top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Veronika Žáčiková

Autor(ka):

fakulta:

Veronika

Žáčiková

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2020/2021

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Veronika je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Veronika

Filozofická fakulta

2020/2021

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Granada

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Veronika hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 5 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Město je nádherné, škola ještě krásnější (uprostřed je zahrádka s pomerančovníky, jezírkem a kočkami). Vzhledem k tomu, že jsem vyjížděla během koronaviru, jsem z ní ale kromě jedné učebny nic neviděla, protože jsem vše plnila od druhého týdne online. Na druhou stranu online výuka probíhala (skoro) bez problémů a opatření na univerzitě byla také adekvátní, takže mě určitě nezklamali špatným přístupem. Ale i kdyby – Granada jako město za to rozhodně stojí, protože je úžasná.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Překvapil mě španělský systém (2 hodiny výuky, předměty 2x týdně, půlsemestrální zkoušky na začátku listopadu a finální v lednu, jeden pokus na zkoušku a jinak v *září*). Celkově i očekávání ohledně přípravy: snad z každého předmětu byly úkoly, kopa četby (zčásti možná i kvůli výuce online - asi měli pocit, že toho jinak moc neděláme). Ostatní studenti na to ale byli asi zvyklí: poprvé po 3 letech studia jsem v týmovém projektu nedělala 80 % práce, ale pracovala s ostatními jako rovná.
Je ale třeba poznamenat, že koordinátora mají příšerného. Komunikace skoro nulová, do Granady jsem odjížděla týden před začátkem semestru a ani jsem neměla potvrzené, že se mnou počítají. Pomoc s ubytováním nulová, ani nám to nenabídli, maily na poslední chvíli a vypáčit z nich Learning Assignment byl nadlidský úkol (povedlo se až v polovině listopadu mám pocit, od UK jsem ho měla odsouhlasený v květnu).
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Protože jsme probíhali online, nemohu studentské zázemí posoudit. Jazykové kurzy dostupné byly (na začátku byla povinná jazyková zkouška), ale byl placený a hodně intenzivní - což se mi jako studentce-tlumočnici/překladatelce s B2-C1 úplně nezamlouvalo, protože jazyku jsem měla dost na fakultě. Bohužel jsem si ze škol neodnesla vůbec žádné kontakty, ani vzpomínky na spolužáky.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Jenom španělsky, mám pocit, že u koordinátora by se člověk anglicky domluvil jen horko těžko. Protože studuji španělštinu pro překlad a tlumočení, nebrali na mě žádné ohledy a mluvili se mnou jako se Španělkou, což bylo místy těžké, ale ne nezvládnutelné.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Klidnější, ale s dostatečným vyžitím. Během koronaviru notná většina zavřená, ale příroda a celková atmosféra to vynahradila (navštívila jsem Granadu po roce znova prázdninově a působila na mě stejně úžasně). Alhambra je nádherná, spousta vyhlídek kolem, město je rozdělené na arabskou, křesťanskou a židovskou část, takže diverzita ohromná; úzké uličky, atmosférické kavárny, majestátní katedrála, všechno je krásné. Jen se člověk nesmí nechat odradit autobusovou zastávkou, kam přijede (je daleko od centra v dost příměstské, obytné části). Doteď si ji chovám v srdci, protože co jsem nestrávila na univerzitě, jsem si vynahradila procházkami pod palmami. O šesté večer se ve stromech srocují ptáci a pozorovat to (a slyšet) je fakt nádhera.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Během koronaviru úplně v pohodě - bydlela jsem ca 30 minut od centra, nájem + jídlo (vařila jsem si sama) se v pohodě vešly do měsíčního příjmu. Doprava je ve Španělsku drahá a nestojí za to, všude se dá dojít pěšky.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Hlavně chodit pěšky, je to nádherný i v zimě (tam je to takové naše babí léto, vážně) a stojí to za to. Naučit se s moka konvičkou - Španělé na instantní kávu moc nejsou a ty koupené instantní jsou příšerné (nehledě na to, že žádný byt nemívá varnou konvici), každý si ji tam dělá z mleté kávy v konvičce na plotně. Zeleninu a ovoce lze kupovat na trzích (ale já jsem na to moc introvertní a oni by se furt bavili, tak jsem jí prostě kupovala z Mercadony, taky dobrá). Základní potřeby do bytu (od kuchyně po koupelnu, nádobí, čistící prostředky apod.) lze sehnat u Číňanů (jako naši Vietnamci), mají tam fakt všechno, co by člověka nenapadlo, že na bytě nebude, a za levno. A jinak - nečekejte, že oblečení tam bude levnější, není.
Celkově bych řekla: pokuste se najít si byt, kde jsou Španělé. Mluvte s nimi, spřátelte se s lidmi z bytu. Můžete si popůjčovat věci a třeba se složit na nějaké prostředky a vybavení.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Byt o 7 lidech. Zní to šíleně, ale sešli jsme se v takové partě, že si doteď píšeme. Po roce jsem jednoho jela navštívit do starého bytu. Byla to v koronaviru nejlepší varianta, abych byla pořád v kontaktu s rodilými mluvčími a rozhodně nelituju, pomáhali mi s úkoly a celkově je někdy poslouchat bylo skvělý. Pokoj jsem měla malý a studený (na to asi nejvíc pozor: noci jsou ve Španělsku sakra studené a oni nemají izolované domy a na topení moc nejedou), ale to bylo holt o ceně.
Jako asi u každého nájemce pak byl trochu problém dostat z nich zpátky zálohu. Když ani po 2 měsících nepřicházela, pohrozila jsem právníky a byla na účtu hned, takže se člověk musí trochu otrkat a nenechat se.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Do Granady se dá dostat jedině z Málagy autobusem. Poprvé jsem se strašlivě bála, ale od té doby už jsem jím jela nejmíň 10x. Fungují tam extrémně spolehlivě a jsou nejlevnější a nejpříjemnější variantou. Bohužel, jinam jsem nejezdila.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Jenom španělsky, mám pocit, že u koordinátora by se člověk anglicky domluvil jen horko těžko. Protože studuji španělštinu pro překlad a tlumočení, nebrali na mě žádné ohledy a mluvili se mnou jako se Španělkou, což bylo místy těžké, ale ne nezvládnutelné.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Granada je skvělá, lidi jsou tam skvělí (nebojte se používat Tinder, našla jsem si tam kamarády, se kterými si píšu doteď) a univerzita je prestižní. A není nic krásnějšího, než sedět v parku pod palmami a pomerančovníky a dívat se na zasněžené vrcholky hor v dáli, mezitímco si rozděláváte zralé avokádo.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Punčochy na spaní. Tak obří zima tam v noci je.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Na Google maps je spoleh. Ujistěte se, že máte roaming a data (ta moje byla blokovaná, ale po pár panických telefonátech se to vyřešilo) a nezabloudíte nikdy.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Kecy o tom, že Erasmus člověka změní, jsou fakt pravda. Kroutila jsem nad tím očima, ale celá zkušenost nejde popsat, musí se zažít. A myslím, že každý by si měl projít procesem, kdy si sám plánuje cestu, hledá ubytování, vypořádává se s cizím jazykem, učením a snaží se do toho hledat kamarády. Je v pohodě nechat si pár týdnu na rozkoukání se. Já jsem plakala asi do třetího týdne. A pak zas na konci, protože jsem musela odjíždět.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Vypořádat se s izolací kvůli koronaviru - ale i kdyby jste si prostě jen nepadli do noty se spolužáky, zkuste tinder. Není to ostuda a spousta lidí hledá kamarády jako vy.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

1

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Granada

Další zprávy z regionu Španělsko

bottom of page