top of page
Autor(ka):
Eliška Polejová
Autor(ka):
fakulta:
Eliška
Polejová
Fakulta sociálních věd
rok výjezdu:
2021/2022
email:
Máš otázku? Kontaktuj mě!
Eliška je k dispozici na sítích:
@eli_pol
Autor(ka):
fakulta:
rok výjezdu:
Eliška
Fakulta sociálních věd
2021/2022
Ludwig Maximilians University Munich
praktická stáž
studijní pobyt
Jak Eliška hodnotí svůj pobyt?
univerzita
město
ubytování
finanční náročnost
o univerzitě
Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
LMU je nádherná univerzita a stejně jako Karlovka je rozsetá do několika budov. Budovy najdeš převážně v univerzitní čtvrti v centru města (Univiertel). Fakulta komunikačních studií, kde jsem byla já, se nachází v původní budově Radia Svobodná Evropa, odkud dokonce proběhlo první vysílání, a to v češtině! Budova se nachází v Englischer Garten, obrovským parku, který je přes léto obsypaný mladými lidmi. Pretajká jím také řeka, kterou studenti využívají místo tobogánu. Po přednášce si nezapomeň vzít nafukovací kruh a nech se taky svézt. Pro adrelinovější zážitek můžeš naskočit na umělou surfařskou vlnu!
Každá fakulta má svoji knihovnu, já jsem je prozkoumala všechny a nejvíc se mi líbilo v Historicum. Ale pozor, do knihoven nesmíš s batohem a neprůhlednou flaškou. Svoje věci necháváš v uzamykatelných skříňkách (nezapomeň si coins!) a do knihovny vstupuješ jako do supermarketu s nákupním košíčkem. Jestli tě to štve, vyzkoušej knihovny technické univerzity TUM, kde si na tohle nehrajou. Přístup máš taky zdarma, jen si necháš udělat kartičku. Budova TUM je od hlavní budovy nedaleko. Anebo si kup tzv. BibBag, průhlednou plastovou tašku, se kterou tě do knihovny pustí.
Bohužel jsem neměla žádné přednášky v obrovských aulách v hlavní budově, ale vypadají jako koncertní síně. Naše fakulta měla trochu nemocniční vibe, přednášky spíše komorní.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
LMU mi vždycky ochotně pomohla s vyřešením všech problému, jejich přístup je opravdu moc vstřícný. S výběrem předmětů i počtem kreditů mi ochotně pomohla studijní koordinátorka, pro kterou nebylo nic překážkou. Doporučila mi dokonce předměty, které nebyly tolik jazykově náročné, abych neměla problém na konci semestru se semestrální prací. Zakončení svých předmětů probíhalo právě takto, písemnou formou, orální zkoušky jsem neměla.
Jak vypadá studentský život na univerzitě?
V Mnichově je poměrně těžké dostat se mezi místní, ale určitě se s někým seznámíš v Englischer Garten, která je studenty přes léto obsypaná. Spolky na LMU znám pro zahraniční studenty dva a to sice Tutoria a ESN MESA. Já jsem se účastnila akcí s MESOU, která mimochodem funguje i na Karlovce. Takže pro ty, kteří chtějí vrátit dobro po návratu zpět ideální příležitost se zapojit. MESA pořádá během měsíce několik akcí, ať už meetupů v Mnichově, večeří, party anebo výletů v rámci Bavorska i mimo něj na několik dní. V Mnichově je také velká hiking komunita, do které se MESA také zapojuje. Určitě ale vzniknout WhatsApp skupiny nadšenců do hor, ke kterým se můžeš připojit. Na akce můžeš chodit také do spolku ESN MESA TUM, tedy akce pořádané spolkem na technické konkurenční univerzitě. Ti toho mají taky plno! Doporučuji se na také přidat do Facebookových skupinek vytvořených zahraničními studenty i pracujícimi. V Mnichově žije international lidí celkem dost a nějaká akce velmi otevřených lidí se najde každý den.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou?
V rámci erasmácké komunity je angličtina povinnou výbavou, sem tam se najde někdo, kdo si chce zlepšit i němčinu a vytvoří se tak menší skupinky jednotlivců, kteří se baví německy. Ale to je spíš výjimka. Doporučuju přihlásit se do Buddy programu, moje buddy se mnou po domluvě mluvila pouze německy (díky jí za trpělivost!). Nabídka předmětů v angličtině je hojná, pro zájemce je samozžejmě možnost také německých předmětů, jejichž zakončení bylo pro erasmáky podstatně jednodušší než pro běžné studenty, tedy snížené nároky tak, aby to zvládl v podstatě každý. Pokud německy neumíš, nemusíš zoufat, pokud německy mluvit chceš, příležitostí je tu dost.
o městě
Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Mnichov je naprosto úžasný město pro studenty. Až po své Erasmu jsem zjistila, že v žebříčcích nejlepších studentských měst drží třetí místo. Sehnat ubytování je sice horší a finančně to taky nevychází pro studenty nejlíp, ale život je tu moc fajn. Mnichov je placka, po které se dá úžasně jezdit na kole. Spojení k univerzitě metrem je rychlé odevšaď, menzy rozseté po celém městě nabízejí naprosto luxusní nabídku jídel za (mnichovsky) výtečnou cenu. Dokonce i pizzy, které si můžeš vzít do krabice a sníst někde v parku, těch je v Mnichově totiž spousta. Tak zelený město! Anebo u vody, možností koupání je tu nespočet, od řeky Isar, která je obsypaná lidmi jako pláž v Chorvatsku až po jezera, kterými je Bavorsko proslulé. Vyplatí se také navštívit jezera mimo město. Jezdí k nim vlaky, třeba k populárním Starnberger See je to asi 20 minut. Já to jela na kole hodinku a parádní, měla jsem tam od ZHS (to je btw místo v Olympijskím parku, kde sídlu konkurenční technická univerzita a nabízí zde nesmírné množství sportů pro studenty za skvělé ceny, pro příklad 30 euro za semestru za spinning) stand-up paddleboarding yoga! Vlastní tam privátní pláž, na kterou máš od ZHS vstup zdarma. Další jezera, která stojí za zmínku jsou Tegernsee, Ammersee anebo největší bavorské jezero Chiemsee, po kterém pluje trajekt. Na Starnberském jezeru najdeš basic Mnichovany. Ti jsou nechvalně proslulí po celém Německu tím, že jsou arogantní, namyšlení, mají pocit, že je Mnichov centrum vesmíru a navíc jsou dost za vodou. Povinná výbava basic b je LV kabelka a prstýnek od Cartiera. Pokud chceš jejich parties vidět na vlastní oči, P1 klub je místo pro tebe. Hodně štěstí se shotem vodky za 9 euro. Mnichov holt není populární kvůli lidem, ale město je to super. Turisticky to není zas tak zajímavý, ale má opravdu dost co nabídnout. A to především, jestli sportuješ. Plavat v Olympijským bazénu je totiž parádní.
o financích
Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Mnichov je nejdražší město Německa, troufám si říct. Není to moc fér, stipendium by se mělo dělit i podle měst, protože v nějaké vesničce by ti 600 euro možná vystačilo, ale tady ti to nepokryje ani nájem. Ten se pohybuje kolem 600-800 ale i 1000 euro za měsíc. Pokud máš štěstí, dostaneš kolej za nějakých 370 euro, ale počítala bych s tou horší variantou. S bydlením je tam velký problém, bez koleje se shání byty blbě. A to i Němcům. Jídlo v restauraci je tak za 10-15 euro, v menze se najíš za 6-8 dost dobře. Pivko stojí 3-4 eura, pokud teda nejsi na Oktoberfestu, kde je to za 13. Kafe taky kolem tří. Mnichovani mimo domov tím pádem moc nejedí. Je to tam rájem tak akorát pro Nory, kteří si ceny pochvalují. Jinak Německo je na tom s cenama v supermarketu stejně jako my, pokud zrovna nenakupuješ v drahé Edece (ale Edeka je láska).
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat?
Nenakupuj v Edece:D Nechoď do restaurací, dávej predrinking (predrinking je běžnou záležitostí naprosto všech právě kvůli cenám, počítej tak, že do klubu se podívaš nejdřív v deset, ne-li po půlnoci. BTW kluby jsou většinou placený, klidně 15 euro. A fronty af. Proto pokud máš pozvánku na house party, go for it), jez v menze a ber si s sebou krabičku na večeři, sportuj přes ZHS a nekupuj si žádný permice do běžnáho fitka, jezdi na kole (doprava drahá), bydlení sežeň klidně mimo město (S-bahnem se často do centra dostaneš rychleji než z nějakého zapadlejšího konce Mnichova).
o ubytování
Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Jakožto jeden ze šťastlivců jsem dostala kolej ve Stiftsbogen na Haderner Stern. Kolej je určitě nejlepší možnost ubytování vzhledem k financím a navíc poznáš nový lidi. Měla jsem pokoj sama pro sebe i s koupelnou, sdílela jsem jen kuchyň s dalšíma 8 lidma. Stiftsbogen je super, můžu jen doporučit. I když ono si moc vybírat nejde. Je to nová rezidence na metru U6 se super spojením do školy a s velkým parkem Westpark, ve kterém se ráno cviičí free lekce jogy. Já tamtudy jezdila na kole. V okolí je supermarket Lidl i Edeka, ale moc místeček, kam zajít na kafe tam nenajdeš. Vlastně ani na pivo. V rámci bydlení je tam bar, ale ten byl zavřený. Také pračky a sušičky, které můžeš za půl eura využívat.
o zážitcích
Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Využila jsem akce 9 euro ticket, tedy cestování regionálními vlaky za 9 euro měsíčně. Ticket platil i v rámci ježdění po městě, což mi ušetřilo spoustu peněz. Jinak díky studentské kartičce je po Mnichově ježdění po 18h zdarma až někdy do 6 do rána, říkají tomu Party ticket:D Do školy se s nim moc nedostaneš...Po konci Erasmu jsem ještě měla příležitost a čas svůj 9 euro ticket využít pořádně a projela jsem 12 měst během jednoho týdne. vyjížděla jsem z Mnichova také k okolním jezerům a městům během volných dní či víkendů. Akorát pozor na Deutsche Bahn, sice se říká, že jsou Němci pünktlich, ale pro DB to neplatí. Počítej se zppžděními anebo i dokonce s tím, že vlak vůbec nepřijede.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
V rámci erasmácké komunity je angličtina povinnou výbavou, sem tam se najde někdo, kdo si chce zlepšit i němčinu a vytvoří se tak menší skupinky jednotlivců, kteří se baví německy. Ale to je spíš výjimka. Doporučuju přihlásit se do Buddy programu, moje buddy se mnou po domluvě mluvila pouze německy (díky jí za trpělivost!). Nabídka předmětů v angličtině je hojná, pro zájemce je samozžejmě možnost také německých předmětů, jejichž zakončení bylo pro erasmáky podstatně jednodušší než pro běžné studenty, tedy snížené nároky tak, aby to zvládl v podstatě každý. Pokud německy neumíš, nemusíš zoufat, pokud německy mluvit chceš, příležitostí je tu dost.
závěrečné hodnocení
Proč právě sem? V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
LMU je asi 32. nejlepší univerzita na světě. Nevím, jestli je potřeba psát víc, je dobrá, je zadarmo, je v krásným městě nedaleko nás (takže 4 hodinová cesta autem domů na návštěvu anebo vláčkem za pět a půl), je na ní spousta zahraničních profesorů a expertů z oboru, nabízí spoustu mimoškolním seminářů a workshopů a jejich administrativa dost dobře funguje. Nabízí spoustu míst, kde se studenti mohou setkávat i učit, otevřené knihovny, menzy, studentské kavárny v campusu, jehož hlavní budova je překrásná...
live-saving tips
Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
Nejtěžší pro mě bylo....
galerie
Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!
0
ohodnoť zprávu!
ohodnoť zprávu!
omrkni i zprávy dalších autorů o
Ludwig Maximilians University Munich
Další zprávy z regionu Německo
bottom of page