top of page
Autor(ka):
Alexandra Palisová
Autor(ka):
fakulta:
Alexandra
Palisová
Fakulta humanitních stu
rok výjezdu:
2022/2023
email:
Máš otázku? Kontaktuj mě!
Alexandra je k dispozici na sítích:
alexpalis
Autor(ka):
fakulta:
rok výjezdu:
Alexandra
Fakulta humanitních stu
2022/2023
Maastricht University
praktická stáž
studijní pobyt
Jak Alexandra hodnotí svůj pobyt?
univerzita
město
ubytování
finanční náročnost
o univerzitě
Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Univerzita byla velmi moderní a v příjemných prostorech několika budov rozmístěných po celém centru města. Většina vyučujících i studentů byli ze zahraničí, což tvořilo velmi zajímavou multikulturní atmosféru pro studium sociálních věd ideální, jelikož to nabízelo mnoho rozdílných pohledů na konkrétní sociologické fenomény.
Na univerzitě byla využívána metoda výuky nazývaná PBL (problem-based learning), která pomocí diskuzí nad reálnými problémy prohlubuje studentovo chápání principů a konceptů konkrétního vědního oboru. Byla to zajímavá zkušenost, ale dlouhodobě by mi tato metoda pravděpodobně nevyhovovala.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Semestr je dělen do tří úseků (2 + 2 + 1 měsíc) a na každý připadá jeden předmět, který se učí třeba 3x týdně.
Známku většinou student dostává za vypracovanou eseje (případně více esejí) s tím, že účast na hodinách a diskuzích je povinná. Role učitele je v těchto hodinách dost rozdílná, většinou jen diskuze korigune a navádí, ale většinu času mluví sami studenti.
Jak vypadá studentský život na univerzitě?
Na univerzitě bylo pár studentských spolků, ale nemám s němi zkušenost. Předmět nizozemštiny je dostupný, avšak s omezených počtem míst (případně jsou k dispozici kurzy placené). Univerzita nabízela 3 výlety pro studenty po oblasti Limburgu, které ale cenově nevycházely moc výhodně.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou?
Angličtině, univerzita vyžadovala úroveň B2, kterou je nutno nějak doložit (stačil email od vyučujícícho z FHS, že jsem složila předmět v angličtině)
o městě
Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Maastricht je úžasné město s velmi příjemným nádechem. V centru je vzácné narazit na auta, jelikož tudy všichni prochází buď pěšky a nebo na kole, což ve mně budilo přátelskou atmosféru. Ve městě jsou spousty restaurací, barů a kaváren na odpolední posezení.
Maastricht nabízí prohlídky podzemních tunelů a jeskyň, které určitě doporučuji navštívit, vyobrazí to pěkný obrázek o historii města a celkově jižního Nizozemska.
Většina obyvatel města jsou mladí lidé ze zahraničí, většinou studenti nebo zaměstnanci Mercedesu, které zde firma centralizuje ze všemožných zemí. Dorozumět se pak anglicky není absolutně žádný problém, jelikož je to do jisté míry standard.
Maastricht je taky plný zeleně a je zde mnoho parků a alejí, kde se dá příjemně strávit čas. Co se kulturního života týče, tak nejzajímavější byla budova zvaná LBB, kde probíhaly jak umělecké, tak i hudební akce. Celé toto místo budí jistý underground dojem a proběhly tam moc super akce.
Avšak co jsem viděla jako úplně největší výhodu Maastrichtu bylo jeho umístění blázko belgických a německých hranic. Procestovat tedy více zemí (a to klidně včetně Lucemburska nebo Francie, které jsou jen pár hodin vzdálené) byla tedy hračka.
o financích
Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Nizozemsko je drahé, a to hlavně o se služeb a dopravy týče. Do restaurace jsem si tedy mohla zajít jen tak jednou za týden či dva.
Stipendium mi pokrylo výdaje na nájem a dopravu vlakem, jelikož jsem kousek dojížděla (+výlety). Zbylo mi tak 50e na nějakou zábavu a zbytek jsem si platila z vlastních penězí.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat?
Doporučuju si vyřídit kartu do větších supermarketů (Albert Heijn, Jumbo), abyste měli nárok na slevy. Jinak já měla vyřízenou osobní kartičku na vlaky, kde jsem si platila měsíční předplatné za 5e, které mi dávalo slevu 40% na všechny vlaky (což se na vlaku do Amsterdamu za 30e docela projeví).
Jinak moc tipů nemám, leda tak vyhlížet studentské slevy v restauracích (většina restaurací na Marktu) i v obchodech.
o ubytování
Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Kolejí je v Maastrichtu nedostatek, ostatně jako i bytů, jelikož se Nizozemsko pere s velkou ubytovací krizí. Ubytování je proto nutno hledat hodně dopředu a prostě doufat. Já musela bydlet kousek mimo město, jelikož něco najít ve městě v mém budgetu bylo skoro nereálné.
Měla jsem vlastní pokoj v takové ubytovně a bylo to moc fajn - klidná čtvrť, pěkné prostory. Avšak stejně bych doporučila se pokusit něco najít přímo ve městě z praktických důvodů.
Koleje jsou předražené (třeba i 600e za sdílený pokoj), takže to rozhodně není ideální varianta, avšak an socializaci může být fajn.
o zážitcích
Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Procestovala jsem toho poměrně dost, jelikož vše bylo pěkně dostupné.
Nizozemsko - Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Nijmegen, Heerlen
Německo - Aachen, Karlsruhe, Kolín nad Rýnem, Düsseldorf.
Belgie - Brusel, Liege.
Lucembursko.
Zní to jako moc, ale vše kromě Lucemburska a Karlsruhe (kde jsem byla, jelikož jsem si z tama našla známost) bylo vzdáleno méně jako 2 hodiny od Maastrichtu. Moc doporučuji všechna města z Nizozemska, hlavně ty s kanály, ty totiž v Maastrichtu nejsou. Obecně byla všechna města, ketrá jsem navštívila, moc pěkná, až na Liege, to bylo zklamání. Lucebursko bylo jedna z nejkrásnějších zemí, kde jsem kdy byla.
Také moc doporučuju si aspoň autobusem projet nizozemský venkov, má to neskutečně pohádkovou atmosféru (já byla ve vesníčkách v okolí města Gulpen a byla jsem unešená, ať už samotnou přírodou, či stády zvířat).
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Angličtině, univerzita vyžadovala úroveň B2, kterou je nutno nějak doložit (stačil email od vyučujícícho z FHS, že jsem složila předmět v angličtině)
závěrečné hodnocení
Proč právě sem? V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Maastricht na mě působil moc příjemně už když jsem o něm poprvé slyšela - menší městečko plné mezinárodní mládeže, dostupné pěšky a poměrně významná univerzita. Vše to znělo moc příjemně.
Nizozemsko celkově mohu doporučit už jen z důvodu, že zde téměř všichni umí perfektně anglicky, což dost zmírní prvotní kulturní šok. Každopádně to může být nepříjemné, pokud se reálně chcete nizozemsky naučit, ale nemáte s kým trénovat, protože všichni automaticky přepnou do angličtiny.
live-saving tips
Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
deštník a nepromokavou bundu, české sladkosti
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
více o studentských spolcích a klubech
Nejvíc mě překvapilo, že...
jsou vlaky tak drahé
Nejtěžší pro mě bylo....
odjet zpět domů
galerie
Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!
0
ohodnoť zprávu!
ohodnoť zprávu!
omrkni i zprávy dalších autorů o
Maastricht University
Další zprávy z regionu Nizozemsko
bottom of page