top of page
Autor(ka):
Eliška Dokoupilová
Autor(ka):
fakulta:
Eliška
Dokoupilová
1. Lékařská fakulta
rok výjezdu:
email:
Máš otázku? Kontaktuj mě!
Eliška je k dispozici na sítích:
Autor(ka):
fakulta:
rok výjezdu:
Eliška
1. Lékařská fakulta
University of Rostock
praktická stáž
studijní pobyt
Jak Eliška hodnotí svůj pobyt?
univerzita
město
ubytování
finanční náročnost
o univerzitě
Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Rostock je opravdu "hanzovní a univerzitní město". Snad každá třetí budova ve městě patřila pod univerzitu. Mimo to má rostocká univerzita ještě dva kampusy, jeden moderní s převážně přírodovědnými a technickými obory, druhý trochu historičtější s více humanitními obory, každý z nich má i menzu. Budova, ve které probíhala praktická výuka studentů zubního lékařství, byla moc hezká a moderně vybavená.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Studenti 5. ročníku Zubního lékařství v Rostocku mají výuku koncipovanou podobně jako my, s tím rozdílem, že se jim jednotlivé stáže nestřídají, ale mají například konzervační každý den od 10:00 do 13:00. Pacienty si ale musí hledat a domlouvat sami, pacienti nemají žádné výrazné slevy, když jsou ošetřeny studenty.
Jak vypadá studentský život na univerzitě?
Na univerzitě funguje LEI Rostock - Lokale Erasmus Initiative - iniciativa studentů, která nám pomohla se začátky a i přes nepříznivou epidemiologickou situaci vymýšlela program (většinou online) i několikrát týdně. Byli skvělí a myslím, že hlavně díky nim jsem si Erasmus tolik užila.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou?
Podmínkou výjezdu na stáž byl certifikát B2 z němčiny, který byl opravdu vyžadován. Výuka probíhala v němčině, komunikace se spolužáky taktéž, s dalšími Erasmus studenty z jiných oborů a studenty z LEI jsme komunikovali většinou anglicky.
o městě
Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Rostock se mi moc líbil, je to menší město než Praha, ale dostatečně velké. Student zde najde vyžití, ale zároveň může v centru potkat známé a spolužáky. Moc se mi líbilo, že se téměř všude jezdí na kole. Na pláž na Warnemünde jezdí cca každých 15 minut vlak, který je pro studenty, kteří si zaplatili Semestertiket, zdarma. V létě bylo skvělé jet na pláž a vykoupat se, dát si Fischbrötchen. Gespensterwald je krásné až magické místo na procházku, kolo i na běh. Jakmile začne být pěkně, vyrazí celý Rostock na Hafen. Obzvlášť páteční a sobotní večery tu bývá velmi rušno. Mezi má oblíbená místa patřil určitě Hafen, dále Gehlsdorf, odkud je krásný výhled na město a v neposledníí řadě kavárny Loukomades a Laska.
o financích
Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
V Německu je jen o trochu dráž než v Čechách, častokrát byly ceny v Rostocku srovnatelné s těmi v Praze. V restauracích a kavárnách je trochu dráž. Asi polovina mého stipendia šla na ubytování, bydlela jsem na koleji Max Planck ve vlastním pokoji. Stipendium mi celý pobyt nepokrylo, protože jsem jezdila na hodně výletů a ve druhé polovině svého pobytu se otevřely restaurace, bary i kluby a já tolik na peníze nehleděla, chtěla jsem si svůj čas užít. Řekla bych, že stipendium pokrylo tak 70 % mých výdajů.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat?
Vařit si doma, chodit do Menzy.
o ubytování
Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlela jsem na koleji v ulici Max Planck. Měla jsem k dispozici vlastní pokoj a kuchyň a koupelnu jsem sdílela s dalšími 3 studentkami - všechny z Německa Ubytování bylo pěkné, byla jsem moc spokojená. Velkou výhodou bylo, že i většina ostatních Erasmus studentů bydlela na stejné koleji.
o zážitcích
Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Díky tomu, že jsme do Rostocku se spolužačkou přicestovaly autem, měly jsme super možnost procestovat nejen Mecklenbursko-Přední Pomořansko. Určitě doporučuji navštívit Lübeck, Hamburg či Schwerin, kam se dá cestovat i vlakem se zvýhodněnou skupinovou jízdenkou. Nádherným místem byl jednoznačně národní park Darß (parkovali jsme v městečku Prerow a šli procházkou okruh kolem majáku). Na závěr svého pobytu jsem navštívila i Rujánu (Rügen), kde se určitě vyplatí zůstat na více dní.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Podmínkou výjezdu na stáž byl certifikát B2 z němčiny, který byl opravdu vyžadován. Výuka probíhala v němčině, komunikace se spolužáky taktéž, s dalšími Erasmus studenty z jiných oborů a studenty z LEI jsme komunikovali většinou anglicky.
závěrečné hodnocení
Proč právě sem? V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Rostock se mi opravdu moc líbil, všude se jezdí na kole, kdykoli můžete jet k moři a kochat se. Místní obyvatelé mají krásnou spisovnou němčinu, dobře se jim dá rozumět, všichni jsou moc milí, přátelští, dají se s Vámi do řeči. Zároveň to není tak daleko, každá návštěva může dojet autem či vlakem. Na univerzitě jsme měli nastavené zvládnutelné podmínky pro splnění požadovaného množství kreditů. Ale samozřejmě vždy mnohem víc záleží na tom, s kým jste, než kde jste, proto přeji všem alespoň z části tak skvělé spolužáky a nové zahraniční kamarády, jako jsem měla to štěstí potkat já.
live-saving tips
Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Peřiny
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Je potřeba se v Rostocku zaregistrovat a před odjezdem zase odregistrovat, každý student pak získal asi 150 euro. Naopak jsme ale platili asi 200 euro za Semesterticket, což byl průkaz studenta a sloužil jako jízdenka na MHD. Také jsme platili nějaký poplatek za televizi a rádio v Německu, což bylo také docela překvapení.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Všechno tak rychle uteklo
Nejtěžší pro mě bylo....
Ze začátku vše zařídit. zorientovat se, zjistit, jak to chodí. Začátky v cizích jazycích také nebyly snadné, němčina s angličtinou občas dala vzniknout novému jazyku :D.
galerie
Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!
0
ohodnoť zprávu!
ohodnoť zprávu!
omrkni i zprávy dalších autorů o
University of Rostock
Další zprávy z regionu Německo
bottom of page