top of page
Autor(ka):
Josef Falta
Autor(ka):
fakulta:
Josef
Falta
Filozofická fakulta
rok výjezdu:
2022/2023
email:
Máš otázku? Kontaktuj mě!
Josef je k dispozici na sítích:
Autor(ka):
fakulta:
rok výjezdu:
Josef
Filozofická fakulta
2022/2023
Heidelberg University
praktická stáž
studijní pobyt
Jak Josef hodnotí svůj pobyt?
univerzita
město
ubytování
finanční náročnost
o univerzitě
Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Nemůžu to úplně asi vztáhnout na celou univerzitu, ale co se týče vedení letní školy Internationaler Ferienkurs für deutsche Sprache und Kultur, která spadá pod Universität Heidelberg, tak jsem byl více než nadšený. Již před samostatným odjezdem na letní školu bylo k dispozici nesmírné množství informací ohledně snad všech aspektů pobytu. Hned po příjezdu přišla sice další dávka informací, ale všechno bylo přehledné a v případě dotazů fungovala kancelář na jejich zodpovězení. V průběhu celé školy dokonce byli zajištění tzv. betreueři, což byli tamnější studenti, kteří nám byli po celou dobu po ruce - např. se zorientováním ve městě nebo pořádali různé stmelovací akce. Škola probíhala hlavně v historickém centru, takže to bylo potěšením procházet každý den prosluněnými uličkami města.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Tato letní škola byla sestavená tak, že dopoledne probíhala výuka němčiny. Všichni jsme byli rozřazeni podle naší jazykové úrovně. Odpoledne bylo na dobrovolné bázi, kdy jsme se mohli účastnit seminařů z pestré nabídky (např. jak lépe prezentovat, příprava na Goethe-Zertifikat B1, rozšiřování slovní zásoby a další) nebo se participovat na workshopech divadla, psaní novin letní školy nebo tancování či zpěvu. Sice nejde si jednotlivé semináře nebo workshopy u nás nechat uznat za kredity, ale za celou letní školu už ano,
Jak vypadá studentský život na univerzitě?
V průběhu celého měsíce, co se konala letní škola, se furt něco dělo a bylo na výběr spousta aktivit. Ať to byly víkendové výlety (do Kolína n. Rýnem, Štrasburku nebo k Bodensee a další), nebo menší koncerty a promítání filmů. Každopádně každou středu se konala nějaká větší akce, kde se sešly v podstatě všichni účastníci letní školy (což bylo přes 300 lidí). První středu jsme vyrazili do nedalekého zámku a jeho zahrad, které byly překrásné. Další středu se konalo sportovní odpoledne, v rámci kterého proběhly různé takové štafetovky k zasmání a turnaj ve volejbale. A třetí středu se uskutečnila Global Village, kde jednotlivé země si mohly vytvořit svůj stánek s informacemi o té zemi nebo s ochutnávkou tradičních jídel a nápojů. Na konci měsíce potom bylo ke shlédnutí vystoupení divadelního, tanečního a pěveckého workshopu.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou?
Já osobně už zvládal komunikovat v němčině, ale neboť jsou nabízeny kurzy němčiny i pro úplné začátečníky, tak veškerá kominukace s účastníky probíhala dvojjazyčně, německy i anglicky. Co se týče fungování mimo univerzitu, tak Němci jsou hned ochotní přejít do angličtiny, i když to může být někdy na škodu, když si člověk chce procvičit němčinu a ne angličtinu :-D
o městě
Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Heidelberg je sice menší město než Praha, ale velmi studenské a útulné! Z historického hlediska toho má hodně co nabídnout. Nad městem se tyčí zámek/hrad, přes zdejší řeku Neckar vede starý hezký most (takový trochu menší Karlův most) a u mostu najdeme i sochu opice, se kterou se pojí dvě legendy. Dále v centru najdeme minimálně dva krásné kostely, ale hlavně celým centrem prochází strašně dlouhá Hlavní ulice (ona se i tak jmenuje :-), na které se nachází desítky různorodých obchodů.
Další části Heidelbergu už v sobě nesou sice více nádech modernosti, ale i zde na člověka dýchne trochu té historie. Město je velmi rovinaté a hlavně je tu velké množství cyklostezek, které vybízí k ježdění na kole. Je to krásný pocit ze sedla kola pozorovat Heidelberg i onen zámek.
U řeky se i nachází podlouhlejší louka, která je častým místem setkávání lidí všech věkových kategorií za cílem pikniku, ale i hraní plážového volejbalu nebo uspořádání párty.
Snad menší nedostatek je zdejší městská doprava, která zvetšiny funguje skvěle a nabízí i spojení s nedalekým Mannheimem. Ale může se stát, že někdo čeká na svůj bus, ale ten prostě nepřijede a nikdo se nedozví proč nebo jestli ten další už přijede nebo ne.
o financích
Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Já jsem získal své stipendium v rámci krátkodobých mobilit aliance 4EU+, které ve výsledku bylo minimálně dvakrát větší, než které bych dostal z případného stipendia Erasmu. Bylo to tak vysoké, že mi vystačilo na pokrytí kurzovného, nájmu, financování víkendových výletů a ještě vyzbylo na každodenní vyžití. Musím říct, že s měsíčním stipendiem z Erasmu se tohle stipendium nedá srovnávat.
Další čeští kamarádi, rovněž z Karlovky, získali své stipendium v rámci meziuniverzitních dohod. Nemuseli platit kurzovné a zbylé stipendium jim stačilo zhruba stejně jako mně.
Co se týče cen v Německu a Heidelbergu, tak se domnívám, že ceny jsou tak nějak stejné nebo o trochu vyšší než v Česku. Například naše tradiční kobliha v Německu stála dvojnásobně než v Česku (a to z Německa pochází! :-)
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat?
Po celém Německu funguje tzv. Deutschland-Ticket, což je jízdenka umožňující cestovat po všech spolkových zemích Německa ve vlacích Německých drah (nezahrnuje ale všechny kategorie vlaků jako ICE a další) nebo v autobusech (nezahrnuje společnosti jako FlixBus a další) a MHD. Takže s toutou jízdenkou se dá hezky objevovat Německo. (I když Německé dráhy jsou svojí pověstí proslulé stejně tak jak České dráhy :-D)
Až si budete chtít vybrat peníze z karty, nepoužívejte bankomaty Reisebank, neboť vám ještě příúčtuje poplatek 5€. Osobně jsem využíval bankomaty od Spaarkasse (taková naše Česká spořitelna), neboť si neúčtovali žádné poplatky a navíc bankomat šlo přepnout do češtiny.
o ubytování
Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Při přihlašování na letní školu si šlo zařídit, že sama letní škola mi sežene ubytování, čehož jsem využil. Výběr ubytovaní nešel nijak ovlivnit. Já jsem nakonec bydlel ve sdíleném bytě, kde majitel mého propujčeného pokoje mi povolil například půjčit si i jeho kolo. Mnoho účastníků bydlelo na tamnějších kolejích. Nájem za sdílený byt jsem sice platil nejvyšší možný v rámci určitého cenového rozpětí, kdežto ti na kolejích platili sice méně, ale slyšel jsem z několika zdrojů, že koleje nenabízely všechno, co já měl v bytě. Někdo si musel platit za sprchu v automatu, další musel platit za používání sdílených praček ve městě, někdo jiný se zas bál vstoupit do kuchyně kvůli jejímu "úžasnému" stavu nebo někdo další neměl zase na své koleji internet.
o zážitcích
Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Když už jste v Heidelbergu, tak jste ve skvělé výchozí lokaci na objevování dalších nejen německých měst. 2 hodiny do francouzkého Štrasburku, 3 hodiny do Kolína n. Rýnem nebo do Lichtenštenjska či k Bodensee, které leží na hranici Německa, Rakouska a Švýcarska. Během cestování vlakem bych si při přestupech spíš nechával větší časovou rezervu, neboť Německé dráhy mají stejnou reputaci jako ty České.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Já osobně už zvládal komunikovat v němčině, ale neboť jsou nabízeny kurzy němčiny i pro úplné začátečníky, tak veškerá kominukace s účastníky probíhala dvojjazyčně, německy i anglicky. Co se týče fungování mimo univerzitu, tak Němci jsou hned ochotní přejít do angličtiny, i když to může být někdy na škodu, když si člověk chce procvičit němčinu a ne angličtinu :-D
závěrečné hodnocení
Proč právě sem? V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Tamnější uni je nejstarší v Německu a o pár let mladší než Karlovka. Celá uni je velmi otevřená mezinárodním studentům a má několik kampusů. Když nechcete cestovat nikam daleko, ale do přírody, tak Heidelberg obklopuje spousty lesů na procházky a běhání.
Co se týče dopravy do Heidelbergu, jet sympatické, že jezdí přímý 7 hodinvý autobus z Prahy.
live-saving tips
Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
v neděli mají všechny obchody po Německu zavřeno a že Němči nejsou takoví kamarádi s platebními kartami.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Němci jsou velmi milý a ne úplně dochvilní
Nejtěžší pro mě bylo....
rozhoupat se k podání přihlášky.
galerie
Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!
0
ohodnoť zprávu!
ohodnoť zprávu!
omrkni i zprávy dalších autorů o
Heidelberg University
Další zprávy z regionu Německo
bottom of page