top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Matouš Tesař

Autor(ka):

fakulta:

Matouš

Tesař

Přírodovědecká fakulta

rok výjezdu:

2023/2024

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Matouš je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Matouš

Přírodovědecká fakulta

2023/2024

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Universität Basel

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Matouš hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 5 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita v Basileji je nejstarší univerzitou ve Švýcarsku s fakultami a pracovišti rozprostřenými po celém městě. Nejen kvůli své poloze na švýcarsko-německo-francouzském pomezí je zde i mnoho mezinárodních studentů. Vyučující jsou velmi přátelští a ochotní s čímkoliv pomoci. Vyučování probíhá v moderně zařízených budovách a posluchárnách. Přednášky jsou vždy spojeny s prezentacemi nebo jinými interaktivními metodami. Pro učení a přípravu ke zkouškám lze využít některou z mnoha univerzitních knihoven, které jsou otevřené každý den, ale bývají velmi často obsazené. Univerzita nabízí také mnoho kulturního, společenského a sportovního vyžití.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Semestr v Basileji začíná a končí přibližně o 2 týdny později než v Praze. Předměty jsou ukončené nejčastěji nějakou prací, na které studenti pracují v průběhu semestru (článek, esej, úkoly, …) nebo zkouškou, která je nejčastěji písemná. Rozdíl je v hodnocení, protože ve Švýcarsku je nejlepší známka 6 a nejhorší 1, přičemž pro úspěšné ukončení předmětu je potřeba získat alespoň 4. Semestr a výuka probíhá podobně jako u nás, jenom místní studenti jsou na přednáškách více aktivní. Příjemnou odlišností je možnost úpravy rozvrhu a zapisování se na předměty až měsíc po začátku semestru. Termín zkoušky je stanovován vyučujícím nebo po dohodě se studenty, podle toho, kdy se to hodí. Menší nevýhodou je dlouhé čekání na výsledky zkoušek (někdy i měsíc a půl).
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Pro zahraniční studenty program organizuje ESN Basel (Erasmus student network). Na uvítacím večeru můžete získat členskou kartičku (není to povinnost) za 15 Fr., se kterou se lze účastnit výletů a dalších akcí na nižší cenu. Během mého semestru se pořádalo 9 výletů, např.: Zürich, Lausanne a Lavaux, Rigi, Heidelberg a další, a pořádalo se nespočet akcí jako např.: bruslení, International diner, návštěva opery, karaoke nebo Pub Crawl. Každé pondělí se navíc konal pub quiz v jedné z místních hospod, který jsem s ostatními spolužáky společně navštěvoval.
Na univerzitě se lze zapsat i na řadu sportovních aktivit, na kterých se lze seznámit s místními studenty.
S dalšími studenty nebo místní kulturou se lze setkat i na německých jazykových kurzech, které zajišťuje univerzitní jazykové centrum.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Na univerzitě probíhají předměty německy (převážně bakalářské předměty) a anglicky (magisterské předměty). Je možné vybrat si předměty jen v angličtině, jen v němčině nebo i kombinovat.
Nebyla povinnost jazykový certifikát dokládat, ale doporučená úroveň němčiny byla B1 a Angličtiny B2. Pokud byste chtěli docházet na předměty v němčině, tak se vyučuje ve spisovné verzi němčiny (Hochdeutsch) Pro každodenní život stačí angličtina (ve městech), kterou řada lidí bez problémů ovládá.
Se zahraničními studenty jsme se bavili především anglicky. Jinak jsem v každodenním životě používal němčinu.
Jazykové centrum univerzity (Sprachenzentrum) nabízí nejrůznější jazykové kurzy. Cena kurzů němčiny se pohybuje kolem 260 Fr., ale zahraničním studentům univerzita jeden německý jazykový kurz proplatí.
Lze si zapsat i kurz švýcarské němčiny.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Ačkoliv je Basilej po Ženevě a Curychu 3. největším městem Švýcarska, má jen kolem 170 000 obyvatel, je relativně poklidné a ne tak turisticky vyhledávané, jak jsem čekal. Město je obecně velmi čisté a i z mého pohledu bezpečné.
Za návštěvu určitě stojí centrum města s úzkými uličkami nedaleko univerzity, katedrála Münster a Münsterplatz a okolí Rýna, ve kterém se dá za hezkého počasí i plavat. Za návštěvu určitě stojí i muzea, do kterých je každou první neděli v měsíci vstup zdarma.
Na výlety do přírody bych určitě doporučil i okolí Basileje, kopcovitou krajinu kantonu Basel-Landschaft, která na jaře pěkně rozkvétá.
Menší nevýhodou je poloha Basileje, takže na hory a další místa ve Švýcarsku cesta trvá delší dobu.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Protože jsem vyjel přes meziuniverzitní dohodu měl jsem stipendium vyšší než na běžném Erasmu, takže mi stipendium celkové náklady pokrylo.
Obecně je ale Švýcarsko velmi drahá země, ceny jsou mnohem vyšší než u nás. Největší rozdíl je asi v cenách za jídlo a za jízdenky na hromadnou dopravu.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Obecně je jídlo ve Švýcarsku dost drahé (cca 1,5 - 2x dražší než u nás). Z vlastní zkušenosti myslím, že nejlevnější supermarkety jsou Denner, Lidl, Aldi. Coop a Migros jsou trochu dražší. Na ušetření bych doporučoval koukat do letáků v obchodech, co je zrovna levnější (https://www.oferlo.ch/). Dále existuje aplikace TooGoodToGo, kde najdete balíčky s jídlem ze supermarketů, restaurací, kaváren, pekáren,..., které se neprodaly. V neposlední řadě jsou v Basileji obchody, které nabízejí pečivo a další potraviny z předchozího dne (Äss-Bar Basel, BackwarenOutlet) za nižší cenu.
Možností je také nakoupit si v Německu nebo Francii, kde je jídlo levnější.
Restaurace a hospody jsou obecně dost drahé.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlel jsem ve sdíleném domě s místními v Liestalu, což je hlavní město kantonu Basel-Landschaft. Celkem jsem za svůj pokoj platil 730 Fr. Spojení do Basileje bylo naprosto perfektní Stadtbahn: 15 min; IC, IR: 10 min na nádraží Basel SBB, odkud jezdí autobus přímo k univerzitě (10 min), ale cesta od nádraží se dala zvládnout i pěšky (cca 20 min).
Jednou z možností, jak najít ubytování, je zažádat si o ubytování přes Wove (https://wove.ch/), což je organizace, která zprostředkovává ubytování pro studenty. (Menší nevýhodou je, že si účtují 70 Fr. poplatek za zpracování přihlášky.)
Dalšími možnostmi je vyplnění přihlášky na Katholisches Studentenhaus (https://kug.unibas.ch/index.php/home-studentenhaus), Theologisches Alumneum (https://alumneum.unibas.ch/de/) nebo Studentenhaus Mittlerestrasse (https://www.unibas.ch/de/Studium/Student-Life/Wohnen/Genossenschaft-Studentenheim.html). Bohužel Katholisches Studentenhaus, Theologisches Alumneum a Studentenhaus Mittlerestrasse mají malou kapacitu.
Možností je také hledat přes Unimarkt Universität Basel (https://markt.unibas.ch/), kde jsem nakonec našel ubytování já. Jen pozor na případné podvody.
Ubytování stojí v průměru 600-750 Fr. na měsíc.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Během semestru jsem skoro každý víkend jel buď sám nebo s dalšími studenty na výlet po Švýcarsku. Na konci semestru po přednáškách s zkouškách na začátku června jsem navštívil mnoho míst ve Švýcarsku.
Protože Basilej je relativně malá je vš v docházkové vzdálenosti. Pro přepravu po městě je možné si na UniMarktu sehnat kolo z druhé ruky nebo pokud byste chtěli jezdit více je možné si koupit kartičku na městskou hromadnou dopravu. Mě stála 57 Fr. na měsíc a mohl jsem jezdit veřejnou dopravou po celé Basileji a kantonu Basel-Landschaft.
Univerzita vám proplatí roční Halb-Tax, což je kartička se kterou máte 50% slevu na veřejnou dopravu a některé lanovky (lze si nechat vystavit platovou kartičku nebo ji mít v aplikaci v mobilu).
Pokud jezdíte během semestru, tak se vyplatí si lístky koupit s předstihem na https://www.sbb.ch/de, kde si můžete koupit Supersaver Ticket, což jsou zlevněné lístky vázané na konkrétní spoj.
Při cestách po Švýcarsku rozhodně doporučuji využít místní veřejnou dopravu (vlaky, autobusy), kterou se dostanete i na ty nejodlehlejší místa v horách.
Na červen jsem si koupil jízdenku Generalabonnement (GA), což stojí 260 Fr. (do 25 let) se kterou můžete neomezeně cestovat vlakem, autobusem, MHD ve městech a některými lanovkami po celém Švýcarsku.
Určitě doporučuji vydat se do švýcarských alp, které mají své jedinečné kouzlo.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Na univerzitě probíhají předměty německy (převážně bakalářské předměty) a anglicky (magisterské předměty). Je možné vybrat si předměty jen v angličtině, jen v němčině nebo i kombinovat.
Nebyla povinnost jazykový certifikát dokládat, ale doporučená úroveň němčiny byla B1 a Angličtiny B2. Pokud byste chtěli docházet na předměty v němčině, tak se vyučuje ve spisovné verzi němčiny (Hochdeutsch) Pro každodenní život stačí angličtina (ve městech), kterou řada lidí bez problémů ovládá.
Se zahraničními studenty jsme se bavili především anglicky. Jinak jsem v každodenním životě používal němčinu.
Jazykové centrum univerzity (Sprachenzentrum) nabízí nejrůznější jazykové kurzy. Cena kurzů němčiny se pohybuje kolem 260 Fr., ale zahraničním studentům univerzita jeden německý jazykový kurz proplatí.
Lze si zapsat i kurz švýcarské němčiny.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
V Basileji a i obecně ve Švýcarsku je vzdělání na vysoké úrovni. Na univerzitě jsou velmi mílí a vstřícní pedagogové, kteří jsou velmi nadšení do svých oborů.
Basilej je klidné, menší město pro studium s velkou možností výletů po okolí a po Švýcarsku. Mnoho společenských a sportovních aktivit ve městě nebo jeho blízkém okolí.
Do Prahy není z Basileje až tak daleko, takže není problém přijet na chvíli domů.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Lyže a zimní boty, protože i v květnu je na horách dost sněhu.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Vyplatí se začít shánět ubytování o pár týdnů dříve
Nejvíc mě překvapilo, že...
Místní se chovají velmi slušně a vždy dodržují pravidla.
Basilej je opravdu pěkná a ne moc turistická.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Zvyknout si na nové prostředí a spolehnou se sám na sebe.
Všechno administrativně zařídit.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Universität Basel

Další zprávy z regionu undefined

bottom of page