top of page
Autor(ka):
Kristýna Kšírová
Autor(ka):
fakulta:
Kristýna
Kšírová
Fakulta sociálních věd
rok výjezdu:
2022/2023
email:
Máš otázku? Kontaktuj mě!
Kristýna je k dispozici na sítích:
Autor(ka):
fakulta:
rok výjezdu:
Kristýna
Fakulta sociálních věd
2022/2023
University of Barcelona
praktická stáž
studijní pobyt
Jak Kristýna hodnotí svůj pobyt?
univerzita
město
ubytování
finanční náročnost
o univerzitě
Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Přímo u mého oboru bezpečnostních studií je smlouva uzavřena s Institutem bezpečnosti Katalánska, který je afiliován na Universitat de Barcelona, což je určitě dobré vědět dopředu. Institut má své prostory cca 25 minut vlakem od Barcelony v Parets del Valles a slouží především k přípravě budoucích hasičů a policistů na výkon služby. Budova Institutu je spíš starší, jedná se o celý areál, kde je i běžecký ovál a další vybavení. Pro vstup je nutná osobní karta, kterou každé ráno kontroluje uniformovaný policista. Prostory Universitat de Barcelona jsou pak v centru města v historické budově, hodiny tam ale mají především studenti jazyků a literatury.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Institut poskytuje možnost studia čtyřletého bakalářského programu, erasmovým studentům je umožněn výběr předmětů napříč ročníky, přesto ale náročnost některých odpovídá spíš bakalářskému stupni. Akreditace je koncipována trochu jinak než na Karlově univerzitě s tím, že odpovídá zaměření institutu na přípravu budoucích hasičů, policistů, případně úředníků působících v těchto složkách. Některé předměty jsou zajímavé, ale ne všechny jsou vzhledem k poměru kurzů ve španělštině a v katalánštině dostupné pro erasmové studenty. Institut je otevřený i možnosti studia v katalánštině, nicméně pochybuji, že většina erasmových studentů tento jazyk ovládá. Semestr je organizován podobně jako na Karlově univerzitě, s tím rozdílem, že vybrané přednášky a semináře jsou dvakrát týdně. Erasmových studentů je na Institutu velmi málo, myslím, že během mého semestru byla na Institutu jen jedna další studentka. Co se týká přístupu učitelů - během zkoušek hodnotili především mé znalosti a nehleděli na jazykovou správnost. Komunikace administrativy byla při příjezdu v pořádku, ale vyřízení dokumentace k ukončení Erasmu mě stálo poměrně hodně času a úsilí.
Jak vypadá studentský život na univerzitě?
Univerzita nabízí kurzy katalánštiny a španělštiny, nicméně za oba kurzy je nutné zaplatit větší (v případě španělštiny) nebo menší (v případě katalánštiny) poplatek. Na univerzitě existují spolky pro erasmové studenty jako je třeba Klub katalánštiny. Každopádně tím, že výuka probíhá v Institutu u Barcelony a ne přímo na půdě Univerzity, je možnost zapojení se do spolků poměrně malá. Samotný Institut žádné aktivity pro erasmové studenty nenabízí.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou?
Komunikovala jsem především ve španělštině. Univerzita vyžaduje minimálně znalost na úrovni B1, ale doporučila bych spíše vyšší, protože zkoušky, eseje i předepsaná četba jsou ve španělštině. Většina studentů nicméně používá mimo hodiny spíš katalánštinu.
o městě
Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Barcelona je pro Erasmus podle mě ideální město. Je sice pravda, že velká většina lidí mluví spíš katalánsky než španělsky, ale vzhledem k dostupnosti jazykových škol je během pobytu možné poměrně zásadně zlepšit i znalost španělštiny. Barcelona je plná historie, památek, zajímavých budov i podniků. Doporučuji na začátku pobytu absolvovat alespoň pár prohlídek města. Zároveň se z Barcelony dá levně letět do Portugalska nebo do Francie. Pláže jsou sice i přímo v Barceloně, ale vlakem se dá do 20 minut dostat na odlehlejší místa a pláže, kde je trochu méně lidí, případně dojet až na Costa Brava na sever. Je ale dobré zmínit, že cca od dubna začíná v centru přibývat turistů a úzké uličky v některých částech začnou být takřka neprůchozí. Barcelona ale nabízí i jiné zajímavé lokality a je velmi dobře navržena tak, aby se dalo městem bezpečně chodit i jezdit na kole. Celkově moc příjemné město pro život s velkým množstvím zeleně.
o financích
Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium v zásadě pokryje náklady na ubytování, možná něco málo zbyde na stravu. Barcelona je jedním z nejdražších měst Španělska a to je určitě dobré vzít v potaz. Ceny v supermarketech jsou o něco vyšší než v Praze, ceny v restauracích a jiných podnicích jsou podstatně vyšší (menu za 14-15 euro je standard).
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat?
Přišlo mi, že se vyplatí nakupovat ovoce a zeleninu přímo v ovocnářství/zelinářství, kterých je v Barceloně hodně. Je to obvykle kvalitnější a levnější než v supermarketech. Jinak jsem začala víc vařit a méně jíst v restauracích. Městská hromadná doprava nenabízí studentské jízdné, nicméně dá se koupit jízdenka na měsíc za cca 20 eur, anebo co nejvíc chodit pěšky - Barcelona není zas tak velká. Zároveň v Katalánsku v době mého Erasmu probíhala akce, kdy stačilo zakoupit vlakovou jízdenku za 11 eur, která platila na neomezené množství jízd vlakem v Katalánsku. Nevím ale, jestli bude pokračovat dál i v dalších letech.
o ubytování
Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Měla jsem pronajatý pokoj v soukromém bytě u paní, která v Barceloně bydlela dlouhodobě. Tento typ ubytování bych určitě doporučila, a to především, jestli na Erasmus vyjíždíte i proto, aby se zlepšila vaše španělština. Koleje mi ze strany UB nebyly nabídnuty, předpokládám, že jsou tedy rezervované pro místní studenty.
o zážitcích
Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Doporučuju určitě navštívit Portugalsko, Figueres s muzeem Salvadora Dalího, Valencii, Madrid, Zaragozu anebo třeba pěší výlet po Costa Brava. S cestovatelskými destinacemi jsem měla šťastnou ruku, tak nemám, co nedoporučit. Pokud plánujete výlet vlakem, kupujte lístky s předstihem - cena se průběžně mění podle dostupnosti a jízdenky do Madridu pak můžete koupit za 17 anebo taky za 117 euro.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem především ve španělštině. Univerzita vyžaduje minimálně znalost na úrovni B1, ale doporučila bych spíše vyšší, protože zkoušky, eseje i předepsaná četba jsou ve španělštině. Většina studentů nicméně používá mimo hodiny spíš katalánštinu.
závěrečné hodnocení
Proč právě sem? V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Barcelonu určitě doporučuji coby velmi zájimavé město, ze kterého se dá snadno vyjet na nejrůžnější výlet po blízkém, i vzdáleném okolí. Institut, kde jsem studovala naopak moc nedoporučuju, nemám pocit, že by kvalita výuky byla vyšší než na IPS.
live-saving tips
Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Pláštěnku/deštník a teplejší oblečení - únor v Barceloně může být dost studený.
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
nejedu přímo na Universitat de Barcelona, ale že se jedná o Institut bezpečnosti Katalánska.
Nejvíc mě překvapilo, že...
opravdu všechno je v Barceloně v katalánštině.
Nejtěžší pro mě bylo....
zvyknout si na výku v jiném jazyce a různé přízvuky některých vyučujících.
galerie
Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!
0
ohodnoť zprávu!
ohodnoť zprávu!
omrkni i zprávy dalších autorů o
University of Barcelona
Další zprávy z regionu Španělsko
bottom of page