top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Ondřej Spousta

Autor(ka):

fakulta:

Ondřej

Spousta

Právnická fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Ondřej je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

@ondrejspousta

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Ondřej

Právnická fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Saarland University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Ondřej hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Kampus v Saarbrückenu obsahuje většinu fakult, kromě medicíny - ta je v Homburgu (cca hodinu vlakem). V areálu univerzity mělo být vícero kaváren, nakonec vlivem covidu fungovala jen jedna, ale ta byla moc fajn - dobré kafe za studentské ceny. Dále bankomat (a vlastně i banka), DHL Parcel shop, papírnictví a obchod s učebnicemi, supermarket! a samozřejmě mensa, která byla architektonicky spíš zajímavá než hezká (což ale koresponduje se Sárskem...), a která nabízí každý den 5 jídel (jedno z nich vegetariánské, jedno pouze s sebou), kvalita i porce fajn, ceny kolem 3-6 eur.

Jednotlivé učebny a posluchárny se kvalitou a vzhledem vcelku lišily, všechny byly ale moc pěkné, relativně moderní - což se nedá říct o budovách, v kterých se nacházejí. Kampus byl ale celkově super a věřím, že mimo covid bude ještě o dost lepší.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Doporučuji před podáním přihlášky zkontrolovat akademický kalendář hostující univerzity - v Německu mají semestry v jiných obdobích - já jsem vyjížděl v zimním semestru, který je dle kalendáře v období 1.10. - 31.3., což může být nepříjemné, pokud nechcete prodlužovat studium doma a musíte v letním semestru nastoupit do školy v Česku.

Na druhou stranu reálně výuka začala až začátkem listopadu a poslední zkoušku jsem dělal 16. února, přičemž mi nabídli zkrácení nájemní sml. na koleji a proto jsem celý březen v pohodě stihnul v Praze. To bude asi na každé fakultě jiné, ale i podle toho, co jsem se bavil s ostatními studenty věřím, že zkoušky v březnu jsou spíše výjimka....

Taky mě vcelku zaskočila organizace zkoušek, kdy v zimním semestru neexistují opravné termíny a ty řádné jsou studentům v podstatě přiděleny (což je sice chaos, ale aspoň si člověk ušetří klikačku v SISu). Mně třeba dali dvě zkoušky v jeden den, ale na druhou stranu ty zkoušky pro studenty Erasmu byly spíš formalita... dál jsem dělal jazyky, což byly testy.

Přístup učitelů k zahr. studentům je nesmírně shovívavý, je možné si domluvit individuální termín zkoušky, ale opět zdůrazňuji, že moje zkušenost vychází toliko z právnické fakulty.

Poslední, co bych dodal je, že většina zkoušek z práva je v Německu písemná, ale pro zahr. studenty byly i z těch předmětů, které jsou určeny primárně Němcům, ústní. To zní v "třetím" jazyce sice spíš jako těžší, ale nakonec to bylo přesně naopak.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
O existenci studentských spolků nic nevím, jen jsem někde zaslechl, že fungují různé debatní kroužky s kooperaci s univerzitou v Heidelbergu, což by mohlo být zajímavé...
Pokud jde o volnočasové aktivity, ty jsou zprostředkovány dvěma způsoby - jednak díky Erasmus Student Network (ESN) a dále prostřednictvím univerzitního Zentrum für internationale Studierende (ZiS). Tyto aktivity zahrnují vše možné - turistiku, sport, srazy v kavárnách či hospodách a v neposlední řadě výlety po okolních městech - což bude zřejmě opět po skončení pandemie ještě lákavější. Pokud jde o tyto výlety, doporučuji ale ověřit si cenu jízdenek - ne vždy se to vyplatí, proto jsme s dalšími studenty někdy jezdili společně s ZiS, ale po vlastní ose.

Univerzita disponuje krásným hřištěm na fotbal (UMT) a kurty na beach volejbal, ale bohužel opět z důvodů covid opatření nedokážu poskytnout recenzi.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Veškerá výuka probíhala pouze v němčině, komunikace stran administrace pobytu pak v němčině i angličtině. Univerzita požaduje minimum B1 (bez nutnosti dokládat certifikát), což bych řekl, že zhruba odpovídá. Jak jsem uvedl výše, jazykové úrovně zkoušek netřeba se obávat, ale asi je fajn alespoň pasivně jazyk ovládat, aby měl člověk něco z přednášek. K tomu bych ještě dodal, že snad žádný seminář, vyjma jazyků, nebyl interaktivní, což má svá pro i proti.

Důrazně doporučuji intenzivní jazykový kurz před začátkem semestru. Ten je poskytován univerzitou, je třeba se na něj včas přihlásit. Je placený, ale pro studenty Erasmu cenově výhodnější. Jeho úroveň je skvělá, lepší než u kurzů semestrálních. Před jeho absolvováním jsem těžko skládal jednoduché věty, ale díky němu jsem pak neměl problém (jen je tedy skutečně intenzivní...)
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Pokud jde o Saarbrücken, osobně bych neměnil, ale určitě si myslím, že by člověk měl vědět, do čeho jde. Rozhodně se nejedná o nejhezčí město Německa, spíš bych ho popsal jako německou Ostravu. Tím ho ale rozhodně nechci jakkoli degradovat, stejně jako Ostrava má totiž úžasnou atmosféru, zajímavý lokální patriotismus v kontrastu se zarytým evropanstvím způsobeným polohou mezi Francií - kam se dostanete dokonce tramvají (a což je super na další výlety po Francii) a Lucemburkem - kam se zas dostanete za hodinu autobusem, a to zadarmo s univerzitní kartou. V Saarbrückenu navíc jezdí ICE a TGV (1:50 do Paříže, ale nejen tam). Poloha tedy skvělá, a město samo o sobě taky fajn. Horší to je s nočním životem, ale pár skvělých podniků tam určitě je, v pracovních dnech ale jezdí poslední autobusy před půlnocí - doporučuji myslet na to při výběru koleje.

Výhodou toho, že Sársko je na německé poměry chudší region, jsou pak méně německé ceny právě v barech, ale i jinde.

Jinak rozhodně se nenechte zmást statistikami třeba ohledně kriminality, která má být po Berlínu nejvyšší, apod. - jedná se zjevně o kapesní krádeže a další drobné delikty, rozhodně jsem se v SB cítil naprosto bezpečně - jediným nebezpečím při nočních návratech tak byla divoká prasata.

Pokud bych měl doporučit vyhlášený bar, rozhodně to bude Stube 8

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Jak jsem již uvedl, ceny v Sársku jsou méně německé než jinde, na výši stipendia to však nemá vliv. Za kolej jsem platil 299 eur měsíčně - což je např. oproti Lucembursku skvělá cena - navíc je potřeba uvést, že tato cena byla za studio, tedy pokoj s vlastní kuchyňkou i koupelnou. Dají se sehnat i levnější sdílené koleje. Naopak je třeba si dát pozor na VEDLEJŠÍ NÁKLADY, které jsou nájemníkům účtovány, tuším, čtvrtletně, u mě dosáhly "jen" nějakých 20 eur, ale slyšel jsem i o trojciferných částkách - je potřeba dbát na nájemní smlouvu.

Ceny v supermarketech nejsou podstatně jiné než u nás, takže za potraviny člověk tolik neutratí, obědy v mense, jak jsem psal, kolem 3-6 eur (hlavní chod, předkrm, dezert).

Ve městě jsou nejznámější fast foody (ceny jako jinde v Německu), a dále kebaby - cena kolem 5 eur, a dále i rychlá občerstvení jako wursty, nebo těstoviny za přátelské ceny kolem 4 eur.

Obecně bych tak řekl, že dané stipendium je v tomto případě výhra.


Pokud jde o finance, mám ještě jednu důležitou připomínku - NENÍ potřeba zakládat si německý bankovní účet, jak po vás budou častokrát chtít. Nájem se dá platit hotově na Uni, televizní poplatek pak pohodlně převodem.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Levnějším supermarketem je Netto (u nás bývalý Plus), případně Lidl a Aldi, které má i lepší kvalitu, např. pokud jde o pečivo a zeleninu. Dále se dá nakupovat v Rewe - u nás Billa, což odpovídá i cenově. Ušetřit se dá na cestování, pokud koupíte jízdenky/letenky s velkým s předstihem - v Německu není neobvyklé i měsíc předem. Ceny jsou pak diametrálně rozdílné.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Osobně jsem bydlel na koleji Waldhaus, kterou bych rozhodně neměnil. V rámci nočního života jsem měl tu čest zavítat i na ostatní koleje, každá má své pro a proti, ale Waldhaus u mě rozhodně vede. Jeho poloha je ideální, protože se nachází přesně mezi centrem a univerzitou, čímž zaručuje jít oběma směry pešky. (Jak jsem psal, na trase centrum-Waldhaus to přijde vhod zejména, pokud nestihnete poslední autobus). Do školy je to pěšky cca 15 minut, autobusem pak 3 zastávky.

Kolej lze najít na internetu (https://www.studentenwerk-saarland.de/de/Wohnen/Wohnheime-in-Saarbrucken/Studentenwohnheim-Waldhaus), jsou to starší baráky, částečně zrenovované, mnoho nájemníků, takže to chce mít štěstí na sousedy, ale je tam všechno. Dole jsou velké společné prostory + tzv. Heimbar, kde se konají různé party a z doslechu vím, že i další akce jako snídaně; dále prádelna, prostory k učení, tiskárna atd. Dole je i stůl na stolní tenis.

Na pokoji jsem měl koupelnu, menší kuchyňku s vařičem, stůl, noční stolek, dvě skříňky a lednici.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Doporučuji v podstatě cokoli - okolí je krásné. Ve Francii Sarreguemines - menší město, kam jede tramvaj, odtamtud pak třeba Štrasburk - 2h vlakem za nepatrnou cenu.

Ze SB pak Méty, Nancy, případně Paříž rychlovlakem, z německých měst třeba Trevír, Cochem, Frankfurt, Mainz, Karlsruhe. Jen, jak jsem psal, je potřeba kupovat jízdenky s předstihem.

No a hlavně doporučuji Lucemburk, kam dojedete Emile Weber shuttle busem, který je pro studenty Uni zdarma, a který jezdí několikrát denně.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Veškerá výuka probíhala pouze v němčině, komunikace stran administrace pobytu pak v němčině i angličtině. Univerzita požaduje minimum B1 (bez nutnosti dokládat certifikát), což bych řekl, že zhruba odpovídá. Jak jsem uvedl výše, jazykové úrovně zkoušek netřeba se obávat, ale asi je fajn alespoň pasivně jazyk ovládat, aby měl člověk něco z přednášek. K tomu bych ještě dodal, že snad žádný seminář, vyjma jazyků, nebyl interaktivní, což má svá pro i proti.

Důrazně doporučuji intenzivní jazykový kurz před začátkem semestru. Ten je poskytován univerzitou, je třeba se na něj včas přihlásit. Je placený, ale pro studenty Erasmu cenově výhodnější. Jeho úroveň je skvělá, lepší než u kurzů semestrálních. Před jeho absolvováním jsem těžko skládal jednoduché věty, ale díky němu jsem pak neměl problém (jen je tedy skutečně intenzivní...)

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Já jsem si univerzitu vybral hlavně ze dvou důvodů. Tím prvním byla výuka evropského práva na tzv. Europa institutu, který ale ve výsledku vůbec nedoporučuju. Výuka tam probíhá v angličtině, ale časový rozvrh je čistě náhodný, navíc nám bylo neformálně řečeno, že tam dvakrát nefandí tomu, aby studenti na Erasmu získávali kredity pro jinak placený program LLM. Druhým důvodem byla právě poloha Sárska, která mě lákala pro výlet po okolí a také tím, že trochu brzdila strach z možných lockdownů...

Nakonec jsem za výběr moc rád, výuka byla velmi kvalitní, učil nás mj. poslanec Bundestagu. Určitě v Německu najdete věhlasnější univerzity, ale řekl bych, že pro účely Erasmu je tato ideální, i z hlediska úrovně němčiny. Navíc nabízí rozsáhlou výuku cizích jazyků.

Závěrem bych ještě dodal, že žádná spolková země nemá tak zajímavou historii jako Sársko, což odráží také jeho charakter (hlavně vlivy Francie...)

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
zkouškové období reálně skončí cca o měsíc dříve, než bylo uvedeno.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Němci, zejména pak v Sársku, často NEAKCEPTUJÍ platební karty (a když, tak pouze německé EC karty). Doporučuji tak dostatek hotovosti!
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Saarland University

Další zprávy z regionu Německo

bottom of page