top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Nikola Říhová

Autor(ka):

fakulta:

Nikola

Říhová

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Nikola je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

nikol.rihova

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Nikola

Fakulta sociálních věd

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Bergen

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Nikola hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Samotná universita se podobá Karlově. Je rozdělena na různé obory a její jednotlivé fakulty se pak nacházejí po celém městě. K universitě také patří různé studentské spolky a organizace, kam se jako student můžeš přihlásit a následně čerpat výhody. Jelikož jsem studovala sociologii, tak se vybavení moc nelišilo od toho, co máme v Praze. Klasické přednáškové místnosti s velkou kapacitou, které se střídají s menšími a osobnějšími prostory pro semináře. Část mojí výuky také probíhala v místním kině, kde se konaly některé přednášky. Nejsem si však jistá, jestli to je standard či pouze důsledek pandemie.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Studiu tady začíná o něco dříve, jak u nás, ale také dříve končí. Záleží jaké kurzy si vezmete, některé z nich mohou končit již v dubnu. Zkoušky jsou také podobné jako u nás s výjimkou psané eseje. U některých kurzů můžete dostat tzv. take-home exam, a to potom dostanete téma a máte určitý čas na to téma napsat esej (obvykle 2500 slov).
V Bergenu je také normální, že studenti mají za semestr maximálně 3 kurzy. Za jeden kurz je obvykle 10 až 15 kreditů, takže se víc ani nedoporučuje. Tohle je příjemná změna od Karlovky, kde je maximum 7 až 8. Zároveň mi nepřišlo, že by práce bylo o tolik náročnější. Na kurzy je dobré se připravovat a číst povinnou četbu, ale jinak to odpovídá kurzu, který by měl na Karlovce 5 až 6 kreditů.
Přístup učitelů je velice dobrý. Ochotní všechno vysvětlit, vést debaty a chtějí zpětnou vazbu od studentů.
Semináře jsou velmi debatní, takže se připravte, že budete hodně mluvit a prezentovat své názory. Tento styl je zároveň podporován a nikdo vás nebude soudit za vaše názory.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Sammen je studentská organizace, přes kterou můžete řešit snad všechno. Od bydlení k půjčování outdoorových potřeb až k různým volnočasovým aktivitám. K této organizaci také patří sportovní centra, kde si jako student můžete předplatit levnější permici a využívat pak jejich posilovny, bazén, lezecké stěny atd. Pod Sammen také spadá studentský bar. Přes den to je spíše učebna pro studenty, kde dostanete levné jídlo a pití a večer zde můžete najít levné pivo a další alkohol.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Norko je zemí, kde snad každý umí anglicky. S angličtinou jsem tady nikdy neměla problémy a vůbec ne na universitě. Norština je takový mix mezi angličtinou a němčinou, takže jestli ovládáte tyto jazyky, tak budete mít výhodu. Můžete si také vzít jazykový kurz norštiny (za 10 kreditů), ale musíte být rychlí, jelikož to je žádaný.
Mám pocit, že universita měla požadavek na angličtinu v minimální úrovni B1. Každopádně, potkala jsem tu studenty, kteří měli angličtinu i horší a neměli problémy, takže tak :)
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Bergen je poměrně malé město. Centrum se dá v pohodě projít pěšky a nepotřebujete víc jak jeden den. Město je celkem klidné, ale rozhodně je studentské, takže o víkendu to tady žije. Ve městě je spoustu klubů, kde vám budou prodávat předražené pivo a hrát Despasito (ROZHODNĚ NECHODIT DO HEIDIS), ale jestli vám je 20, tak to možná oceníte. Každopádně je tady i pár cool barů, které stojí za to navštívit:
Legall: pivo do 8 euro (to je prosím normální cena, bolí to, ale zvyknete si), cozy prostředí
Apollos: výborné pivo, ale dražší, prodávají LP desky, super hudba
Finken: LGBT bar, super atmosféra
Cafe Opera: o víkendu hrají techno, doporučuju!

Bergen také obklopuje 7 hor. Jestli rádi chodíte na hike, tak rozhodně doporučuju. Někdy v květnu tady bývá akce, kde se jde všech 7 za jeden den, takže jestli se tady někdo nemá rád a chce se potrestat, tak tohle je akce pro vás :) Za mě je nejlepší Lovstaken a Lydehorn, rozhodně je ale dobré vidět všechny. V létě se na nich dá i kempovat, jelikož Norsko nemá žádné restrikce v tomto ohledu.

Jinak ve městě je taky venkovní bazén, co doporučuju navštívit. Je otevřený skoro všechny sezóny a je vyhřívaný. Doporučuju jít ve čtvrtek, kdy můžete zůstat i do západu slunce (teda aspoň přes zimu, v létě zapadá slunce tak v půl 11, takže to by bylo dlouhý čekání).

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
First things first GL s financema :)
Od Erasmu dostaneš 620 euro na měsíc (plus mínus). Polovinu dáš za koleje nebo jiné bydlení a zbytek a víc za jídlo (v supermarketu, NE restaurace). Zbytek bereš ze svých zásob a doporučuju je mít dobré.

Jestli rád žiješ na hraně, tak můžeš občas zajít do restaurace, to ti potom ale nezbyde na pití o víkendu, takže si vyber.
Ceny v Norsku jsou prostě přehnané a musíš si na to zvyknout. Jediné co, tak ryby jsou celkem levné, ale já jsem vegan, takže jsem měla smůlu.

Studenti, kterým je do 20 let, tak mají občas různé finanční výhody, takže jestli to pro tebe platí, tak bych doporučovala se do toho více podívat.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Jestli chceš ušetřit, tak nenakupuj v Meny, jestli budeš bydlet na Fantoftu, tak Meny je nejblíž, takže znova GL.
Nakupuj v Rema 1000 nebo Kiwi. Něco víc mezinárodního je Global Foods, což je cenově taky ok a najdeš tam všechno.

Na pivo můžeš do Kvateru, což je studentský bar, kde pivo stojí 4,9 euro (moc dobrá cena). Spoustu Norů dělá tzv. pre-drinking, kdy si koupí pivo z obchodu, jelikož to je nejlevnější, vypijou 2-3 doma a pak jdou ven. Uč se od místních.

Oblečení a podobně si kupovat nemusíš, já měla jeden velký kufr a stačí, jestli potřebuješ sportovní vybavení jako stan nebo lyže, tak zkus Bua nebo TU union. Když ti není víc jak 20, tak to máš zdarma. Když ti je víc, tak máš kamaráda, kterýmu je míň a on to za tebe půjčí :)

Jinak vybavení na koleje můžeš odkoupit od bývalých studentů nebo si udělat výlet do Ikei. Prodávají tam výborný párky v rohlíku ani ne za 1 euro, takže doporučuju.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Rozhodně doporučuju kolej. Většina mezinárodních studentů bydlí na kolejích Fantoft. Je to jedna z nejlevnějších možností a zároveň to je skvělá příležitost, jak potkat další lidi. Já měla sdílený pokoj se sdílenou velkou kuchyní, co je za mě nejlepší. Hned od začátku, tady najdeš kamarády a nebudeš se cítit na všechno sám. Z mé zkušenosti je tady tak 40% Němců a 40% Francouzů, takže jestli umíš jeden z těch jazyků, tak máš výhodu.
Jestli je tvůj cíl zlepšit si angličtinu, tak se vyhýbej Čechům, je to sice lákavé a uvidíš, že spoustu Francouzů si tady tvoří svoje skupinky, ale od toho výjezd do zahraničí není.

PS: jestli zvolíš Fantoft a budeš v bloku R nebo S, tak se o víkendu moc nevyspíš.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Jestli budeš mít šanci, tak rozhodně cestuj. Norsko má krásnou přírodu a když si najdeš dobrou skupinku, tak je nejlepší si půjčit auto a jet na výlet. Jestli si dostatečný dobrodruh, tak můžeš spát v autě a ušetřit.

Města co navštívít:
Tromso: v zimě můžeš vidět polární záři
Alesund: malé, ale strasně cute město
Stavanger: super písčité pláže, kde můžes surfovat

Kam jinam:
Voss: město je mrtvé, ale je tam super lyžování (hlavně když vyjde počasí)
okolí Flamu: můžeš vidět fjordy a tak
Lofoty: jestli si milionář, tak doporučuju (nebo vyměnit Tromso za Lofoty, ale to je stějně pořád dražší)
vodopády v okolí Bergenu
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Norko je zemí, kde snad každý umí anglicky. S angličtinou jsem tady nikdy neměla problémy a vůbec ne na universitě. Norština je takový mix mezi angličtinou a němčinou, takže jestli ovládáte tyto jazyky, tak budete mít výhodu. Můžete si také vzít jazykový kurz norštiny (za 10 kreditů), ale musíte být rychlí, jelikož to je žádaný.
Mám pocit, že universita měla požadavek na angličtinu v minimální úrovni B1. Každopádně, potkala jsem tu studenty, kteří měli angličtinu i horší a neměli problémy, takže tak :)

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Jestli jste nikdy nebyli ve Skandinávii, tak doporučuju. Bergen je vhodné město pro studenty a rozhodně se sem budu ráda vracet. Universita je také velmi dobrá a můžete tak vyzkoušet, jak to chodí jinde.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Nepromokavé věci (hlavně boty), fakt tady dost prší.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Asi nic zásadního. Dost tady prší a je tady draho, ale to se obecně ví.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Slyšela jsem o Norech, že jsou studení a nechtějí se s váma moc bavit. V Oslu možná v Bergenu určitě ne :)
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Loučení s ostatníma :D
Jestli si myslíte, že ukecáte revizory v tramvaji, tak neukecáte :) pokuta 100 euro není příjemná.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Bergen

Další zprávy z regionu Norsko

bottom of page