top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Tereza Vávrová

Autor(ka):

fakulta:

Tereza

Vávrová

Fakulta humanitních stu

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Tereza je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

vavrova.tereza

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Tereza

Fakulta humanitních stu

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Dublin City University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Tereza hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Dublin City University je rozdělena na 3 kampusy: Glasnevin Campus, St Patrick's Campus a All Hallows Campus. Prostředí celé univerzity bylo velmi milé, profesoři i zbylý personál byli vstříní a ochotní se vším pomoci.
V rámci mého studia jsem navštěvovala všechny tři kampusy a každý byl pro něco speciální. Na Glasnevin kampusu to rozhodně nejvíce žilo: svou základnu zde měla většina studentských spolků, také se zde neustále konaly nejrůznější akce. St Patrick's kampus byl moderně zařízen, nebyl však tolik v centru dění. A All Hallows kampus svou historickou atmosférou připomínal Oxford či Cambridge a člověk si zde připadal jako na univerzitě kterou zná pouze z filmů.
Každý kampus měl také svou menzu i knihovnu a menší či větší společenské prostory ve kterých mohou studenti trávit svůj volný čas.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Studium na DCU je rozhodně odlišné od toho v Čechách. Univerzita nebyla pouze o studiu, ale byly na ní pořádané nejrůznější akce (od závodů v nákupních košících, přes mnohé kulturní akce jazykového centra, až po běh kolem všech tří kampusů). Škola také nabízí možnost přihlásit se do mnoha spolků, které pro studenty pořádají každotýdenní setkání.

Ve většině kurzů jsem jako atest měla "pouze" to, že jsem psala esej. Záleží však na kurzech, které si vyberete. Můžete tak atestovat skupinovými pracemi, esejemi či ústními zkouškami (ale takových kurzů je minimum).
Učitelé se snažili maximálně vyjít vstříct v úplně všem. Měla jsem pocit, že velmi dbali i na psychický stav studentů a celkové studijní prostředí bylo takové pohodlnější.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Na univerzitě funguje obrovské množství spolků: https://dcuclubsandsocs.ie/
Pro přihlášení do spolku stačí zaplatit 4 eura a poté dostanete přístup ke všem akcím, které spolek pořádá. Rozhodně doporučuji přihlášení do ESN spolku, který vám zaručí setkání s mnoha dalšími lidmi ze zahraničí. Pro setkávání s místními poté spíše jiné spolky, ať už sportovně či kreativně zaměřené.
Co se jazyků týče, na DCU funguje jazykové centrum, které taktéž pořádá různé akce či konverzační hodiny pro studenty, nicméně já do centra nedocházela a nedokážu proto říci, jak přesně funguje.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikace na univerzitě probíhá v angličtině (a irského přízvuku se rozhodně bát nemusíte, většina učitelů má naprosto srozumitelnou angličtinu, i když na tento přízvuk nejste zvyklí).
Pro výjezd jim stačilo jazykové potvrzení, které mi vystavilo zahraniční oddělení.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Dublin mě rozhodně mile i nemile překvapil. Ze začátku na mě město působilo špinavě, všude se válel odpad. Autobusová doprava byla oproti té pražské na velmi špatné úrovni. Autobusy nejezdily podle jízdního řádu a pokud už přijely, dost často ani nezastavily (a to ne proto, že na autobus nikdo nezamával - což je nutností, v Dublinu je každá zastávka na znamení).
Později jsem si ale na město zvykla a jsem velmi ráda, že jsem jela právě tam (pokud uvažujete o jiném městě v Irsku - o Limericku mluvila většina Irů se kterými jsem se setkala velmi negativně, ovšem já sama jsem tam nebyla, a Galway je nádherné město a univerzita vypadala také krásně). Dublin byl výborný výchozí bod pro další výlety, které jsou pro velikost Irska velmi "zvládnutelné" (z Dublinu se dají podniknout jak jednodenní výlety na sever do Belfastu, tak i na jih do Corku). Příroda kolem města je také nádherná (rozhodně doporučuji navštívit Howth, Portmarnock Beach či národní park Wicklow).
Ve městě je spoustu parků a klidných zákoutí a atmosférou připomíná spíše maloměsto (pokud se nenacházíte vyloženě v centru města, kde to žije ve dne v noci).
V Dublinu si tedy přijdou na své jak milovníci přírody, tak i lidé kteří si užívají noční život či chození do pubů (kterých je v Dublinu požehnaně).

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium bylo pro život v Dublinu rozhodně nedostačující, Připravte se, že budete muset sáhnout do úspor. Už jenom za nájem jsem dala více než 80 % stipendia. V Irsku je nyní ubytovací krize a najít levné ubytování bylo velmi náročné (doporučuji hledat hodně dopředu a rozhodně se nespoléhejte, že se vejdete na koleje, je to téměř nemožné a pokud budete ubytování hledat sami, najdete mnohdy i levnější alternativy než jsou koleje).
Odkaz na užitečné weby kde hledat ubytování: https://drive.google.com/file/d/1aPDLydYpAWc6MSA_s4rHRBP9ByiYN9hE/view

I kromě ubytování je země velmi drahá, rozhodně dražší než Česko. Hlavní jídlo v menze bez polévky stálo cca 8 euro, ve městě se poté dalo najíst od 12 euro výše, ale spíše počítejte s vyššími cenami.

Ze stipendia si tedy pravděpodobně nic neušetříte (pokud nebudete mít šílené štěstí na ubytování) a připravte se, že zaplatíte o dost více.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Rozhodně se vyplatí nakupovat ve velkých supermarketech jako je Lidl či Tesco. Jídlo je pak nejlepší vařit doma, nebo chodit do menzy (která je však v porovnání s českem také drahá).
Co se dopravy po městě týče, tramvaje jezdí pouze v úplném centru, přes město jezdí také vlak (ale to pouze u pobřeží a je spíše pro "delší" cesty např do Howth či Bray - obě místa velmi doporučuji navštívit), jinak se všude dostanete autobusem, kdy se rozhodně vyplatí zařídit se Leap Card (bez ní stojí jedna cesta autobusem 2.60 euro, se studentskou Leap Card pouze 1 euro). Pokud budete mít také tu možnost, zkuste si sehnat ubytování blízko u školy, ať můžete chodit co nejvíce pěšky, což je v Dublinu docela příjemné, jelikož v okolí univerzity jsou spíše rodinné domy a Dublin není kopcovitý.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Já bydlela v malinkém sdíleném pokoji u host family.
Ubytování na kolejích je téměř nemožné sehnat - univerzita podává nábor na koleje za čistě náhodný (forma losování), nicméně z mé zkušenosti se jedná spíše o silné meziuniverzitní dohody. Nečekejte tedy na to, až se vám z kolejí ozvou a raději začněte hledat sami.
Zkuste prohledat Facebook, či nabídky na tomto odkaze:
https://drive.google.com/file/d/1aPDLydYpAWc6MSA_s4rHRBP9ByiYN9hE/view

Dejte si ovšem pozor na podvodné inzeráty, kterých je na webech požehnaně. Vždy než někomu pošlete peníze, domluvte si s nimi videohovor. Mohou působit extrémně mile či dokonce slevit z jejich požadavků, ale opravdu jednejte obezřetně.
Pozor také na to, že některé rodiny nabízí ubytování pouze na všední dny, kdy na víkend musíte pokoj vyklidit.

Jak jsem již psala, v Irsku je ubytovací krize a veškeré ubytování je velmi drahé. Většinou se pouhý pokoj v domě pohybuje od 500 euro výše (většinou tak kolem 650-750 euro). Takže si na hledání připravte velké množství času a nervů.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Po Irsku se dá velmi komfortně cestovat jak vlakem, tak autobusem. Horší MHD vyvažuje meziměstská doprava, která je v porovnání s tou městskou vcelku levná a za pár hodin se po Irsku dostanete kamkoliv. Je zde také hodně půjčoven aut - jenom pozor na poplatky za mladého řidiče a jízdu na levé straně.

Mezi mé nejlepší zážitky patří ranní cesta do Galway a ranní návrat zpět do Dublinu, kdy jsme si s kamarádkou řekly, že nechceme platit za ubytování a budeme celou noc vzhůru (což kvůli brzkému rannímu autobusu do Dublinu šlo vcelku dobře). Problémem bylo jenom to, že v Galway nejedou žádné fastfoody ani bary nonstop, tudíž jsme musely pár hodin přečkat na autobusovém nádraží (které však bylo zastřešené a bylo tam docela teplo). Pokud tohle ale chcete podniknout, tak jedině ve skupině kamarádů!

Také jsme na několik dní podnikli s kamarády výlet do Westportu a na přilehlý Achill Island, který byste rozhodně neměli propásnout!
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikace na univerzitě probíhá v angličtině (a irského přízvuku se rozhodně bát nemusíte, většina učitelů má naprosto srozumitelnou angličtinu, i když na tento přízvuk nejste zvyklí).
Pro výjezd jim stačilo jazykové potvrzení, které mi vystavilo zahraniční oddělení.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Irsko je výjimečné svou nádhernou zachovanou přírodou, ale i malebnými městy a velmi milými lidmi. DCU vám rozhodně nabídne mnoho příležitostí a jakožto univerzita v anglicky mluvící zemi je naprosto ideální pro procvičení jazyka.
Ačkoliv je pobyt v Irsku dražší, za ty zážitky a vzpomínky to rozhodně stojí.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Velikou zásobu jídla typického pro Česko!!!
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Kampusy jsou poměrně daleko od sebe, a že městská doprava v Dublinu vám určitě přidělá pár vrásek.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Celý pobyt hrozně rychle utekl a že se mi po Irsku bude tak hrozně moc stýskat.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Odloučení od rodiny a přátel. Ale velmi brzo jsem si našla také kamarády z jiných zemí (a to i ačkoliv se považuji za introverta a neumím si dělat kamarády, ale rozhodně doporučuji klub ESN a jejich coffee mornings, která jsou na seznamování přímo stvořená).

galerie

Návrh bez názvu (41).png
!
Widget Didn’t Load
Check your internet and refresh this page.
If that doesn’t work, contact us.

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Dublin City University

Další zprávy z regionu Irsko

bottom of page