top of page
Autor(ka):
Anna Magdaléna Peřinová
Autor(ka):
fakulta:
Anna Magdaléna
Peřinová
Pedagogická fakulta
rok výjezdu:
2021/2022
email:
Máš otázku? Kontaktuj mě!
Anna Magdaléna je k dispozici na sítích:
Autor(ka):
fakulta:
rok výjezdu:
Anna Magdaléna
Pedagogická fakulta
2021/2022
Heidelberg University
praktická stáž
studijní pobyt
Jak Anna Magdaléna hodnotí svůj pobyt?
univerzita
město
ubytování
finanční náročnost
o univerzitě
Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Univerzita v Heidelbergu je jedna z nejstarších a nejlepších univerzit v Německu. Studovalo a pobývalo zde mnoho významných osobností a univerzita si tedy snaží zachovat svou historickou stránku inspirující studenty. Což znamená, že třeba při probírání Schillera vás mohl inspirovat Heideberský hrad, na který jsme měli z oken výhled. Nebo se také stávalo, že se některé hodiny konaly přímo v přilehlých zahradách hradu. Mě ale nejvíce ze všeho ohromila obrovská knihovna s rozsáhlou nabídkou děl.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Organizace semestru a celková výuka jsou rozhodně jiné než na českých univerzitách. Studenti si většinou musí něco načíst a pak se o tom v další hodině diskutuje. Jiná je také forma zakončení, kdy převládají dlouhé seminární práce nebo ústní zkoušky.
Jak vypadá studentský život na univerzitě?
Studentských spolků je na univerzitě hned několik a na instagramových stránkách mohou studenti nalézt řadu workshopů nebo aktivit, které se pořádají (např. kurzy tance, koncerty, setkání s osobnostmi, atd.). Pro zahraniční studenty jsou důležité erasmácké spolky, které pořádají řadu aktivit, aby se studenti začlenili. V rámci univerzity nám byla nabídnuta i spousta zájezdů. Ty se konaly vždy o víkendu a navštívili jsme například města Trevír, Špýr nebo pak i pohoří Schwarzwald.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou?
Jelikož jsem vyjela přes katedru germanistiky na Pedagogické fakultě, tak jsem mluvila hlavně Německy. A vzhledem k tomu že kurzy jsem navštěvovala s rodilými mluvčími němčiny, tak je důležité tento jazyk dobře ovládat a umět se projevovat. Jak jsem už v předchozí otázce zmínila, studenti si podklady připravují doma a výuka pak probíhá hlavně formou diskuzí. Samozřejmě se ale dá domluvit i anglicky.
o městě
Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Heidelberg je studentské město se spoustou památek, které stojí za to vidět. K mým oblíbeným místům patřil definitivně Heidelberský hrad nebo louka u řeky, kam studenti chodí a hrají různé hry nebo se baví.
o financích
Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Obecně se ví, že Německu je oproti České republice dražší. Proto jsem při výběru pobytu volila menší město jako je Heidelberg, kde je to levnější. Každý měsíc padla půlka stipendia na nájem koleje a zbytek jsem pak mohla utratit dle uvážení. Takže bych řekla, že oproti jiným městům je Heidelberg opravdu výhodný.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat?
Pokud jedete do Německa, tak bych rozhodně doporučila nakupovat v supermarketu Aldi, který patří k těm nejlevnějším. Dále bych doporučila koupit si nebo pronajmout si kolo. Němci jsou na cyklisty zvyklí a kolo rozhodně patří k dobrým nápadům jak ušetřit za drahý lístek na autobus.
o ubytování
Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Já osobně jsem bydlela na koleji se třemi spolubydlícími. Každá z nás měl svůj vlastní pokoj, o kuchyň a koupelnu jsme se pak dělili. Ubytování bylo příjemné, bohužel jsem se nastěhovala v době, kdy začali s rekonstrukcí výtahů, takže nás často rušila vrtačka. Jako první bych se určitě zkoušela ubytovat na koleji, ovšem občas se stane, že kapacity jsou už plné a někteří studenti si musí hledat vlastní bydlení.
o zážitcích
Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Heidelberg je jenom kousek od hranic s Francií, takže bych určitě doporučovala toho využít. Já jsem se hlavně účastnila exkurzí pořádaných univerzitou (Schwarzwald, Špýr, Trevír atd.), které byly dobře organizovány. S cestováním nastal problém až v době, kdy byl v Německu zaveden 9 Euro Ticket. Všechny vlaky byly přecpané a lidé se do nic často ani nevešli. Proto jsem poté radši jezdila Flixbusem.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Jelikož jsem vyjela přes katedru germanistiky na Pedagogické fakultě, tak jsem mluvila hlavně Německy. A vzhledem k tomu že kurzy jsem navštěvovala s rodilými mluvčími němčiny, tak je důležité tento jazyk dobře ovládat a umět se projevovat. Jak jsem už v předchozí otázce zmínila, studenti si podklady připravují doma a výuka pak probíhá hlavně formou diskuzí. Samozřejmě se ale dá domluvit i anglicky.
závěrečné hodnocení
Proč právě sem? V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Heidelberg bych zhodnotila jako příjemné místo, kde si každý může najít to svoje a všichni se rádi seznamují.
live-saving tips
Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
záclony. I když to může znít vtipně, moc dobře si pamatuji, jak jsem poprvé přijela na kolej a zjistila, že mám sice balkón, ale nemám žádné záclony, aby na mě nikdo ze sousedů nekoukal. Jak jsem je pak musela shánět, bude rozhodně patřit k mým vzpomínkám.
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Před odjezdem bych bývala ráda věděla, že německý kreditový systém rozhodně neodpovídá tomu českému a že je normální mít zapsáno méně předmětů. V Německu je totiž časté, že studenti mají pouze 4 předměty, které jsou ovšem daleko náročnější.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Nejvíc mě překvapilo, že mi celý můj pobyt tak rychle utekl. Připadá mi to jako včera, kdy jsem odjížděla.
Nejtěžší pro mě bylo....
Nejtěžší pro mě bylo zvyknout si, že jsem úplně někde jinde a že na lidi nemám mluvit česky, když se mě zeptají, kde je pošta.
galerie
Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!
0
ohodnoť zprávu!
ohodnoť zprávu!
omrkni i zprávy dalších autorů o
Heidelberg University
Další zprávy z regionu Německo
bottom of page