top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Zuzana Zavadilová

Autor(ka):

fakulta:

Zuzana

Zavadilová

Fakulta sociálních věd

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Zuzana je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Zuzana

Fakulta sociálních věd

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Free University of Berlin

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Zuzana hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 2 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Velmi mezinárodní prostředí, velký kampus, spousta zahraničních studentů, přívětiví vyučující, kteří kladou velký důraz na propojování teorie s praxí a to, aby se každý student cítil v hodinách dobře. Univerzita má uvolněnou atmosféru a je otevřená všem. Jsou zde také užasné knihovny, ať už kampusové, tak přímo oborové.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Semestr začíná později, až v dubnu a končí proto také později a zd.raznila bych, že na rozdíl od Česka v Německu mají mnohem více čtení na hodiny, které člověk skutečně musí načíst, jinak v hodinách nemá čím přispět a nechytá se. Na politologii, již jsem na Freie studovala, pak kredity rozdělují dle ukončení předmětu na tzv. Teilnahmeshein (3 kredity) a Leistungshein (7 kreditů) – u toho prvního většinou stačí práce v rámci semestru – kritické čtení zadaných textů, aktivní účast v diskuzích, prezentace v hodině, plus ještě nějaký druh kratší práce či Thesenpapieru. U toho druhého pak je nutné, aby člověk odevzdal závěrečnou práci či zkoušku, to záleží na předmětu.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Freie Universität je velmi živá univerzita s nezaměnitelnou otevřenou atmosférou, funguje zde nespočet studentských spolků, pravidelně se konají veřejné diskuze apod. Pro zahraniční studenty je také nabídka předmětů, které mají za cíl přiblížit Německo a Berlín. Univerzita také pro zahraniční studenty pořádá volnočasové aktivity.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Měla jsem předměty v angličtině, ale hlavně v němčině, Obojí by měl člověk ovládat na velmi slušné úrovni, neboť je většinou nutné, aby se dokázal v jazyce vyjadřovat k tématům hodin. Freie nabízí ale spoustu možností i jen v angličtině, a univerzita sama většinou zasílá všechny informace studentům v obou jazycích.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Berlín je Berlín. Neexistuje žádné jiné město, které by se mu jen maličko podobalo. Má nezaměnitelnou atmosféru a zároveň se jeho městské části a čtvrti od sebe tak liší, že má člověk po přejetí pár zastávek pocit, že je někde úplně jinde. Chtěla bych však vyzvednout, že kdykoliv člověk zatoužil po kultuře, mohl ji mít. Každý den koncert, vernisáž, cokoliv jen může být. Mezi mé oblíbené místa patří čtvrť Friedrichshain, např. náměstí Boxhagener Platz a jeho bleší trhy, pár zapadlých kaváren v Kreuzbergu, ale i nábřeží Sprévy s buskery.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium na život v Berlíně nestačí. Jen pro samotné bydlení v Berlíně je potřeba jeho velká část – pokud má člověk štěstí, tak koleje stojí 480 euro, musí je však platit minimálně půl roku (nikoliv přesný počet měsíců, kolik tam stráví), což už pak spolu s jídlem a dalšími věcmi se však nedá jen se stipendiem zvládnout.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Je určitě skvělé využívat univerzitní mensu, která nabízí nejlevnější jídlo i za 1,45 euro, většinou se z toho člověk zvládne i dobře najíst – luštěniny, těstoviny, zapečená zelenina. Pak má však mensa zvláštní systém, který přílohy neměří na gramáž, nýbrž jen na počet druhů – vyjde tak lépe si vzít pouze více jedné přílohy. Nakupovat pak doporučuju v Aldi, který je mezi obchodními řetězci nejlevnější.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Využila jsem koleje Schlachtansee, které jsou sice dost vzdálené od centra, ale od univerzity jsou jen 25 minut na kole nebo MHD. Koleje jsou v porovnání s českými o dost dražší – 480 euro – člověk má samostatný pokoj a sdílí kuchyň a koupelnu, přičemž velmi záleží na tom, kdo s vámi v buňce bydlí, protože od toho se odvíjí, jak moc použivatelnou např. máte kuchyň. Vyzdvihla bych, že koleje byly blízko přírodě a člověk tak mohl za pět minut být u jezera a v lese, do centra to však trvá minimálně 50 minut MHD – což pak záleží na prioritách. Jak už jsem psala dřívě, koleje je nutné pronajmout na 6 měsíců minimálně, Erasmus stipendium však pokrývá pouze dobu od začátku semestru do konce vyučování – což tuto dobu nepokrývá a člověk pak musí ze svého doplatit zbytek nájmu. Vzhledem k bytové krizi v Berlíně pro mě bylo ale stále jednodušší vyřešit situaci kolejemi.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
V Berlíně jsem využívala MHD díky Semesterticketu, který student platí v rámci Semesterbeitragu a také kolo, které bych ale doporučovala využívat hlavně v klidnějších oblastech města. Po Německu jsem pak cestovala díky Deutschlandticket, který na začátku stál 49 euro, pro studenty v Berlíně pak zavedli slevu a stál pouze necelých 14 euro – díky tomuto lístku může člověk jakýmkoliv regionálním vlakem i MHD v Německu a opravdu se to vyplatí. Doporučila bych v okolí Berlína navštívit krásný a historický Erfurt či Postupim nebo Meklenbursko-Přední Pomořansko a nádhernou Rujánu, stejně jako Dessau jako kolébku Bauhausu či Brémy a Hannover. Samotný Berlín ale pro cestování také stačí, město nemá příliš vysokých budov a je spíše velké do šířky, trvá tak než se člověk někam dostane a nutností je kniha do MHD a trpělivost s odpadávající dopravou ("Zug fällt aus" byla někdy nejčastější věta, kterou jsem za den četla).
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Měla jsem předměty v angličtině, ale hlavně v němčině, Obojí by měl člověk ovládat na velmi slušné úrovni, neboť je většinou nutné, aby se dokázal v jazyce vyjadřovat k tématům hodin. Freie nabízí ale spoustu možností i jen v angličtině, a univerzita sama většinou zasílá všechny informace studentům v obou jazycích.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Freie Uni je unikátní ve své otevřenosti a svobodě, kterou má i v samotném názvu a pořád si ji uchovává ve své ojedinělé uvolněné atmosféře, v níž se vyučující snaží vycházet studentům vždy vstříc. Pokud člověka zajímá historie studené války a rozděleného Německa, nemůže jít studovat na lepší místo, než do Berlína, kde je stále všudypřítomná minulost a na každém kroku člověk naráží na historická místa. Spolu s kulturní všehochutí, neopakovatelnou paletou možností toho, co člověk může vidět a zažít v jednom městě – podtrženo a sečteno – Berlín se zkrátka musí zažít a nedá se plně popsat.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Přilbu a světla na kolo
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
městská administrativa Berlína je starobylá, trvá dlouho a vše se musí řešit papírově.
Nejvíc mě překvapilo, že...
i pro některé mladé Němce je Berlín v některých ohledech moc:-)
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Zvyknout si na ruch velkého města a to, že i MHD cesta trvá dlouho a musím si s sebou brát čtení.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Free University of Berlin

Další zprávy z regionu Německo

bottom of page