top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Hana Němcová

Autor(ka):

fakulta:

Hana

Němcová

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Hana je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Hana

Filozofická fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Stockholm University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Hana hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Strávila jsem svůj zahraniční semestr na Stockholm University. Momentálně staví novou budovu školy, je velká a krásná - katedra psychologie se tam už stačila přestěhovat. Je tam spoustu míst, kam si můžete sednout, učit se, psát práce atd. Zároveň je skvěle vybavená, učebny mají všelijaké vymoženosti a jsou prostorné. Hodně jsem ocenila spoustu mikrovlnek, kde si můžete ohřát oběd, mají tam kavárnu se studentskými slevami. Tato nová budova je asi 15 minut chůze přírodou od starého kampusu, kde je univerzitní knihovna, ve které se skvěle studuje, mají spoustu knih v angličtině (kartičku na půjčování dostanete automaticky zdarma při registraci ve škole).
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Ve Švédsku mají jinak rozložený akademický rok - semestry jsou delší a jsou ještě rozpůlené. Já jsem byla na zimním a začínal 30.8. a končil 16.1. V každé půlce semestru jsem měla jen 2 předměty, některé z nich končily zkouškou, na některé jsem psala seminární práce nebo obojí. Obecně bylo potřeba se škole věnovat v průběhu semestru více, než jsem zvyklá, na všechny předměty jsem dělala nejméně jednu prezentaci, měli jsme skupinové práce, journal cluby... Obecně je na Stockholm University výuka mnohem intenzivnější, každý předmět jsem měla nejméně 6 hodin týdně a rozvrh byl nepravidelný, každý týden jiný. Jednu zkoušku jsem kvůli pandemii měla online, druhou osobně. Měla jsem z nich o dost jiný pocit než v ČR - měli jsme na každou 4 hodiny, ale nebyly náročnější než ty na FF UK a byly jen o něco delší. Neslyšela jsem od ostatních studentů na Erasmu, že by někdo měl zkoušky ústní, i moje byly písemné. Na zkoušky ve škole jsou speciální místnosti mimo běžné posluchárny, musí se ukazovat občanka, kabáty a batohy nechávat vzadu v místnosti, dostanete anonymní kód, nikam nesmíte psát své jméno. Je to mnohem víc hlídané, než na co jsem zvyklá. Samotné vedení a struktura předmětů mi přišla srovnatelná jako na FF UK, možná jen s tím rozdílem, že jsme u všech předmětů měli přednášky i semináře. Jinak učitelé mají prezentace, které nahrávají na tamní Moodle, kde je i rozvrh, seznam literatury, úkolů atd. Byla jsem nadšená z délky přestávek. Z Prahy jsem zvyklá na pětiminutové, s tím, že přednášející často přetáhnou a nestihnete si ani odskočit. Ve Švédsku jsou přestávky patnáctiminutové, aby si všichni stihli dojít pro kafe atd. A vážně se dodržují, nestalo se mi, že by někdo přetahoval.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Studentské spolky jsou, ale asi jich není mnoho. Při zařizování studentské karty se do jednoho musíte zapsat. Ten můj byl, tuším, humanitní, měl celou budovu na kampusu školy, kam jste mohli přijít posedět, byly tam občas koncerty atd. Pořádali také party. Vím i o sportovním spolku a spolcích jiných zaměření.
Můžete si zapsat švédštinu od úplných základů i předmět o historii (nebo kultuře - nevzpomínám si, co přesně to bylo) Švédska. Můžete se také zapsat do sportoviště, kde si zaplatíte vcelku příjemný členský poplatek a můžete chodit do posilovny, na různé lekce, chodit skupinově běhat do přírody atd.
Pro mě osobně byl ale nejintenzivnější studentský život ten spontánně vzniklý na kolejích a přes kamarády.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
V angličtině. Myslím, že je potřeba, aby student zvládal minimálně vyšší B2 nebo C1, oficiální požadavky byly myslím B2. Při výuce ale využíváte jazyk aktivně i pasivně, je potřeba číst hodně odborných článků, prezentovat před ostatními studenty atd.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Stockholm je skvělé město! Počtem obyvatel je stejně velké jako Praha, je ale docela klidné. Všude je voda a příroda. Já jsem bydlela na koleji 15 minut autobusem od centra a přímo za domem jsem měla pláž a přírodní rezervaci. Jezdí se tam hodně na kole, s počasím to není i přes severní polohu tak hrozné, zima mi přišla srovnatelná jako v Praze, jen tam občas býval protivný vítr (což ale nevím, jak moc je běžné). Zamilovala jsem si čtvrť SoFo, která o víkendech žije se svými brunchy, je tam spoustu zajímavých uměleckých obchodů, je fajn na procházky, za návštěvu určitě stojí kostel Sofia kyrka, má úplně jinou atmosféru než kostely, ve kterých jsem kdy byla. Na procházky se západy slunce je perfektní severní okraj ostrova Sodermalm (promenáda Montlieusvägen a ulice Fjällgatan). Na Sodermalmu dále stojí za návštěvu Teatern - relativně cenově dostupné velmi dobré jídlo, je to takový vnitřní trh s různými stánky. Na klidnou procházku kolem vody prakticky v centru je super ostrov Skeppsholmen a na něj napojený Kastellholmen, úžasná je projížďka přívozem (je v rámci městské hromadné dopravy) z okraje Gamla Stan ke Gröna Lund, dostanete se tak na ostrov Djugarden, kde je obrovský přírodní park. Na něm je také snad moje nejoblíbenější místo ve Stockholmu, Rosendals Trädgard, kde je nádherná kavárna ve skleníku, zahradnictví a farmářský obchod, když je krásné počasí, je to neuvěřitelně kouzelné místo. Nejlepší skořicové a kardamomové šneky (švédská specialita) mají podle mě ve Skeppsbro bageri. Další úžasná příroda je v parku Haga, na ostrově Langholmen nebo v přírodní rezervaci Nacka.
Stockholm má krásných pár zastávek metra, stojí za to si je prohlédnout, i kdyby to byl jediný cíl cesty metrem. Moje nejoblíbenější byla na modré lince na T-centralen. Úžasné místo je Kulturhuset, kulturní dům, ve kterém je divadlo, kino, knihovna, krásná kavárna, ale hlavně Lava - klubovna pro kohokoliv od 14 do 25 let. Pokud tento věk splňujete, můžete si tam přijít cokoliv vyrobit, hrát na hudební nástroje, mají tam spoustu materiálů a knih, které můžete zdarma použít, jsou tam zaměstnanci, kteří vám s čímkoliv poradí a pomohou, kohokoliv jsem tam vzala, byl nadšený. Je dobré udělat si kartičku v městské knihovně, je zdarma a mají spoustu anglických knih (nejen beletrie).
Obecně mám pocit, že ve Stockholmu žije vcelku hodně cizinců, všichni mluví anglicky (včetně řidičů autobusu), za celých 5 měsíců jsem narazila jen na jednu prodavačku v lékárně, se kterou jsem s angličtinou nepochodila.
Chybělo mi ale ve Stockholmu pár věcí - nemají drogerie a různé specializované obchody (řeznictví, pořádné papírnictví, vím jen o pár obchodech s elektrem....). Po 4. odpoledne toho moc nežije, nedáte si kafe, spousta obchodů zavírá, v zimě je už dávno tma.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Švédsko je drahá země, ale nebylo to tak zlé, jak jsem čekala. Dostala jsem se na kolej, což mi spoustu peněz ušetřilo, hodně drahá je ale doprava a jídlo v restauracích. Stipendium mi pokrylo zhruba celé bydlení a dopravu, vzhledem k tomu, že jsem ale jezdila na výlety a na Vánoce jsem letěla domů a pak jsem se vracela, občas jsem si dala venku něco k jídlu, potřebovala jsem kromě stipendia ještě zhruba 10 000 Kč na měsíc navíc (počítám to tedy i s letenkami), pokrylo mi tedy něco přes půlku výdajů.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Snažit se dostat na kolej, pokud se dostanete na koleje Lappis, je super Facebooková skupina Lappis market, kde se dá pořídit všechno možné (peřiny, které nedostanete od koleje, nádobí, přímotop, fén, oblečení....). Rozhodně si pořídit kartičku na městskou hromadnou dopravu - prvních pár jízd si koupit jednotlivě za plnou cenu, na studentskou slevu totiž potřebujete tamní studentskou kartu, kterou dostanete pár dní po příjezdu. Doporučuju udělat si kartičku v městské i školní knihovně, obojí je zdarma. Na levné nákupy jídla je rozhodně nejlepší Lidl, kde mají ceny srovnatelné s českými. Nedá se tam ale sehnat všechno, pak doporučuju Willy's, není jich po městě moc, ale cenově jsou fajn. Švédové prodávají v případě spousty potravin obří balení (a malá jsou buď drahá nebo nejsou), mně se vyplatilo občas vařit s kamarády, spotřebujete tak větší balení snáz, aniž by se zkazilo. Se studentskou kartou a s ní spojenou slevou je na kafe do kelímku a sladké pečivo fajn Presbyran, který je všude po městě. A největší ušetření je vařit a nejíst v restauracích, to je opravdu hodně drahé. Hodně drahý je i alkohol, ať už si ho koupíte v obchodě (mají na něj speciální obchody, v supermarketu ho neseženete) nebo si dáte v restauraci/baru.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Kolej. Bylo to nejlepší rozhodnutí. Kromě toho, že je cenově nejdostupnější, jsou na moc fajn místech (já jsem byla na Lappis - velký areál v přírodě). Nejvíc lidí, které jsem poznala, bydleli na kolejích ve vlastním pokoji se svou koupelnou a kuchyní sdílenou pro 9-12 lidí. Já jsem tak bydlela také a nemůžu si stěžovat. Měla jsem dostatek soukromí, ale i kontaktu s ostatními, sdílela jsem kuchyň s různými národnostmi, dělali jsme společné večeře atd. Kdybych nebydlela na koleji, určitě bych nepotkala tolik lidí, prakticky se všemi kamarády jsem se seznámila tam. K mému překvapení byly kromě pátečních večerů koleje opravdu klidné (a s těmi pátečními večery jsem měla smůlu, že jsem bydlela v domě typickém pro večírky). V areálu je několik prádelen, které si rezervujete na konkrétní čas přes internet, nikdy jsem neměla problém, že bych se tam nedostala, když jsem potřebovala. Je tam také spoustu míst na parkování kol (to ale vzhledem k počasí a tomu, že z Prahy nejsme na cykloprovoz zvyklí, moc nedoporučuju pořizovat). Součástí vybavení koleje není polštář, peřina a povlečení a nádobí (to je ale v naprosté většině erární v kuchyni po předchozích studentech). V kuchyni máte svou třetinu lednice a pár šuplíků a skříňku na své jídlo. Kuchyň je obří, jsou tam dva sporáky a dva dřezy, nás ji sdílelo 12 a téměř nikdy jsem nemusela čekat, abych si uvařila jídlo. Není problém, aby ve vašem pokoji přespala návštěva (oficiálně je to jen na jednu noc). Na Lappis je venkovní posilovna, kinosál a malý supermarket s poštou, přímo jím projíždí autobusy, kterými se dostanete do školy (tam jde za 10 minut dojít i pěšky, resp. za 30 na nový kampus) a do centra (cesta trvá asi 15 minut).

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Ze začátku semestru, když bylo ještě teplo, jsem jezdila na výlety do přírody ze Stockholmu. Dojedete hodně daleko lodí, autobusem a vlakem jen s kartičkou na městskou hromadnou dopravu. Výlet lodí je úžasný zážitek, ostrovů, na které můžete dojet, je spousta. Já jsem se dostala na Grinda a Vaxholm, obojí se mi moc líbilo. Dál jsem byla v Nacka, Galö a Björno (to se mi z jednodenních výletů líbilo nejvíc). Na přírodní výlety si ale myslím, že musí být lepší letní semestr. Z měst jsem byla v Uppsala (ta mě moc nenadchla) a Göteborgu. Největší a nejkrásnější zážitek byl rozhodně týdenní výlet za polární kruh do finského Laponska. Zařídili jsme si ho celý sami v partě 10 lidí, jeli jsme nočním vlakem, půjčili si auta, bydleli jsme v pronajatém domečku se saunou, viděli polární záři a soby a koupali se v zamrzlém jezeře.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
V angličtině. Myslím, že je potřeba, aby student zvládal minimálně vyšší B2 nebo C1, oficiální požadavky byly myslím B2. Při výuce ale využíváte jazyk aktivně i pasivně, je potřeba číst hodně odborných článků, prezentovat před ostatními studenty atd.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Myslím si, že velká část toho, proč se mi ve Stockholmu tolik líbilo, bylo, že mi sednul. Rozhodně nemusí každému, na druhou stranu jsem tam potkala opravdu spoustu zahraničních studentů a vím jen o jednom, který nebyl úplně spokojený. Myslím, že má Stockholm kouzlo severské země, je klidný, mně se tam podařilo zpomalit na chvilku životní tempo. Je neskutečné, kolik je kolem města i ve městě přírody. Možná proto bych asi doporučovala jet spíš v letním semestru, na druhou stranu já jsem si zimní neskutečně užila. Pro mě byly obrovským zážitkem výlety, nedokážu si moc představit, jak bych se, nebýt ve Stockholmu, kdy dostala do Laponska.
Univerzita pro mě byla jako pro studentku psychologie zajímavá hlavně tím, že mají institut výzkumu stresu. Můžete si zapsat předměty týkající se tohoto tématu, já jsem na jeden chodila a bylo vidět, že jsou v tom opravdu odborníci. Tento předmět pro mě byl rozhodně největším přínosem z celého studia.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Boty do přírody, teplé oblečení, plavky, menší cestovní zavazadlo na výlety.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
Dlouhé noci se dají krásně zvládnout, Švédové jsou milejší, než jsem čekala, jak fajn je být na koleji, s kolika lidmi jsem se dokázala skamarádit, nepravidelný rozvrh ve škole.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Vlastně nic moc.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Stockholm University

Další zprávy z regionu Švédsko

bottom of page