top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Jaroslav Maxa

Autor(ka):

fakulta:

Jaroslav

Maxa

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2024/2025

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Jaroslav je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

j.maxa

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Jaroslav

Fakulta sociálních věd

2024/2025

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Oslo

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Jaroslav hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita v Oslu mě okamžitě zaujala svým moderním kampusem, který nabízí špičkově vybavené prostory pro studium i práci. Většina budov se nachází v blízkosti hlavního kampusu Blindern, což vytváří příjemné a kompaktní prostředí pro každodenní akademické aktivity.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Na univerzitě v Oslu se způsob studia liší zejména organizací semestru a přístupem k výuce. Semestr je rozdělen do dvou období – srpen až listopad a listopad až prosinec – přičemž studenti si mohou poměrně flexibilně rozdělit předměty mezi tato období. Kurzy v prvním období probíhají jednou týdně, ve druhém dvakrát týdně, přičemž každá hodina je rozdělena na dva 45minutové bloky s přestávkou. Studium je náročnější zejména na přípravu a čtení literatury, kdy je od studentů očekáváno přečtení kolem 1000 stran na každý kurz a pravidelné plnění domácích úkolů. Získání nejlepší známky je obtížné a vyhrazené pro nejúspěšnější studenty, avšak stejně obtížné je předmět neudělat nebo získat velmi špatné hodnocení.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Život na univerzitě je velmi dynamický a pestrý, především díky desítkám studentských spolků. Pro mě byl nejdůležitější spolek studentů fakulty sociálních věd, kde jsem studoval. Dobrovolníci zde provozují prostor, který se dle potřeby mění v kavárnu, hospodu, či klub, přímo pod budovou fakulty a každý týden organizují různé akce. Kromě toho existuje široká škála spolků věnující se i aktivitám, jako je například vaření piva, včelaření nebo otužování. Většina těchto spolků je otevřená i zahraničním studentům. Univerzita také nabízí volitelné kurzy zaměřené na jazyk a kulturu Norska. Na začátku semestru jednotlivé fakulty pořádají orientační týdny, které jsou skvěle zorganizované a umožňují rychle navázat nové přátelství. Univerzita sama pořádá během semestru jen omezený počet akcí, většinu volnočasových aktivit mají na starost studentské spolky.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Během pobytu jsem jak ve škole, tak mimo školu, komunikoval téměř výhradně v angličtině. Univerzita požaduje pouze základní znalost angličtiny, ve které probíhá taktéž veškerá výuka. Norština je doporučována jako volitelný předmět, k pobytu v Norsku ale není její znalost potřeba.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Oslo je relativně malé hlavní město, ale vyznačuje se kosmopolitním a klidným charakterem. Působí harmonickou atmosférou, přičemž zároveň nabízí pestrý noční život a bohatou směsici kultur. Historické centrum láká návštěvníky ikonickými památkami, jako je Královský palác, Národní divadlo, budova parlamentu a katedrála, které se nacházejí podél rušné ulice Karl Johans gate. Fjord v Oslu je dalším unikátním místem, kde můžete obdivovat pevnost Akerhus, moderní budovu opery nebo navštívit Munchovo muzeum. Pro milovníky přírody a netradičních zážitků fjord nabízí také plovoucí sauny nebo možnost prozkoumat malé ostrovy propojené trajekty. Čtvrť Grünerløkka představuje kulturní rozmanitost Osla se svými obchody a restauracemi z různých koutů světa. Mým nejoblíbenějším místem však bylo jezero Sognsvann na severu města, pár minut od studentských kolejí, kde se dalo sportovat, plavat, relaxovat u vody nebo si užít příjemné chvíle s přáteli u grilu.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Norsko je obecně velmi drahá země. Ceny se většinou pohybují kolem dvojnásobku cen v ČR s určitými výjimkami, kdy například zelenina nebo alkohol jsou na většině míst ještě mnohem dražší. Stipendium mi pokrylo celé ubytování, které přitom tvořilo cca 30-40 % mých celkových výdajů.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Pokud chcete v Norsku ušetřit, doporučuji nakupovat v supermarketech Kiwi a Rema 100, které jsou považovány za nejlevnější. Obchody Bunnpris a Meny občas nabízejí dobré akce na konkrétní produkty, takže se vyplatí sledovat jejich nabídky. Ovoce a zelenina jsou v Norsku obecně drahé, ale pokud hledáte levnější možnosti, stojí za to navštívit trh v Grünerløkkě, kde najdete nejlevnější ovoce, zeleninu a některé zahraniční potraviny.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Univerzita v Oslu nabízí všem výměnným studentům ubytování ve studentských vesničkách, které využívá většina zahraničních studentů, včetně mě. Ubytování je sice výrazně dražší než koleje v Česku – cena je přibližně dvojnásobná – ale kvalita tomu odpovídá. Pokoje jsou moderní a čisté. Druh pokoje, který dostanete, se liší kolej od koleje, můj pokoj měl vlastní koupelnu a velkou kuchyň sdílenou s dalšími sedmi studenty. Najít si soukromé ubytování v Oslu je sice možné, ale většinou ještě nákladnější než bydlení na kolejích. Studentské koleje tak považuji za nejlepší variantu z hlediska ceny i kvality.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestování po Norsku je snadné a nabízí spoustu nezapomenutelných zážitků. Norské železnice jsou moderní, pohodlné a cenově dostupné, což z nich dělá skvělou volbu pro poznávání různých částí země. Pro rychlé přesuny, například na daleký sever, se vyplatí využít vnitrostátní lety, které jsou překvapivě levné. Pro cestování po jižním Norsku doporučuji pronajmout si auto – norské silnice jsou výborně udržované, a díky malé dopravní vytíženosti je jízda velmi příjemná. Z míst, která stojí za návštěvu, mohu doporučit ikonické přírodní krásy jako Trolltungu, Preikestolen nebo Kjerag a malebná města Bergen a Stavanger. Naopak bych nedoporučil podcenit náročnost turistických výletů – vždy je dobré se dobře připravit na měnící se počasí a náročný terén.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Během pobytu jsem jak ve škole, tak mimo školu, komunikoval téměř výhradně v angličtině. Univerzita požaduje pouze základní znalost angličtiny, ve které probíhá taktéž veškerá výuka. Norština je doporučována jako volitelný předmět, k pobytu v Norsku ale není její znalost potřeba.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Univerzitu v Oslu bych doporučil, protože nabízí moderní a dynamické prostředí s jedinečnou směsicí kultur a skvělými lidmi. Univerzita je velmi kosmopolitní, s vynikajícími vyučujícími z různých částí světa – během mého pobytu jsem měl například vyučující z USA, Austrálie nebo Itálie. Oslo je malé, ale krásné město, které nepůsobí přelidněně a nabízí kombinaci historických památek, unikátních muzeí a rušného nočního života. Největším lákadlem Norska je však jeho příroda, která je velmi unikátní a často dechberoucí. Cestování po zemi je poměrně snadné a cenově dostupné, což umožňuje objevovat fjordy, hory a další přírodní krásy. Nejlepším aspektem celé zkušenosti jsou ale lidé, které během pobytu potkáte, a přátelství, která přetrvají dlouho po skončení vašeho pobytu.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Oslo

Další zprávy z regionu Norsko

zpět na katalo zpráv

ERASMUS STÁŽE

ERASMUS POBYTY

MEZIUNIVERZITNÍ/
MEZIFAKULTNÍ DOHODY

LETNÍ ŠKOLY

PROGRAM
FREE-MOVER

image_preview.png

Dotaz, připomínka? Napiš nám!


Děkujeme za zprávu, brzo se Ti ozveme :)

Projekt vzniká pod záštitou 

Odboru zahraničních vztahů Univerzity Karlovy

info@charlesabroad.cz

Napsat nám můžete i na sociálních sítích facebooku nebo instagramu.

logo uk web.webp
bottom of page