top of page
Autor(ka):
Jan Červený
Autor(ka):
fakulta:
Jan
Červený
Fakulta sociálních věd
rok výjezdu:
2022/2023
email:
Máš otázku? Kontaktuj mě!
Jan je k dispozici na sítích:
Autor(ka):
fakulta:
rok výjezdu:
Jan
Fakulta sociálních věd
2022/2023
Catholic University of Portugal
praktická stáž
studijní pobyt
Jak Jan hodnotí svůj pobyt?
univerzita
město
ubytování
finanční náročnost
o univerzitě
Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Co mě napadne je příšerná lokace univerzity v Lisabonu. Ze tří stran jsou několikaproudové dálnice a pozemek univerzity je jedno velké parkoviště. Místo parkoviště by tam mohlo třeba být spoustu místa pro studenty, kteří by tam mohli trávit čas. Ano nějaký prostor pro studenty tam je, (pořád lepší než v Jinonicích) ale oproti jiným univerzitám, které jsou hned vedle, je to nic moc. Velká část bohatých studentů této školy, která je soukromá a má astronomické školné na to kolik lidé v Portugalskou vydělávají, jezdí do školy autem. V Lisabonu je všechno daleko, pokud to není na metru, a metro je relativně dost daleko od univerzity na pražské poměry. K univerzitě jezdí pár autobusů, ale vzhledem k tomu, jaká je MHD v Lisabonu, tak všichni chodí pěšky ze vzdálených dvou stanic metra. Univerzita má v kampusu 3 budovy. Institut politických studií je v budově pravděpodobně nejstarší, která má, velmi unikátní architekturu brutalismu. Zachovalý interiér je poměrně fascinující, přirovnal bych tuto budovu ke Kongresovému centru v Praze. Někomu se to líbit nemusí, ale mě se to líbilo. Budova je, ale v hrozném stavu a když prší, tak třeba do knihovny teče. Protože je to katolická univerzita, na zdech jsou často plakáty s církevní tématikou a v budově je také dost velká kaple. Dále tam jsou další dvě budovy, ve kterých je menza (ve staré budově je ještě bufet) a jiné fakulty. V jedné z těch budov je v posledním patře poměrně dost drahá restaurace, což pro někoho z UK může být dost nepochopitelné, ale, celé prostředí této univerzity je velmi komerční. Je vidět, že se jedná o soukromou univerzitu. Například v místním obchodě s knihami před Vánocemi prodávali všechny možné cetky, naprosto nesouvisející se studiem a za hodně peněz.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Semestr na této univerzitě byl rozdělen na dvě půlky. Tedy září - říjen, listopad-leden. Absolvoval jsem několik předmětů, které byly vyučovány pouze v jedné části semestru, tj. z některých předmětů jsem měl zkoušku (test) na konci října. K tomu tam existuje zkouškový týden v posledním týdnu října. Neabsolvoval jsem žádnou ústní zkoušku. Z několika předmětů byl test s otevřenými odpověďmi, další se zakončovaly esejí. Do klasifikace se u některých předmětů počítaly také prezentace a u jednoho předmětu větší portfolio (případová studie), která se pouze odevzdávala a neprezentovala se. Způsob výuky mi přišel podobný, ničím nebyl šokující. Bohužel, velké množství učitelů bylo naprosto dezorganizovaných. Nedokázali se rozhodnout, jak povedou hodiny, jestli v duchu semináře nebo přednášky. Bylo to hodinu od hodiny. Zároveň i klasifikační požadavky, chtěli někteří vyučující neustále měnit. To samozřejmě naštvalo většinu zahraničních studentů. Z důvodů dezorganizace se na několika předmětech vůbec nedokázalo postupovat podle sylabu, takže se některé věci prostě nestihly. Osobně se domnívám, že tato univerzita měla obrovský problém s tím, kolik na ní dorazilo erasmus studentů. Na většině předmětech bylo více erasmus studentů než místních studentů a asi ani vyučující nebyli informováni, že tomu tak bude, a proto mnoho z nich z toho bylo v šoku, když nemohli učit předmět formou semináře tak jak zamýšleli. (vyučující si na to stěžovali před studenty) Osobně musím říct, že jako zahraniční student jsem se tam cítil jako problém. Množství zahraničních studentů mohlo být i problémem pro místní studenty, protože tím mohla utrpět kvalita výuky. Administrativa byla naprosto nefunkční. Před odjezdem jsem neměl vlastně žádné informace od univerzity. Odjížděl jsem do Lisabonu tedy úplně naslepo. Ani jeden papír k erasmu jsem neměl vyplněný, akceptační dopis jsem neměl. Musel jsem se tam jít zeptat osobně, aby si mě vůbec všimli. Někteří studenti přijeli pozdě na začátek semestru, protože jim ani nebylo jasné kdy semestr začíná. S administrativou byl všechno problém a přišlo mi, jako by se s námi nechtěli bavit. To byl ale problém toho institutu politických studiích. Na jiných fakultách to funguje podle jiných studentů úplně normálně!!! Tomuto institutu bych opravdu zakázal se účastnit Erasmu. Koordinátor byl nevstřícný a neodpovídal na emaily a byl nedůsledný.
Jak vypadá studentský život na univerzitě?
Život na Institutu politických studií hodnotím naprosto příšerně. 0/10. I místní studenti mi potvrdili, že je to problém pouze této části univerzity (fakulty). Studentské spolky 0. Možnosti volnočasových aktivit 0. Jednoduchost najít předměty o místní kultuře příšerná. Nakonec jsem žádný neabsolvoval. Za kurz portugalštiny chtěli zaplatit 350 eur, které jsem nezaplatil, a podle ostatních studentů, to byly stejně vyhozené peníze, takže jsem udělal dobře. Portugalštinu jsem tedy neměl. Na ostatních fakultách prý takový problém se studentskými aktivitami není. Jediná světlá stránka byl jednodenní výlet, který univerzita zorganizovala pro všechny zájemce z řad mezinárodních studentů. Ten byl celý zdarma. Bohužel jsem se od dalších účastníků dozvěděl, že velká část zahraničních studentů mimo EU studuje na univerzitě ALL-inclusive program, kde každý víkend jezdí na výlety a mají velmi mnoho aktivit v ceně. Další důkaz o naprosté komercionalizaci univerzity. Některé aktivity jsou pouze pro vyvolené.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou?
Komunikoval jsem v angličtině. Anglicky mluví v Lisabonu většina mladých lidí a není problém se domluvit i v obchodě občas. Učitelé mluví velmi dobře anglicky. Univerzita má vybrané magisterské studijní programy převážně v AJ.
o městě
Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Lisabon je opravdu extrémně rušné velkoměsto, mnohem větší než Praha. Nenechte se zmást oficiálními statistikami, kdy v Lisabonu žije pouze asi 500tis. obyvatel. (K ilustraci se podívejte na rozlohu Lisabonu a rozlohu Prahy) Za Lisabon se považuje převážně jen centrální část města. Okolo Lisabonu se donekonečna táhnou sídliště, kde bydlí nízkopříjmoví obyvatelé a počet obyvatel metropolitní oblasti je přes 2 miliony. Je to rušné město, ve kterém je málo klidných míst. Parků k rekreaci se tam spočítá na prstech ruky. Zároveň v sezóně je tam obrovský overturismus. Mnohem větší než v Praze. Vzhledem k tomu, že je tam příšerně drahé MHD, které je úplně k ničemu, tak tam všichni jezdí autem. (Uber nebo taxi stojí pár eur) Hrozně to tam smrdí a je tam příšerný hluk. Nejlepší místa Lisabonu jsou podle mého ty na okrajích, jako Almada, Cascais, moderní čtvrť Oriente, kde v roce 98 probíhalo Expo. Nejlepší místa v Lisabonu jsou podél řeky (ano Portugalci považují ten záliv široký x kilometrů za řeku). Žít v Lisabonu bych asi nechtěl. Město není studentské ani náhodou, protože univerzity jsou na okrajích města. Zároveň je určitě kosmopolitní. Snad všechny národnosti světa tam žijí. Mnoho Asiatů a asijských restaurací. Africké restaurace a imigranti z bývalých kolonií. Imigranti z bohatých států, kteří v minulosti využili zlatých víz, aby získali možnost být v EU. Snad polovina lidí, co potkáte je z Brazílie, což je super, protože jsem se dozvěděl hodně o Brazílii, o které jsem nic moc nevěděl.
o financích
Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Byl jsem na studijním pobytu od září 2022 do ledna 2023. Se stipendiem 600eur to bylo dost dobré. Ubytování tam reálně není tak drahé, ale pokud nemáte štěstí, tak skončíte v nějakém bydlení, kde můžete platit klidně 550eur za pokoj. Portugalci tolik fakt neplatí, snaží se tam si namastit kapsu na cizincích. Potraviny vzhledem k inflaci, která v ČR probíhá tam byly směšně levné. Hlavně ovoce, zelenina, maso, ryby tam jsou skoro zadarmo oproti cenám v ČR. Inflace je v Portugalsku taky, ale ne tak velká a ceny před ní asi musely být ještě nižší. Problém je bohužel doprava a služby. Doprava tam je extrémně drahá. Student jste v Lisabonu jen do 23let, takže já jsem platil 40 EUR měsíčně za mhd, která tam je horší než v nějaké rozvojové zemi. Do 23let to mají jen místní obyvatelé zadarmo, ale cizinci mají nějakou malou slevu. I meziměstský vlak je extrémně drahý kdy za jednu jízdu Lisabon - Porto zaplatíte 24eur se studentskou slevou. Nejlepší je na výlety jezdit autobusem, který je levnější. Většinou je tam velmi drahé jít do restaurace, mnohem víc než v Praze. Což je šílené oproti tomu, že potraviny tam jsou mnohem levnější. Myslím, si že jako student v Praze chodím do těch levnějších podniků, ale úroveň i levných restaurací je velmi dobrá. V Lisabonu se najíte tak za 10eur v těch levnějších podnicích, ale kvalita tomu vůbec neodpovídá a dost si připlatíte, pokud se chcete jít najíst lépe. Úroveň těchto služeb je tam nic moc, ale to je kulturní. Můj názor na ceny je, že Erasmus v Lisabonu mě vyšel na mnohem víc peněz než Erasmus v Lyonu ve Francii v roce 2019, kdy bylo stipendium pouze 450eur. Šílené, ale Lisabon fakt není levné místo. Za všechno se platí nějaký poplatek. I menza na mojí univerzitě tam byla dražší než i v současnosti je v Lyonu ve Francii (to jsem si zjišťoval)
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat?
Pokud nebydlíte u Lidlu, tak jste nahraní. Supermarket Continente je ještě levné, ale těch tam moc není. Velký monopol má v Lisabonu síť supermarketů Pingo Doce, které je ale dost drahé a nikdo z mých kamarádů nepochopil, jak si udělat zákaznickou kartu do tohoto obchodu. (Pravděpodobně potřebujete portugalský bankovní účet). Ušetřit se v Lisabonu moc nedá. Ve výsledku vám všude naúčtují nějaký poplatek, který ani nečekáte. Muzea a galerie jsou ale levnější než v ČR. Protože tam je teplo, tak nechoďte na párty do hospody, ale choďte si sednout ven s lahvinkou. První neděle v měsíci jsou v některých institucích vstupy zdarma. Rede Expressos, portugalská společnost s dálkovými autobusy, má občas akci na jízdenky (měli na Black Friday). Nejvíce asi ušetříte, když pojedete do Lisabonu a bude vám max 23let, protože ušetříte aspoň něco na MHD. Nejsem si jistý, jestli sleva platí včetně i když vám je 23let.
o ubytování
Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Když myslím na ubytování v Lisabonu, tak mám flashbacky na trauma. V kvalitě bydlení je Portugalsko na úrovni rozvojových zemí. V zimě vám tam bude zima (je normální mít uvnitř 13stupňů a nedá se s tím nic dělat), v létě vedro. Všude jsou plísně a hluk. Bydlel jsem v místě, který už ani nebylo Lisabon, ale jezdilo tam pořád metro. Přirovnal bych to jako k bydlení na Černém mostě v Praze. Prostě sídliště, ale ještě dobré sídliště. Tam kde nejezdí metro už žijí jen velmi nízkopříjmoví imigranti. Taky jsem z okna koukal na brownfield, kde ještě před pár lety byl slum, úplně srovnatelný se slumem někde v Brazílii. Pokud někoho neznáte v Lisabonu, tak vám nedoporučuji tam ani jezdit. Pokud si pronajmete pokoj přes nějakou platformu, tak dost hrozí, že budete mít pokoj třeba bez okna. (Úplná normálka tam, cizince se při hledání ubytování Portugalci snaží hlavně okrást. Četl jsem závěrečnou zprávu od někoho, kdo tam půl roku neměl okno. V Portugalsku je to nelegální takový pronájem, ale vzhledem k tomu, že tam nic nefunguje, tak Portugalci vědí, že se jim nemůže nic stát, když něco takového pronajímají) Koleje moje škola neměla. Moje ubytování byl soukromý pokoj v sdíleném bytě. Našel jsem na místě, potom co jsem se asi 4x zhroutil z toho, jak nějaké prohlídky byly hrozné a jak jsem nemohl nic najít. Celkově jsem hledal myslím více jak týden. Po tomhle zážitku už bych vůbec nejel na Erasmus!!! Ubytování pro studenty v Lisabonu je cílené pro ty extrémně bohaté, co chtějí bydlet v soukromích kolejích s bazénem a restaurací a posilovnou. Co se týče ubytování, tak je tady ještě tolik věcí, co bych k tomu mohl napsat, ale jedním slovem byla to fakt tragédie a traumatický zážitek.
o zážitcích
Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Nebyl jsem moc nikde, protože jsem zase neměl tolik peněz. I když jsem s penězma vycházel, tak to nebylo levné.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikoval jsem v angličtině. Anglicky mluví v Lisabonu většina mladých lidí a není problém se domluvit i v obchodě občas. Učitelé mluví velmi dobře anglicky. Univerzita má vybrané magisterské studijní programy převážně v AJ.
závěrečné hodnocení
Proč právě sem? V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Já bych je tam neposlal. Není tam toho mnoho, proč bych se tam chtěl vrátit. Možná pokud umíte Portugalsky, tak dává pro vás smysl tam jet. Lituji, že jsem nejel znovu do Francie nebo třeba do Itálie, kde by aspoň měli jídlo, co se dá jíst. Univerzita za to vůbec nestojí. Pokud chcete sluníčko, ale chcete mít všechno lepší jeďte do Marseille třeba.
live-saving tips
Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Pokud jedete na zimní semestr: Elektrickou deku, hodně termoprádla, hot-water bottle, topení, pohorky, oblečení, co neplesnivý a rychle schne, tj. syntetické a hladké.
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Že to bude hrozný a Portugalsko není vůbec země pro mne.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Tam od půlky listopadu do půlky ledna v kuse pršelo. Pokud chcete jet někam kde je furt slunce, jeďte do Marseille. V Lisabonu jsou hodně velké výkyvy počasí, kdy oceán přináší bouře. To že jsem tam dost často nosil zimní bundu a že tam byl rozdíl 15 stupňů mezi dnem a nocí.
Nejtěžší pro mě bylo....
Že tam bylo tolik věcí špatných, který se jen zkombinovaly. A že jsem měl fakt smůlu.
galerie
Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!
0
ohodnoť zprávu!
ohodnoť zprávu!
omrkni i zprávy dalších autorů o
Catholic University of Portugal
Další zprávy z regionu Portugalsko
bottom of page