top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Adam Vojta

Autor(ka):

fakulta:

Adam

Vojta

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2024/2025

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Adam je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Adam

Fakulta sociálních věd

2024/2025

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Vilnius University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Adam hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 3 z 5

město

průměrné hodnocení je 2 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Menší univerzita, která je ale v mnoha ohledech podobná Karlovce. Má několik fakult rozprostřených po celém městě. Moje fakulta byla v centru, v historické budově rektorátu.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Rozhodně se liší v počtu studentů v kurzech. Ve všech mých předmětech bylo maximálně 15 lidí. Byly dny, kdy jsem byl na přednášce jediný student. I Vilnius University má svůj SIS, podobný ve vzhledu a ve funkčnosti při zápisu.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Na mé fakultě bylo opravdu málo zahraničních studentů, na ostatních fakultách byl poměr vyrovnanější. Na začátku semestru (první orientační týden) se o nás starala organizace ESN Vilnius University. Ta také během semestru pořádala různé akce a výlety. Ze strany univerzity jsem žádný studentský spolek neobjevil, všechny byly složené pouze z litevských studentů.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Všechna komunikace probíhala v angličtině. Jen u kurzu norštiny jsme se s vyučující bavili norsky, protože neuměla mluvit anglicky. Jediným požadavkem univerzity je angličtina, nikdo z mých vyučujících a spolužáku nevyžadoval a neočekával znalost litevštiny.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Malé, opravdu malé. Po měsíci jsem ve městě neměl co dělat. Město je to jinak klidné, pokud tedy nepočítám nekonečné dopravní zácpy. Mým oblíbeným místem byl plavecký bazén ve čtvrti Lazdynai, která je známá z populárního seriálu Černobyl. Ve městě stojí za vidění centrum, které se ale dá celé projít během jednoho dne.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Člověk musí bydlet na koleji od univerzity (za nějakých 150 euro na měsíc). Já bydlel v domě se sdílenými byty Solo Society, měsíčně ale takovéto ubytování stojí 630 euro. Měsíční stipendium ve výši 540 eur tak nepokrylo ani náklady na ubytování. Navzdory faktu, že je Litva ve východní Evropě, je to poměrně drahá země. Běžné měsíční výdaje (jídlo, ubytování, MHD...) byly srovnatelné s výdaji například ve Švédsku. Oproti České republice je Litva ve většině ohledů drahá.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Já nakupoval v obchodech Maxima a IKI, oba mají věrnostní karty/aplikace. Akce mají ale dost časově a materiálně omezené, takže před každou návštěvou obchodu bylo třeba prostudovat aktuální letáky.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlel jsem v ubytování Solo Society. Jedná se o malé apartmány s vlastní koupelnou a malou kuchyní (velká kuchyně a společenské místnosti jsou sdílené). Bydlení bylo fajn, nevýhodou byla vysoká cena (nejlevnější pokoje začínají na 600 eurech). Pokud chce člověk ušetřit, tak univerzita nabízí koleje. Tam je ale kvalita a komfort o poznání nižší, navíc bývá obtížné se na začátku semestru do kolejí vůbec dostat.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Hromadná doprava ve Vilniusu je katastrofální. Ve městě jezdí jen autobusy a trolejbusy, často velmi staré a ve špatném stavu. Nepřispívá tomu ani stav silnic, které jsou v Litvě ne úplně kvalitní. Vzhledem k častým dopravním zácpám bylo často rychlejší do cílové destinace dojít pěšky. Další nevýhodou je absence nočních autobusů, po půlnoci se z centra dá dostat jen Boltem. Jedinou výhodou hromadné dopravy ve Vilniusu byla cena, měsíční jízdenka pro studenty vyšla na 6 eur. Příjemnou alternativou pro mě byly sdílené automobily, ve Vilniusu je provozují tři velké společnosti (Bolt Drive, Spark a Citybee). Při cestě mimo město jsem je vždy využíval, cenově vycházely podobně jako vlaky.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Všechna komunikace probíhala v angličtině. Jen u kurzu norštiny jsme se s vyučující bavili norsky, protože neuměla mluvit anglicky. Jediným požadavkem univerzity je angličtina, nikdo z mých vyučujících a spolužáku nevyžadoval a neočekával znalost litevštiny.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Jediné věci, ve kterých mi Vilnius University přijde výjimečná a jiná oproti ostatním evropským univerzitám, je množství předmětů zabývajících se zkoumáním Ruska a vztahů s Ruskem a bohatý výběr cizích jazyků na Faculty of Philology. Co se týče města a země samotné, nepřijde mi ničím speciální.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Skládací kolo a české pivo. To litevské se nedá pít.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
bude Litva tak drahá.
Nejvíc mě překvapilo, že...
je Litva dražší jak některé státy západní/severní Evropy.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
cestovat po městě, hledat si program na volné dny a vyjít s financemi.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Vilnius University

Další zprávy z regionu

ERASMUS POBYTY

ERASMUS STÁŽE

MEZIUNIVERZITNÍ/
MEZIFAKULTNÍ DOHODY

LETNÍ ŠKOLY

PROGRAM
FREE-MOVER

image_preview.png

Dotaz, připomínka? Napiš nám!


Děkujeme za zprávu, brzo se Ti ozveme :)

Projekt vzniká pod záštitou 

Odboru zahraničních vztahů Univerzity Karlovy

info@charlesabroad.cz

Napsat nám můžete i na sociálních sítích facebooku nebo instagramu.

logo uk web.webp
bottom of page