top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Marie Lebeslé

Autor(ka):

fakulta:

Marie

Lebeslé

1. Lékařská fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Marie je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Marie

1. Lékařská fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Strasbourg

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Marie hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Lékařská fakulta sídlí ve starší budově ze šedesátých let, výuka probíhala v novější budově „Forum“ nebo v učebnách v areálu nemocnice Hôpital Civil. Nemocnice jsou ve Štrasburku dvě: Hôpital Civil (v centru města) a Hautepierre (dostupná tramvají).
První den stáže se vždy dostavte na sekretariát dané kliniky, kde vám vysvětlí, u koho přesně budete stážovat, vytvoří vám jmenovku, půjčí plášť a pomůžou vám s orientací na oddělení. Paní sekretářky byly velmi nápomocné.

Pár organizačních rad:
- Už cca dva dny před začátkem vaší první stáže si zažádejte o zaměstnaneckou kartu „carte sésame“, a to v Accueil sûreté v budově Bâtiment prévention, pokud začínáte stáž v Hôpital Civil nebo v Accueil sûreté hned vlevo u vchodu v nemocnici Hautepierre. Karta vám umožní pohyb po areálu nemocnice a platbu obědů. Nám tyto informace bohužel místní koordinátorka nesdělila, protože se nejedná o fakultní záležitost.
- Sledujte pečlivě online rozvrh, stávalo se, že nám zrušili teoretickou výuku těsně před začátkem hodiny.
- Ve Francii je normální v nemocnici pracovat i v sobotu dopoledne – je možné, že na některých stáží vás požádají ať přijdete.
- Požádejte první den stáže francouzské studenty, aby vás přidali do jejich FB/Whatsapp skupiny, kterou zakládají pro studenty stážující na stejném oddělení nebo klinice. Budete takto v obraze ohledně konání ranní výuky (kdy, kde, jaké téma), simulační výuky, seminářů pro celé oddělení. Paní sekretářky klinik mnohdy neměly e-mailové adresy Erasmus studentů a organizační informace jsme nedostávali.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
¨Semestr je rozdělený na „bimestre“, střídají se 2 měsíce teoretické výuky a 2 měsíce stáže v nemocnici.

Teoretická výuka probíhá pouze ve formě interaktivních kazuistických seminářů (TDs). Tzn. studenti si doma nastudují danou kapitolu v oficiálních celostátních učebnicích (Les référentiels des Collège des enseignants) a potom se na semináři probírají příslušné kazuistiky. Předměty si můžete vybrat à la carte z jakýchkoliv ročníků, rozvrh jsme si sestavovali sami. Francouzští studenti každého ročníku jsou rozděleni do menších skupinek a stejný seminář je tak vyučován celkem 3-4x, takže jsme si mohli vybrat, kdy na něj chceme přijít. Předměty se zakončují zkouškou (multiple choice otázky + krátké kazuistiky) – je třeba se na domovské fakultě zeptat, zda vám zkoušku z Francie uznají. Pokud ne, poproste koordinátorku alespoň o vystavení potvrzení o absolvování seminářů.

Stáže v nemocnici probíhají po-pá 9h-cca 18h, někdy i v sobotu dopoledne. Koordinátorka na místě nám zaslala formulář, kde jsme si zvolili, jaké stáže bychom chtěli absolvovat (stáže 1. volby a 2. volby). Stáže trvají min. jeden měsíc a max. 2 měsíce, s čím je třeba počítat, když sestavujete Learning agreement. Francouzští studenti se od 4. ročníku nazývají „externes“, jsou součástí týmu na oddělení a mají určenou přesnou roli. Pracovali jsme (buď sami nebo max. ve dvojici mediků) společně s mladými sekundáři „internes“. Úkoly se lišily dle oddělení např.: vizita, zápis vizity, vytvořit pacientovi kartu, odebrat anamnézu při příjmu, vyšetřit pacienta při příjmu, lumbální punkce, punkce ascites, telefonování praktickému lékaři pacienta, natočit a interpretovat EKG, interpretace RTG hrudníku, psaní žádanek, covid testy, interpretace laboratorních výsledků...vždy pod dohledem/s feedbackem od lékaře.
Stínovali jsme i atestované („chef“) lékaře při konzultacích s pacienty, při ECHO srdce, endoskopiích, interpretacích EEG, volbě léčby a rozhovorech s pacienty, měli jsme možnost se ptát, když nám něco nebylo jasné a i naopak se lékaři ptali nás (Diferenciální dg? Jaký bys navrhla postup? Jaké další laboratorní/zobrazovací vyšetření bys indikovala? Jakou medikaci bychom mohli předepsat? Komplikace, které lze očekávat?). Ráno na některých odděleních probíhala pro mediky cca hodinová výuka (např. na neurologii a kardiologii) nebo jsme s lékaři chodili na semináře, kde se prezentovaly vědecké články nebo výsledky fakultních studií. Na konci stáže vám primář nebo atestovaný lékař, se kterým jste pracovali, napíše hodnocení z 10 bodů.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Místní spolek mediků se jmenuje Association Amicale des Etudiants en Médecine de Strasbourg (AAEMS). Jedná se o velmi aktivní a dobře zorganizovaný spolek, který nabízí vytištěné studijní materiály pro první 3 ročníky, papírnictví a různé slevy v restauracích/barech, se kterými má uzavřenou spolupráci. V budově, kde spolek sídlí (Ancien Hôpital Civil) se nachází i kavárna, kde se lze naobědvat za velmi přijatelnou cenu a také společné prostory. Spolek pro Erasmus studenty na začátku roku zorganizoval i orientační běh městem, organizuje večírky i stávky mediků @aaems_carabin.

Další spolek, který působí napříč fakultami je Erasmus Student Network (ESN Strasbourg), kde se můžete seznámit i se studenty jiných oborů, organizuje výlety do okolní přírody, francouzských měst i pravidelné akce ve Štrasburku @esn.strasbourg.

Je možnost se také zapsat do sportovních kurzů univerzity (Service de Sport).
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Výuka i komunikace s pacienty probíhá pouze francouzsky.
Fakulta vyžadovala min. úroveň B2.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Štrasburk je příjemné, velmi mezinárodní, studentské město, protkané bezpečnými cyklostezkami.

Par míst, které doporučuji navštívit:
Kultura: výstavy v Palais Rohan, terasa katedrály Notre-Dame, terasa Ponts Couverts, Petite France, prohlídka EU Parlamentu, muzeum Oeuvre de Notre-Dame, Musée d’Art moderne et contemporain.

Příroda: Parc de la Citadelle, Jardin des Deux Rives, Parc du Heyritz na běh, piknik a sledování čápů v Parc de l’Orangerie, výlety na kole Vélhop, Černý les v Německu, Mont Sainte Odile, Champ du Feu v horách Vosges.

Studovny: Médiathèque André Malraux, Le Studium, Bibliothèque nationale et universitaire.

Kavárny/bary/restaurace: v ulici Grand’Rue (Atelier 116, Caupona Taverne), Place d’Austerlitz (The Good Eye Deer, L’Établi, La Pépinère); ve čtvrti Krutenau; na „náplavce“ Quai des Bateliers (Mama Bubbele, Sébastien), Nomad Cafe, Flam’s a plno dalších.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Soukromé ubytování v bytě bylo bohužel dražší než na koleji, stipendium mi ho pokrylo, ale na ostatní výdaje jsem musela použít vlastní finance. Ceny potravin a MHD jsou vyšší než v ČR.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nakupovala jsem v obchodě Auchan a Leclerc (jsou levnější než Carrefour Express a Monoprix) a mohu doporučit trh ve čtvrti Neudorf (čerstvé místní potraviny). Obědy lze pořídit v univerzitních restauracích Resto U‘ za 3,30 € (např. pobočka Le Stift, pokud stážujete v nemocnici Hôpital Civil).
Pokud jedete na roční studijní pobyt můžete požádat i o příspěvek na bydlení od francouzského státu tzv. APL (Aide Personnelle au Logement, Caf.fr).
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydleli jsme ve dvou v soukromém bytě, který se nacházel v rodinném domě, velmi milí majitelé se stali naší druhou rodinou. Doporučuji kontaktovat majitele napřímo, ale dávat si pozor na falešné nabídky, kterých je poměrně dost. Cesta přes realitní kanceláře byla velmi složitá a nepříjemná (mj. je potřeba mít francouzské telefonní číslo, dodat kanceláři velmi podrobné citlivé informace, mít garanta...) a již bych ji nezkoušela.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Ze Štrasburku se pomocí TGV dostanete za 2 hodiny do Paříže, doporučuji časné rezervovaní jízdenek (nižší cena), časovou flexibilitu (cestovat mimo špičku) a slevovou kartu Carte avantage Jeune. Pro cestování po regionu Bas-Rhin (výlety do Vogéz a do měst, které spojuje slavná vinná stezka „La route des vins“) se mi hodila Carte Fluo.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Výuka i komunikace s pacienty probíhá pouze francouzsky.
Fakulta vyžadovala min. úroveň B2.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Pokud si chcete vyzkoušet odlišný přístup k výuce s důrazem na samostatnost a získávání praktických dovedností a chcete se cítit plnohodnotným členem týmu (i když jste „jen“ medik), chcete se po městě pohybovat na kole, máte rádi městský život (popíjení vynikajícího alsaského vína a ochutnávání místních gastronomických specialit (např. tarte flambée na náměstí Place d’Austerlizt), ale i výlety do přírody (výšlap lesem na Mont Sainte Odile) – doporučuji Štrasburk.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
helmu na kolo.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
existuje „bail mobilité“: speciální nájemní smlouva o krátkodobém (1-10 měsíců) pronájmu zařízeného bytu (pokud hledáte vlastní mimo kolej) pro VŠ studenty/stážisty/zaměstnance na pracovní cestě.
Nejvíc mě překvapilo, že...
výuka i stáže v nemocnicích probíhaly ve velmi kolegiálním duchu. Studenti byli na seminářích velmi aktivní, nebáli se interagovat a nikdo je neztrapňoval, pokud řekli špatnou odpověď. Na oddělení jsme si všichni tykali (pokud vynechám přednosty kliniky) a na kardiologickém JIPu jsme po hlášení dokonce společně snídali croissants.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
zorientovat se ve zkratkách, které v medicíně Francouzi používají a dohnat praktické dovednosti a znalosti, které francouzští studenti, díky odlišné organizaci stáží s důrazem na jejich zapojení do týmu, již měli na stážích osvojené.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Strasbourg

Další zprávy z regionu Francie

bottom of page