top of page
Autor(ka):
Martina Navrátilová
Autor(ka):
fakulta:
Martina
Navrátilová
Farmaceutická fakulta Hradec Králové
rok výjezdu:
2023/2024
email:
Máš otázku? Kontaktuj mě!
Martina je k dispozici na sítích:
Autor(ka):
fakulta:
rok výjezdu:
Martina
Farmaceutická fakulta Hradec Králové
2023/2024
Kodaňská Univerzita
praktická stáž
studijní pobyt
Jak Martina hodnotí svůj pobyt?
univerzita
město
ubytování
finanční náročnost
o univerzitě
Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Když to vezmu kolem a kolem UK ani KU se od sebe vybavením neliší, liší se lidmi a jejich přístupem. Na první hodině Vám řeknou, předpokládáme že každý student je geniální a to že není tak to musí prokázat :D na UK je to přesně naopak. Arogance tam nemá místo. Vybavení v laboratoři se dá srovnat s tím naším. Budova ve které jsem sídlila PLEN je z venku nejškaredší z celé univerzity.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Přístup k zahraničním studentům je rovnocený jako k "normálním". Dánové jsou velice milí a docela přátelští. Velice příjemné je to, že i když jste v místnosti jediný cizinec tak automaticky přejdou do angličtiny to se u nás v česku nestane, Zahraniční student se pak necítí vyloučený ze skupiny.
Jak vypadá studentský život na univerzitě?
moc nevím.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou?
Komunikace probíhala pouze v angličtině. Úroveň angličtiny vyučujících/ pracujících na Univerzitě se pohybovala C1-C2. Já disponuji B2 a nebyl nikdy problém. Veliké pozitivum hodnotím, že Dánové "čistou" angličtinu bez přízvuku, takže jim člověk rozuměl bez problémů.
o městě
Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Kodaň je taková menší Praha. Všude ve městě narazíte na parky větší či menší. Všichni jezdí na kole, protože je to nejrychlejší a relativně nejlevnější způsob přepravy. Dokonce i v zimním období jsou cyklostezky plné cyklistů. Velkým překvapením pro mě byli řidiči MHD, vždy usměvaví a nápomocní. To se vám u Nás v Česku moc nestane. Super věc je "kruhová" linka metra M3, která je ideálním pomocníkem pro objevování centra města. Musíte však počítat že např. celodenní jízdenka na MHD stojí 80 DKK (2023). Já jsem bydlela trochu dál od univerzity cca 20 minut autobusem a platila jsem 550 DKK/měsíc (2 zony+metro). Což je vlastně stejně jako v Praze, akorát si to musíte přepočítat kurzem x 3,3. Pro nás dražší pro Dány dostupné.
o financích
Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Dánsko je nejdražší zemí Evropy, takže jenom ze stipendia se žít nedá. Moje výhoda byla, že jsem doktorand tudíž mám nějaký příjem. Jet tam jako magisterský student, tak bych musela hodně pumpovat rodiče. Moje stipendium činilo 750 E/měsíc. Takže padlo celé na ubytování 5500 DKK (a to jsem byla šťastlivec). Takže bych řekla že to vystačilo na 60% mých výdajů. Měsíční měsíční výdaje: MHD 550 DKK, jídlo 2000 DKK. Jednorázové výdaje: cesty spojené se stáží po Dánsku cca 2000 DKK, letenky cca 3500 DKK, dovybavení nutných věcí na ubytování 1000 DKK. Aktivity mimo základní potřeby neuvádím.
Co se týče potravin něco je dražší něco levnější. Obecně sladkosti, sladké pečivo (hlavně v pekárnách) je dražší např. skořicový šnek vyjde na 80 Kč :D. Jelikož je v česku poslední rok brutální inflace tak se ceny potravin nakonec nebyly až tak rozdílné, ale kvalita je opravdu někde jinde.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat?
V kantýně vyšel oběd na cca 40-50 DKK a nebylo to nic moc. Takže lepší vařit a nebo si koupit hotový oběd v obchodech jako NETTO, Rema 1000, Lidl a koukat po slevách. Samozřejmě člověk ušetří když nechodí do restaurací, ale to je škoda nevyzkoušet místní kuchyni.
o ubytování
Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Problém najít ubytování je ohromný. Univerzita Vám nabídne ubytování přes https://housingfoundation.dk/. Pokud jedete uprostřed akademického roku (září-červen) koleje jsou plné avšak něco drahého (8800DKK) a daleko určitě zbyde. Moje stáž byla naplánovaná od půlky listopadu. Nakonec jsem hledala přes Airbnb, protože mi to přišlo jako nejvíce bezpečná metoda. Jinak nabídek s ubytováním je plno, ale problém je že se hooodně podvádí. A nechcete do zahraničí jen tak někomu poslat peníze za 4 měsíční nájmy což je cca 80 000-100 000 Kč. Tohle platí i pro různé typy kolejního ubytování. Já jsem nakonec zůstala ve sdíleném Airbnb 2+1, kde jsem později s majitelem podepsala normální smlouvu a tak ubytování bylo rázem levnější. Ubytování jsem a cca 1 měsíc předem a to protože bylo docela složité domluvit se na datu příjezdu na UNI.
o zážitcích
Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Byla jsem pouze v Kodaňi. Na větší cestování nebyl čas.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikace probíhala pouze v angličtině. Úroveň angličtiny vyučujících/ pracujících na Univerzitě se pohybovala C1-C2. Já disponuji B2 a nebyl nikdy problém. Veliké pozitivum hodnotím, že Dánové "čistou" angličtinu bez přízvuku, takže jim člověk rozuměl bez problémů.
závěrečné hodnocení
Proč právě sem? V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Jela jsem tam vyloženě za vědeckou skupinou. Země pro mě nebyla důležitá. Velká výhoda je že se všude domluvíte anglicky což například v jižních státech Evropy může být problém. Určitě bych doporučila i pro studijní pobyty. Kodaň je ideální volba je to multikulturní město.
live-saving tips
Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
...pokud nebudu mít CPR tak nebudu mít univerzitní email a některé služby, které s tím souvisejí. Ale i tak se bez toho dá žít. Zařizování CPR je ale pro pobyty kratší než 6 měsíců nepotřebné.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Nejtěžší pro mě bylo....
galerie
Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!
0
ohodnoť zprávu!
ohodnoť zprávu!
omrkni i zprávy dalších autorů o
Další zprávy z regionu Dánsko
bottom of page