy měla vrátit v čase a znovu se rozhodovat, tak bych do Brightonu jela všema deseti. A doporučila bych jej i komukoliv dalšímu, kdo o něm uvažuje.
live-saving tips
Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
ČEPICI! Lehce jsem podcenila anglické počasí a zimu. I když si myslíte, že máte zabaleno dost svetrů, tak nemáte. Okolo října začala být v Anglii poměrně zima a v listopadu už jsem vytahovala zimní bundu, kterou normálně nosím v Praze jenom v období největších mrazíků.
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Si mám zajistit ubytování mnohem víc dopředu, ale zbytek věcí si více méně zvládnul zařídit až v Brightonu.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Jsou Angličani takhle sympatičtí a otevření. Měla jsem za to, že budou spíše chladnější a uzavřenější, ale ukázalo se, že jsou k sobě mnohem ohleduplnější a slušnější než Češi.
Nejtěžší pro mě bylo....
Před odjezdem jsem řešila hlavně ubytování, letenky, co si zabalit a další organizační záležitosti. A než jsem se nadála tak jsem seděla v letadle a odjížděla na půl roku pryč. Nevzala bych zpátky ani chvilku, ale prvních 14 dní pro mne bylo poměrně náročných. Nějak jsem se nestihla připravit na tu skutečnost, že budu takhle dlouho od rodiny a blízkých kamarádů. I když jsem se poměrně rychle seznámila s velkou řadou lidí a přidala se do několika spolků, tak jsem si na skutečnost, že jsem v zemi na vlastní pěst nějakou chvíli zvykala.
galerie
Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!
0
ohodnoť zprávu!
ohodnoť zprávu!
omrkni i zprávy dalších autorů o
University of Sussex
Další zprávy z regionu Velká Británie
bottom of page