top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Adam Růžička

Autor(ka):

fakulta:

Adam

Růžička

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Adam je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

adamjekral

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Adam

Fakulta sociálních věd

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

De Montfort University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Adam hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
De Montfort University má krásný kampus v centru Leicesteru u histor. Fakulty sídlí v různorodých budovách od moderní nově postavené Vijay Patel Building po historickou budovy okolo Leicester Castle. Uprostřed kampusu se nachází Studentská unie, ve které se konají nejrůznější akce. Dále je zde také knihovna, kavárny, menší supermarket, jídelna, konferenční budova a dvě sportovní centra. Veškeré studentské ubytování se nachází v bezprostřední blízkosti.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Ve Velké Británii je univerzitní rok rozčleněn na tři úseky místo dvou. Jeden trimestr však poměrně kopíruje náš zimní, jelikož začátek podzimního trimestru byl v říjnu a končil týden před Vánocemi. Měl jsem 4 předměty, přičemž každý z ních zahrnoval každý týden hodinouvou přednášku a dvouhodinový seminář. Výuka je mnohem interaktivnější než u nás, každý seminář vyžaduje povinnou četba přibližně na 40 stran, na kterou později navazuje diskuze, skupinové práce či jiné aktivity v hodinách. Přednášky navštěvuje okolo 20 studentů, u seminářů jsou většinou rozděleny na dvě poloviny, takže ve třídách stačí jeden větší kulatý stůl. Profesoři jsou ochotní, přátelští a nechají se oslovovat křestním jménem. Kromě měnších esejích a skupinových prací během trimestru, jsem měl všechny předměty zakončeny esejí. Bohužel škála předmětů nebyla široká, bylo možné si pouze vybrat mezi 2 nebo 3 sadama po čtyřech předmětech, které nebylo možné kombinovat.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
O volnočasové aktivity se tu starají zaměstnanci Studentské unie. Zejména, v prvních dvou týdnech mého pobytu se pořádalo mnoho akcí v rámci týdne pro mezinárodní studenty (International week) a pro nové studenty (Freshers week), při kterém nás seznamovali s univerzitou, městem, britským stylem a charakterem studentského života. Později bylo událostí méně nebo byly pro mě nezajímavé. Studentských spolků a klubů je tu nespočet, od sportovních po umělecké či zájmové. Já jsem se přidal do běžeckého klubu a pravidelně jsme chodili trénovat na místní atletický stadion, ale zkusil jsem si i řadu jiných sportů. První dva měsíce můžete navštěvovat kterýkoliv sportovní spolek zdarma, později je celoroční poplatek 50 liber. Řadu sportů je možné navštívit i zdarma ve sportovním centru. Univerzita nabízí i jazykové kurzy, zdarma byla pouze akademická angličtina a mandarínština, ostatní byly za menší poplatek.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Co se týče jazyka, minimální předpokládaná úroveň byla B2. Hostitelská univerzita nepožadovala jazykový certifikát, stačilo mi potvrzení o znalosti jazyka od mé bývalé angličtinářky z Karlovky. Ale jelikož jsem byl přidělen do třídy britských studentů, pro komunikaci během seminářů je znalost odbornějších slovíček v oboru velice důležitá.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Leicester je desáté nejlidnatější město v Anglii a nachází se v jejím srdci. Nejedná se o ryze turistické místo, ale pár hezkých míst se tu najít dá. U kampusu je možné vidět několik hezkých historických budov včetně katedrály, v centru jsem si zase oblíbil menší uličky s kavárnami a pubíky. Jako nadšený běžec jsem si také zamiloval místní Victoria park i ostatní městské parky. Kolem či autobusem se dá vyrazit i do hezké lokality Bradgate park na okraji města. Místní veřejnou dopravu jsem za celý můj pobyt nevyužil, jelikož vše bylo v dochozí vzdálenosti. Město je považováno jako vůbec nejvíce kosmopolitní v Anglii, mísí se zde mnoho kultur a i moji britští přátelé nebyli ve většině případů ryzí Britové. Zejména o víkendech je v ulicích cítit britská posedlost národními sporty, místním fotbalovým i rugbyovým klubem tu žije mnoho lidí. Návštěvu zápasů obou sportů moc doporučuju. Jako každé větší město, má i Leicester své neduhy, centrum města kazí povalující bezdomovci a od školní ochranky nám bylo doporučeno chodit raději po setmění ve skupinkách. Nicméně, já sám jsem žádný konflikt řešit nemusel, ale jistota je jistota.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Život v Británii je obecně dražší než u nás. Mé stipendium mi vystačilo na zaplacení nejlevnější koleje, kterou univerzita nabízela. V přepočtu ubytování vycházelo přibližně na 450 eur měsíčně. Zbylých cca 250 eur jsem využil zejména na koupení nezbytností do kuchyně a pokoje. Kolik procent výdajů to pokryje záleží hodně na povaze studenta a jak moc se rozhodne cestovat. Je třeba počítat, že cena potravin, dopravy nebo útraty v restauracích je zpravidla vyšší než je tomu u nás. Pokud se jedná o mě, stipendium mi vystačilo zhruba na menší polovinu mých výdajů během Erasmu. Nutno však podotknout, že jsem byl dva prodloužené víkendy v drahém Londýně a letěl do dalších dvou destinací (Irsko a Malaga). Přesto si však myslím, i když budete hodně šetřit více jak 60 % výdajů si ze stipendia nepokryjete.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Potraviny jsem nakupoval nejčastěji v Lidlu a Tescu. Hodně peněz ihned při nákupu ušetříte pořízením Tesco club card, v Lidlu je také alternativy podobné karty, tu jsem však nevyzkoušel. V prvním zmiňovaném je také šikovný Tesco Meal Deal, za 3,40 liber máte sendvič nebo menší krabičkové jídlo, pití a snack. Levný je i BaM store, nicméně ten už je dál od koleje. Pokud se jedná o trvanlivé potraviny, sušenky nebo potřeby do domácnosti je výhodný Poundland, ovoce a zeleninu zase seženete za dobrou cenu na místním trhu. Jídla ve školní jídelně jsou dobrá, ale menu je nestálé a s cenovkou 4-6 liber to na každodenní návštěvu moc není. V restauracích je jídlo drahé, proto je dobré si vařit na koleji. Další velká bolest je cena piva v hospodách, která je přibližně 4-5 liber. V Tescu máte za tuto cenu 4 plechovky, takže je vždy lepší začít s pregame na koleji. Nejlepší a cenově bezkonkurenční je hospůdka The High Cross (Spoons♥) na okraji kampusu. Pokud se chystáte více cestovat po Anglii, popřemýšlejte nad Railcard, která vám na každé cestě ušetří přibližně třetinu ceny.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Velkou výhodou ubytování na DMU je garance koleje pro mezinárodní studenty. Mně byly nabídnuty dvě možnosti. Levnější (95 liber týdně) varianta Bede hall, kde se kuchyně a dvě koupelny sdílí s dalšími 9 studenty. Každý pokoj je hezky zařízen a má vlastní umyvadlo. Modernější Castle Court je o 30 liber týdně dražší, zde se společná kuchyně sdílí pouze se 3 nebo 4 dalšími studenty a každý má vlastní koupelnu. Já jsem si vybral Bede Hall, měl jsem velké štěstí na spolubydlící, všichni byli (rovněž výměnní studenti) moc fajn a čistotní. Umím si však představit, že pokud si se svými spolubydlícími nesednete, může být pro vás čas strávený ve společných prostorech utrpení. Mně se tento risk vyplatil. Po soukromém bytě jsem se nerozhlížel, takže nevím, jaké jsou možnosti v Leicesteru.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Během Erasmu jsem podniknul několik výletů. Cenově přijatelné jsou vlaky do bližších měst jako je Birmingham, Sheffield, Nottingham nebo Derby. Zpáteční jízdenka nepřesáhne 20 liber. Pro delší cesty je méně pohodlnější, ale o dost levnější varianta autobus. Vlaky do vzdálenějších měst jako je Manchester, Liverpool nebo Londýn jsou velice drahé. Do hlavního města jsem se dostanete nejvýhodněji autobusem s National Express nebo Flixbusem (s tím bohužel nemám kladné zkušenosti, protože byl dvakrát zrušen den před odjezdem). Lze také využít přilehlá letiště v Birminghamu a East Midlands, odkud se dají sehnat letenky ta skvělé ceny. Já jsem se takto jednou vydal do Irska a podruhé do Malagy za velmi přívětivou cenu. Univerzita také pořádá autobusové výlety, ale za můj pobyt byly pouze tři, do Oxfordu, Bathu a Liverpoolu.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Co se týče jazyka, minimální předpokládaná úroveň byla B2. Hostitelská univerzita nepožadovala jazykový certifikát, stačilo mi potvrzení o znalosti jazyka od mé bývalé angličtinářky z Karlovky. Ale jelikož jsem byl přidělen do třídy britských studentů, pro komunikaci během seminářů je znalost odbornějších slovíček v oboru velice důležitá.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
De Montfort University je podle mého názoru skvělá pro zahraniční studenty s krásným kampusem. Středně velký Leicester není největším turistickým cílem, ale má své kouzlo a lze ho považovat jako pulzující univerzitní město. Vhodná poloha uprostřed Anglie a blízkost ke dvěma letištím navíc vybízí k různorodým výletům. Navštěvovat britskou univerzitu pro mě bylo skvělou zkušeností, nabízí mnoho studentského vyžití a čas strávený zde jsem si moc užil.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
nic. Kromě kuchyňských potřeb, které se do kufru nevešly jsem si vzal všechno, co jsem potřeboval.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
se nemám čeho bát a Erasmus pro mě bude skvělým přínosem a zkušeností.
Nejvíc mě překvapilo, že...
V tuto chvíli mě nic nenapadá, život v Anglii je v mnoha ohledech podobný.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
odjet do Leicesteru a přijet z něj.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

De Montfort University

Další zprávy z regionu Velká Británie

bottom of page