top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Hoang Nguyen

Autor(ka):

fakulta:

Hoang

Nguyen

Právnická fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Hoang je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Hoang

Právnická fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Münster

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Hoang hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 3 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Münster je středně velké malebné město. Jedná se o univerzitní město, čemuž odpovídá rozložení jednotlivých budov univerzity. Neexistuje jedno místo, kde by byly soustředěny všechny fakulty. Všechny fakulty jsou rozsety po celém městě. Univerzita je výborně vybavená, především jsou zde skvělé knihovny.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Organizace semestrů: Neobvyklé, neboť mezi zimním a letním (jel jsem na 2 semestry) jsou semestrální prázdniny, které trvají jeden měsíc. To přirozeně posouvá konec letního semestru až na letní prázdniny. Je úplně normální, že studenti dělají zkoušku na konci července.

Zkouškové: Jako ERASMUS student jste zcela závislý na učiteli, který Vám řekne, kdy přesně bude termín zkoušky, takže nemáte žádnou možnost si předem naplánovat zkouškové. Nejistotě bohužel přispívá rozdělení studentských informačních systémů, kdy řádní studenti mají přístup k těmto informacím. Jediným spolehlivým zdrojem informací je Learnweb (což je takový Moodle, akorát funguje mnohem lépe a je přehlednější).

Jinak jako ERASMUS studenti máte možnost dělat alternativní formu zkoušky, neboť všechny (až na výjimky) zkoušky jsou zásadně písemné, a to ve formě klauzur. Zkouškové trvá oficiálně 2 týdny. Buďte rozumní a nezapisujte si mnoho předmětů. Vyhnete se situaci, kdy budete dělat 3 zkoušky v jeden den, případně 5 zkoušek v týdnu.

Administrativa: Bohužel se jedná o nejslabší článek. Zahraniční oddělení tamní univerzity funguje chaoticky a student musí vynaložit velké úsilí, aby zjistil nějaké informace. Nejlepší přístup je být trpělivý a otravovat zahraniční oddělení svými dotazy.

Předměty: Vůbec se nezapisují jako na PFUK. Zapisují se jenom zkoušky. Protože ERASMUS studenti mají vlastní studijní informační systém (design 90. let) tzv. WILMA I (přístup do WILMA II (dva) vám bude odepřen, protože je určen pro řádné studenty). Tam si zapisujte zkoušky. Není nutné závodit o termíny, protože je stanoven jen jeden termín. Pokud to neuděláte, máte smůlu.

Předměty si hledejte na VKonline (https://vkonline.jura.uni-muenster.de/). Případně je zde hezký přehled: https://www.jura.uni-muenster.de/de/international/internationale-gaststudierende/kurswahl/

Rozhodně si zapisujte předměty, které jsou určeny pro ERASMUS studenty.

Přístup učitelů: Pedagogové jsou moc milí. Doporučuju po přednášce zajít za učitelem, říct mu,že jste ERASMUS student, zeptat se na možnost náhradní formy zkoušky, pokud se necíte na klauzuru. Klauzuryjsou obecně náročné, nicméně jako zahraniční student máte výhodu, že nebudou při hodnocení zas tak přísní.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Klaisický studentský život. Nicméně je třeba upozornit, že v Münsteru žijí bohatí Němci, čemuž odpovídají i ceny za služby. Nachází se zde skvělé podniky a kavárny. Doporučuju navštívit Hafen. Díky tzv. Semesterkarte máte možnost procestovat Severní Porýní-Vestfálsko. Měl dostanete se do všech velkých měst, ale hlavně do Cách (sídlo Karla Velikého). Zahraniční oddělení organizuje každý týden různé akce, takže máte možnost se seznámit s dalšími lidmi.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Nevyžaduje se žádný certifikát. Obecně je dobré mít němčinu na B2. Každopádně silně doporučuju si zapsat jazykové předměty v Sprachenzentrum (zejména gramatiku, čtení a psaní, všechno v jednom semestru). Rozdíl rozhodně poznáte. Do dneška z toho čerpám.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Klidné, studentské. V Münsteru není toho moc k vidění, každopádně je zde velký park, kde můžete i grilovat.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Hodně záleží na tom, jak vysoké máte nájemné. Bydlel jsem ve WG (sdílený studentský byt). Münster je drahé město, takže vedle stipendia je rozhodně třeba vlastní financování. Doporučuju na útratu po odečtení nezbytných nákladů cca 400 EUR.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nakupujte v supermarketech jako je Netto, Lidl. Rewe je drahý. Pro drobnosti a domácí spotřeby choďte do TK Maxx. Tam sežene všechno od pánve, krabičky na jídlo po oblečení. Případně běžte do Primarku.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlel jsem ve sdíleném studentském bytě (tzv. WG). Najít bydlení v Münsteru je mimořádně těžké a situace, že nemáte v den příjezdu bydlení, nejsou výjimkou. Já jsem měl štěstí. Byty hledej te zde: https://www.wg-gesucht.de/

Doporučuju hledat jak koleje, tak WG.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Jako student musíte platit Semesterbeitrag (semestrální příspěvek), který pohybuje kolem 300 EUR. V rámci toho máte zaplacený i jízdenku na celý semestr, se kterou můžete (pouze) regionálními vlaky (pro rychlovlaky IC nebo ICE neplatí) procestovat celou spolkovou zemi. Dostanete se dokonce do Cách nebo do Bonnu (bývalé hlavní město SRN). Obě dvě města stojí za to navštívit. V Cáchách je dokonce továrna Lindt, kde koupíte čokolády, které jsou levnější až o 40 %. Sám jsem tam byl 2x.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Nevyžaduje se žádný certifikát. Obecně je dobré mít němčinu na B2. Každopádně silně doporučuju si zapsat jazykové předměty v Sprachenzentrum (zejména gramatiku, čtení a psaní, všechno v jednom semestru). Rozdíl rozhodně poznáte. Do dneška z toho čerpám.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Super univerzita, ale jel bych někam jinam.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Teplé oblečení, pokud jedete na zimní semestry. Je tady opravdu zima.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Tady všichni jezdí kolem. Nejlepší je si koupit nějaké levné kolo (max do 50 EUR). Až odjedete můžete to přeprodat dalším studentům.
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
vyhledat relevantní informace. Bez znalosti němčiny nebo angličtiny je to obtížné.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Münster

Další zprávy z regionu Německo

bottom of page