top of page
Autor(ka):
Alice Kocová
Autor(ka):
fakulta:
Alice
Kocová
Filozofická fakulta
rok výjezdu:
2022/2023
email:
Máš otázku? Kontaktuj mě!
Alice je k dispozici na sítích:
Autor(ka):
fakulta:
rok výjezdu:
Alice
Filozofická fakulta
2022/2023
Leipzig University
praktická stáž
studijní pobyt
Jak Alice hodnotí svůj pobyt?
univerzita
město
ubytování
finanční náročnost
o univerzitě
Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Univerzita v Lipsku je nádherná. Lipská Univerzita disponuje mnoha kampusy po celém městě, ale hlavní kampus se nachází hned v centru města na Augustusplatz, kde se nachází i největší menza a nejstarší studentský klub ve střední Evropě. Jen budova Lipské Univerzity je velice zajímá a jen tak se nevidí, jelikož je přestavěna z bývalého kostela.
Na univerzitě jsou všichni vřele přivítání a pedagogové velmi ochotni přijmout zahraničního studenta do svého semináře.
Co bych ještě ráda ocenila jsou místní knihovny. Kdo nechodí do knihovny a nepije při to maté, tak nezapadne do místní komunity.
Každá fakulta disponuje svojí knihovnou, ale největší knihovnou je knihovna Albertina.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
V Německu začíná semestr později až na začátku dubna, a tím pádem také končí později. Můj letní semestr byl až do poloviny července.
Já jsem měla různé předměty na různých fakultách, ale převážně jsem si vybírala předměty z Pedagogické fakulty a z Herder Institutu, kde jsem vybírala převážně z oboru Německý jazyk pro cizince. Nikde neměli problém, abych se zúčastnila jejich předmětů, ale je vhodné před začátkem semestru naspat vedoucímu předmětu, zdali se můžete zúčastnit, protože ne každý předmět může být pro vás vhodný.
Co se týče zápisu předmětů, tak každý zahraniční student dostane svého Fachkoordinatora, který vám dodá informace a pomáhá se samotným zápisem. Ve většině případů zapíše předměty za vás, ale existují samozřejmě výjimky. Jazykové moduly, které jsou určené pro zahraniční studenty na vylepšení jejich jazykových schopností pod Studienkolleg Sachsen si každý student musí zapsat v systému sám.
Obvykle si student zapisuje celý modul, který se skládá z přednášky a semináře a celý modul je ohodnocen 5 ETC.
Přístup učitelů byl na Pedagogické fakultě k zahraničním studentům stejný jako ke všem ostatním, to znamená, že závěrečné plnění předmětu měli všichni stejné.
Na Herder Institutu byl přístup k zahraničním studentům velice vřelý. Zahraniční student se mohl rozhodnout, zdali za modul bude chtít získat všech 5 ETC, tím pádem potom má stejné povinnosti jako student domácí anebo se pouze zúčastnit modulu a neplnit závěrečné povinnosti. Za což by poté dostal 2 ETC.
Jak vypadá studentský život na univerzitě?
Pro zahraniční studenty funguje výborně spolek WILMA, který organizuje pro zahrniční studenty různé výlety a akce. Většinou každý víkend se konal nějaký výlet do okolních městeček a v týdnu potom spousta sportovních aktivit jako například jóga v parku.
Dále bych rozhodně doporučila si zapsat nějaký tělocvik pod univerzitou, kde se jednoduše seznámíte s místními. Já jsem měla zapsáno Salsu Ruendu, což bylo naprosto skvělé. Většinou se doplácí 30 Euro/semestr.
Pro vylepšení jazykové úrovně jsou k dispozici volitelné předměty na Studienkolleg Sachsen. Můžete si vybrat z různých jazykových kurzů a seznámit se tak s dalšími zahraničními studenty.
Dále bych doporučila Tandem modul, který jsem si zapsala. Měla jsem dokonce to štěstí, že jsem našla dokonce 2 tandempartnery, kteří byli Němci a chtěli se učit česky.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou?
Po celou dobu mého studijního pobytu jsem komunikovala pouze v německém jazyce. Myslím si, že člověk, který má jazykovou úroveň B2, tak se bez problému domluví a zvládne nároky univerzity. Ale poznala jsem spoustu přátel, kteří měli úroveň jazyk B1 a také to zvládli. Samozřejmě je vhodné, aby vyjíždějící student ovládal i anglický jazyk, jelikož jsou i nějaké obory a následně předměty, které jsou vyučovány pouze v anglickém jazyce.
o městě
Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Lipsko je krásné studentské město, ve kterém se rozhodně nebudete nudit. V samotném historickém městu se nachází spoustu muzeí. Doporučuji navštívit Muzeum Sebastiana Bacha. Nevynechte ani návštěvu místní opery, která nabízí studentům 50% slevu.
Doporučila bych do Lipska vyrazit v letním semestru, jelikož se v Lipsku nachází spoustu upravených parků (např. Clara-Zetkin Park), kde se každý den konají různé sportovní a kulturní akce. Hezký výlet je také na jih Lipska ke krásným jezerům. Dojedete tam bez problémů S-Bahnem na studentskou kartičku. Každou neděli se u Cospunderer See konala tančírna latinských tanců, kde si všichni užívali letní atmosféru pod širým nebem.
Mé nejoblíbenější místo byly avšak vodní kanály ve Wildparku. Můžete si zde půjčit kánoi a projet se po kanálech. Kanály se nachází i v blízkosti historického centra, nejznámější je Karl-Heine-Kanal.
Pokud chcete navštívit místní techno scénu, doporučuji část Connewitz.
o financích
Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium mi na veškeré výdaje nestačilo. Pokrylo mi s fondem mobility cca 70-80 % výdajů. Každopádně koleje nejsou na německé poměry zas tak drahé. Měsíčně jsem platila 220 eur a to někteří spolužáci platili dokonce jen 180. Já jsem bydlela na koleji Johannes-R.-Becher Straße.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat?
Rozhodně bych doporučila navštěvovat menzu. Menza nabízí 7-8 jídel + salát a těstovinový bar. Cena za jídlo se pohybovala od 2-5 eur. Mensa am Park má otevřeno až do 19.00 a i v sobotu do 14.00.
Nakupovat doporučuji v Rewe nebo Aldi.
o ubytování
Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem na koleji Johannes-R.-Becher Straße, která byla sice dál od kampusu, ale zase se hned před kolejí nachází krásný park a do centra dojedete tramvají za 30 minut. Bydlení na koleji bych doporučila, protože WG je vcelku obtížné na jeden semestr sehnat.
Na koleji jsem měla pokoj sama pro sebe a se spolubydlícím jsme sdíleli koupelnu a kuchyň.
o zážitcích
Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Navštívila jsem Berlín, který je od Lipska opravdu kousek.
Dále se mi moc líbilo v menším městečku Naumburg a národní park Harz.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Po celou dobu mého studijního pobytu jsem komunikovala pouze v německém jazyce. Myslím si, že člověk, který má jazykovou úroveň B2, tak se bez problému domluví a zvládne nároky univerzity. Ale poznala jsem spoustu přátel, kteří měli úroveň jazyk B1 a také to zvládli. Samozřejmě je vhodné, aby vyjíždějící student ovládal i anglický jazyk, jelikož jsou i nějaké obory a následně předměty, které jsou vyučovány pouze v anglickém jazyce.
závěrečné hodnocení
Proč právě sem? V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Pro někoho může být výhodou, že Lipsko je opravdu blízko od Prahy. Vlakem/busem jste tam za 4 hodinky.
Lipsko je krásné město, které má co nabídnout. Sama jsem byla překvapena, jaké vyžití si každý může v Lipsku najít. Kdo má rád historii může navštívit místní muzea, kde je hezky popsáno, jak to bylo s Lipskem v období DDR a NDR. Kdo je nadšenec do umění, tak se v Lipsku nudit nebude. Doporučuji navštívit muzeum designu Grassi, galerii moderního umění či Kunstkraftwerk, kde probíhají interaktivní výstavy doplněné videomappingen.
live-saving tips
Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Helmu na kolo
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
je potřeba se přihlásit na úřadě jako obyvatel města a musí se to řešit dostatečně dopředu
Nejvíc mě překvapilo, že...
Nejtěžší pro mě bylo....
Cafeterie u jednotlivých fakult mají otevřeno pouze do 15.00
galerie
Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!
0
ohodnoť zprávu!
ohodnoť zprávu!
omrkni i zprávy dalších autorů o
Leipzig University
Další zprávy z regionu Německo
bottom of page