top of page
Autor(ka):
Alžběta Marešová
Autor(ka):
fakulta:
Alžběta
Marešová
Fakulta sociálních věd
rok výjezdu:
2022/2023
email:
Máš otázku? Kontaktuj mě!
Alžběta je k dispozici na sítích:
bethulda
Autor(ka):
fakulta:
rok výjezdu:
Alžběta
Fakulta sociálních věd
2022/2023
University of Wroclaw
praktická stáž
studijní pobyt
Jak Alžběta hodnotí svůj pobyt?
univerzita
město
ubytování
finanční náročnost
o univerzitě
Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Vratislavská univerzita má mnoho budov, ať už velmi historických, nebo velmi moderních. Všechny jsou většinou relativně dobře vybavené a přizpůsobené svému nynějšímu účelu. Trošku horší je orientace, když jde někam student poprvé, měl by si vyhradit opravdu hodně času, aby našel to, co hledá. Například ani záchody nebyly logicky rozmístěné, což může být v případě časové tísně opravdu problém..:-)
Co se týče organizace univerzity, je potřeba obrnit se dávkou trpělivosti, protože levá ruka většinou v Polsku neví, co dělá pravá... Na úvodním setkání s koordinátory se dozvíte něco jiného, než co se píše na stránkách, na děkanátu pak tvrdí ještě něco úplně jiného.
Spousta věcí prostě nedává smysl.
Například je potřeba zřídit si místní studentskou kartu, za tu je ale potřeba zaplatit. Což je možné pouze složenkou, kterou si musíte vytisknout, donést na poštu a tam zaplatit v hotovosti. O jazykové vybavenosti pracovnic pošty ani není potřeba se zmiňovat...
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Na UWr začínal zimní semestr o týden později než na UK, výuka ale oficiálně končila až třetí týden v červnu. Na zkoušky byl vyhrazen pouze týden. Většina vyučujících se ale zařídila podle vlastní potřeby. Na jedné fakultě tak končili už v květnu, na jiné v průběhu června a další drželi výuku až do posledních dní.
Mají sice svou vlastní verzi studentského informačního systému, jako zahraniční student jsem ho ale téměř nevyužila – vše se vyřizuje přes mail nebo přímo na přednáškách s vyučujícími (zápis předmětů, termíny zkoušek).
Mnohem přirozeněji než na FSV používají Microsoft Teams. Několikrát se stalo, že vyučující byl indisponován, poslal nám zprávu přes Teams a měli jsme přednášku online.
Jak vypadá studentský život na univerzitě?
Během semestru byla možnost zúčastnit se spousty akcí, většinou byly pouze pro zahraniční studenty, takže s místními se člověk do kontaktu moc nedostal. Byly ale jedinou příležitostí, jak získat univerzitní merch!
Univerzita pořádá jazykové kurzy, které jsou sice placené, ale částka je za semestr výuky rozumná. Lektorky se většinou snažily kromě jazyka přiblížit i něco z polské kultury nebo současných reálií.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou?
Vše, co jsem na univerzitě potřebovala vyřídit, jsem vyřídila v angličtině. Ani ve svém okolí jsem se nesetkala s případy, kdy by pro studium nestačila úroveň angličtiny B1, max. B2.
o městě
Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Vratislav je prostě krásná a svá. Má krásné historické centrum, naproti od gotického kostela se ale roztahují hnusné komunistické baráky. Má čtvrtě, které by se honosností daly přirovnat k Vinohradům, opravou ale září jen jeden dům a zbytek je krásný ve své zchátralosti. Hlavní tepny města jsou v perfektním stavu, stačí ale zajít o ulici dál – chodníky jsou jak po náletu a vozovka je z dlažby, která tu zůstala po Němcích.
Vratislav je ale hlavně úžasně lidská. Leží na rovině, takže se dá všude pohodlně dojít. Má krásnou náplavku, která je přizpůsobená vegetění za teplých dnů. Má spoustu zeleně a parků, které jsou skoro za každým rohem. Odra je možná nejdůležitější součástí města a taky k ní máte všude blízko.
Město je hodně studentské. Turistů také pár potkáte, ale často to jsou jen Poláci z jiných koutů země.
Od kolejí UWr je to kousek k největšímu parku ve městě (Szczytnicki), ve kterém je tolik zákoutí, že i po čtyřech měsících v něm najdete něco nového, a který plynule navazuje na areál Haly století, ve kterém je také multimediální fontána. U té se dá prosedět celý večer – a také zjistíte, že desítky místních to tak každý den dělají.
Hned vedle je ZOO, která rozhodně stojí za návštěvu.
Nedokážu ale dostatečně vyzdvihnout místní botanickou zahradu, která se nachází přímo v centru města. Je to spíš další park než zahrada, úžasně různorodý a rozsáhlý, s bezpočtem míst na posezení. Když chcete, můžete si klidně lehnout na trávu mezi tulipánové záhonky.
o financích
Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium mi pokrylo většinu nákladů, ceny jsou v Polsku podobné jako v Čechách.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat?
Vyplatí se nakupovat v Biedronce nebo si udělat výlet do Lidlu/Kauflandu na předměstí. Žabky jsou sice na každém rohu, ale většinou jsou dražší a mají menší výběr.
o ubytování
Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem na koleji Olówek, což je "nejmodernější" kolej, kterou má UWr k dispozici, která je ale zároveň zaplatitelná ze stipendia. Olówek je taková klasika – buňka s kuchyňkou a koupelnou, dva pokoje po dvou lidech, každý pokoj má balkon. Vedle je kolej Kredka, která je v podstatě identická. UWr má pro zahraniční studenty na výběr i další koleje, všechny jsou ale svou kvalitou horší – kuchyň a koupelny na patře, menší pokoje.
Ve městě jsou také "soukromé koleje" – např. BaseCamp. Ten je v úplně nové budově, pokoje vypadají krásně, za pokoj s vlastní kuchyní si už ale hodně připlatíte.
o zážitcích
Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Vše, co jsem na univerzitě potřebovala vyřídit, jsem vyřídila v angličtině. Ani ve svém okolí jsem se nesetkala s případy, kdy by pro studium nestačila úroveň angličtiny B1, max. B2.
závěrečné hodnocení
Proč právě sem? V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Vratislav bych doporučila právě kvůli Vratislavi samotné. V tak úžasném městě jen pár kilometrů od hranic ČR stojí za to prožít pár měsíců.
live-saving tips
Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
kolo na výlety po protipovodňové hrázi na okraji města
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
město bylo v roce 1997 zaplaveno a že je o tom seriál na Netflixu (High Water)
Nejvíc mě překvapilo, že...
nás univerzita nutila vyplňovat dokumenty a hlásit se pobytu a úřednice na úřadě pak řekla, že bychom to vůbec nemuseli řešit, že to jen univerzita přehnaně stresuje
Nejtěžší pro mě bylo....
nás univerzita nutila přihlásit se k pobytu a na příslušném úřadu pak úřednice prohlásila, že bychom to vůbec nemuseli dělat, že to jen univerzita stresuje
galerie
Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!
0
ohodnoť zprávu!
ohodnoť zprávu!
omrkni i zprávy dalších autorů o
University of Wroclaw
Další zprávy z regionu Polsko
bottom of page