top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Dominika Bazalová

Autor(ka):

fakulta:

Dominika

Bazalová

Právnická fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Dominika je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Dominika

Právnická fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Bonn

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Dominika hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Iuridicum (budova právnické fakulty v Bonnu) byla ideální jak z hlediska vnitřních prostor, tak dopravního spojení. Jedná se o poměrně novou a prostornou budovu, v níž jsou přednáškové místnosti hezky vybaveny a obecně je trávení času na fakultě velmi příjemné. V suterénu je také k dispozici bufet a místnost k posezení, naproti fakultě je obrovská univerzitní knihovna. Před fakultou je zastávka metra, přímá cesta metrem ke koleji zabere nejvýš 10 minut, což je obrovská výhoda vzhledem k tomu, že cesta "vrchem" by zabrala téměř třičtvrtě hodiny, ve špičce i více.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Zkoušky na Právnické fakultě Uni Bonn jsou téměř výhradně písemné, a to ve formě klauzur. K dispozici je pouze jeden fixní termín a jeden pokus absolvování. Z velkých předmětů se klauzura koná většinou hned k začátku zkouškového období. Poté, jak jsem se doslechla, místní studenti z hlavních předmětů (z nichž si vyberou stanovený počet) píší seminární práce na zadané téma. To se však netýká studentů Erasmu, kteří seminární práci vůbec nepiší, mají na každou zkoušku úlevu ve formě dvou pokusů místo jediného a často také možnosti přezkoušení ústně místo klauzur, které jsou obecně poměrně náročné. Ústní přezkoušení však nemusí nabídnout všichni vyučující, sama jsem klauzuru také psala. Je náročná, ale nikoliv nesložitelná. V případě, že vyučující trvá na psaní klauzury, je zde však při neúspěchu stále v záloze druhý pokus, který už by měl být vždy ústní. Do stadia druhého pokusu jsem se však na Uni Bonn nedostala, tedy netuším, jak to funguje. Je nutné ovšem v každém případě, aby o studentu Erasmu vyučující věděl, domluva se všemi mými vyučujícím probíhala po e-mailu a všichni byli moc milí a nápomocní. Hodnocení zkoušek se může zdát velmi přísné, jelikož existuje škála 0-20 bodu, kde pouhé 4 body stačí k úspěchu u zkoušky. Skóre nad 10 bodů už bývá velmi nadprůměrné, a plný počet bodů bývá prý téměř nedosažitelný. Mně osobně tento styl hodnocení připadal velmi sympatický, jelikož je v něm možné odrážet drobné nuance v dobrém výkonu u zkoušky, z čehož vyplývá velká zpětná vazba. Pro studenta je však důležité si uvědomit, že mít nižší než poloviční skóre není na Uni Bonn žádná ostuda.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Univerzita na mne působila dojmem, že se o své studenty stará pěkně. Osobně jsem celý pobyt byla v kontaktu se studentkou, která mi jako "Buddy" byla přidělena přímo právnickou fakultou Uni Bonn. Škola pořádala po celý rok společenské akce.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Předměty, které jsem absolvovala, byly výhradně v němčině, jelikož se jednalo o předměty pro místní studenty. O předměty v jiném jazyce jsem neměla zájem, proto ani nevím, jestli je škola nabízí. Přímo pro výměnné studenty je na Uni Bonn vytvořen předmět Erasmus Tutorium, kde se studenti mohou seznámit se školou, městem a kulturou. Dále jsou k dispozici kurzy Němčiny, jeden z nich, na úrovni B2, jsem sama navštěvovala a nemohu nic vytknout - příjemná atmosféra, skvělá vyučující, dostatečný prostor k diskuzím.
Požadavky na jazyk se odvíjí od výběru předmětů. Velké předměty, jako úvod do civilního práva a zavazkové právo I, které jsem absolvovala, byly na pochopení snazší, protože jsou míněny pro první ročníky a právní slovní zásoba a "vědečtější přístup" k právu prozatím u studentů nejsou vyvinuty. Opatrnosti je však třeba v případě zápisu předmětů z vyšších ročníků. Přiznám se, že jsem měla problém jim porozumět. Výklad je rychlejší, není čas se zamýšlet nad jazykem a předpokládají se znalosti z nižších ročníku, což znamená mimo jiné i orientaci v použitých pojmech a způsobech argumentace. Za celý semestr však znalost němčiny nikde nikdo netestuje a přednášky samozřejmě představují monolog vyučujícího. Projevují se pouze studenti, kteří mají zájem. U ústních zkoušek jsou pak vyučující chápaví a pokud je student schopen se alespoň v rámci možností vyjádřit, rozhodně jim chyby v jazyce nevadí.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Bonn je malé město a působí velmi poklidně. Na druhé straně však není problém sehnat tady vše potřebné a dopravní spojení zahrnuje metro, takže přeprava je pohodová a rychlá. Co není k dispozici v Bonnu je navíc určitě ve vedlejším milionovém Kolíně, vlakem do půl hodiny z centra. Centrum Bonnu je příjemné na posezení i procházku, moje nejmilejší část města byla však čtvrť Tannenbusch, kde jsem bydlela na koleji. Jedná se o chudší čtvrť téměř na kraji města, která sice není vizuálně moc přívětivá, dýchá z ní ale jisté kouzlo, což je dáno tím, že se zde soustřeďují menšiny, především pak turecká a arabská. Člověk se tady cítí tak nějak přímořsky. Na náměstí Tannenbusch Mitte chodí místní, všichni se znají, děti běhají kolem s míčem, zatímco rodiče sedí s kafem a konverzují de facto s každým, kdo se objeví kolem. Při teplem počasí jsem na náměstí v kavárně proseděla často téměř celý den. Mezi studiem jsem sledovala místní pozitivní atmosféru, což mě naplňovalo jistým klidem. Třešničkou na dortu jsou pak pravidelné bleší trhy. Celé náměstí a přilehlé obrovské parkoviště před Kauflandem a Aldi se náplní stánky. Nic pro člověka, co nesnáší davy. Pro mě ale největší potěšení.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Předem je nutné říct, že mluvím - li o financích, mám na mysli pouze cenu ubytování, jídla a přepravy. Je logické, že stipendium není dostatečné, aby vystačilo mimo základní potřeby i na zábavu a volnočasové aktivity a je nutné podotknout, že ty jsou v Německu také poměrně drahé. Co se však týká základních věcí, já jsem si finančně vystačila. Myslím si, že je to však dáno tím, že se mi poštěstilo bydlet na koleji. Nevím, jak moc se prodraží soukromé bydlení, dokážu si však představit, že v tu chvíli by bylo plánování financí o hodně náročnější. I já, s levným ubytováním, jsem ale musela přemýšlet o cenách jídla, nikoliv přehnaně, ale stravování v restauracích je v Bonnu poměrně nákladné a já jsem proto intenzivně vařila, bez toho bych se stipendiem vyjít nemohla.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Určitě doporučuji co nejdříve požádat o ubytování na koleji, protože je o pokoje přetlak. Kvalita sice není valná, což se projevuje na společných prostorách, ale byl mi nabídnut samostatný pokoj, poměrně prostorný a s umyvadlem, což bylo v rámci možností docela praktické. Kolej ušetří hodně peněz.
Je třeba přemýšlet o nákupech potravin, například řetězec Lidl, který v ČR patří mezi levnější, mi v Bonnu levnější rozhodně nepřipadal. Nákupy se mi nejvíc vyplatily v Kauflandu, ten je navíc přímo před kolejí. Znovu uvádím, že pokud šetřit, jídlo v restauracích neprojde. Výjimkou jsou samozřejmě levnější (a v Německu také proslule vynikající) kebaby. I ty však samozřejmě vyjdou dráž než domácí vaření.
Doporučuji také využívat hromadnou dopravu, pro studenty zdarma, a to po celém kraji, tedy například i do Kolína. Auto nedoporučuji, do centra navíc bez speciální známky z úřadu ani nelze zajet, protože je tu zavedena zelená zóna.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Kolej měla své klady i zápory. Ušetří peníze, pokoj, v mém případě samostatný, byl řešen dobře, velké okno, velká skříň, prostorný stůl, umyvadlo. Vybavením starší, ale nemohu si stěžovat. Problém přichází se společnými částmi, tedy kuchyň, koupelna, toaleta, které jsou vždy dohromady pro pět pokojů. V tu chvíli bohužel velmi záleží, jací jsou sousedi a předchozí nájemníci. Kuchyň například byla vybavením téměř úplně nová. Sousedi si toho ale nejspíš úplně nevážili a výsledek nebyl příjemný..

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Objevovat Německo pro Čecha není úplně dobrodružství. Já osobně jsem většinu zajímavých lokalit v Německu navštívila už před svým pobytem, a proto jsem po Německu tolik necestovala. Co je však příjemné, je skutečnost, že z Bonnu je velmi blízko na hranice zemí BeNeLux. Do Bruselu třeba trvá cesta autem přibližně dvě a půl hodiny, ideální na odpolední výlet.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Předměty, které jsem absolvovala, byly výhradně v němčině, jelikož se jednalo o předměty pro místní studenty. O předměty v jiném jazyce jsem neměla zájem, proto ani nevím, jestli je škola nabízí. Přímo pro výměnné studenty je na Uni Bonn vytvořen předmět Erasmus Tutorium, kde se studenti mohou seznámit se školou, městem a kulturou. Dále jsou k dispozici kurzy Němčiny, jeden z nich, na úrovni B2, jsem sama navštěvovala a nemohu nic vytknout - příjemná atmosféra, skvělá vyučující, dostatečný prostor k diskuzím.
Požadavky na jazyk se odvíjí od výběru předmětů. Velké předměty, jako úvod do civilního práva a zavazkové právo I, které jsem absolvovala, byly na pochopení snazší, protože jsou míněny pro první ročníky a právní slovní zásoba a "vědečtější přístup" k právu prozatím u studentů nejsou vyvinuty. Opatrnosti je však třeba v případě zápisu předmětů z vyšších ročníků. Přiznám se, že jsem měla problém jim porozumět. Výklad je rychlejší, není čas se zamýšlet nad jazykem a předpokládají se znalosti z nižších ročníku, což znamená mimo jiné i orientaci v použitých pojmech a způsobech argumentace. Za celý semestr však znalost němčiny nikde nikdo netestuje a přednášky samozřejmě představují monolog vyučujícího. Projevují se pouze studenti, kteří mají zájem. U ústních zkoušek jsou pak vyučující chápaví a pokud je student schopen se alespoň v rámci možností vyjádřit, rozhodně jim chyby v jazyce nevadí.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Universität Bonn je kvalitní skola, což vyplývá i z mnoha světových žebříčků. To byl jeden z hlavních důvodů, proč jsem si školu vybrala. Systém výuky je tady propracovaný a efektivní a bylo zajímavé tady alespoň částí vzdělání projít. Město nabízí v podstatě všechno, co lze potřebovat. Klid Bonnu doplňuje rušnost Kolína za rohem. Když se na svůj pobyt podívám zpětně, neměnila bych ani univerzitu, ani lokalitu.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png
!
Widget Didn’t Load
Check your internet and refresh this page.
If that doesn’t work, contact us.

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

1

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Bonn

Další zprávy z regionu Německo

bottom of page