top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Barbora Koláčková

Autor(ka):

fakulta:

Barbora

Koláčková

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Barbora je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

kolackovab

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Barbora

Fakulta sociálních věd

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Humboldt University of Berlin

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Barbora hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 5 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Jako první mě napadá různorodost, ale zároveň i trochu tradice. Hlavní budova univerzity je v samém centru města na známé ulici Unter den Linden, prostory jsou nově zrekonstruované, honosné a řekla bych až majestátní. Nicméně vyučující i spolužáci se tradici spíše vymykají, nebojí se nových vědeckých postupů, ani začleňování společenských trendů a progresivity do výuky sociálních věd. Moje výuka byla především online, ale ke studiu jsem využívala všudypřítomné knihovny, moje oblíbená je třeba Grimm Zentrum.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Hlavní rozdíl studia v Berlíně spočíval v tom, že semestr začíná velmi pozdě, v mém případě výuka začala až 18. října. Tím se pak posouvá i konec pobytu, který lehce přesahuje začátek nového semestru na UK. Co se týká stylu výuky na UK a Humboldt, musím říct, že mě až překvapilo, jak podobné všechno je. Účastnila jsem se především seminářů, kde byla menší skupina studentů a proto bylo vyžadováno více aktivního zapojování a individuální práce. To samé jsem zažila v rámci seminářů i na FSV, proto mě to nepřekvapilo a vše šlo docela hladce. Co se týká administrativy, překvapuje mě, že studenti stále sbírají papírové potvrzení o absolvování daných předmětů.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Na univerzitě fungují studentské spolky, zaměřují se na různé oblasti. Já jsem byla v kontaktu například s HUGS - HU GO STUDY, kteří pomáhají přijíždějícím studentům a organizují pro ně různé akce - kurzy zaměřené na adaptaci, poznávaní Berlína, ale třeba i zvládání stresu a time management. Z volitelných předmětů přibližující Německo mě napadají třeba jazykové kurzy němčiny, které jsem sama absolvovala, nebo v rámci mého studia sociálních věd jsem si mohla vybrat předmět politický systém SNR.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Tuším, že je pro erasmus na HU potřeba mít úroveň němčiny alespoň B2, nicméně nabídka kurzů v angličtině je na HU v rámci oboru sociálních věd dost vysoká. Kromě mého učitele němčiny nebyl žádný z mých vyučujících rodilý Němec/Němka, rozmatnitost národností je velká, určitě jsem tak nebyla jediná, kdo se potýkal s jazykovou bariérou.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Berlin je kosmopolitní a multikulturní město. Zajímavé je na něm asi všechno - mnoho historie, umění a fascinujících lidí. Na Berlíně je pro mě nejlepší to, že popojedete pár stanice metrem a máte pocit, že jste v úplně jiném městě. Především rozdíl západní a východní Berlín je pořád znatelný. Když jste v Marzahnu, paneláková čtvrť vám připomíná východoevropské sídliště. Pak ale přejedete do Kreuzbergu, všude kolem vás grafiti, technokluby, prodejny vinylů a sekáče. Na další zastávce v některých částech Mitte zase máte pocit, že jste v Paříži nebo podobném západoevropském městě. Takže v Berlíně prakticky můžete být kým chcete.) Můžete si taky být jistí že na každém rohu potkáte někoho výstřednějšího než jste vy, nemusíte se tak nijak omezovat ve svobodě oblíkání nebo projevu. V Berlíně je všechno ok. Úžasné jsou i studentské lístky na kulturní akce, které většinou stojí jen polovinu celkové ceny. Moje nejoblíbenější trasa je vystoupit z tramvaje na Rosenthaler Platz a projít se do knihovny Grimm Zentra, takhle jsem se procházela každé ráno ve zkouškovém období, a ta trasa na mě má uklidňující účinky.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium považuji za hodně štědré a pokrylo mi veškeré výdaje. Měla jsem štěstí, že jsem získala místo na studentské koleji Allee der Kosmonauten, kterou všem doporučuju! Samostatný pokoj se sdílenou kuchyní a koupelnou v bytě pro 3 mě stál okolo 250 EUR, což je na Berlín neskutečně nízká cena. Ceny potravin jsou srovnatelné s ČR, vzhledem k vývoji inflace u nás možná i o něco nižší. Nejím maso a nabídka vege produktů v Berlině je široká a cenově přijatelná, a to včetně vege jídla v menze.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Šetření není moje doména, nicméně peníze mi i přesto vyšly. Pokud získáte kolej, tak se pak v útratách nemusíte úplně omezovat, nicméně nejsem člověk, co by musel každý den jíst v restauracích a posedávat v kavárnách, i když si to neodpírám. Časem určitě poznáte nějaké local místa, která jsou cenově přístupná.) Nemlluvě o menze.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Jak už jsem zmínila, bydlela jsem v samostatném pokoji ve sdíleném bytě pro 3 na studentské koleji Allee der Kosmonauten v Lichtenbergu, ve východním Berlíně. Jít na kolej považuji za nejlepší rozhodnutí celého erasmu. Na koleji jsem totiž potkala své nejlepší kamarády a měli jsme super partu. Vzhledem k tomu, že jsem jela za doby korony a v Německu byla v některých částech pobytu covidová opatření poměrně přísná, nevím, co bych dělala a kde bych se s někým seznámila, kdybych bydlela sama někde v garsonce. Nízká cena koleje je jen další výhodou.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Německo mám docela projeté a chtěla jsem si hlavně užít Berlín, takže jsem nikam necestovala. Někteří mí kamarádi ale využili toho, že jsou ve střední Evropě, a proto jezdili na různé výlety, mimo jiné byla vzhledem ke své blízkosti oblíbená i Praha.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Tuším, že je pro erasmus na HU potřeba mít úroveň němčiny alespoň B2, nicméně nabídka kurzů v angličtině je na HU v rámci oboru sociálních věd dost vysoká. Kromě mého učitele němčiny nebyl žádný z mých vyučujících rodilý Němec/Němka, rozmatnitost národností je velká, určitě jsem tak nebyla jediná, kdo se potýkal s jazykovou bariérou.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Berlín je svojí atmosférou i historií jedinečný, můžete tady být kým chcete a vzhledem k rozmanitosti si tady určitě najdete něco, co vás bude bavit a zajímat. V oboru sociálních věd nabízí Humboldtova univerzita velké množství zajímavých kurzů, z nichž je mnoho v angličtině. Můžete se zaměřit na politické nebo volební systémy různých zemí, ale taky demografii, sociologii, feminismus, veřejnou politiku nebo média. Je toho ke studiu opravdu mnoho. Navíc, vzhledem k tomu, jak je město progresivní, vzhledem třeba k otázkám menšin nebo LGBTQ+ lidí, setkáte se se spoustou zajímavých a obzor rozšiřující názorů stran spolužáků.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Víc teplého oblečení, protože v zimě je v Berlíně fakt zima a hrozně moc fouká.(
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Se nemusím ničeho bát - najdu si kamarády, zapadnu a neztratím se.)
Nejvíc mě překvapilo, že...
Každá část Berlína vypadá jako úplně jiné město.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Odjet zpět do ČR haha

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

2

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Humboldt University of Berlin

Další zprávy z regionu Německo

ERASMUS STÁŽE

ERASMUS POBYTY

MEZIUNIVERZITNÍ/
MEZIFAKULTNÍ DOHODY

LETNÍ ŠKOLY

PROGRAM
FREE-MOVER

image_preview.png

Dotaz, připomínka? Napiš nám!


Děkujeme za zprávu, brzo se Ti ozveme :)

Projekt vzniká pod záštitou 

Odboru zahraničních vztahů Univerzity Karlovy

info@charlesabroad.cz

tel./WhatsApp: +420 774 281 095

Napsat nám můžete i na sociálních sítích 

logotyp fakulty rgb1 (3)_edited.png

Charles Abroad 2020

bottom of page