top of page
Autor(ka):
Kateřina Vondráková
Autor(ka):
fakulta:
Kateřina
Vondráková
3. Lékařská fakulta
rok výjezdu:
2022/2023
email:
Máš otázku? Kontaktuj mě!
Kateřina je k dispozici na sítích:
@k_vondrakova
Autor(ka):
fakulta:
rok výjezdu:
Kateřina
3. Lékařská fakulta
2022/2023
Semmelweis University
praktická stáž
studijní pobyt
Jak Kateřina hodnotí svůj pobyt?
univerzita
město
ubytování
finanční náročnost
o univerzitě
Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Semmelweis University je škola, která se zabývá pouze zdravotnictvím. Studium tu probíhá podobným stylem jako v Čechách, od 4. ročníku medicíny výuka probíhá blokově a na konci každého bloku je týden pro složení zkoušky. Výuka probíhá paralelně ve 3 programech - maďarsky, anglicky a německy. Je možné si zvolit i kombinaci angličtiny a němčiny.
Preklinické obory mají 2 hlavní velké budovy u linky metra 3, jedna z nich je opravdu nová, krásná a moderní. Klinické obory vyučují jednotlivé kliniky rozmístěné po celém městě, člověk se poměrně nacestuje.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Semestr je zde delší než jak bývá většinou u nás. Byla jsem zde na zimní semestr a začínali jsme už na začátku září, konec semestru pak byl v půlce února. Ale během Vánoc jsme měli skoro měsíc pauzu.
Většina klinických předmětů probíhá cca 3 týdny, pozor na to, že volitelné předměty bloky nekopírují a probíhají většinou pravidelně 1x týdně, většinou 2/3 možné absence za semestr. V anglickém programu je každý týden volný čtvrtek (právě během něj jsou často volitelné předměty). Výuka je zde asi časově náročnější než u nás, většinou jsme trávili v nemocnici od 9 do 16h.
Jak vypadá studentský život na univerzitě?
Ve škole funguje mezinárodní spolek, který má několik různých podspolků. Velká část z nich byla sportovní - já sama jsem se zapojila do lezení, kde každý týden byly vypsány dva termíny na společný bouldering nebo lezení, občas pak lezecké výjezdy o víkendu (bohužel v Maďarsku je nutné být členek horolezeckého klubu pro lezení v přírodě).
Škola nabízí všem Erasmus studentům volitelný předmět Maďarština, který doporučuju. Jednou týdně s námi nadšená vyučující probírala základy jazyku, dávala nám tipy na to, co vidět a co ochutnat. Díky jejím tipům jsem se tak např. dostala na keltskou oslavu zimního slunovratu. Stejně tak nám škola zorganizovala 2 prohlídky města a zdravotnických muzeí s vyučující etiky, která se věnuje i průvodcovství.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou?
Celou výuku jsem měla v angličtině, stačil certifikát od naší fakulty o tom, že jazyk ovládám. Pro praktickou výuku je vhodné se naučit pár základních vět v Maďarštině, aby člověk mohl alespoň trošku komunikovat s pacientem.
o městě
Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Budapešť je známé studentské město. Každý den zde probíhaly různé organizované párty a na spoustě univerzit zde je velké množství Erasmus studentů.
Já však nejsem úplně párty člověk, ale i tak jsem si tu našla své. Velice jsem si užívala procházky kolem řeky (kolem Új Budapest Galéria nebo až k Ludwig Muzeum). Uličky kolem hradu mi velice připomínaly ty pražské. Velice jsem i ocenila to, že každé muzeum musí mít 1x měsíčně vstup pro studenty zdarma a takto jsem se podívala snad do všech muzeí a galerií ve městě.
o financích
Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Bohužel po zdejší inflaci stipendium nepokrývá rozhodně všechny náklady. Za bydlení člověk vydá většinou mezi 250-300 eury. Jídlo je pak podobně drahé jako u nás, na výletech mimo Budapešť pak třeba v restauraci výrazně levnější, takže ochutnávat místní speciality se vyplatí mimo hlavní město.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat?
Bohužel jsme neměli žádnou jídelnu se slevou pro studenty, tak jsem svoji studentskou slevu užívala pouze na dopravu. Lezecký klub nám vyjednal i slevu do jednoho boulderového centra.
o ubytování
Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Koleje pro zahraniční studenty tu nemají, tudíž člověk neměl moc jinou variantu než pokoj v bytě. Své ubytování jsem nehledala úplně ideálně, důvěřovala jsem inzerátu na fb, zaplatila zálohu a vyšlo to, nebyl to podvod, ale tento postup bych ostatním nedoporučovala. Moje bydlení bylo blízko většiny klinik, za to jsem byla velice ráda, ale měli jsme několik technických problémů, které jsme řešili s majitelem bytu, komunikace ideální rozhodně nebyla.
o zážitcích
Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Ob víkend jsem jezdila na výlety do celém Maďarsku (jednodenní výlety, za přírodou nebo do měst po památkách), jednu kolegyni z Německa jsem vzala i do Bratislavy na výlet.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Celou výuku jsem měla v angličtině, stačil certifikát od naší fakulty o tom, že jazyk ovládám. Pro praktickou výuku je vhodné se naučit pár základních vět v Maďarštině, aby člověk mohl alespoň trošku komunikovat s pacientem.
závěrečné hodnocení
Proč právě sem? V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Pokud chce člověk vyzkoušet žití v jiném státě a přitom mít možnost se někdy dojet podívat zpátky do Čech, tak je Maďarsko ideální. Většina lidí sem jezdí hlavně za zábavou, ale myslím, že si to tu dokáže užít i klidnější člověk. Ocenila bych kvalitu výuky, připravenost vyučujících a dostatek praktické výuky.
live-saving tips
Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
lezečky.
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
budeme mít volno na konci každého bloku předmětů.
Nejvíc mě překvapilo, že...
pro mě není téměř žádný rozdíl v tom být v Praze nebo v Budapešti.
Nejtěžší pro mě bylo....
vrátit se zpět do běžného českého režimu.
galerie
Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!
0
ohodnoť zprávu!
ohodnoť zprávu!
omrkni i zprávy dalších autorů o
Semmelweis University
Další zprávy z regionu undefined
bottom of page