top of page
Autor(ka):
Vojtěch Semotam
Autor(ka):
fakulta:
Vojtěch
Semotam
Právnická fakulta
rok výjezdu:
2020/2021
email:
Máš otázku? Kontaktuj mě!
Vojtěch je k dispozici na sítích:
Autor(ka):
fakulta:
rok výjezdu:
Vojtěch
Právnická fakulta
2020/2021
University of Bonn
praktická stáž
studijní pobyt
Jak Vojtěch hodnotí svůj pobyt?
univerzita
město
ubytování
finanční náročnost
o univerzitě
Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Bonnská právnická fakulta patří spolu s Humboldtovou a Heidelbergskou fakultou mezi tři nejvěhlasnější právnické fakulty v Německu. Fakulta v Bonnu je přitom jednou z mála fakult, které v rámci celého Německa disponují specializovaným centrem pro výzkum otázek souvisejících s právní úpravou práva životního prostředí a klimatické změny. Univerzita sídlí částečně v budovách bývalých šlechtických sídel a to v Hofgartenu, kde sídlí rektorát, a Poppelsdorfer Schloss, kde sídlí Přírodovědecká fakulta. Právnická fakulta sídlí v nové budově, stojící cca 200 m od Hofgartenu.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Semestr je zcela jinak organizovaný než v Praze. Výuka v zimě začíná koncem října a končí koncem ledna. V létě začíná výuka v dubnu a končí uprostřed července. Zkouškové období bývá delší než v Čechách, já například skládal poslední zkoušku až 25. září. Na rozdíl od Čech, kde zkoušky probíhají téměř výhradně ústní formou, v Německu se naopak probíhají téměř výhradně písemně, byť zahraniční studenti mohou požádat o ústní formu. Zda ale bude zahraničnímu studentu povolena ústní zkouška záleží vždy individuálně na konkrétním vyučujícím. Někteří nabízejí studentům ústní zkoušku, na které studenta mohou dle Zkušebního řádu zkoušet v komisi ve složení 2-5 zkoušejících, jiní vyučující poskytnou termín ústní zkoušky jen v případě, že zahraniční student nezvládne složit standartní zkoušku společně s rodilými studenty.
Jak vypadá studentský život na univerzitě?
Studentské spolky tu fungují (např. ELSA Bonn), ale kvůli COVIDu byly jejich aktivity po většinu mého pobytu značně omezeny. Organizují zejména vědecké semináře, konference, specializační přednášky ale i turistické výlety či fotbalový turnaj. Univerzita poskytuje studentům prostřednictvím externí organizace jazykové kurzy v německém, anglickém a francouzském jazyce. Zahraniční oddělení fakulty pořádá pro zahraniční studenty pestrou škálu aktivit, ať už akademických nebo volnočasových. Pro studenty z Erasmu například zorganizovalo zvláštní přednášku ohledně vybraných otázek německého trestního práva, na které přednášel trestní soudce Zemského soudu v Bonnu, dále přednášku ohledně mitigace klimatické změny či výstup na hrad Löwenburg.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou?
Komunikoval jsem výhradně v němčině, univerzita žádá alespoň úroveň B1.
o městě
Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Bonn je kosmopolitní studentské město. Z turisticky známých míst mohu doporučit navštívit Beethovenův rodný dům, Alter Zoll, Dom či Drachenfels a dále z méně známých míst historické vesnice na druhé straně Rýna, známé pro hrázděné domy sahající až do 16. stol (např. Oberdollendorf či Königswinter), Bad Godesberg a jiné. K mým oblíbeným místům patřilo pohoří Siebengebirge, kde je možné navštívit řadu pamětihodností např. Heisterbacher Kloster, Löwenburg nebo hrad Drachenfels. Pouhých 20 minut vlakem je vzdálený Kolín nad Rýnem se svým charakteristickým Domem, dále potom Ährtal, Eifel (Monschau) či Aachen.
o financích
Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium mi pokrylo cca 60% výdajů. Ceny jsou o trochu vyšší než v Praze.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat?
V Bonnu funguje výborná menza přímo na Hofgartenu, dále je v centru několik studentských restaurací a kaváren, které rovněž mohu doporučit. Přesný seznam je možné najít na www.studierenwerk-bonn.de Bohužel řada z nich musela kvůli pandemii COVID-19 dočasně zavřít a je možné, že neobnovily provoz. Nakupovat doporučuji v obchodech EDEKA.
o ubytování
Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlel jsem v soukromém bytě (Wohngemeinschaft nebo zkráceně WG), na druhé straně řeky Rýn než je Bonn. Nedoporučuji bydlet přímo v Bonnu v centru v komerčním nájmu, kde nájem může měsíčně činit i 800 EUR. Je možné získat místo na kolejích v centru, které jsou útulné a levné, nicméně proces získání místa na kolejích je značně náročný s nejistým výsledkem. Zájemce o místo na koleji musí nejpozději půl roku před plánovaným nastěhováním podat žádost o přidělení koleje na těchto stránkách: https://www.studierendenwerk-bonn.de/wohnen/ Platí, že čím dříve je žádost podána, tím vyšší je šance na vyhovění žádosti a nedoporučuje se mít při volbě parametrů ubytování příliš přísná kritéria, neboť poptávka po kolejích je mnohem větší než nabídka. Je nutné podat pouze jednu žádost, jinak dochází k automatickému stornování všech žádostí. Žádost se zaeviduje a žadatel musí čekat, zda v době příjezdu pro něj bude mít Asociace volný pokoj. V případě, že volný pokoj bude k dispozici, obdrží žadatel do e-mailu návrh smlouvy k podpisu. V případě, že žádný volný pokoj v době nástupu k dispozici nebude, žadatel neobdrží vůbec žádnou zprávu (ani o tom, že žádný pokoj není k dispozici). Dle internetových stránek návrhy smluv chodí zhruba 4-6 týdnů před plánovaným datem nástupu. Důsledkem toho je značná nejistota, kdy žadatel do poslední chvíle netuší, zda nebude muset těsně před příjezdem shánět soukromé bydlení. Není rovněž možný jakýkoli telefonický či e-mailový kontakt s příslušnými kontaktními osobami. Udaná lhůta 4-6 týdnů přede dnem nástupu rovněž není zcela dodržována.
Soukromé ubytování doporučuji hledat na stránkách wg-gesucht.de. Nabídka je rozsáhlá, ale je třeba dávat si pozor na podvodníky, kteří na těchto stránkách houfně vystupují ve snaze ze zájemce vylákat zálohu nájemného. Zálohu doporučuji platit pouze osobně v hotovosti po shlédnutí bytu a proti předání klíčů od bytu. Doporučuji se poohlížet po bydlení na východním břehu Rýna (Bonn stojí na západním břehu). Úspora může činit i několik set eur měsíčně a díky systému místní hromadné dopravy a vlaků DB není problém se i z druhé strany řeky dostat do centra Bonnu během méně než dvaceti minut.
o zážitcích
Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Navštívil jsem řadu turistických míst v Severním Porýní např. Ährtal, Eifel, Aachen, Teutoburský les, Münster, Porta Westfalica, Kolín nad Rýnem, Externsteine, Grauben, Zollverein v Essenu, Odenthal, Siegental, Altenburg a mnoho dalších. Mimo Severní Porýní - Vestfálsko (NRW) mohu doporučit Koblenz, Trier, Osnabrück, Hamburg či blízké Nizozemí nebo Lucembursko.
Nelíbil se mi Düsseldorf, neboť jde o zcela nově vystavěné město bez jakéhokoli historického centra.
K dopravě doporučuji využívat všechny vlaky, autobusy a jiné spoje v rámci spolkové země Severní Porýní - Vestfálsko. Studenti je mají zdarma, kromě IC a EC vlaků a autobusu z kolínského letiště do Bonnu. Vlaky mimo spolkovou zemi NRW jsou značně drahé. Z letiště v Kolíně n. Rýnem pak jede přímý vlakový spoj do Bonnu (směr Koblenz), což doporučuji využít při příletu.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikoval jsem výhradně v němčině, univerzita žádá alespoň úroveň B1.
závěrečné hodnocení
Proč právě sem? V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Bonnskou univerzitu mohu doporučit komukoli, kdo se zajímá o oblasti veřejného práva zejm. pak právo autorské a ústavní (mohu doporučit přednášky prof. Udo di Fabio, emeritního soudce Spolkového ústavního soudu v Karlsruhe), právo životního prostředí (doporučuji přednášky prof. Klause Gärditze, předsedy Spolkové legislativní rady), ale i o oblasti jako HR, ER, dále také tomu, kdo se chce blíže seznámit s německým BGB. Sám jsem zde získal značné množství poznatků, které jsem využil ve své diplomové práci. Mimo studia je zde možné i podniknout velké množství výletů, neboť všechna centra jsou zde snadno dosažitelná. NRW je nejlidnatější spolková země a řada zajímavých měst k navštívení se nachází v těsné blízkosti Bonnu např. Kolín, Essen, Solingen, Remagen, Dortmund, Aachen, Bielefeld, Koblenz, Trier, Münster nebo Osnabrück.
live-saving tips
Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
fotoaparát.
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
proběhne ještě několik vln onemocnění COVID-19.
Nejvíc mě překvapilo, že...
mi hostitelská univerzita umožnila nechat se během pobytu naočkovat proti onemocnění COVID-19, ačkoliv jsem nebyl v Německu zdravotně pojištěn.
Nejtěžší pro mě bylo....
když začalo v létě 2021 pršet (140 mm za noc) a déšť způsobil záplavy, které odřízly Bonn od okolí. Rýn přitom stoupl o skoro 10 metrů, vylil se z břehů a způsobil katastrofu ohromného rozsahu.
galerie
Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!
0
ohodnoť zprávu!
ohodnoť zprávu!
omrkni i zprávy dalších autorů o
University of Bonn
Další zprávy z regionu Německo
bottom of page