top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Natálie Jančíková

Autor(ka):

fakulta:

Natálie

Jančíková

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Natálie je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Natálie

Fakulta sociálních věd

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Universität Mannheim

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Natálie hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 5 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Mannheimská univerzita je jednou z těch nejkrásnějších univerzit v Evropě. Málo kdo to ví, zvláště kvůli blízkosti známějšího Heidelbergu, ale kampus univerzity v Mannheimu se nachází v jednom z největších barokních zámků na světě. Na zámku se budete jako student pohybovat celou dobu, všechny fakulty se nachází uvnitř této nádherné budovy anebo v jejím bezsprostředním okolí. Líbila se mi právě ta koncentrace fakult a celého kampusu do jednoho místa, což doma na Karlově univerzitě velmi postrádám. Měla jsem přátele, kteří studovali zcela odlišné obory než já, protože jsme se spolu potkávali v jídelnách nebo knihovnách. Mimochodem knihovny jsou také jedna z mých nejkrásnějších vzpomínek na Mannheimskou univerzitu, po kampusu je jich několik a jsou opravdu nádherné, skvěle vybavené a obroské. Na univerzitě se nachází také velmi dobrá a prostorná jídelna s několika studentskými bistry na různých místech. I velké studentské party se konají na nádvoří zámku, kde studentské spolky a zástupci jednotlivých fakult každý čtvrtek postaví pódium a vyberou kapelu nebo obecně hudební žánr, který se bude hrát. Město možná samo o sobě nepůsobí tak atraktivně, jelikož bylo narozdíl od krásného historického Heidelbergu celé za války vybombardováno. To co zůstalo je ale právě opravený rozsáhlý barokní palác, kde sídlí univerzita a kde jsme většinu času pobývala i jako Erasmák já.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita je velmi dobře organizovaná a nadstandartně vstřícná k zahraničním studentům. Na Mannheimské univerzitě je i na německé prostřední nadprůměrný podíl zahraničních studentů, a i proto je univerzita velmi dobře vybavena v oblasti administrativy zahraničních studentů. O Erasmáky i jiné zahraniční studenty pracovalo několik pracovníků International Office, kam jsem se mohal kdykoli obrátit, když jsem měla nějaký studijní problém. Testování v mém oboru politických věd probíhá především formou esejí a seminárních prací. Kladl se zde velký důraz na to, abysme byli schopni sepsat a odevzdat práci na vysoké akademické úrovni. Jako Erasmák jsem zde neměla pocit žádných úlev oproti standartním německým studentů, mimo jiné i proto, že i ti studovali své obory plně v angličtině. Učitelé se nám ochotně věnvali na individuální bází a vždy jsem obdržela odpovědi na své emaily v té nejrychlejší možné době. Není asi vůbec nic, co bych v tomto ohledu mohla Mannheimské univerzitě vytknout, naopak si myslím, že by měla sloužit jako ideální model jiným univerzitám.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Na univerzitě je velmi živý studentský život. To právě i proto, že je zde rozsáhlý kampus koncentrován na jednom místě, kde se spolu všichni studentí napříč obory setkávají. Mannheimská univerzita je jednou z těch míst, kde prakticky nemusíte opouštět kampus a můžete na něm strávit celý svůj Erasmus. Navštívila jsem několik setkání studentských spolků, které nabádají i Erasmus studenty, aby se připojili do jejich řad. Z Karlovy univerzity takové množství studentských spolků vůbec neznám. V Mannheimu jsme měla problém potkat někoho, kdo v žádném spolku nebyl. Spolky spojovali různé zájmové skupiny ať již šlo o sport, umění, business nebo třeba proevropské smýšlení. Univerzita také nabízí velmi zajímavé kurzy němčiny a německé kuluty. Docházela jsem na kurzy němckého jazyka a německé historie. Především kurz historie byl velmi zajímavý, jelikož byl v němčině, ale na jazykové úrovni B1, abychom i my zahraniční studenti velmi dobře rozumněli a mohli lépe pochopit německou kulturu a identitu.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Na univerzitě jsem studovala svůj obor politologie a sociologie v angličtině. Univerzita nabízí nepřeberné množství anglických přednášek a seminářů. Docházela jsem ale na jazykové kurzy němčiny a německé historie pro zahraniční studenty v němčině na úrovni B1.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Když jsem se hlásila do Mannheimu bylo to proto, že jsem na svém předchozím Erasmu v Barceloně poznala několik přátel, kteří právě v Mannheimu studovali. Nikdy před tím jsem o tomto městě mnoho neslyšela. Když jsem si jej zvolila na dvůj druhý Erasmus, porota se mne při podávání přihlášky ptala, proč bych si vybrala "tak ošklivé město, když hned vedle je krásný Heidelberg". Dnes mi to přijde velmi úsměvné, jelikož Mannheim je opravdu krásný a pozoruhodný. Nachází se mezi dvěma řekami, jsou zde rozsáhlé parky a lesoparky, všude se dá jezdit na kole, jsou zde staré krásné lázně, školy a vily. Centrum města sice velmi utrpělo bombardováním během druhé světové války, právě proto má dnes ale takový berlínský alternativní nádech, který například Heidelberg pro mne zcela postrádá. Na břehu řeky se tu konají filmové festivaly, nachází se zde také velmi pěkné divadlo a obecně celé město kulturně žije. Je to dáno i tím, že je velmi multikulturní, říká se že i nejvíce z celého Německa. Nachází se tu velké množství různých národností a tedy i skvělých autentických restaurací všude po městě. Velmi mne bavil také unikální urbanistický koncept města, který je koncipován do tzv. kvadrátu, tedy čtverce s názvy ulic podle číslic a písmem. Umožňuje to velmi dobrou orientaci v městě. Mým oblíbeným místem ale zajísté zůstává samotný kampus univerzity.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Finance jsou jedním z hlavních pozitiv pobytu v Mannheimu oproti mé první erasmové zkušenosti v Barceloně. Mannheim je jako studentské město vybaven velkým množstvím studentských kolejí. Ty jsou skvěle vybavené, každý má svůj samostatný pokoj a hlavně levné. Za pokoj na koleji jen 5 minut vzdálený od kampusu (na kole) jsem platila 220euro. Nemusela jsem přitom ale utrácet peníze za posezení v hospodách, jelikož jsme se s kamarády setkávali na akcích na kampusu nebo přímo na koleji, kde jsou příznivé studentské ceny. Všude po městě je obchod Lidl nebo Aldi, které jsou cenově levnější a zbožím zajímavější než v ČR. I s mými cestami po okolí Mannheimu (výlet do Hamburgu, Cách, Basileje, Belgie atd.) jsem s penězmi vyšla úplně bez problémů.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Doporučuju nakupovat v Lidlu. Je to nejlepší krám v Německu, s nejpříznivějšími cenami, kvalitními potravinami atd. Stravování se na kampusu je ale také velmi výhodné a levné. Univerzita také nabízí například zdarma sporty, takže jsem několikrát týdně chodila na lekce jógy, za které jsem zvyklá v Praze platit 200kč za hodinu, úplně zadarmo.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem na studentské koleji, což bych doporučila všem studentům, kteří by se do Mannheimu chtěli vydat. Je to levné, uděláte si mnoh přátel, je zde vybavení včetně zahrady s grillem a podzemního baru na party.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Měla jsem kolo a díky tomu jsem se dopravila všude a velmi rychle. Cyklisti jsou ve městě opravdu privilegovaní. Díky kolu jsme nemusela vůbec platit měsíční jízdenku na hromadnou dopravu po městě, kterou jsem vůbec nevyužívala. Po Německu jsem se jinak pohybovala vlaky, případně levnějšími autobusy (např. Flixbus). Vlakem a autobusem jsem dojela například až do belgického Gentu.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Na univerzitě jsem studovala svůj obor politologie a sociologie v angličtině. Univerzita nabízí nepřeberné množství anglických přednášek a seminářů. Docházela jsem ale na jazykové kurzy němčiny a německé historie pro zahraniční studenty v němčině na úrovni B1.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Jeďte do Mannheimu právě proto, že tam nejedou ostatní. Je to výjimečné a nemainstreamové německé město, mimořádně zabavné. Mám porovnání se svým prvním Erasmem v Barceloně, který se mi také velmi líbil, ale kampus a finance jsou důvodem, proč pro mne Mannheim nad Barcelonou plně vítězí. Studenti politických věd by měli do Mannheimu jet i proto, že v Německu je to v tomto oboru nejlépe hodnocená univerzita a zároveň (to se málo ví) jednou z nejlépe hodnocenou v EU.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Kolo. Jistě se dá koupit i na místě, ale já jsem si přivezla do Mannheimu své a bez něj jsem tam nedala ani ráno.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Je jídlo v německém Lidlu levnější než u nás. Nikdy bych si s sebou do Německa nevezla hromadu jídla z Česka (jak již je to pro náš národ zvykem).
Nejvíc mě překvapilo, že...
Že je Mannheimská univerzita stejně velký zámek jako Versailles (který má jen o jedno okno více!).
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Odjed zpět domů a rozloučit se se životem na tak krásném kampusu, který mi v Praze moc moc chybí (ať žijí Jinonice a jejich příšerná studovna!).

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

2

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Universität Mannheim

Další zprávy z regionu Německo

zpět na katalo zpráv
bottom of page