top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Giang Mi Nguyenová

Autor(ka):

fakulta:

Giang Mi

Nguyenová

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2023/2024

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Giang Mi je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

nguyemi

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Giang Mi

Fakulta sociálních věd

2023/2024

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Erasmus University Rotterdam

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Giang Mi hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 4 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Erasmus University Rotterdam je moderní a kvalitní univerzita, která se může chlubit obrovským kampusem na okraji města. Kampus nabízí všechno, co student může potřebovat – knihovnu, koleje (které ale bývají vždy plné a je opravdu náročné tam zarezervovat pokoj), posilovnu, kantýnu a všemožné kavárny. V knihovnách jsou všude dostupné tiskárny a třídy bývají vybavené moderními interaktivními tabulemi.

Univerzita se dlouhodobě umisťuje na vysokých příčkách různých žebříčků vzdělávacích institucí v Evropě a její obrovskou přidanou hodnotou je výuka převážně v angličtině. Studenti se zde málokdy musí naučit Nizozemsky a vystačí si jen s vysokou úrovní anglického jazyka. Vyučují zde zkušení zahraniční pedagogové a výuku se vždy snaží adaptovat studentům.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Studovala jsem na specifické fakultě Erasmus University Rotterdam, kterou nazývají Erasmus University College. Jedná se o interdisciplinární fakultu, která se věnuje oboru Liberal Arts a vyučuje obrovské množštví sociálně-humanitních oborů – od mezinárodních vztahů a politické filozofie, přes behaviorální ekonomii a strategické vedení firmy až po genderová studia či feministickou literaturu. Nutno podotknout, že na fakultě byly i přírodovědecké a matematické předměty, například neurovědy, molekulární biologie, statistika nebo programování v Pythonu. Vybral si tu zkrátka téměř každý. Fakulta se zaměřuje hlavně na to, aby studenti měli široký záběr a snaží se je naučit přemýšlet kriticky nad jakoukoliv teorií.

Výuka probíhá v krásné staré budově v centru města, kousek od slavných Cube Houses. Vyučuje se úplně jinak než jsme na to v ČR zvyklí, používají tzv. metodu Problem Based Learning (PBL), kdy každý předmět má jednou týdně tříhodinový seminář. Ten má specifickou strukturu: studenti nejdříve společně reportují, co se v předchozím týdnu naučili k určitému tématu a následně jim učitel – zvaný tutor – rozdá/promítne několik podnětů (fotografií, videí, textů, atp.), kterými nastartuje debatu o dalším problému. Tento problém je poté předmětem studia pro další týden. Studenti společně pak definují, o jaký problém se jedná a co jsou základní myšlenky, které si mají nastudovat. Tutor jim dodá seznam povinné a doporučené literatury, kterou mají studenti za úkol pak v průběhu týdne přečíst a zpracovat. Takto probíhá výuka 6-8 týdnů a poté studenty čeká zkouška či závěrečný projekt/esej. Po zkouškovém týdnu následuje dalších 6-8 týdnů výuky, tentokrát ale jiných předmětů. Semestr je tedy rozdělen na tzv. dva Quads, což zajištuje opravdu intenzivní studium každého předmětu.

Příprava na semináře je povinná a je známkovaná. Student může na semináři chybět pouze jednou - pokud chybí dvakrát, stojí ho to 10 % známky. Pokud chybí třikrát, z předmětu dostane F. Literatura bývá většinou obsáhlá a poměrně náročná. Učitelé kladou velký důraz na samostudium a spoléhá se na to, že se student umí sám připravit. Jsou vysoké nároky na adekvátní rozvržení času - musíte totiž stíhat všechno.

Semináře bývají v týdnu doplněny také přednáškami. Ty jsou sice nepovinné, ale docházka tam bývá opravdu přínosná. Většinou to pomůže s pochopením samotné četby.

Velkou část studia jsou také skupinové projekty, ať už to jsou kreativnější prezentace, či experimenty a eseje. Studenti si opravdu všechno osahají vlastníma rukama. Přestože se univerzita zaměřuje hodně na teorii, učitelé se zároveň snaží výuku proplétat praktickými úkoly. Retence učiva je tam velmi vysoká, což je zajištěno právě intenzivní přípravou na semináře a různými projekty. Zkrátka, učí se tu pořád.

Přístup ke studentům je tu velmi přátelský. Učitelé se neoslovují tituly, tak jak je tomu v ČR, nýbrž se oslovují křestním jménem. Nestaví se tu pevná hierarchie mezi studenty a učiteli, učitelé považují zpětnou vazbu svých studentů velmi vážně a snaží se svou výuku neustále přizpůsobovat svým studentům. Semináře bývají vedeny studenty, nikoliv učitelem – jeho role je spíše koordinační. Studenti vedou diskuzi sami a v ideálním případě učitel nezasahuje vůbec. Je zde celkově zkrátka kladen velký důraz na to, že co se student nenaučí sám, nenaučí se vůbec.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Studentských spolků je na EUC obrovská spousta. Hlavní je EUCSA - Erasmus University Student Association, která má více než 20 týmů. Každý tým se věnuje něčemu jinému, ať už je to tanec, sport, vaření, čtení nebo třeba organizování studentských večírků. Volitelné lekce Nizozemštiny k dispozici jsou, ale studenti si je většinou až tolik nepřihlašují, a to primárně kvůli tomu, že Nizozemština není nutně potřebná ke studiu. Volnočasových aktivit je ale nepřeberná spousta. Kromě EUCSA je v Rotterdamu samozřejmě i pobočka ESN a spousta dalších organizací pro mezinárodní studenty.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Angličtina vystačila úplně bohatě po celou dobu studia. Výuka probíhala čistě v angličtině a Nizozemsky jsem mluvila maximálně v obchodě. Doktoři, číšníci a veškerá obsluha se domluví v klidu anglicky, a to bez ohledu na věk.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Rotterdam je velké, pracovní a rušné město. Neočekávejte tady odpočinek. Je to největší přístav v Evropě a tomu odpovídá i jeho atmosféra - všichni zde buď pracují, nebo studují. Narozdíl o jiných nizozemských měst Rotterdam není tak malebný. Nenajdete zde pohádkové domky a kanály, ale vysoké mrakodrapy a robustní mosty. Je tu ale spoustu zajímavé moderní architektury, která sice dohromady nedává žádný jednotný styl, ale je to jednoznačně zajímavá podívaná. Doporučuju určitě Nieuwe Institut, Markthal, Oudehaven nebo Museumpark. Můj oblíbený byl taky park okolo jezera Kralingen - úplně ideální na běh, projížďku na kole nebo procházku. Pokud byste si chtěli dát předražené a ne tak dobré pivo, doporučuju Biergarten u Pompenburg, je tam skvělá terasa, dobré jídlo a pití a dokonce i arcade room.

Atmosféra města člověka donutí nezahálet a opravdu na sobě pracovat. O víkendu ale všichni jezdí na výlety pryč, do jiných nizozemských měst - určitě bych doporučila Utrecht, Goudu, Leiden nebo Den Haag. Amsterdam je samozřejmě taky jasná volba, ale připravte se na obrovskou spoustu turistů.

Všude se taky jezdí na kole. Město je tomu plně přizpůsobené a všude jsou bezpečné cyklostezky. Doporučuju si půjčit kolo u Swapfiets - máte tam zdarma servis a málo se kradou.

Je důležité podotknout, že v Nizozemsku neustále prší a fouká. Vemte si určitě nepromokavé boty a pláštěnku (deštníky tam nikdo nepoužívá, pozná se tak nezkušený turista).

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium je na měsíc 600 EUR, bohužel to většinou pokryje většinou jen nájem, ne-li jeho část. Nájem vyjde většinou na 500-750 EUR, občas i více. Potraviny jsou podobně drahé jako v Praze, jinak se ale určitě nevyplatí chodit jíst do restaurací - jídlo tam bývá mezi 10-20 EUR běžně. V baru stojí drink mezi 10-15 EUR, pivo neseženete levněji než za 6 EUR. Městská doprava bývá taky velmi drahá, proto všichni jezdí na kole. Nizozemsko je oproti ČR drahá země, je potřeba se připravit na to, že do pobytu dáte i vlastní peníze a stipendium vám pokryje většinou 50 % výdajů.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Nakupovat doporučuju v Aldi, Dirk a Lidlu. Jsou to levné supermarkety, které mají ale úplně stejnou nabídku jako například Jumbo nebo Albert Heijn. Každé úterý a sobotu jsou před Markthal taky farmářské trhy, kde prodávají velmi levnou zeleninu a ovoce. Ušetříte určitě taky tím, že nebudete jezdit MHD - kola jsou stoprocentně levnější.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Měla jsem štěstí a u naší známé byl volný pokoj, takže jsem bydlela u ní za 500 EUR na měsíc. To se ale často opravdu nestává. Většina mých spolužáků bydlela na kolejích za 550-750 EUR, ale také měli štěstí, že se na ně vůbec dostalo. Je dobré hledat bydlení na stránkách jako je Kamernet, Pararius nebo Funda a doporučuji hledat tak půl roku předem. V celém Nizozemsku je nedostatek bydlení, takže ubytování nepodceňte.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestovala jsem hlavně v rámci Nizozemska, do různých dalších měst. Doporučuju Den Haag (v létě je tam možnost jít i na pláž), Leiden, Utrech, Goudu (ano, to město, kde se vyrábí sýr Gouda) a Haarlem. Doporučuju jezdit autobusy, například Flixbusem - bývá 3x levnější než vlak. Z Rotterdamu se ale velmi rychle dostanete i do Belgie, Lucemburska, Anglie nebo Francie .
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Angličtina vystačila úplně bohatě po celou dobu studia. Výuka probíhala čistě v angličtině a Nizozemsky jsem mluvila maximálně v obchodě. Doktoři, číšníci a veškerá obsluha se domluví v klidu anglicky, a to bez ohledu na věk.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Rotterdam je vyjímečné město. Pokud máte rádi urbanismus, velkoměsto a kosmopolitní atmosféru, Rotterdam je dobrá volba. Univerzita mi toho dala strašně moc a všechno to učení se opravdu vyplatilo. Nečekejte tady ale odpočinkový Erasmus, spíše přesný opak.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Pláštěnku!
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Erasmus University Rotterdam

Další zprávy z regionu Nizozemsko

bottom of page