top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Eliáš Cizl

Autor(ka):

fakulta:

Eliáš

Cizl

Matematicko-fyzikální fakulta

rok výjezdu:

2024/2025

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Eliáš je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Eliáš

Matematicko-fyzikální fakulta

2024/2025

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Eindhoven University of Technology

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Eliáš hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 2 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
TU/e mě na první pohled nadchla. Je to moderní univerzita. Mají jeden campus (takže je vše pohromadě) plný nových budov. Jejich webové stránky jsou také přehledné a komunikace byla svižná. Systémy jsou víceméně sjednocené napříč obory/předměty, takže člověk nemusí úkoly lovit na náhodných stránkách vyučujícího. Zkrátka vypadají, že jsou "napřed". Bohužel to mělo i svoje nevýhody, které jsem nerad okusil. V lednu došlo k nějakému "kyberútoku" (nikdo z venku moc neví, co se přesně stalo). Univerzita ho "úspěšně odrazila", ale znamenalo to, že na několik dní byly vypnuty všechny systémy. Nešlo si stahovat materiály, odevzdávat úkoly, psát maily, používat projektory, zamykat si ve škole skříňky a zrušila se na týden výuka. Přišlo mi komické, že takhle "moderní" škola se dokáže na několik dní úplně sesypat. Jejich řešení nakonec bylo, že všem studentům posunuli veškerý rozvrh o týden. Pro mě to znamenalo, že mi jeden test připadl na období, kdy už jsem byl zpět doma. Nejdřív jsem myslel, že škola nějak převezme zodpovědnost a nám erasmákům zařídí nové ubytování/online možnost, ale po měsíci jsem se dozvěděl, že vlastně na nic takového nárok nemám a mám za 2 měsíce přijet na druhý pokus.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Rok mají rozdělený na 4 kvartily. Oproti Karlovce tedy máte vždy méně předmětů, ale zato častěji. Všechno je to takové centralizované. Zažil jsem typicky společná cvičení. Všichni mají jednu společnou zkoušku. Osobně mi to až tak nevyhovovalo, naprosto se tam ztrácel jakýkoli individuální přístup + třeba řešení nemoci u zkoušky apod. Mají tu zvyk na úkoly rozdělovat studenty do týmů po 3. A to je asi tak vše, jak moc je to zajímá. Najdete si skupinu a pak dostáváte víceméně zadání pro jednotlivce a nějak si to máte rozdělit. Myšlenka hezká, zájem o provedení nulový. S přednášejícími jsem byl spokojený (je to víceméně jako u nás, akorát mají během 1.5 hodinové lekce pauzu). Se cvičícími to bylo horší. Několikrát se mi stalo, že jsme si s úkolem dali fakt záležet a už jsme nevěděli, jak to vylepšit, ale po odevzdání jsme nedostali víc než 7/10 (často i méně). Když jsem se ptal dalších týmů, byli na tom stejně. Úkoly samozřejmě centrálně hodnocené, zpětná vazba minimální (typicky jen ve stylu "tohle je špatně").
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Život na univerzitě byl super! Jak říkám, asi tomu dost pomáhal fakt, že měli jeden velký campus, kde bylo všechno. To zahrnuje i (moderní!) sportovní centrum, kam se dá levně zřídit přístup a chodit na všemožné sporty bez složitého přihlašování přes předmětový systém (!). Ze spolků jsem byl maximálně nadšený - jsou jich mraky (vyšší desítky) a každý perfektně funguje. Mají to tu zorganizované tak, že každá asociace má svůj "board", což je třeba 3-5 lidí, kteří organizují akce spolku (pravidelné i mimořádné), spravují sociální sítě a jednou za čas pořádají i valnou hromadu, kde se řeší větší témata. Fungovalo to fakt dobře a bylo vidět, že to není někde zamrzlé - board se v podstatě u všech spolků každý rok mění a lidi se tam točí. Já jsem celkem zkusil 6 aktivit (debatování, lukostřelbu, šerm, survival running, AEGEE a posilování) a všude jsem byl nadmíru spokojený.
Vím, že několik zahraničních studentů si zapsalo kurzy nizozemštiny (včetně erasmáků).
Univerzita opravdu žije - například během vánoc vyzdobili interiér jedné budovy do svátkové tématiky, pořádali tam koncerty, umístili speciální občerstvení, člověk si mohl zahrát curling a tak.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Vše anglicky. Lidi se občas mezi sebou baví nizozemsky, ale angličtina všeobecně ve škole panovala.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Eindhoven je mladší město, které nemá žádné krásné kanály nebo tak. Jako turistickou destinaci bych ho zařadil spíš níž. Na druhou stranu v Nizozemsku má těžké soupeře. Obecně mi vlastně přišlo město hrozně hezké - na každém rohu najdete zeleň a stromy, díky všudypřítomným cyklostezkám (a tím nemyslím pruh na silnici) se dostanete kamkoli a většina čtvrtí je příjemně klidná. V teplejších měsících jsem si to venku moc užíval. Když pak přišla zima, tak už to bylo slabší, ale furt příjemnější jezdit domů kolem trávy a rostlin než betonu a asfaltu. Na druhou stranu je to pochopitelně placka, takže moc různorodosti nečekejte.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
No, mně osobně stipendium pokrylo nájem a zbytek jsem si musel platit sám.
Restaurace jsou přemrštěně drahé. Člověk si musí vařit. Potraviny v obchodech jsou taky tak o 20-25% vyšší než u nás (o 70-100% u masa). Kupodivu třeba oblečení není vyloženě dražší a například v C&A jsem našel produkty doslova levnější než u nás.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
No, doporučuju si spíš přivézt nějaký peněžní polštář, ať na to nemusíte moc myslet.
Jezděte na kole, je to levnější než MHD. Doporučuju swapfiets subscription. Člověk si říká, že koupit a na konci prodat vlastní kolo vyjde levněji (já si to říkal), ale reálně musíte přidat desítky euro navíc na údržbu + to kolo na konci bude ve stavu, že ho za původní cenu nikdo nebude chtít koupit (mně se to stalo). Na půlrok určitě swapfiets. Na celý rok možná vlastní, ale pak se o něj musíte hodně starat a ideálně ho mít přes noc uvnitř.
S nakupováním jídla je to těžší. Lidl asi bude levnější než Albert Heijn, ale ne zas o tolik. Jestli nejíte maso, jste v plusu. Jestli jo, zkuste hizmet obchod, mají to dost levněji.
Pokud přecejen chcete jíst někde venku, jděte na hizmet kebab nebo v rámci kampusu (například SSC).
Zvažte nějakou brigádu. Vyděláte si mnohem víc než u nás.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
1. Zaškrtněte v online formuláři, že chcete bydlení od školy. Oni vám to sice "nedoporučují", protože je nával, ale fakt to udělejte. Potkal jsem spostu lidí, kteří to takhle měli a je to fakt super. Dostanete kvalitní a za dobrou cenu.
Pokud teda z nějakého důvodu sháníte svoje, jděte na to hodně pečlivě. Já někdy v dubnu viděl online desítky nabídek a řekl jsem si "to bude pohoda". Nebyla. Je to jak online dating. Málokdo vám odpoví, nebo mají nějaké požadavky, které nesplňujete (například si to fyzicky prohlédnout). Nabídek hodně, ale sehnat jednu je dřina. Zkuste neskončit na FB skupinách jako já. Mělo to pak fakt hodně problémů. Hodně lidí říká "začni brzo". To mi přijde, že není tak důležité. Nějaké nabídky se objevují později. Já říkám: počítejte s tím, že je to dřina. Brzký začátek je výhoda, protože to pak můžete řešit měsíce a měsíce :( Co se online stránek týče, kamernet je dobrý (nebál bych se premium subscription), jinak je to dost bída. Když si omylem zapomenete zrušit předplatné po prvním nízkém poplatku, oškubou vás o hodně (zase zkušenost :( ).

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestoval jsem až až :) Několikrát po Nizozemsku, párkrát do Belgie a jednou do Německa. Hromadná doprava je bohužel dražší. Doporučuju si koupit aspoň NS subscription, kdy má člověk 40% slevu na víkendy a hodiny mimo špičku, je to skoro za babku. Pokud plánujete cestovat víc, zvažte dražší možnost, kde jsou celé víkendy zdarma.
Kola jsou super! Po celém Nizozemsku funguje OV-fiets (od NS), kdy si asi za 5 euro můžete na den půjčit kolo.
Mně se líbilo skoro všude. Vypíchl bych asi Leiden, Utrecht, Amsterdam a hodně lidí doporučuje Maastricht a Groningen. Oběma jsem jen projížděl.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Vše anglicky. Lidi se občas mezi sebou baví nizozemsky, ale angličtina všeobecně ve škole panovala.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
V Eindhoven je super studentský život a skvělá komunita. V klubech se najde každý. Univerzita je moderní a je to trošku jiný styl než u nás (ale také na vysoké úrovni). Město samotné tak zajímavé není, ale jeho poloha ho dělá ideální pro cestování po západní Evropě.
Nizozemsko obecně je země, která je podle mě v dnešním světě nejvíc napřed. Doporučuju zkusit a inspirovat se.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Propisky. Nevím proč, ale jednou jsem je potřeboval a sehnal jsem je nejlevněji asi za 5 euro (!).
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Restaurace jsou tak drahé.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Na kole se člověk cítí bezpečněji než pěšky.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Když jsem v cizině dostal střevní chřipku.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Eindhoven University of Technology

Další zprávy z regionu

ERASMUS POBYTY

ERASMUS STÁŽE

MEZIUNIVERZITNÍ/
MEZIFAKULTNÍ DOHODY

LETNÍ ŠKOLY

PROGRAM
FREE-MOVER

image_preview.png

Dotaz, připomínka? Napiš nám!


Děkujeme za zprávu, brzo se Ti ozveme :)

Projekt vzniká pod záštitou 

Odboru zahraničních vztahů Univerzity Karlovy

info@charlesabroad.cz

Napsat nám můžete i na sociálních sítích facebooku nebo instagramu.

logo uk web.webp
bottom of page