top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Jiří Slabý

Autor(ka):

fakulta:

Jiří

Slabý

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2020/2021

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Jiří je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Jiří

Fakulta sociálních věd

2020/2021

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Velvyslanectví ČR ve Vídni

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Jiří hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Na Velvyslanectví ČR ve Vídni mě uvítali příjemní kolegové. Měl jsem svou vlastní kancelář. Byla to skutečně průprava, pokud bych chtěl jejich práci dělat v budoucnu - vyzkoušel jsem téměř vše - i ty nudné, zdlouhavé, byrokratické procesy, i ty zábavnější. Na konzulárním úseku pomáháte lidem vyřizovat pasy a víza, ověřujete podpisu, trávíte dlouhý čas s kopírkou. Odpoledne jsem přijímal telefony a vyřizoval jsem e-mailovou korespondenci. Rakouská policie má navíc skvělý zvyk zabavovat neukázněným řidičům SPZetky a posílat je na Velvyslanectví, které je zas musí přeposílat do Prahy...
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Určitě bych Velvyslanectví doporučil. Kolegové byli velmi přívětiví a s některými jsem stále částečně v kontaktu. Jelikož Velvyslanectví přijímá stážisty pravidelně (a hned několik najednou - na každý odbor po 1), není tam ani stážista nikdy sám. Navíc všichni už znají, jak stáž bude probíhat a jsou nápomocní ohledně papírování.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Na pasovém úseku si člověk vystačí většinou i s češtinou. Na vízovém je zase zapotřebí nejvíce angličtina. Ovšem na přijímání telefonátů, organizování eventů a dalších potřebných činností je i třeba znát němčinu (třeba když usazujete habsburskou nástupkyni trůnu). Nejde ani tak o gramatiku jako umět se domluvit, proto B2 je orientační, někdo plynně hovoří už na B1, jiný se naopak neumí vyjádřit ani s C1.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Vídeň je opravdu majestátní a krásná. Velmi porovnatelná s Prahou. Co je zde lepší jsou obrovské parky i v samotném centru města, vhodné na brunche a pikniky, to Praze maličko chybí. Doprava se mi zdála zahuštěnější. I když se Vídeň tváří velmi bike-friendly, závisí to na vaší lokaci - občas totiž cyklostezky sousedí se silnicemi a je nepříjemné po nich jezdit. Studentský život jsem především vlivem koronaviru nezažil (kromě společné kuchyňky), kulturních akcí jsem se účastnil jen poslední měsíc. Rozhodně se ve Vídni nebudete semestr nudit.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium určené za stáž pokryje ubytování (když máte štěstí) a "lítačku." Zbytek výdajů jako třeba jídlo, které je výrazně dražší (normální nákup běžných věcí vždy kolem 20 EUR), musíte z vlastního.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Ušetřit se dá, pokud bydlíte blízko všeho a nemusíte kupovat "lítačku," nicméně Vídeň je skvěle propojená, takže stojí za to onu lítačku mít. Ovšem na mnoha místech jsou k dispozici kola zdarma na hodinu, když kolo do hodiny vrátíte, můžete si vzít pak jiné a zase je na hodinu zdarma. Supermarkety jsou asi vyrovnaně drahé. V různých fast foodech se najíte i za 5 euro a dobře, v restauracích za oběd je třeba počítat 15-20 EUR. Takže si asi musíte víc vařit. Bio potraviny v supermarketech najdete za podobné ceny jako ty ostatní, rozhodně je v rakouských supermarketech dostupnější zdravější strava než v Česku, jsou ale posedlí plastovými obaly. Jediné, co mi ve Vídni přišlo levnější než v Praze, jsou veřejná koupaliště, bazény. Ty městské jsou klidně i za 4 eura.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Našel jsem si něco jako studentskou kolej v rámci ÖJAB (Haus Meidling - kvůli jeho poloze blízko ambasádě). Jednání bylo suprové. Problém u stáží je, že začínají třeba měsíc po začátku semestru, a tak třeba platíte o měsíc víc... což je opravdu hodně (12 000 CZK za měsíc za 1 hezký pokoj jednolůžkový, který má koupelnu sdílenou s vedlejším pokojem v buňce). Ani WG nevycházejí o mnoho levněji, alespoň ne v širším centru. Pro "nevídeňáky" to opravdu není vhodné město pro bydlení, s českými platy či stipendii nevyžijete. Ale třeba budete mít větší štěstí a nabídka bude po covidu bohatší.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Se stáží máte vlastně plný úvazek a na cestování tolik času není. Asi není problém si vyjednat nějaké dny volna, ale já je čerpal především k cestám do ČR na státnice a jiné potřebné věci. Na druhou stranu klidně můžete strávit 3 měsíce ve Vídni, je tam stále co objevovat. Rozhodně doporučím v blízkosti hrad Liechtenstein, zámek Laxenburg (kde ukrývají zlatou postel Václava IV. a jiný nábytek z Karlštejna), města jako Salzburk a Linz, Wiener Wald nebo Neusiedlersee - tam ale hrozně fouká, takže na koupání raději ke Staré Dunaji ve Vídni.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Na pasovém úseku si člověk vystačí většinou i s češtinou. Na vízovém je zase zapotřebí nejvíce angličtina. Ovšem na přijímání telefonátů, organizování eventů a dalších potřebných činností je i třeba znát němčinu (třeba když usazujete habsburskou nástupkyni trůnu). Nejde ani tak o gramatiku jako umět se domluvit, proto B2 je orientační, někdo plynně hovoří už na B1, jiný se naopak neumí vyjádřit ani s C1.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Vídeň je opravdu krásná, navíc možnost zkusit si práci na velvyslanectví je také výjimečná a pro mnohé i neopakovatelná. Z Prahy se tam dostanete vlakem za 5 hodin (kvůli rozsáhlé dlouhodobé výluce, jinak to bývaly a snad zas budou 4 hodiny) a třeba vy, kteří nechcete daleko od rodiny, nebo máte v Praze drahou polovičku, můžete zvolit Vídeň jako kompromis (protože vztahy na dálku moc nefungují).

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Víc jídla do karantény. Já jel s obrovskými kufry právě kvůli příjezdové karanténě, takže jsem měl asi vše.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Když pomalu končí lockdown v Česku, v Rakousku to bude na delší lokte.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Rakušáci jí šnicl s rýží - k dostání i ve všech kebabech.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Být každý den v práci, sladit dvoje státnice a bakalářky s full-time prací a ještě si užívat krásy Vídně.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Další zprávy z regionu Rakousko

zpět na katalo zpráv
bottom of page