top of page
Autor(ka):
Adéla Doležalová
Autor(ka):
fakulta:
Adéla
Doležalová
Fakulta sociálních věd
rok výjezdu:
2023/2024
email:
Máš otázku? Kontaktuj mě!
Adéla je k dispozici na sítích:
adeladolezalova37
Autor(ka):
fakulta:
rok výjezdu:
Adéla
Fakulta sociálních věd
2023/2024
Vrije Universiteit Brussel
praktická stáž
studijní pobyt
Jak Adéla hodnotí svůj pobyt?
univerzita
město
ubytování
finanční náročnost
o univerzitě
Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Erasmus jsem absolvovala na Vrije Universiteit Brussels, vlámské "sestře" francouzské Université Libre de Bruxelles. Výjimečná pro mě byla zejména svým kampusem - obsahoval spoustu budov kde probíhala výuka, velikou knihovnu, posilovnu, bazén, sportovní hřiště, restauraci a kavárny, dokonce ordinace doktorů... zkrátka takové malé studentské městečko.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Přednášky trvaly minimálně 2 hodiny, některé jsem měla i na 3, ale vyučující vždy dávali po hodině přestávku. Rozvrh byl také hodně proměnlivý - některé kurzy probíhaly každý týden v jiný čas a jiné místnosti, takže bylo důležité to stále kontrolovat.
Největší změnu, pro mě ne příliš pozitivní, jsem vnímala v organizaci zkouškového. V Belgii je systém takový, že student má pouze jeden pokus na zkoušku, který si většinou ani nemůže vybrat. Opravné pokusy probíhají v srpnu a září, což je pro Erasmus studenta mírně řečeno nepraktické. Navíc, vyučující neberou absolutně žádný ohled na to, že je člověk Erasmus student - všechny berou stejným metrem. Musím uznat, že zkouškové pro mě byla fakt náročné a stresující. Dá se to zvládnout, ale člověk musí počítat s tím, že si fakt zamaká a nic nedostane zadarmo.
Jak vypadá studentský život na univerzitě?
V Bruselu fungují na každé univerzitě ESN sekce, které (hlavně ze začátku) pořádaly spoustu akcí. Když člověk sledoval všechny, měl program opravdu téměř na každý den.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou?
Komunikovala jsem v Angličtině. VUB nepožaduje žádný speciální certifikát, stačilo potvrzení o předmětu v Aj absolvovaném na UK.
o městě
Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Brusel budete buď milovat nebo nenávidět, nic mezi tím. Já bych ho asi podruhé jako Erasmus destinaci nezvolila. Jsou tu samozřejmě i hezké části - krásné budovy, parky, fancy kavárny, evropské instituce... na druhou stranu, jsou tu i části kam je opravdu lepší vůbec nevkročit.
Taky je poměrně dost špinavý a zcela upřímně jsem se necítila vždy 100% bezpečně. Další mínus dávám za to, že tu v podstatě neexistuje noční doprava - poslední autobusy jezdí kolem 0:30 a pak až v 5 ráno.
o financích
Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Brusel je poměrně drahý a se stipendiem se vyžít opravdu nedá. Moje mi pokrylo ubytování. Zbytek jsem pokrývala ze svých ušetřených peněž a také z podpory rodičů.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat?
Ovoce a zeleninu nakupujte v neděli dopoledne na Midi markets! Jinak nakupujte v Lidlu, Aldi a Colruytu. Taky moc doporučuju TooGoodToGo.
o ubytování
Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Hledat ubytování bylo dost obtížné. Škola nabídla pouze jednu kolej s velmi malým počtem pokojů, který ani zdaleka neodpovídal počtu příchozích studentů. Většina byla odkázaná na hledání na private market. Doporučuju obrátit se na organizace Brik, která pomáhá bruselským studentům najít ubytování.
o zážitcích
Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestovala jsem opravdu hodně a vnímám to jako jeden z nejlepších aspektů svého Erasmu. Benelux je poměrně malý, infrastruktura dobrá ceny dost v pohodě. Vlakem nebo Flixbusem se dá dostat všude po okolí. Navštívila jsem např. Paříž, Lille, Lucemburk, Amsterdam, Haag, Rotterdam... taky samozřejmě města v samotné Belgii. Z nich doporučuju rozvodně nevynechat Gent, Bruggy, Leuven nebo Dinant.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem v Angličtině. VUB nepožaduje žádný speciální certifikát, stačilo potvrzení o předmětu v Aj absolvovaném na UK.
závěrečné hodnocení
Proč právě sem? V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Erasmus člověka neuvěřitelně posune, dá mu zkušenosti, zážitky, kamarády z celého světa a celkově trošku jinou perspektivu na život. Ale zcela upřímně, nevím, jestli bych svou univerzity a město doporučila i dalším studentům. Rozhodně to nebylo špatné, ale jsou tu zkrátka nějaké věci, na které tu člověk narazí a můžou být těžší na překonání.
live-saving tips
Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Deštník, nepromokavé oblečení, pevné boty. Prší tu fakt hodně :D
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nějakým částem Bruselu je fakt lepší se vyhnout
Nejvíc mě překvapilo, že...
Nejtěžší pro mě bylo....
galerie
Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!
0
ohodnoť zprávu!
ohodnoť zprávu!
omrkni i zprávy dalších autorů o
Vrije Universiteit Brussel
Další zprávy z regionu Belgie
bottom of page