top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Blanka Stehlíková

Autor(ka):

fakulta:

Blanka

Stehlíková

3. Lékařská fakulta

rok výjezdu:

2023/2024

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Blanka je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Blanka

3. Lékařská fakulta

2023/2024

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Otto-von-Guericke University Magdeburg

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Blanka hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
OVGU je poměrně nová univerzita a pocit novosti, modernosti a inovace může i krátce shrnout celkový dojem z pobytu. Areál nemocnice je nádherný, čistý, doplněný bohatou zelení připomínající někdy skoro botanickou zahradu. Docházela jsem na přednášky přímo v areálu nemocnice do nově postaveného moderního přednáškového sálu. Oddělení, která jsem měla možnost v rámci praktické výuky navštívit, byla nová, příjemná a moderně vybavená. Součástí nemocničního areálu je i dobrá medicínská knihovna a na hlavním kampusu, který je v jiné části města než nemocnice, se pak nachází obrovská moderní knihovna, kam se hodně studentů chodí učit.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Oproti Česku jsem pozorovala poměrně velké rozdíly, ve výuce teoretické, praktické, v přístupu ke studentům i v přístupu studentů ke studiu. Je dobré zmínit, že ve 4. ročníku VŠEOB probíhá výuka primárně formou bloků, kdy vždy student stráví 1 nebo 2 týdny na 1 oddělení. Většinu semestru jsem tak rotovala na praxích. Je dobré počítat s tím, že pak není tolik příležitost např. zapadnout mezi studenty na seminářích apod.
Většina přednášek i seminářů byla na velmi dobré úrovní, i když na ně chodilo dost málo studentů. Přednášek z neurologie se například skoro pravidelně účastnili pacienti a některé přednášky probíhali spíše seminární formou. Němci jsou zvyklí se aktivně a sebevědomě účastnit výuky a výuka je celkově dynamičtější. To stejné platí pro praxe – na OVGU nechodí studenti na oddělení „na kukandu“ na 90 min., ale výuka probíhá v týdenních blocích a student se někdy opravdu stává spíš součástí týmu, pokud se to povede, a oproti ČR má určitě jiné postavení.
Za vyzdvihnutí pak stojí tzv. Skillslab, což je organizace praktické výuky různých dovedností (odběr biolog. materiálu, sono, kanylace, ...), na které se student (i jako Erasmus) může v průběhu celého semestru přihlašovat.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
V mém případě byl vzhledem k oboru VŠEOB pobyt spíše sólo a většinu času jsem byla na praxích, kde je člověk max. po třech studentech, často ale i sám. Já jsem chodila i na jazykový kurz na hlavním kampusu. Tam je i spousta akcí, přednášek, zvláštních seminářů z jiných oborů apod. Existuje tam spolek IKUS, který organizuje akce (hraní her, výlety apod.), zde jsou ale z drtivé většiny pouze Indové :) Doporučuju zúčastnit se sportovního kurzu, kterých je na OVGU opravdu velmi široká nabídka a jsou velmi populární a rychle pryč :)
Dostat se do Erasmus skupiny je spíš na osobní iniciativě.
Co se týče německých studentů, v mém případě byli velmi přátelští a snažili se mě hned začlenit, stýkala jsem se tak vlastně jen s Němci.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Výuka probíhá jen v němčině. Nebyla jsem moc dobře jazykově vybavená a dost jsem se kvůli tomu, hlavně na začátku, trápila. Němci byli ale velmi vstřícní, jak studenti, tak doktoři v nemocnici, a nikdo se nad tím nepohoršil. Jsou na lidi, kteří neovládají tak dobře jazyk, zvyklí a snažili se mi spíš vyjít vstříc.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Magdeburg je město v první řadě zelené, klidné a čisté. Je plné krásných parků, z nichž největší a nejkrásnější je Stadtpark Rotehorn, kde jsou k vidění kromě zajíců i srnky a lišky :). Je to jedno z nejzelenějších (a zároveň nejlevnějších) měst Německa. Celé město je krásně upravené, s nejhezčí části kolem protékajícího Labe. I když Magdeburg není zasazený do malebné přírody nebo kopců, dají se do okolí podnikat pěkné cyklovýlety, u místních dost populární, nebo např. dojet vlakem do nedalekého regionu Harz s krásnými lesy, kopci a tradičními vesničkami. Určitě nepůsobí dojmem rušného velkoměsta, kde by byla každý den nová akce, ale spíš jako pohodové, upravené maloměsto.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Magdeburg je jedno z levnějších měst Německa. Lze tu na německé poměry sehnat velmi levné ubytování (moje spolubydlení 300 euro za měsíc). Potraviny jsou dražší než v ČR, ale rozdíl není dramatický. Stipendium mi pobyt nepokrylo, ale Magdeburg je v Německu spíše ta levnější varianta.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Osobně jsem nakupovala hlavně v místním obchodu Edeka, mají zde řadu potravin s označením „gut & günstig“ :) Špatná není ani menza v nemocnici, příp. na hlavním kampusu.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Na základě vlastního rozhodnutí jsem bydlela ve spolubydlení, WG, s místními Němci a bylo to to nejlepší rozhodnutí. Výuka ve čtvrťáku na všeob je hodně „sólo“ a moje spolubydlící byly hlavním zdrojem mého sociálního života :) Ale člověk musí mít samozřejmě i štěstí. Spolubydlení je v Mgdeburgu sehnat snadné a dostupné.

Z doslechu vím, že na kolejích je zase příležitost potkávat se s Erasmus studenty z jiných oborů (na medicíně totiž skoro žádní nejsou) a studenti byli s kolejemi spokojení. Jsou ale na druhém konci města než nemocnice.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Z Magdeburgu Němci rádi podnikají cyklovýlety po okolí (ve kterém jsou hlavně pole a menší města. Oblíbeným místem pro výlety do přírody a tradičních malých vesnic je pěkný region Harz, kam lze pohodlně dojet Deutsche Bahn. Tak stejně jde vlakem výletovat do větších měst v okolí – Hannover, Leipzig, Dresden, …
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Výuka probíhá jen v němčině. Nebyla jsem moc dobře jazykově vybavená a dost jsem se kvůli tomu, hlavně na začátku, trápila. Němci byli ale velmi vstřícní, jak studenti, tak doktoři v nemocnici, a nikdo se nad tím nepohoršil. Jsou na lidi, kteří neovládají tak dobře jazyk, zvyklí a snažili se mi spíš vyjít vstříc.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Magdeburg můžu jen doporučit, a to jako malebné, zelené a klidné město s pěknou moderní nemocnicí v zeleném areálu a se vstřícnými doktory, kteří se studentům většinou snažili paralelně se svojí prací skutečně věnovat. Ale není to rozhodně metropole, kde by člověk mohl každý víkend do jiného muzea a na jinou párty.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Určitě bych doporučila zařídit si nějak kolo, pokud bude ta možnost! A zvážit spolubydlení ve WG místo kolejí - ostatní mi pak záviděli míru kontaktu s místními Němci .)
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
se mám ještě o něco víc snažit najít způsoby, jak se socializovat, protože při studiu bude příležitostí dost málo.
Nejvíc mě překvapilo, že...
jsou Němci velmi přátelští a srdeční! :-) A že mě minula s Německem spojovaná otravná byrokracie.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Jazyk a někdy samota plynoucí z dost individuálně pojaté výuky (specifické pro 4. ročník)

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Otto-von-Guericke University Magdeburg

Další zprávy z regionu Německo

zpět na katalo zpráv
bottom of page