top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Kateřina Hájková

Autor(ka):

fakulta:

Kateřina

Hájková

Pedagogická fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Kateřina je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Kateřina

Pedagogická fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Ljubljana

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Kateřina hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Pedagogická fakulta nebyla úplně moderní, řekla bych podobně jako v Praze, což samozřejmě ničemu nevadilo. Byla vybavena adekvátně, spíše menší, takže se tam člověk dobře orientoval. Hned v budově je menza, kde býval vcelku velký výběr a nahoře pěkná studovna s tichým oddílem. Výběr předmětů pro zahraniční studenty byl dle mého dostačující. Vyučující byli povětšinou milí a nápomocní. Pedagogická fakulta byla zhruba 10-15 minut od centra na kole, jezdí tam i přímý autobus.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Způsob studia je velmi podobný. Různé předměty měly různou časovou dotaci a různé způsoby zakončení, což si student může přečíst předem v nabídce předmětů pro zahraniční studenty na stránkách univerzity. Univerzita má navíc online systémy obdobné našemu Moodlu a SISu. Učitelé na nás nebyli příliš přísní a mnoho věcí bylo na dohodě (způsob odevzdávání prací, termín zkoušky...).
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Život na univerzitě je v podstatě takový, jaký si ho uděláte. Nebyly nám vyloženě nabízeny žádné volnočasové či jiné aktivity, ale kdo měl zájem, byl schopný si je dohledat. Ve večerních hodinách například probíhaly tréninky různých sportů, na které jste se po dohodě s trenéry mohli v klidu připojit, já jsem například chodila na volejbal. Sice tam většina studentů byla ze Slovinska, ale všichni byli velice milí a navíc se po pár týdnech slovinsky téměř domluvíte. Organizace ESN občas vymýšlela program pro Erasmus studenty (komentované vycházky, beerpong), ale často to bylo zbytečně drahé. Myslím, že v nabídce předmětů byl nějaký předmět o slovinské kultuře. Pedagogická fakulta je hned vedle studentských kolejí, tudíž je to živější oblast.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikovali jsme celou dobu v angličtině. Myslím, že jsme doklad o jazykové úrovni C1 nahrávali jen do přihlášky naší domácí univerzity, tudíž pak nebylo co řešit. Vůbec bych se studia v angličtině nebála, byli tam i studenti, kteří se zpočátku sotva domluvili a do konce pobytu se mnohonásobně zlepšili. I naši učitelé měli různou úroveň angličtiny, u některých bylo tedy sledování výuky náročnější, ale obecně se ve Slovinsku anglicky domluvíte v podstatě všude.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Lublaň je moc krásná, pro mě osobně úplně snová. Je to hlavní město, tudíž je tam neustále co dělat, nabízí se široká škála aktivit a možností, zároveň však není velké, takže se tam okamžitě zorientujete a cítíte se tam příjemně. Je velice vstřícná ke studentům, v Rožne dolině (jedna z kolejí) je každý den několik vedených tréninků (posilování, jóga, týmové sporty, kruháče) pro studenty zcela zdarma, stačí se jen ráno přihlásit. Je dostupná aplikace Prehrana, ve které dostanete každý den dva kupony na jídlo s doplatkem od 0 do 5 euro, tyto kupony můžete využít ve vybraných restauracích či menzách (nejen v Lublani). Lidé jsou přátelští a Erasmus studentů je tam každý semestr opravdu mnoho, takže se nebudete cítit sami. Všude se dá jezdit na kole, a to i v zimě, doporučuji si buď koupit kolo na dobu pobytu (kola se přeprodávají každý semestr mezi studenty), nebo využít aplikaci na výpůjčku kol za 3 eura na rok (tam je nevýhoda vyzvedávání a vracení kol do přesných stanic). Nikdy jsem se ve městě necítila v nebezpečí. Autobusová doprava je dostačující, ale nefunguje v noci a v poměru s kolem je poměrně drahá, tudíž jsem ji využila skutečně jen párkrát. Město je hezké úplně celé, bavilo mě jen tak jezdit na kole i brouzdat podél řeky v centru. Přes půlku města se táhne obrovský park/les, což jen vypovídá o tom, jak tam každý žije v souladu s přírodou-v noci jsou dokonce díky nízkému znečištění vzduchu vidět hvězdy!

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium není zvlášť vysoké, navíc budete muset s největší pravděpodobností po návratu část vracet, neboť se vztahuje na dobu od přesného začátku semestru (zahraničního) do přesného konce, ale vzhledem k tomu, že Karlova univerzita vyžaduje splnění všech předmětů domácí fakulty, budete se muset vrátit již při zkouškovém období, abyste předměty splnili. Následně po vás bude chtít část peněz vrátit, protože jste se vrátili dříve (než poslední den zahraničního semestru), což je dle mého nesmysl, ale tak to zkrátka je. Já jsem šetřila na věcech, na kterých to šlo a které mi nepřišly důležité-potraviny, doprava, kafíčka... Naopak jsem nešetřila, co se týkalo cestování. Záleží, jaké si člověk sežene ubytování, nejlevnější je samozřejmě kolej, do které se však dostane tak 50 Erasmus studentů, následně se ceny pohybují zhruba od 220 do 400 euro v závisloti na vzdálenosti od centra atd. Mně osobně pokrylo stipendium zhruba polovinu nákladů.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Ušetřit se dá na jídle, nejlevnější supermarket je asi Hofer nebo Lidl, dále využítím aplikace Prehrana (záleží na restauraci, některé mají i doplatek drahý, ale například menza pedagogické fakulty měla za doplatek zrhuba 3 eura polévku, hlavní jídlo, salát, ovoce a vodu). Dále určitě na dopravě, všude se dá dojet na kole. Při cestování vyjde i pronájem auta ve více lidech na docela málo peněz. Ceny jsou momentálně obdobné jako v České republice.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Těžko říct, jaké ubytování je nejlepší, když jsem nevyzkoušila všechno. Lidé na koleji si nestěžovali, dostalo se jich tam ale skutečně málo. Já jsem měla vlastní pokoj v rodinném domě téměř na kraji Lublaně. Nebylo to zvlášť hezké, ale vyšlo mě to na 240 euro plus náklady, což je oproti ostatním levné. Vzdálenost od centra mi nevadila, byla to hezká klidná čtvrť. Sehnat ubytování nebylo vůbec jednoduché, člověk musí mít štěstí. Nejvíce však stejně záleží na tom, na jaké narazíte spolubydlící, a to bohužel neovlivníte.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Ano, cestovala jsem hodně. Povětšinou hlavně uvnitř Slovinska, jelikož je strašně krásné a skoro všechno je vzdálené do hodiny. Doporučuji jak ty více známé destinace (Bled, Bohinj, Kranjska Gora, Jasna, Triglav, jeskyně, Piran, Maribor, Velika planina, Ptuj (Kurentovanje), Vintgar, Soča), tak občas i uhnout ze stezky a narazit na méně frekventovaná místa, například jezero Zelenci. Všechno z výše zmíněných patří mezi mé favority, které stojí za to. Cestovat se dá i níže na jih, do Itálie, na Balkán atd, zvláště když má člověk více dní a má možnost si ve skupině půjčit auto. Organizace ESN pořádá mnoho výletů, na které se Erasmus studenti mohou přihlašovat. Má to výhodu v tom, že je vše naplánované, člověk nemusí nic vymýšlet a jede s širokou skupinou dalších Erasmus studentů. Nevýhodu to má v tom, že si člověk nemůže zabočit, kdyby chtěl a vyjde to o něco dráž.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovali jsme celou dobu v angličtině. Myslím, že jsme doklad o jazykové úrovni C1 nahrávali jen do přihlášky naší domácí univerzity, tudíž pak nebylo co řešit. Vůbec bych se studia v angličtině nebála, byli tam i studenti, kteří se zpočátku sotva domluvili a do konce pobytu se mnohonásobně zlepšili. I naši učitelé měli různou úroveň angličtiny, u některých bylo tedy sledování výuky náročnější, ale obecně se ve Slovinsku anglicky domluvíte v podstatě všude.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Za mě bylo Slovinsko a Lublaň jednoznačně správná volba. Není to tak daleko a kultura a jazyk se tolik neliší, takže se člověk nebojí, zároveň to má ale úplně jiný nádech, je to klidnější a takové čistější. Dá se tam hodně cestovat, jsou tam hory i moře, všichni jsou vstřícní a přátelští. Pokud chcete zažít poklidnější pobyt v zemi plné nádherné přírody, rozhodně bych to zvážila. Nejvíce však stejně záleží na lidech, které potkáte, a to bohužel neovlivníte.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
pohorky
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
to uteče tak hrozně rychle!
Nejvíc mě překvapilo, že...
abych stihla splnit předměty domácí fakulty, což vyžaduje Karlova univerzita snad jako jediná, navíc vrátit část stipendia
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
zvládnout veškerou dokumentaci

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

1

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Ljubljana

Další zprávy z regionu Slovinsko

bottom of page