top of page


.png)
.png)
Autor(ka):
Pavlína Fichtnerová
Autor(ka):
fakulta:
Pavlína
Fichtnerová
Fakulta sociálních věd
rok výjezdu:
2024/2025
email:

Máš otázku? Kontaktuj mě!

Pavlína je k dispozici na sítích:


paja_fichtnerova
.png)
.png)
Autor(ka):
fakulta:
rok výjezdu:

.png)
.png)
Pavlína
Fakulta sociálních věd
2024/2025

Bremen University
praktická stáž
studijní pobyt
Jak Pavlína hodnotí svůj pobyt?
univerzita
město
ubytování
finanční náročnost
o univerzitě
Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Kampus. Poprvé jsem měla možnost fungovat v prostorách rozlehlého kampusu, který nabízel prakticky všechno - od mňam Mensy přes knihovnu na bulváru až po kadeřnictví...Celá univerzita byla vystavěna v 70. letech, takže na vás dýchne specifický duch brutalistického prostředí s funkcionalistickým přístupem.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Semestr začíná a končí později než v Česku – v zimním semestru to bylo od poloviny října do konce ledna, a ještě je třeba připočítat dva měsíce zkouškového! Takže bych s tím určitě počítala při plánování výjezdu, hlavně třeba v letňáku. Co se týče zkoušek, v každém předmětu jsem měla alespoň jednu skupinovou prezentaci, která byla doplněna různými skupinovými projekty a debatami. Díky tomu jsem se vyhnula ústním zkouškám a závěrečným testům. Předměty byly většinou za 6 kreditů, ale mohli jsme si vybrat, jestli uděláme požadovanou práci za 3 kredity anebo práci navíc za zisk 6 kreditů.
Dále je velmi potřebná příprava na hodiny, zpravidla se jednalo o četbu studií či napsání eseje, což jsme dále v rámci hodin diskutovali a rozpracovávali. Obecně mi přišel rozdíl v tom, že byla veškerá teoretická příprava směřována na "doma" a v hodinách se na tom jen stavělo (čtěte: *diskutovalo*)
Jak vypadá studentský život na univerzitě?
Na univerzitě se neustále něco děje – tolik, že jsem to ani nestíhala sledovat. Konají se demonstrace, debaty, schůzky, webináře a mnoho dalšího. Univerzita v Brémách má dlouhou tradici levicového myšlení a sociální angažovanosti. Už od svého založení v roce 1971 se profilovala jako „reformní univerzita“ s důrazem na kritické myšlení, interdisciplinární spolupráci a společenskou odpovědnost. Obory jako sociologie, politologie nebo gender studies zde hrají významnou roli, a proto se v hodinách často diskutují témata jako kapitalismus, genderové otázky, klimatická krize a další společenské výzvy!
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou?
V Brémách se člověk bez problémů obejde s angličtinou, kterou Němci ovládají na velmi dobré úrovni. Podle požadavků univerzity by měla být minimální úroveň angličtiny B2. V němčině jsem měla jen intenzivní kurz, a to na začátku semestru. Bez větší námahy se němčině lze jednoduše vyhnout, ani ji nepotřebujete k přihlášce.

o městě
Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Brémy jsou poměrně klidné město, ale s velkým vyžitím. Každý si tam najde to, co potřebuje. Můžete se projít historickým centrem a podél řeky dojít až ke stadionu Werder Bremen, nebo navštívit jeden z mnoha parků, kterých je ve městě požehnaně. V modernější čtvrti Viertel najdete spoustu hospod, barů i kaváren. Brémy jsou jednou z nejzelenějších částí Německa, všichni tu jezdí na kole…a to i když je venku sníh a led.
Pro studenty jsou Brémy ideálním místem – pořádají se tu různé party s volným vstupem a studenti mají spoustu volných vstupů díky své studentské kartě (muzea, Kunsthalle, Shakespeare divadlo…) Jinak jsem byla překvapená velkým kulturním vyžitím v samotném městě. Často se tu konaly všelijaké festivaly, od brémského "octoberfestu" přes lodní závody po vánoční trhy - prostě vždycky se něco najde. Pokud byste si ale přáli skrýt se před nějakým mainstreamem, tak stačí zagooglit, ve městě je plno alternativních míst s koncerty a promítáním.
o financích
Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium mi pokrylo zhruba 70 % nákladů, a to jsem se nijak extra neomezovala. Nejvíc záleží na ubytování – pokud se vám podaří sehnat místo na kolejích od univerzity, máte vyhráno. Ceny v obchodech mi přišly podobné jako v Česku, něco bylo levnější, něco dražší. Největší rozdíl v cenách jsem pocítila v restauracích a hospodách, kde pivo stojí od 5 eur a (chudší) jídlo tak od 14 eur. Na cestování ale lze ušetřit, protože jsme si jako studenti UNI Bremen museli povinně pořídit D-ticket, což je lítačka platná ve všech regionálních spojích. :)
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat?
Záleží na životním stylu, ale určitě si vařte, jezdětě regionálními vlaky a choďte do Aldi, to je nejlevnější supermarket! Bylo taky fajn chodit do mensy, kde se dal oběd sehnat za 3–4 eura.
.png)
o ubytování
Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Doporučuji shánět ubytování co nejdříve, protože i v Německu je situace s bydlením kritická. Já jsem si zažádala o kolej a původní čekací doba na vyřízení byla devět měsíců. Nakonec jsem ale měla štěstí – organizace spravující koleje mi nabídla místo na půl roku po slečně, která odjížděla na Erasmus do Švédska. Díky tomu jsem nakonec bydlela přímo na kampusu se třemi spolubydlícími. Každý jsme měli vlastní pokoj, sdíleli jsme poměrně velký obývák a dvě koupelny, a to vše za 378 eur měsíčně! Kvalita kolejí se s Českem nedá srovnat – celá budova byla postavená v roce 2022, a přestože se jednalo o kolej, měla jsem pocit, že bydlím spíš někde na bytě. Navíc kolem kampusu (a přímo i v něm) je hned několik kolejních budov, takže to je fajn na scházení se s ostatními.
o zážitcích
Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Brémy mají výhodnou lokalitu pro cestování do severských zemí, taky se spousta lidí vydávalo na západ, tzn. do Nizozemska nebo Belgie. S D-ticket se dá často docestovat regionálními vlaky do prvního města za hranicemi - mně se například takhle povedlo dojet do Enschede v Nizozemsku.
Samotné cestování s D-ticketem je super, když budete mít nervy, povede se vám na něj dojet třeba až do Děčína (jen to bude tak s 5 přestupy:D). Já jsem takhle na punk absolvovala cestu do Lipska.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
V Brémách se člověk bez problémů obejde s angličtinou, kterou Němci ovládají na velmi dobré úrovni. Podle požadavků univerzity by měla být minimální úroveň angličtiny B2. V němčině jsem měla jen intenzivní kurz, a to na začátku semestru. Bez větší námahy se němčině lze jednoduše vyhnout, ani ji nepotřebujete k přihlášce.
závěrečné hodnocení
Proč právě sem? V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Brémy nemusí být na první dobrou nejatraktivnější lokalitou, ale až sem přijedete, tak zjistíte, že mají své osobité kouzlo. Budu-li klišoidní, tak vše záleží jen na vás. Myslím si, že Erasmus hlavně dělají lidi - ať už ti, které tam potkáte, anebo ti, které v sobě nosíte.
live-saving tips
Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
zámek na kolo!

Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
se nemám tolik stresovat, můj život by měl být víc punkovej
Nejvíc mě překvapilo, že...
v DM se dají sehnat BIO těstoviny pod jedno euro?!

Nejtěžší pro mě bylo....
vyhrát papírovou válku s úřady.
galerie
.png)
Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!
0
ohodnoť zprávu!
ohodnoť zprávu!
omrkni i zprávy dalších autorů o
Bremen University
Další zprávy z regionu
bottom of page