top of page
Autor(ka):
Sára Palatková
Autor(ka):
fakulta:
Sára
Palatková
Matematicko-fyzikální fakulta
rok výjezdu:
2023/2024
email:
Máš otázku? Kontaktuj mě!
Sára je k dispozici na sítích:
sarotosetijenzdalo
Autor(ka):
fakulta:
rok výjezdu:
Sára
Matematicko-fyzikální fakulta
2023/2024
University of Ljubljana
praktická stáž
studijní pobyt
Jak Sára hodnotí svůj pobyt?
univerzita
město
ubytování
finanční náročnost
o univerzitě
Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Popravdě škola nevypadala zevnitř ani zvenku nějak nádherně. Ale! měla uvnitř fajn atmosféru, levnou jídelnu, knihovnu s výhledem na hory, kafe za padesát centů a v létě levný Aperol.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Organizace semestru je stejná, ale většina předmětů není zakončená zkouškou. Během semestru jsme pracovali na projektech, které jsme na konci semestru odprezentovali a známku dostali podle toho. Hodiny byly často vedeny formou diskuze nebo workshopů. Většina předmětů měla povinnou účast, ale dalo se s učiteli domluvit v případě větší absence, než byla dovolena. Celkově mi přístup učitelů přišel hodně přátelský.
Jak vypadá studentský život na univerzitě?
Skvěle vymyšlené je to na univerzitě se sportem, každý den probíhá několik hodin tělocviku (jóga, míčové hry, pilates, kruhový trénink, plavání) a studenti se mohou přihlásit, na co chtějí (jednou za den).
Bohužel předměty přibližující Slovinsko a slovinštinu na škole nejsou. Je ale možné se přihlásit na jazykový kurz, který probíhá před začátkem semestru (to jsem já ale nestihla). Ze spolků vím jen o sboru a potom uměleckém/divadelním spolku, obojí se zapisuje normálně jako předmět a jsou za to kredity.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou?
Komunikovala jsem v angličtině, a nároky nebyly příliš veliké, všichni byli vzhledem k jazyku tolerantní.
o městě
Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Lublaň je asi moje město snů, ale budu se snažit ji popsat objektivně. Na to, že je to hlavní město, je velmi klidná, rušno končí asi pět minut chůze od centra. Je plná zahraničních studentů a německých turistů. Je hodně zelená, všude jdou slyšet ptáci, městem protéká řeka, u které pořád posedávají lidi. Město je malé a všude se dá dojet na kole (MHD není zdaleka tak dobře propracovaná jako v Praze, zato ale cesty pro cyklisty jsou). Jediné mínus jsou komáři, kterých tam bylo spousta, asi kvůli té vodě a zeleni (ale ty štípance stály za to, fakt).
Moje oblíbená místa byla park Tivoli, hospoda Sax pub, kavárna Ferdinand, cesta POT která se táhne kolem celé Lublaně a hezky se na ní běhá.
o financích
Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Ceny jsou obecně podobné jako v Česku, ale ubytování je dražší. Řekla bych, že stipendium mi pokrylo ubytování a většinu jídla. S jídlem je to v Lublani vyřešené moc dobře, studenti mají slevy do restaurací, na některých místech mají dokonce menší jídlo zadarmo. Veřejná doprava je poměrně drahá, ale dá se jezdit na městských kolech (předplatné aplikace Bicykelj je asi 3 eura na rok), je to obvykle i rychlejší než jet městskými autobusy.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat?
Já jsem si koupila kolo z druhé ruky (pravděpodobně bylo spíš tak z osmé ruky) a jezdila jsem na něm všude, tím jsem ušetřila za jízdenku na autobus, kolo navíc pak můžete na konci pobytu prodat novým studentům. A jinak taky cestovat hlavně o víkendech, to je sleva na jízdenky (myslím že snad 75%).
o ubytování
Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Já jsem bydlela v ubytování Erasmus house, myslím, že jich je v Lublani víc. V mém bytě nás bylo 10, což zní jako hodně, ale dalo se na to rychle zvyknout a aspoň nám nebylo smutno, navíc jsem měla samostatný pokoj. Majitelé byli trošku otravní a smlouva trochu pochybná, ale tak to se asi stává. Bylo to ale dražší (440 eur na měsíc), ale co jsem tak slyšela od ostatních, tak nic moc levnějšího nenašli, na kolejích je totiž dost málo místa. Takže myslím, že varianta to byla dobrá, nejlepší je ale asi podívat se po pokojích v menších studentských bytech.
o zážitcích
Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Určitě nebudu první, kdo doporučí procestovat si Slovinské hory a jezera. Taky je fajn, že je to z Lublaně blízko k moři. Jednoduše se dá taky dostat do Chorvatska, levné jsou letenky do Černé hory, autobusy do Itálie. Asi není nic, co bych nedoporučila.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem v angličtině, a nároky nebyly příliš veliké, všichni byli vzhledem k jazyku tolerantní.
závěrečné hodnocení
Proč právě sem? V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Lublaň je krásné zelené město, které je klidné, ale člověk se tam nenudí, a ze kterého jste za hodinku u moře nebo za hodinku na horách. Je tam spousta zahraničních studentů, tak není těžké si udělat kamarády. Pedagogická fakulta je tam prý proslulá tím, že je lehká, což nemohu vyvrátit, takže o volný čas není nouze.
Pro mě byla Lublaň jediná možnost a ze začátku jsem si říkala: Eh Slovinsko, eh Lublaň, já chci taky jet do Španělska za sluníčkem!
Ale asi týden po příjezdu už jsem věděla, že nebudu chtít odjet, a teď už plánuju, kdy se tam vrátím (nebo přestěhuju).
live-saving tips
Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
boty na turistiku, deštník
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
je fakt jednoduchý si najít na Erasmu kamarády
Nejvíc mě překvapilo, že...
Nejtěžší pro mě bylo....
vrátit se zpátky domů
galerie
Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!
0
ohodnoť zprávu!
ohodnoť zprávu!
omrkni i zprávy dalších autorů o
University of Ljubljana
Další zprávy z regionu Slovinsko
bottom of page