top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Aneta Volfová

Autor(ka):

fakulta:

Aneta

Volfová

1. Lékařská fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Aneta je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Aneta

1. Lékařská fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Humboldt University of Berlin

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Aneta hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Mojí univerzitou se v uplynulém roce stala Charité - Universitätsmedizin Berlin, která spadá pod 2 univerzity v Berlíně.

A co mě napadá? Neuvěřitelná vstřícnost, rozmanitost, týmový duch, přátelská atmosféra. Charité se rozprostírá na 4 místech v Berlíně, jako studenti se dostanete na 3 kampusy, jeden je starší, ale zbylé 2 jsou velmi moderní, jak svým studentským zázemím, tak i nemocničním prostředím a vybavením.

Já jsem do Berlína vyjela hlavně proto, že jsem si chtěla vyzkoušet praxi, "podívat se pod pokličku" jednotlivých medicínských oborů, které mě zajímají. Upřímně nevím, jestli je tím Charité výjimečná mezi ostatními univerzitami, kam můžeme vyjet, ale pokud vyjedete do Berlína na celý rok, tak si zde právě můžete zvolit studovat ve formě tzv. Famulatur, v rámci kterých si můžete vyzkoušet práci lékaře. Volba je zcela na vás, můžete si vybrat obor, jaký vás zajímá. Také nemocnici si můžete zvolit, jakou chcete.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Můj pobyt měl 2 části: v zimním semestru jsem studovala na univerzitě, poté jsem navázala tzv. Famulatur, tedy vlastně praktickými stážemi.

Co se týká studia, tak to probíhá trochu jinak, než jsem zvyklá od nás. Každý semestr je uspořádaný do modulů. Každý jednotlivý modul začíná a končí přednáškami, mezi jsou pak jednotlivé semináře, praktická cvičení a stáže na odděleních. I jako zahraniční studenti si můžete zvolit nějaké volitelné předměty. Nemáte pravidelný rozvrh, každý den je jiný, někdy jsme měli i volno, jindy jsme měli výuku celý den. Obecně je výuka více zaměřená na praxi než u nás. Dalším rozdílem je pak to, že část výuky probíhá přes Moodle. Zkouška je pak po konci semestru ve formě testu. Co mě hodně překvapilo, byl přístup místních studentů k nám, zahraničním studentům. Byli neuvěřitelně milí a nápomocní, začlenili nás mezi sebe.

A Famulatur? Přístup lékařů ke studentům byl rozdílný než u nás. V Německu se studenty počítá, mají své místo v týmu. Lékaři vám důvěřují, ale zároveň počítají s tím, že můžete udělat chybu, kterou jsou připraveni napravit a ukázat vám, jak to udělat jinak. Během svých 7 stáží na různých odděleních jsem se naučila opravdu hodně věcí. Tady jsou lékaři rádi, když se ptáte, a jsou rádi, že vám můžou něco vysvětlit, ukázat. Vždy, když se dělo něco zajímavého, jsem byla u toho. Je sice pravda, že jsem byla v podstatě každý den po celý den v nemocnici, ale viděla jsem tak a zkusila si věci, ke kterým bych se u nás nikdy nedostala.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Pro ERASMUS studenty fungují na Charité 2 spolky, jeden je složený ze studentů, ten druhý je tvořen staršími, ale velmi akčními dámami, které nebaví sedět doma u televize, ale raději se starají také o trochu kultury pro zahraniční studenty (od návštěvy muzeí, berlínského podzemí až po vánoční koncert berlínské filharmonie). Kromě toho samozřejmě můžete navštívit i akce pro domácí studenty.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Výuka probíhá v němčině, pro komunikaci v nemocnici s pacienty je němčina nutností. Charité nepožaduje žádný oficiální jazykový certifikát, nicméně má svůj jazykový test, který je potřeba napsat. Před začátkem semestru pořádá univerzita měsíční jazykový kurz, během semestru také máte možnost nějaký kurz navštěvovat. Pokud umíte alespoň trochu německy, určitě se to dá zvládnout. Navíc v Berlíně se anglicky domluvíte určitě.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Berlín je Berlín, ten se musí zažít. Jestli je něco pro Berlín typické, tak je to různorodost, rozmanitost. Nikde jinde nenajdete tolik různých kultur na jednom místě vedle sebe. Každá čtvrť má svou jedinečnou atmosféru. Nikde jinde nezažijete v jeden den Rave The Planet (nástupce Love Parade) a koncert státní opery pod širým nebem... Nočním životem je Berlín pověstný. Pokud spíše máte rádi muzea a galerie, tak na vás čeká nepřeberné množství možností, od světoznámého Museumsinsel po špionážní muzeum. Kromě toho se přes rok koná spousta festivalů, od Festival of Lights přes Berlinale až po letní kulturní festivaly. Zkrátka v Berlíně nemusíte mít strach, že byste se tu nudili, každý si tu najde to své. A pokud byste už měli dost ruchu velkoměsta, stačí zajít do Tiergarten nebo odjet do přírody na okraji Berlína, kde zase můžete poznat úplně jinou tvář tohoto města.

S jednou věcí je ale potřeba počítat - je to město široké než vysoké, a tak je nutné se připravit na větší dojezdové vzdálenosti.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Tou největší částí, která tvoří výdaje, je jistě ubytování. Stejně jako u nás bydlení hodně podražilo. Pokud máte štěstí a dostanete místo na koleji, hodně ušetříte - cena kolem 350 EUR/měsíc za jednolůžkový pokoj s vlastní koupelnou a kuchyňkou. Ale je důležité vědět, že kapacita je hodně omezená a je opravdu důležité včas podat žádost. Většina studentů bydlí ve sdíleném bytě, tady se ceny pohybují výše (min. 500-700 EUR). Kromě toho existují různě po Berlíně soukromé studentské koleje, tady je ale většinou nutné rezervovat místo min. 1 semestr dopředu. Pokud by někomu nevadilo dojíždět, tak je možnost bydlet i např. v Postupimi, kde je ubytování o něco levnější (z nádraží je to asi 30 minut na hlavní nádraží v Berlíně). Kromě toho je potřeba počítat s poplatkem zhruba 270 EUR za semestr (v tomto je započtena i doprava po Berlíně).

Ceny potravin jsou buď srovnatelné, nebo spíše levnější než u nás. Troufám si říct, že méně náročným studentům, kteří mají štěstí s ubytováním, může pokrýt stipendium většinu výdajů, ale spíše je nutné počítat s tím, že stipendium stačit nebude.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
V Německu existuje celá řada obchodních řetězců, k těm levnějším patří: Netto, Kaufland, Lidl nebo Rewe.

Pokud byste chtěli cestovat i do jiných měst, určitě se vyplatí pořídit si Deutschlandticket, se kterým můžete cestovat regionální dopravou po Německu a MHD ve vybraných městech. Pro studenty je ještě více zvýhodněný, stojí kolem 14 EUR/měsíc.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Určitě všem mohu vřele doporučit koleje, nic lepšího za tu cenu určitě v Berlíně neseženete. Pokud si mohu dovolit něco poradit, důležité je poslat žádost včas, ideálně hned jak bude jasné, že jedete. Ale i když nebudete chtít bydlet na koleji, začněte hledat včas, jedině tak budete mít šanci, že něco ušetříte. Navíc někdy se může stát, že pokud budete hledat na poslední chvíli, tak seženete pouze krátkodobý pronájem a budete se muset znovu stěhovat.

V případě, že vám nevadí dojíždět, zkuste se podívat po bydlení v přilehlých městech, např. v Postupimi.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
V adventním čase je naprostou nutností zajet na nejstarší trhy do Drážďan, v létě by pak určitě neměl chybět Hamburg, Brémy nebo výlet na Rujánu. Pro automobilové nadšence může být zajímavým místem Wolfsburg, kolébka Volkswagenu.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Výuka probíhá v němčině, pro komunikaci v nemocnici s pacienty je němčina nutností. Charité nepožaduje žádný oficiální jazykový certifikát, nicméně má svůj jazykový test, který je potřeba napsat. Před začátkem semestru pořádá univerzita měsíční jazykový kurz, během semestru také máte možnost nějaký kurz navštěvovat. Pokud umíte alespoň trochu německy, určitě se to dá zvládnout. Navíc v Berlíně se anglicky domluvíte určitě.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Charité, to je především výuka a stáže v moderním prostředí, s neuvěřitelně milými a vstřícnými lidmi. V případě, že se rozhodnete pro Famulatur, nemusíte ho absolvovat jen na Charité, ale i v celé řadě jiných nemocnic po celém Berlíně.

Pokud se chcete naučit praktické věci, zkusit si práci lékaře a zároveň i něco vidět a zažít, Charité v Berlíně je tím pravým místem.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Ti, co milují kolo, by o něm měli určitě popřemýšlet. Nebo si ho odkoupit např. od studentů, kteří z Berlína odjíždějí.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Není potřeba se přihlašovat na úřady ani při delším pobytu (pokud nemáte v plánu nějakou brigádu). Jediným výsledkem je to, že musíte platit televizní poplatky.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Opravdu mě hodně překvapilo, jak byli všichni lidé milí a ochotní se vším pomoci. A že vše vlastně proběhlo tak, jak bylo domluvené.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Celé to papírování kolem. A je také dobré vědět, že pokud se rozhodnete pro jednotlivé stáže, tak si vše organizujete sami - čím dříve začnete, tím lépe.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Humboldt University of Berlin

Další zprávy z regionu Německo

bottom of page