top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Anna Jeřábková

Autor(ka):

fakulta:

Anna

Jeřábková

Pedagogická fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Anna je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Anna

Pedagogická fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Eastern Finland

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Anna hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Moderní, studentsky přívětivá, živá. UEF ve městě Joensuu má svůj kampus, což je nová zkušenost pro každého studenta UK. Kampus, tedy všechny budovy univerzity včetně jídelny a knihovny pohromadě, má mnoho výhod. Zejména tím pro mě byla možnost rychlého přesunu mezi kurzy a skvělá příležitost potkávat se s výměnnými studenty mnoha oborů. Prostory jsou obecně moderně vybavené a univerzita disponuje velkým množstvím odpočinkových/pracovních prostor pro studenty (mezi jinými zejm. knihovna/budova Metla).

Kampus se nachází 10 minut pěšky od centra města, tedy ne na okraji, a Joensuu je opravdu univerzitní město.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
UEF mi obecně přijde skvěle připravená na zahraniční studenty. Semestr začíná úvodním organizačním kurzem, čímž se předejde nesrovnalostem, ale zároveň je jednoduché kontaktovat pověřenou osobu/svého tutora (místního studenta, který je připraven pomoct zahraničním studentům zejm. s příjezdem a úvodními oficialitami).

Semestr je rozdělen do dvou větších bloků, tedy většina předmětů probíhala jen v řádech několika týdnů (delší kurzy pak např. 3 měsíce). Je takto možné se intenzivněji koncentrovat na určité téma a “zkouškové” (v mém případě spíše jakési zápočty - eseje, prezentace, skupinové úkoly,…) se tím příjemně rozprostře.

Učitelé ke mně vždy přistupovali velice přátelsky a s podporou. Je běžné si navzájem naživo i v korespondenci tykat (oslovovat se křestním jménem).

A nakonec, UEF je velmi modernizovaná a např. zápis předmětů je oproti SISu o tolik uživatelsky přívětivější!
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Středobodem univerzity, kde to celé odpoledne žije, je studentská jídelna v budově Carelia (není jediná, ale je nejnavštěvovanější). Jídlo je mimořádně dostupné (vegetriánské je dvakrát levnější než v pražských menzách), chutné a studenti se obsluhují formou bufetu s neomezenou nabídkou zeleniny a pečiva.

Místní ESN (mezinárodní organizace sdružující Erasmus studenty v dané lokalitě) je aktivní a kreativní. Pořádala např. výlety do přírody, společné sáňkování, cestování na sever Finska do Laponska, do Norska, mezinárodní večeře, taneční večer a mnoho dalších akcí.

Velmi doporučuji absolvovat kurz Survival Finnish (letos probíhal on-line, ale i tak), který je navržen právě pro zahraniční studenty a velmi nenásilně a zábavně jim přibližuje základy finštiny. Je krásný pocit rozeznávat potom jednotlivá slova při odposlouchávání místních.

Pro ty, kteří mají rádi tvoření: předmět Cultural Heritage & Craft Education byl krásný zážitek - strávit dopoledne třeba pletením, vyšíváním, dát prostor své fantazii a přitom si povídat s ostatními erasmáky, to mělo zkrátka atmosféru.

Pro muzikanty/budoucí muzikanty: V budově Educa jsou k dispozici volné klavírní místnosti a také skvěle vybavená zkušebna s elektrickými kytarami, bicími, klávesami, el. basou, mikrofony (do zkušebny se musí přístup vyřídit a zarezervovat, klavíry jsou přístupné všem).
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikace v angličtině není problém pro místní studenty, ale ani pro obyvatele města - jen velmi zřídka se stalo, že mi někdo (byť senior) nerozuměl. Ze studijního hlediska se předpokládá čtení odborných textů svého oboru v angličtině, ale není důvod z toho mít obavy - toto čtení je individuální, a tak má člověk prostor přeložit si text a po nějakém čase si na angličtinu prostě zvykne. Pokud máš obavy, doporučuji se co nejdříve seznámit aspoň s několika studenty, se kterými se člověk v angličtině “rozmluví”.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Joensuu je poměrně malé a velmi studentské město. Charakterizují jej všudypřítomné cyklostezky - kolo je nezbytnost, už kvůli tomu, že místní autobusy jsou poměrně drahé. Z centra města je možné se chůzí během pár desítek minut dostat do přírody, do lesa, na břeh velikého jezera. Kromě cyklostezek je město protkané běžkařskými stopami a běžky si lze zapůjčit na univerzitě.

Ve městě je spíš jen několik větších klubů a barů. Oblíbila jsem si bar Columbus se studentskými cenami a kavárnu Taitokortteli na náměstí. V botanické zahradě je možnost posedět s kávou přímo ve skleníku tropických rostlin (doporučuji zejména v temných zimních měsících). Nezbytné je vyzkoušet saunu PolarBear, která se nachází (hádej proč) u jezera. ;)

Teploty v lednu/únoru dosahovaly v několika dnech i -25 stupňů, ale průměrně bylo v zimě kolem -5 a poměrně rychle jsem si zvykla na chladnější počasí. S vhodným oblečením je možné a běžné jezdit v zimě na kole, jde to i na sněhu, vážně.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Ceny jsou tu obecně samozřejmě vyšší, za většinu potravin ne o tolik, některé potraviny stojí cca dvojnásobně, alkohol je velmi drahý (s točeným pivem v hospodě se spíš rozluč - můžeš tu sice najít dokonce i Kozla, ale za 8e).

Velmi záleží, kolik si toho člověk na Erasmu dopřeje. Bez cestování a nočního života lze podle mě vyžít ze stipendia téměř zcela - cca 300e za nájem, cca 300e za potraviny, pokud se člověk uskromní a využívá možnosti levných obědů na univerzitě. Prvotní výdaje (kolo, vybavení kuchyně atd.) mohou být poměrně vysoké, doporučuji místní secondhand obchody (zejména Kontti blízko obchodního centra Prisma) (ale pozor, je to návykové) nebo si koupit balíček pro příchozí studenty od univerzity (povlečení, nádobí,…).

Ale když už je člověk jednou na Erasmu, je tak nějak nezbytné využít možnosti procestovat kus světa a sdružovat se s ostatními nad sklenicí drahého nápoje. V tom případě doporučuji počítat s vlastním vkladem cca 200 e/měsíc.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Jízdenku na vlak si kup s měsíčním předstihem - jinak se zdraží až dvojnásobně. Na místě pro nákup prvotních nezbytností využij second handy (SPR Kontti, Ekokirppis, Valintakirppis, Kirrparilla), 10% studentskou slevu (některé obchody - ptej se, jestli ji uznávají). Dál doporučuji aplikaci ResQ (zlevněné jídlo s sebou v restauracích) a jít do klubu až ve tři ráno, hodinu před zavíračkou, kdy už po tobě nechtějí vstupné. :)
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Snad každý student má ubytování zprostředkované společností ELLI. Ubytování se takto dá sehnat v klidu před příjezdem. Jsou to studentské budovy s byty, většinou sdílenými např. po třech (bydlí spolu vždy jen dívky/jen muži). Samozřejmostí je vlastní pokoj, kuchyně, koupelna a wc v každém bytě a také sauna v každé budově (1x týdně zdarma, dále lze levně zarezervovat další hodinu týdně). Cena mezi 250 - 350 eur/měsíc, pokoje pro zahraniční studenty bývají vybavené postelí, stolem, židlí a skříní (za měsíční poplatek).

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestovat po Finsku lze vlakem (dostupný je odsud krásný hrad ve městě Savonlinna) nebo autobusem (např. Kontiolahti - biatlonový stadion), se studentskou organizací nebo se skupinou kamarádů doporučuji návštěvu přírodní rezervace Koli. Celkem běžný je pronájem aut, který není tak drahý, když se rozpočítá mezi víc lidí. (Situace se nicméně mění kvůli cenám pohonných hmot…) Cestovali jsme takto s přáteli do Laponska a měli větší volnost pohybu a výběru aktivit než organizovaný zájezd.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikace v angličtině není problém pro místní studenty, ale ani pro obyvatele města - jen velmi zřídka se stalo, že mi někdo (byť senior) nerozuměl. Ze studijního hlediska se předpokládá čtení odborných textů svého oboru v angličtině, ale není důvod z toho mít obavy - toto čtení je individuální, a tak má člověk prostor přeložit si text a po nějakém čase si na angličtinu prostě zvykne. Pokud máš obavy, doporučuji se co nejdříve seznámit aspoň s několika studenty, se kterými se člověk v angličtině “rozmluví”.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Ačkoli z víc než čtyřhodinové cesty vlakem do Joensuu, kdy se za oknem z pustiny stává větší pustina, může mít člověk obavu, že přijede do naprostého zapadákova, není to tak. Město žije studentskými akcemi a setkáváními a univerzitní kampus je příjemné místo, kam může jít člověk třeba i jen odpočívat. Město je obklopeno přírodou, plno lesů/lesoparků je přímo uvnitř města a je ideální pro letní i zimní sportovní vyžití.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
lepicí pásku (je tu z nějakého důvodu drahá), šroubovák (vždycky se hodí), společenskou hru (ideálně mezinárodní)

Naopak, zabalila jsem se příliš důkladně. Ale jsem ráda např. za světla na kolo (povinnost svítit po setmění).
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Ani v květnu tu nebude počasí na letní šaty, ačkoli minulý rok bylo.
Nejvíc mě překvapilo, že...
jsem z velkoměsta, ale život v malém městě mi připadá
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Zorientovat se na začátku ve všech potřebných aplikacích, přihlašovacích údajích a webech určených studentům. Finsko je technologicky vyspělá a velice systematická země. Na druhou stranu, když to člověk podstoupí a pochopí, ono to funguje.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

1

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Eastern Finland

Další zprávy z regionu Finsko

bottom of page