top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Nina Váchová

Autor(ka):

fakulta:

Nina

Váchová

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Nina je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Nina

Fakulta sociálních věd

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Granada

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Nina hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Jednotlivé budovy Universidad de Granada nejsou nic moc. Připomínají tak trochu postkomunistické budovy u nás. Konkrétně moje fakulta, fakulta Politologie a sociologie se nachází nedaleko centra města, což je velmi příjemné a praktické. Budova je to v celku malá, takže se člověk nemusí bát, že by se ztratil. Docházela jsem ještě na jednu fakultu, tou je Fakulta Filozofie a literatury, která byla v obrovském kampusu na kopci nad městem, což studenta obdarovalo nejen krásnými výhledy, ale také pěkně udýchanou procházkou do kopce před každou přednáškou.
Celá univerzita se nese samozřejmě ve Španělském duchu, takže komunikace je občasně náročná, anglicky se tam moc nedomluvíte a také předměty budou nejspíše z většiny ve španělštině. Přednášky je možné mít až do 10 do noci, což zní možná šíleně, ale ve vedru to velmi oceníte. Navíc tak nepřijdete o siestu po obědě! Jinak se vám ale samozřejmě jako zahraničnímu studentovi snaží vyjít co nejvíce vstříc a pomoct se zorientovat.
Výbornou věcí jsou školní comedory, neboli jídelny. Za velmi příjemnou cenu se tam dá výborně najíst, dostanete vždy dva chody, dezert, pití apod. Nechybí mořské plody a čerstvé ovoce samozřejmě. Španělsko v celé své parádě.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Způsob studia se přirozeně liší, ale řekla bych že ne tak zásadně. Známkování je jiné, stupnice od 1 do 10, kdy 10 je nejvyšší a méně než 5 znamená neúspěch. Na konci semestru je klasicky zkouškové, většino v podobě testu, ale v hodně případech musí člověk dělat buď průběžné práce nebo testy po celou dobu semestru. Díky nim v některých případech nemusí plnit závěrečnou zkoušku, což mi přijde jako skvělý způsob. Studium je tím ale o to náročnější, protože student musí neustále pracovat. Hodně oblíbené jsou tam hlavně prácticas, praktické části předmětů. Většinou se jedná o skupinové práce, opravdu velmi často. Snad na každém předmětu jsem měla skupinu se kterou jsme museli pracovat. Což z mojí zkušenosti a z toho, co jsem slyšela i od kamarádů, je velmi náročné často a stojí vás to hodně nervů, protože se spojujete s lidmi z celého světa, kdy každý pracuje jinak a nebo nepracuje vůbec:) Takže na to se určitě připravte.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
V rámci univerzity operuje ESN což je studentská organizace, pomocí které můžete poznat další studenty. Každopádně na Granadě je zcela nejlepší, že v ní existují další dvě organizace, Best Life a Emycet, které jsou důvodem proč byl můj Erasmus nejlepší zkušeností v životě. Pořádají každý den akce, kluby, tapas, o víkendech se cestuje po celé Andalusii a v létě na pláže. O tom ale asi ještě později.
K dispozici je například jazykový kurz CLM za který můžete získat kredity. Je to drahý kurz, ale opravdu stojí za to chcete-li si zlepšit vaší španělštinu. Je hodně intenzivní, ale poznáte báječné lidi a můžu vám zaručit, že se opravdu hodně naučíte, nejen z jazykového hlediska, ale i o kultuře Španělska. Dále je k dispozici řada online kurzů v rámci Educacion abierta o nejrůznějších věcech co vás zajímají.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
S angličtinou si ve Španělsku obecně moc nevystačíte. Několik mých kamarádů to zvládlo bez znalosti tohoto jazyka, ale jsou to spíše výjimky. Abych vyjela, byla po mně požadována B1 úroveň španělštiny a myslím že oprávněně. Předměty jsem měla půl na půl. Půlku v angličtině a zbytek ve španělštině. Ale je rozhodně lepší spíše počítat, že většinu budete mít ve španělštině. Celkově si neumím představit, že tento jazyk neovládám, protože by byl každodenní život najednou těžký. Mezi Erasmus studenty je pak nutné samozřejmě komunikovat dobrou angličtinou. V jazycích se po výjezdu rozhodně výrazně zlepšíte a španělé jsou navíc velmi příjemní a nadšení, když zkoušíte mluvit jejich jazykem a učit se, takže se nemusíte vůbec bát. Často budete mluvit lepší španělštinou než oni.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Jedná se jednoznačně o studentské město, které je opravdu plné studenty na Erasmu. Všude je plno barů, tapas míst, klubů a celkově mladé atmosféry. V podstatě skoro všude se dá dostat pěšky a autobusy nebo metro/tramvaj, která tam jezdí, není potřeba skoro nikdy využívat. Je to nádherné město s nejnavštěvovanější památkou Španělska, Alhambrou. Takže rozhodně ve městě je co vidět a co dělat, každá ulička je krásná a památek spousta. Parků, kde se člověk schová do stínu palem tam taky není pomálu, což v horkém počasí vždycky přijde vhod. Každopádně jedná se pořád o Španělsko a o jih, takže město je rozhodně velmi hlasité a jen stěží tam lze najít klid, obzvláště v noci. Španělé jsou prostě dost hlasití a šťastní.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Se stipendiem lze vyjít v celku pěkně. Doporučuji jet do Granady, protože je to menší město a není tak drahé jako třeba Madrid/Barcelona, kde by stipendium rozhodně nestačilo. Španělsko je jinak celkově cenově dost podobné jako Česko, takže dostáváte opravdu pěkné stipendium. Stipendium mi pokrylo zhruba 80% výdajů na život (plus byt a všechny výdaje spojené s tím), přičemž jsem každý víkend jezdila na výlety po celé Andalusii. Proto velmi doporučuju Granadu, protože si tam pak můžete žít krásně.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nakupovat potraviny je dobré v řetězci Mercadona nebo Dani, což je nejlevnější obchod. Hodně ušetřit se dá i tak, že budete všude chodit a nejezdit veřejnou dopravou. Rychle si zvyknete na 40 minutovou procházku do školy, protože počasí je krásné a obecně ve Španělsku není kam spěchat. Existuje i spoustu chytrých aplikací, které taky ušetří nějaké ty peníze. Aplikace na vyzvednutí jídla které zbyde v obchodech, Blabla car na jízdy a spoustu dalšího. Také silně doporučuju si zařídit účet v Alsa společnosti, což je největší autobusová společnost tam, protože sbíráte bodíky a dostanete opravdu hodně slev s každou jízdou a to se ve výsledku opravdu projeví.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem v bytě s 5 další spolubydlícími, měla jsem velký pěkný pokoj, velkou postel, měly jsme dvě koupelny a kuchyň s obývákem. Neznala jsem skoro nikoho kdo by bydlel na koleji, většina lidí v mém okolí bydlela ve sdíleném bytě jako já. Přijde mi to lepší. Byty jsou v centru a tím že je to opravdu studente město, je jich k dispozici dostatek a člověk si může dovolit vybírat. Doporučuji hledat přes fb skupiny, nebo stránky jako erasmusu, spotahomes apod. Jen si dávejte pozor kde byt máte podle svých preferencí. Já bydlela na ulici s největším nočním životem (Calle de Pedro Antonio de Alarcón), což byla fajn lokalita protože jsem měla vše kousek, ale bylo to velmi, opravdu hodně, hlasité a náročné na spaní. ale zvyknete si asi když vám nic jiného nezbývá.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestovala jsem v každém momentu kdy jsem neměla školu. Každý víkend jsem byla na cestách. Díky studentským organizacím jsem se dostala po celé Andalusii a to dost levně a bez nutnosti cokoli organizovat a plánovat. Vše bylo připraveno za nás a my studenti si vždy jen vybrali kam chceme jet. Doporučuji si všechny města projet dokud nebo až (podle toho na jaký semestr jedete) není takové vedro a do vedra si nechat pak jen cesty po plážích a k moři. Andalusie je nádherná a snad všechny města a místa stojí za to.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
S angličtinou si ve Španělsku obecně moc nevystačíte. Několik mých kamarádů to zvládlo bez znalosti tohoto jazyka, ale jsou to spíše výjimky. Abych vyjela, byla po mně požadována B1 úroveň španělštiny a myslím že oprávněně. Předměty jsem měla půl na půl. Půlku v angličtině a zbytek ve španělštině. Ale je rozhodně lepší spíše počítat, že většinu budete mít ve španělštině. Celkově si neumím představit, že tento jazyk neovládám, protože by byl každodenní život najednou těžký. Mezi Erasmus studenty je pak nutné samozřejmě komunikovat dobrou angličtinou. V jazycích se po výjezdu rozhodně výrazně zlepšíte a španělé jsou navíc velmi příjemní a nadšení, když zkoušíte mluvit jejich jazykem a učit se, takže se nemusíte vůbec bát. Často budete mluvit lepší španělštinou než oni.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Mám odtamtud nejlepší vzpomínky v životě. Město je studentské a snad nikde jinde neoperují tolik studente organizace, které se vám opravdu postarají o nezapomenutelný Erasmus, program každý den, kluby, tapas, aktivity, výlety, túry, cokoliv,.. Granada je prostě ideální místo kde strávit semestr a naučit se jazyk. Univerzita asi tolik výjimečná není, ale to asi ve Španělsku moc nikde. A je to tam levné!

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Špunty do uší a dobrý opalovací krém a Panthenol!!!! (ten tam nikde neseženete a budete ho opravdu potřebovat)
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Asi celkově víc informací, v postatě mi nikdo nic neřekl a jela jsem dost na slepo. Ale asi bych ráda věděla kde mám bydlet a jakým čtvrtím se vyhýbat s bydlením.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Jsou Španělé ve škole hodně jinak nastavení a vlastě asi budete klidně vynikat inteligentně, i když jste cizinec co byl vhozen do například 4. ročníku (i když studuje vysokou školu teprve 2. rokem) studia oboru, který jste nikdy nestudovali a ještě v cizím jazyce pro vás. Překvapilo mě jak jsou v Česku očividně vyšší nároky, ale zároveň ve škole tam bude více neustálých aktivit a věcí co plnit.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Zvyknout si na hluk a přístup ve škole, ten byl hodně jiný a náročný.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Granada

Další zprávy z regionu Španělsko

bottom of page