top of page
Autor(ka):
Tomáš Krejčiřík
Autor(ka):
fakulta:
Tomáš
Krejčiřík
Právnická fakulta
rok výjezdu:
2020/2021
email:
Máš otázku? Kontaktuj mě!
Tomáš je k dispozici na sítích:
@krejcirik.tomas
Autor(ka):
fakulta:
rok výjezdu:
Tomáš
Právnická fakulta
2020/2021
University of Nantes
praktická stáž
studijní pobyt
Jak Tomáš hodnotí svůj pobyt?
univerzita
město
ubytování
finanční náročnost
o univerzitě
Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Fakulta je součástí kampusu, tedy něco, na co nejsem z Prahy zvyklý, ale je to fajn. Na fakultě jsou normální učebny nebo přednáškové místnosti, kterým říkají amfiteatry. Chvíli trvá, než se člověk zorientuje, ale jde to, akorát to není tak přehledné jak na PfUk.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Záleží, jaké si člověk vybere vyučující, někteří jsou velmi klasičtí, někteří naopak preferují aktivitu studentů a semináře jsou pak velmi interaktivní. Přednášky jsou stejné jako české. Obecně přístup ke studentům Erasmu je jiný, záleží více na domluvě, spoustu věcí se dá zařídit, pořešit. Jednou jsem dokonce na zkoušku dostal o něco víc času protože chápali, že mi to trvá než francouzsky něco napíšu.
Jak vypadá studentský život na univerzitě?
Top. Velmi aktivní je studentská asociace Erasmu, pořádá pikniky, výlety, všechno možné. Škola ze začátku taky pořádala, potom ale přišly omezení kvůli pandemii, tak to utichlo, ale po nějaké době začaly alespoň akce SUAPS (takový lepší tělocvik). Vyplatí se přidat do různých skupin, třeba whatsApp, domlouvali jsme se na fotbálek, bruslit.
Na škole si lze zapsat kurzy francouzštiny, co si pamatuju byly tam na výběr všechny úrovně.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou?
Převážně v jazyce hostitelské země. Mimo školu zásadně francouzsky, ve škole se administrativní věci daly řešit anglicky, stejně tak byly některé předměty v angličtině, ale ne všechno. S ostatními lidmi na Erasmu anglicky, ale taky francouzsky.
o městě
Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Nantes je skvělé, optimální velikost, je na rovině, takže se dá všude dostat na kole. Mají krásné parky, sice většinou na noc uzavírají, ale jsou dobře udržované. Hodně lidí chodí běhat, což je fajn, ani později k večeru člověk neběží sám. Jinak je tam spousta malých kaváren. Na většinu akcí se chodí na ostrov, kde je taky museum Julles Verne. Historické centrum taky stojí za pozornost, spolu s budovou divadla, která je zároveň fontanou/vodopádem. Na jihu města je taky budova od Le corbusier.
o financích
Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Záleží jak moc člověk utrácí, když by se hodně šetřilo tak by nejspíš šlo vyžít jenom ze stipendia a CAF. Já jsem se pohyboval kolem 600 EUR měsíčně, samozřejmě první měsíc to bylo skoro dvojnásob, protože jsem musel nakoupit plno věcí, které jsem nevezl s sebou, poslední měsíc zase o něco míň. Určitě je lepší si požádat o CAF osobně, jde to i online, ale trvalo to dlouho.
Oproti Česku jako celku je tam dráž, ale oproti Praze zase ne tolik. Za dopravu se dá ušetřit pořízením kola, lístky na vlak se dají koupit s předstihem, když jsem ho do Paříže kupoval den předem docela jsem krvácel. Auto se dá půjčit od lidí přes OuiCar.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat?
To už jsem zmiňoval v přechozí otázce. UberEats a Deliveroo mívají občas promo akce na nákup se slevou klidně 10 eur a jde tak objednat i ze supermarketů. Nicméně to záleží na situaci. Francouzi obecně moc nevedou slevy, že by bylo každý týden zlevněné jiné zboží jak u nás, ale mívají množstevní slevy. Tedy nekup si balení pain du chocolat za 2eura ale kup 3 balení naráz a jedno balení tě vyjde levněji. Když to je kde skladovat a nezkazí se to, tak je to fajn. Pokud prodávají něco, čemu končí trvanlivost, tak je to se slevou jako v Česku.
o ubytování
Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Doporučil. Zvolil jsem variantu kolejí od školy a byl jsem spokojený. Tím, že mi je zařídila škola, tak jsem je nemusel shánět sám, tudíž ani řešit potvrzení přijmu a záruky, které jinak zpravidla chtějí při nájmu. Pokoj na kolejích byl sice malý, ale byl přiměřeně moderní, chytře navrhnutý a za tu cenu vklidu. Po příjezdu se dají měnit jak koleje, tak i pokoje za větší, pak záleží na ceně.
Lze taky sehnat ubytování ve studentských domech, kdy si víc studentů pronajme celý dům/byt prostě spolubydlení. Osobně jsem k tomu nějak netíhl, ale jde to.
Na obrázku je pokoj 9m2, vpravo je okno, "pode mnou" je stůl a vedle skříň, za rohem koupelna.
o zážitcích
Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Francie je dost velká, doporučil bych využít čas k cestování po ní. Cestoval jsem i na sever i na jih. Paříž je od Nantes zhruba dvě hodinky vlakem, naopak na pobřeží je to kolem hodinky, takže optimální na víkendové výlety. Francouzský venkov je zajímavý. Jinak klasika jako Bordeaux a Toulouse. Osobně se mi líbilo i Carcassonne, Montpellier, Perpignan a tam na jihu, Mít víc času, tak si zajedu i na východ, třeba zalyžovat do Alp.
Výhodou je, že pokud mají v daném městě univerzitní jídelnu, tak tam jde zpravidla zajít na oběd a použít k tomu kartu z hostitelské univerzity. Je to celý řetezec menz.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Převážně v jazyce hostitelské země. Mimo školu zásadně francouzsky, ve škole se administrativní věci daly řešit anglicky, stejně tak byly některé předměty v angličtině, ale ne všechno. S ostatními lidmi na Erasmu anglicky, ale taky francouzsky.
závěrečné hodnocení
Proč právě sem? V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Optimální vzdálenost od pobřeží, strategická poloha ke Cognac a Bordeaux. Paříž taky není daleko, ale zároveň už tam není tak draho. Taky tam lítal přímý let z Prahy, takže mohl být člověk za dvě hodinky v Česku.
Škola byla skvělá, profesoři se dali najít poutaví a zajímaví, velmi ochotný Erasmus koordinátor.
live-saving tips
Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Já měl všechno, taky jsem jel jenom s příručním zavazadlem a věci si poslal normálně dvěma velkými balíky. I zpátky jsem to posílal a přišlo mi to lepší než se tahat s kufrem.
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Spoustu věcí, ale bohužel je většinou člověk musí zjistit až na místě, mění se jak lidi tak postupy jak věci zařídit. Nicméně, za lékařskou prohlídku se nemá platit, pokud za ni platíte, tak je to špatně. Není to moc, ale mohl jsem si za to radši koupit pár drinků.
Nejvíc mě překvapilo, že...
Se dá všude najít parta, co si ráda zajde na fotbálek a pak když se pořádal šachový turnaj normálně na náměstí a ti co hráli seděli jen tak na krabicích. Bez nějaké větší organizace, pravidla byla napsána ručně na kusu kartonu a všichni byli spokojení.
Nejtěžší pro mě bylo....
Zjistit jak škola funguje, co si můžu a nemůžu dovolit, kdy jsou zkoušky, kdy je zápis předmětů, jak najít rozvrh.
galerie
Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!
1
ohodnoť zprávu!
ohodnoť zprávu!
omrkni i zprávy dalších autorů o
University of Nantes
Další zprávy z regionu Francie
bottom of page