top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Sára Šináglová

Autor(ka):

fakulta:

Sára

Šináglová

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2023/2024

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Sára je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Sára

Fakulta sociálních věd

2023/2024

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Agder

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Sára hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita je moderní, prostorná a útulná. Poskytuje mnoho míst nejen ke studiu či pro skupinové projekty, ale i k setkávání se s přáteli. Má mnoho budov. Pro lepší a snazší orientaci v kampusu je k dispozici aplikace, která mi mnohdy pomohla nalézt správnou učebnu. Učebny a posluchárny jsou dobře vybavené. Především velké posluchárny zajišťují komfort i při dlouhých přednáškách. Univerzita má velkou knihovnu, která nabízí potřebné učebnice a knihy ze všech oborů. Pokud si však studenti chtějí pořídit vlastní učebnice nebo potřebují doplnit psací potřeby, mohou tak učinit přímo v univerzitním obchodě.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Semestr v Norsku začal podstatně dříve, než jsme zvyklí z České republiky, a to již v polovině srpna. Díky tomu bylo i zkouškové období dříve - od listopadu do prosince.
Co shledávám rovněž rozdílným, je délka některých zkoušek, která se pohybovala od dvou do čtyř hodin. Pokud jsme si chtěli v průběhu zkoušky zajít na toaletu, museli jsme se přihlásit a následně jsme byli dozorem doprovozeni k toaletě a zpět. Novinkou bylo i psaní zkoušek na vlastním notebooku ve škole, ovšem bylo nutné mít instalovaný Safe Browser.
Neobvyklá byla neformální komunikace s učiteli, kteří požadovali, abychom je oslovovali křestními jmény, nikoliv titulem a příjmením.
Co mi však z domova chybělo, bylo rychlé opravovaní všech prací a zkouškových testů, které zde trvalo podstatně déle.
Až na zmíněné rozdíly výuka i organizace probíhala obdobně.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Organizace ESN (Erasmus Student Network) pořádá mnoho akcí, různé party i tematické večery, ochutnávky typických jídel uvařených studenty, každotýdenní nedělní túry, nebo studenty oblíbenou waffle hour. Pořádá také vícedenní výlety, ovšem s omezenou kapacitou.
Univerzita má širokou nabídku studentských spolků, kterou představuje na začátku semestru. Nicméně pro výměnné studenty může být obtížnější dostat se do spolku, ať už kvůli jazykové bariéře, či z důvodu časově omezeného pobytu u sportovních týmů, které hledají spíše dlouhodobější posily. Pokud se nezdaří dostat se do nějakého ze sportovních týmů, členství v univerzitní posilovně nabízí mnoho sportovních kurzů všeho druhu jako alternativu.
Univerzita nabízí kurzy norštiny ve dvou variantách - za 10 kreditů, nebo bez závěrečné zkoušky a tím pádem i bez kreditů. Osobně jsem si zvolila semestrální kurz Norwegian for International Students za 10 kreditů a naučila se tak základy a něco málo o Norsku obecně.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikace probíhala výhradně v angličtině. Nesetkala jsem se s nutností komunikovat v norštině.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Město bych charakterizovala jako studentské a převážně poklidné. Kristiansand je moc hezké přímořské město se spoustou zajímavých míst. Okolní příroda představuje nespočet možností, kam vyrazit za pěkného počasí. V okolí kampusu, ve městě i poblíž je k nalezení mnoho hezkých jezer a vyhlídek na město, lesy, či moře.
Osobně jsem si oblíbila ostrov Odderøya, který představuje kombinaci pěkných cestiček, výhledu na moře a trochu historie, jelikož jsou zde pozůstatky válečných bunkrů. Poblíž se nachází rybí market a přístav. Na náměstí uvidíte kostel a sem tam jsou k nalezení na fasádě pěkná graffiti.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium bylo značnou finanční pomocí a pokrylo velkou část výdajů (cca 70 %), nicméně bylo potřeba mít i vlastní finance mimo něj. Největší výdaje byly na začátku, kdy bylo potřeba nakoupit nádobí do kuchyně, potřeby na úklid, apod.
Ceny byly všeobecně vyšší v porovnání s Českou republikou, jak v dopravě, tak co se týkalo potravin i cen služeb. Některé potraviny a služby byly až dvojnásobně dražší.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Doporučuji nakupovat v obchodech Extra, Rema, nebo Kiwi, které jsou cenově dostupnější. Vyplatilo se mít aplikaci s aktuálními slevami ve všech obchodech (např. Tilbud). Úspornější také bylo si vařit doma. Největší objev z celého pobytu byla aplikace TooGoodToGo, která mi umožnila nakoupit za nízkou cenu zboží z obchodů a restaurací, které se daný den neprodalo. Tudíž jsem si za cca 100 Kč mohla koupit vydatnou porci jídla z IKEA a mnohdy k tomu bylo i nějaké pečivo ke snídani, nebo v BakeMeUp jsem za stejnou cenu dostala pytel slaného i sladkého pečiva na několik dní.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsme na kampusu v jedné z nově postavených kolejí. Měla jsem jednu spolubydlící, se kterou jsem sdílela kuchyň a koupelnu, jinak jsme měly každá svůj vlastní pokoj. Byt byl vybavený nábytkem, měly jsme dokonce i myčku, jen mikrovlnnou troubu jsem postrádala. Ovšem veškeré nádobí a potřeby na vaření jsme si všichni museli přivézt/koupit. V jednotlivých pokojích byla postel, skříně, psací stůl, židle a lampy, deky a polštáře jsme si rovněž museli přivézt/koupit. Pračky byly za poplatek k dispozici ve vedlejší budově spolu se sušičkami, které už byly zdarma.
Byla jsem se svým ubytováním velmi spokojená. Bylo moderní, relativně vybavené a naprosto postačující. Domnívám se, že to byla i jedna z nejlevnějších variant. Ubytování pro studenty zajišťovala organizace SiA, která sídlila poblíž kampusu (https://sia.no/en/housing-and-student-services/).

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Bohužel se mi nepodařilo cestovat tak, jak bych si přála. Navštívila jsem však alespoň Stavanger, Oslo a Bergen. Vše vřele doporučuji. Stavanger nabízí spíše tradiční norské domečky, najdete tam však i duhovou ulici a na okraji města sochu tří velkých mečů zabodnutých ve skále. Poblíž je i známý "útes" s nádherným výhledem na fjordy Preikestolen. Bergen představí ponurou atmosféru přístavního města, jelikož je proslulý jako nejvíce deštivé město. Nabízí mnoho krásných historických domů. Největší atrakcí jsou však barevné domečky Bryggen, v nichž dnes naleznete obchody. A v Oslu se mísí historická architektury s tou moderní.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikace probíhala výhradně v angličtině. Nesetkala jsem se s nutností komunikovat v norštině.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Myslím si, že Norsko je obecně země pro milovníky přírody a horské turistiky, což je možné najít i v Kristiansandu. Kristiansand je samo o sobě malebné přímořské městečko obklopené nádhernou přírodou. Krásná příroda je i u kampusu. Univerzita je rozlehlá, moderní a velmi dobře vybavená. Kurzy, které nabízí jsou zajímavé a přínosné. Přístup učitelů je přátelský, ale zároveň velmi profesionální. Školní jídelna vaří moc dobře a mají tam i alternativy pro vegetariány/vegany a kavárnu mohu rovněž doporučit.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Deštník, pláštěnku a nepromokavé věci.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Že tam bude tolik pršet a že tam bude až tak draho.
Nejvíc mě překvapilo, že...
zkoušky a kurzy trvaly někdy až 4 hodiny a že celý semestr v Norsku začíná podstatně dříve.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Odloučení od přítele, rodiny a kamarádů.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Agder

Další zprávy z regionu Norsko

bottom of page