top of page
Autor(ka):
Michaela Doležalová
Autor(ka):
fakulta:
Michaela
Doležalová
Fakulta sociálních věd
rok výjezdu:
2022/2023
email:
Máš otázku? Kontaktuj mě!
Michaela je k dispozici na sítích:
michaela_dolezalova
Autor(ka):
fakulta:
rok výjezdu:
Michaela
Fakulta sociálních věd
2022/2023
University of Vienna
praktická stáž
studijní pobyt
Jak Michaela hodnotí svůj pobyt?
univerzita
město
ubytování
finanční náročnost
o univerzitě
Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Hlavní budova Vídeňské univerzity je nádherná. Když do ní vstoupíte, máte pocit, že jste v muzeu a dýchá na vás historie. Hned první týden jsem byla v hlavní knihovně - tam jsem si zase připadala jak v Harry Potterovi. Moje fakulta byla naopak velmi moderní šestipatrová budova s výhledem na kostel Votivkirche a nacházela se asi pět minut od hlavní budovy. Fakulty Vídeňské univerzity se obdobně jako Karlovka nacházely po celém městě a hodně z nich bylo v historickém centru. Univerzita má taky rozsáhlý kampus, kde se nacházejí různé instituty, knihovny i prostor pro trávení volného času.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Studium na Vídeňské univerzitě bych přirovnala k systému, který máme u nás na fakultě. Nicméně bych určitě našla pár rozdílů. Semestr začíná později, na začátku března, a končí na konci června. Zápis je organizován tím způsobem, že neplatí, kdo dřív přijde, ale každý student si prostřednictvím bodů volí preference u seminářů a podle toho jsou mu pak přiřazeny předměty. Nicméně i když se student na nějaký předmět nedostane, je možné ještě zkusit zápis vykomunikovat se studijním oddělením. Moje kurzy byly poměrně vysoko kreditově hodnocené (měla jsem dva předměty po 9 kreditech, jeden za 6 kreditů), ale také tomu odpovídala jejich náročnost - musela jsem se pečlivě připravovat na každou hodinu, číst hodně literatury, udělat prezentaci a všechny předměty byly zakončené seminární prací o rozsahu 5000 slov.
Přístup učitelů odlišný nebyl, každý z nich fungoval trochu jinak, ale to je ostatně stejné i na Karlovce. Studijní oddělení bylo z hlediska administrativy velmi precizní, jasné a napomocné.
Jak vypadá studentský život na univerzitě?
Život na univerzitě je velmi pestrý a pro Erasmáky je velkou nápomocí místní spolek Erasmus Student Network, který je vedený studenty a který zajištuje spoustu společenského dění - od seznamovacích akcí, přes party, až po výlety v rámci Vídně i mimo ni. Jelikož jsem studovala na Institutu politologických studií, měla jsem možnost účastnit se zajímavých přednášek od zahraničních profesorů - konalo se většinou několik přednášek do měsíce v různých oblastech politologie. Volitelné předměty týkající se Rakouska a jeho kultury jsem zaznamenala, ale žádný jsem si nezapisovala.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou?
Celé studium jsem absolvovala v angličtině, výběr anglických předmětů byl obsáhlý. Nicméně si lze pochopitelně zapsat i předměty v němčině.
o městě
Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Vídeň mi hodně připomínala Prahu, ale byla o něco klidnější, rovinatější a historické jádro širší. Je bohatá na historii a kulturu, najdete zde spoustu muzeí a galerií, neustále se tu něco děje, koncerty, divadla apod. A taky je tu hodně zeleně, takže se dá trávit čas v parcích - číst si, učit se nebo jen tak. Moje oblíbené místo byl univerzitní kampus, kam jsem chodila studovat. Už od března se dalo sedět venku na lavičce nebo u venkovních stolů, protože tam hezky svítilo sluníčko. V neposlední radě zmíním kavárny, pro které je Vídeň vyhlášená. Najdete je na každém rohu a já si našla několik oblíbených míst, kam jsem opakovaně chodila sama nebo se spolužáky.
o financích
Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Z mojí zkušenosti se dalo se stipendiem poměrně dobře vyjít, ale je asi potřeba mít něco našetřené navíc, protože chce člověk taky hodně vidět a cestovat, prostě si Erasmus užít. A odvíjí se to taky hodně od toho, jak drahé ubytování seženete - já měla štěstí, protože jsem bydlela na koleji, která mě stála jen 312 eur měsíčně. Ceny potravin mi ve Vídni přišly srovnatelné s Českem, mnohdy jsem byla překvapená, že bylo něco i levnější. Služby jsou naopak poměrně drahé, do restaurací jsem moc nechodila, jen občas, když jsme se domluvili s kamarády.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat?
Když jsem přijela, tak mi kamarádi z kolejí doporučili nakupovat v Hoferu, protože tam mají obecně levnější potraviny. Občas jsem také chodila na oběd do menzy, ale na Vídeňské univerzitě jich moc není - za sebe bych tedy doporučila menzu v Kolingasse, která je pět minut od hlavní budovy univerzity.
o ubytování
Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Vídeňská univerzita nemá vlastní koleje, ale na webových stránkách lze najít přehled různého studentského ubytování. Já si zažádala o pokoj přes organizaci WIHAST, kde jsem si mohla zvolit tři preference z jejich asi deseti kolejí. Nakonec jsem dostala místo na koleji v centru, 13 minut pěšky od mojí fakulty. Jednalo se o starší budovu s nepříliš moderním vybavením, na druhou stranu tam bylo čisto a vše bylo za dobrou cenu. Měla jsem samostatný pokoj a sdílela jsem koupelnu a záchod s jednou spolubydlící na buňce. Kuchyň byla společná pro celé patro, překvapivě byla docela dobře vybavená. Právě kuchyň je věc, která mi ke konci už moc nevyhovovala - byla pro hodně lidí, občas se tam ztrácelo nádobí nebo nebylo uklizeno. Jelikož v Praze sdílím byt, tak jsem zkrátka zvyklá v tomto ohledu na větší komfort.
o zážitcích
Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Vídeň je skvělá z hlediska své geografické polohy, takže se dalo velmi jednoduše cestovat vlakem po Rakousku i po okolních státech, navíc je vše velmi blízko. Pokud člověk cestuje vlakem častěji, je výhodné si pořídit tzv. vorteilskarte, takovou kartu od OBB se studentskou slevou. Osobně se mi nejvíce líbilo v Salzburku a pak na jednodenním výšlapu v okolí Krems an der Donau.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Celé studium jsem absolvovala v angličtině, výběr anglických předmětů byl obsáhlý. Nicméně si lze pochopitelně zapsat i předměty v němčině.
závěrečné hodnocení
Proč právě sem? V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Vídeňská univerzita má dlouhou historickou tradici a jedná se o jednu z nejlepších škol v Evropě, sama jsem si to mohla vyzkoušet a byla jsem velmi spokojená. Je třeba se připravit, že to nebude zadarmo, protože studium dokáže být mnohdy docela náročné, ale myslím, že to mě ve finále opravdu velmi obohatilo. A Vídeň je jednoduše skvělá. Nádherné město plné kultury, zeleně a příležitostí. Stále se tam dá něco dělat. A díky přátelům, které si tam uděláš, bude tvůj zážitek o to intenzivnější.
live-saving tips
Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
lepší boty na výlety po Rakousku.
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
všechnu administrativu zvládnu a nemusím se kvůli tomu stresovat.
Nejvíc mě překvapilo, že...
ve Vídni skoro pořád fouká.
Nejtěžší pro mě bylo....
mít zkouškové přes léto, protože výuka končila až 30. června.
galerie
Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!
0
ohodnoť zprávu!
ohodnoť zprávu!
omrkni i zprávy dalších autorů o
University of Vienna
Další zprávy z regionu Rakousko
bottom of page