top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Anna Mabbettová

Autor(ka):

fakulta:

Anna

Mabbettová

Pedagogická fakulta

rok výjezdu:

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Anna je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Anna

Pedagogická fakulta

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Angers

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Anna hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 3 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita působila organizovaným a příjemným dojmem z hlediska rozložení budov a vybavenosti učeben. Učebny byly minimalistické, málo nábytku, ale úplně dostačující a hodně interaktivních tabulí. Záchody všechny bez prkýnka, ve Francii dost běžné, takže to nebylo úplně nejlepší. Měli jsme studentskou kartičku, na kterou se dají nahrát peníze, které se dají využít v bufetu, na tiskárnu/skener a funguje taky jako kartička do knihovny. Knihovna byla skvělá, hodně vybavená, hodně míst k sezení jako studovna a dostatek zásuvek. Univerzita měla dva větší bufety a velkou menzu. Nicméně samotné prostory z venku univerzity byly míň udržované, šedivé a v hodně deštivém podnebí působily depresivně. Málo zeleně, velký betonový dvůr před filoz. fakultou, který studenti využívali jako kuřácký dvorek - takže aby se dalo vstoupit do budovy, musí se projít přes oblak kouře pokuřujících francouzských studentů.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Samotné studium na Université d'Angers se oproti Česku příliš nelišilo, naproti tomu jeho organizace byla příšerná - strašně moc administrativy a nepřehlednost všude. Svůj online SIS, který se jmenoval Guichet Numérique, byl zastaralý a nešly nám zapisovat předměty. Vše pro Erasmáky se řešilo manuálně vyplněním vytištěné tabulky a domluvou s vyučujícím. Jenomže learning agreement, se kterým jsme přijeli jako by neplatil a museli jsme si všechno udělat znovu. Měli jsme možnost si zapsat jakékoliv předměty napříč fakultou, ale v jejich SISu bylo všechno jen v pdf, kde byly rozepsány sylaby předmětů všech oborů a ročníků, a tak tvorba nového rozvrhu byl nadlidský úkon. Navíc tehdy měli nově upravenou časovou dotaci na předměty, kde např. 1 předmět měl mít 12h čistého času za semestr, ale když měl být 1x za týden 1h20, tak to vyřešili tak, že předmět byl tři týdny, pak týden ne a zas tři týdny --> toto jsme jako Erasmáci nevěděli dokud jsme se nezvládli doklikat k rozpisu rozvrhů. Ale zase jsme museli hledat několik rozvrhů podle toho, jaký předmět jsme si zapsali.

Semestr začal druhý týden v září a skončil před Vánoci, pak bylo 14 zkouškové období v lednu. Předem bylo dané, jestli je předmět CC (controle continu) - 1-2 testy během semestru, možná nějaké úkoly apod. nebo EF - examen final, jeden test/zkouška v lednu během zkouškového. Předměty se skládaly buď z přednášek a seminářů nebo i jednotlivě přednáška nebo seminář. Způsob testování, zkoušení a vedení přednášek a seminářů bylo hodně podobné jako u nás. Jen jeden učitel byl takový, že v testu pokládal obecné dotazy, kde jsme měli do detailu rozepsat všechno, co víme. Známkuje se bodově z 20. 20/20 je jak zlaté prase, nikdo ho nikdy neviděl. 10/20 je hraniční známka, ale za 13/20 už se pomalu rozdávají pochvaly. Jinak učitelé byli vůči erasmákům dost benevolentní a milí. Slečny a paní na zahraničním a na sekretariátu byly hodně milé a nápomocné, ale je potřeba umět francouzsky, anglicky moc neumí nikdo, pokud to není doslova učitel na oboru spojeném s Aj.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Univerzita uspořádala pro erasmáky přivítací týden, kde byla i prohlídka města, společná snídaně, informační schůzky a informační leták o tom, jak si všechno zařídit. Měli i domluvené s partnerskými organizacemi stánky, kde jsme si např. mohli vyřídit zvýhodněnou kartičku na mhd přímo ve stánku v budově školy bez toho, abychom museli jet do centra do kanceláře. Pak jsme měli ještě organizovaný výlet do města Saumur a do vinného sklepa (s ochutnávkou :))

Spolky nějaké měli, ale moc o nich nevím. Fungovali tam mentoři a buddy systém. Taky nabízeli hodiny francouzštiny, konverzaci ve francouzštině na úrovni A1-B2 a pro pokročilé i metodologii akademického psaní - tyto předměty byly za 6 ECTS
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Já studuju i v ČR francouzštinu, tak jsem studovala převážně ve Fj. Měla jsem ale zapsané i předměty, které byly vyučovány v Aj. Nelekejte se ale, že by půlku hodiny zazněla spíš francouzština než angličtina, protože tu nižší ročníky bakaláře moc neovládají. Bylo ale možné i studovat bez znalosti francouzštiny, záleželo na oboru. Jen to pak komplikovalo administrativu, protože ta jazyková bariéra je ve Francii docela velká.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město bylo super! Angers je velmi pěkné, udržované, studentské město, velikostně trochu jako Olomouc/HK/ČB. Zkrátka kolem 100k obyvatel. Je toho spousta co dělat, dominantou je středověká pevnost s vysokými hradbami, ale také hlavní náměstí Place du Ralliement toho spoustu nabízí. Je tam spousta kaváren, vináren a studentských podniků a v noci to tam dost žije. - Maestro mojito bar obzvlášť, kde byly mojita za 3,90 velmi populární. Jinak si nachystejte peněženku, protože pivo stojí 4-7 euro a 1dcl vína 2-5 euro. Koktejly většinou 8 euro+, proto byl Maestro mezi studenty tak populární. :D

Během roku je i spousta kulturních akcí jako je festival les Accroche-Coeurs. Hlavní kampus univerzity je ale mimo centrum, pěšky se tam jde až hodinu, ale autobusem je to tak 20min. Jízdenka stojí 1,20 euro, dá se koupit u řidiče nebo i v automatu. Měsíční jízdné stojí pro studenta 29 euro. Je tu jen jedna linka tramvaje, ale když jsem byla na Erasmu v roce 2019, stavěli i druhou, která právě měla vést až na kampus. Autobusových linek je tam ale spousta, jen pozor na stávky a demonstrace, které často blokují provoz. Jízdní řád nic moc - je tam jen interval, že autobus jezdí každých 5 - 20min, ale neví se kdy přesně. Google mapy vám nepomůžou, nejsou tam znározněny zastávky. Naštěstí mají ale svoji aplikaci, která funguje trochu jako náš idos.

Já měla ráda i parky Balzac a okolí řeky Maine, kde byla i pěkná náplavka a travnatá plocha na pikniky...pokud tedy nepršelo, což na podzim bylo hoooodně časté. Ve čtvrti La Doutre byla i pouť a v městské části Saint-Serge byl druhý kampus univerzity a velké multiplexové kino.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Já vyšla se stipendiem v pohodě co se týče ubytování a jídla. Někdy jsme zašli i do restaurace na oběd/večeři, takže to už bylo asi trošku víc, než byl budget, ale nic hrozného. Dostala jsem stipendium 450 euro na měsíc, které mi před odjezdem bylo na jednou vyplaceno celé. Bydlela jsem na koleji Lakanal, asi 3-5minut pěšky od filoz. fakulty. To stálo 254 euro na měsíc, ale na začátku si mohl student koupit za 30 euro polštář, přikrývku a povlečení+prostěradlo (nebo si klidně koupit svoje nebo si s sebou přivézt spacák). Bez toho bys akorát spal na holé posteli...naštěstí matrace tam už byla.

Dá se zažádat i jako student i podporu v ubytování CAF. Jeho vyřízení je ale nesmírně komplexní a zdlouhavé, je potřeba mít s sebou spoustu dokumentů a mnohdy i úředně přeložený rodný list. Já jsem měla štěstí a problém jsem s tím moc neměla a za měsíce říjen, listopad a prosinec mi poslali 86 euro na účet koleje, kde mi to zrovna strhli z kolejného.

Za potraviny se dává samozřejmě víc peněz než u nás, ale nemá smysl všechno přepočítávat. Klasická bageta cca 400g stojí 1 euro, maso je docela drahé, ale dá se nakoupit i levně. Ovoce a zelenina je cenově spíš srovnatelné jak u nás. Já dala většinou kolem 30 euro za nákup týdně, ale nepočítala jsem každou korunku, dá se to vymyslet i jinak.

Obecně mi včetně podpory CAF vyšlo stipendium tak na 90-95% všech výdajů.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Jak jsem již trochu zmínila výše, ušetřit se dá zažádáním o podporu v ubytování CAF - je to úmorné a dlouhé, ale ta částka je docela vysoká, tak se to vyplatí. Musí se vyplnit dlouhý online formulář, kde se píše doba pobytu, osobní údaje, velikost pokoje a cena nájmu. Dřív bylo potřeba si zařídit francouzský bankovní účet, teď je to nejspíš jinak. Nicméně si ho doporučuju zařídit, prtože ho vyžadují i na spoustě jiných míst a často úplně zbytečně, jen jako kolonka do formuláře.

Je ale fajn umět francouzsky nebo mít po boku někoho, kdo vám s tím pomůže.

Co se týče šetření za jídlo, supermarket hned poblíž fakulty byl Super U, je poměrně levný, ale takový průměr. 15 minut na kole byl obrovský Carrefour, ten byl cenově i výběrem lepší. Jinak v centru byl i Monoprix, ten už je z těch dražších a někde byl i Lidl. Já většinou nakupovala v Carrefouru a když mi něco došlo, tak jsem to dokoupila v Super U. V pekárnách a specializovaných obchodech je samozřejmě dráž.

Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Já bydlím na kolejích i v Praze, tak to není pro mě nic nového a vzhledem k tomu, že nemám moc vysoké standardy, tak pro mě byla kolej první volbou. Bylo to v pohodě, pokoj pro jednoho 9m2, taková nudlička a v ní zakomponovaná taková mini místnost, kde byla sprcha, wc a umyvadlo. Bylo to dost stíísněné, ale spousta úložných prostor, tak se to dalo v pohodě vydržet. Lednička byla ale hodně malá, to se mi moc nelíbilo. Stejně tak sdílená kuchyň měla jen jednu varnou desku se 4 plotýnkami pro celé patro a jen jeden stůl se 6 židlemi. Z nějakého bizarního důvodu jsme tam nesměli vyhazovat odpadky takže jsme to vždycky museli všechno odklidit. Kolej měla i prádelnu a společenskou místnost s fotbálkem. Vrátnice v provozu 24/7, jen kuchyně se pak na noc v 22:30 zavíraly.
Za tu cenu byla pro mě kolej nejlepší volba, bydleli jsme tam hodně erasmáků spolu, takže jsme se hodně i mezi s sebou bavili a trávili hodně času. S bytem nemám zkušenosti, ale předpokládám, že to tam není tak společenské v té erasmácké komunitě. Na druhou stranu erasmáci mluvili mezi s sebou víceméně jenom anglicky, takže francouzštinu si s nimi člověk moc neprocvičí.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Byla jsem za celou dobu v Les Sables d'Olonne - pobřežní město, Le Croisic, Tours, Nantes, Paříž, Saumur + několik zámků na Loiře. Dá se cestovat, ale je třeba mít na paměti, že je Francie fakt velká, takže 2-3 hodiny cesty jakoukoiv stranou od Angers vás přivede do města, které vypadá hodně podobně jako všechna ta další v okolí :D

Užila jsem si hodně pobyt v Les Sables, protože bylo krásné počasí i když byl konec září a mohly jsme ještě plavat v moři a opalovat se a ochutnat čerstvé mořské plody jako jsou slávky na víně.

Paříž byla taky fajn, byla jsem tam poprvé a i když to bylo hodně drahé, užila jsem si to.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Já studuju i v ČR francouzštinu, tak jsem studovala převážně ve Fj. Měla jsem ale zapsané i předměty, které byly vyučovány v Aj. Nelekejte se ale, že by půlku hodiny zazněla spíš francouzština než angličtina, protože tu nižší ročníky bakaláře moc neovládají. Bylo ale možné i studovat bez znalosti francouzštiny, záleželo na oboru. Jen to pak komplikovalo administrativu, protože ta jazyková bariéra je ve Francii docela velká.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Na PedF UK se už uspořádává studijní zájezd do Angers, tak jsem to tady už trochu znala. Vybírala jsem podle toho, abych byla i poblíž kamarádky, která jela do Nantes. Původně jsme totiž chtěly spolu a nakonec jsme usoudily, že to nebude tak obohacující. NAkonec jsme měla obě tolik plánů, že jsme se stejně stihly navštívit jen jednou. :D

Bylo to ale super, Angers bude mít vždycky místečko v mém srdci a vzpomínám na svůj pobyt ráda. Pokud byste ale rádi co nejvíc cestovali, asi bych doporučovala jiné město. Angers je super, ale je fakt, že z hlediska cestování toho není tolik poblíž, co by byl větší cestovatelský zážitek. Dá se ale jet na spoustu míst i Flixbusem nebo letět Voloteou na jih Francie. Toho já tehd nevyužila, ale taky to je možnost, jak cestovat.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Deštník a oblečení do deště!!! strašně tam na podzim a v zimě pršelo
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
že si budu muset vytvořit zbrusu nový rozvrh a nechat si uznat všechny změny v learning agreementu
Nejvíc mě překvapilo, že...
asi nic, já už Francii dobře znala, tak jsem věděla, s čím počítat. Ale že budou popeláři 9 dní stávkovat takže nám od koleje vůbec nikdo neodvezl odpadky a vznikla tam hora odpadu...to jsem asi nečekala :D
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
udržet se ve formě :D tolik chleba, sýrů a vína jsem nikdy nesnědla :D

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Angers

Další zprávy z regionu Francie

bottom of page