top of page
Autor(ka):
Růžena Smrčková
Autor(ka):
fakulta:
Růžena
Smrčková
Fakulta sociálních věd
rok výjezdu:
2022/2023
email:
Máš otázku? Kontaktuj mě!
Růžena je k dispozici na sítích:
Autor(ka):
fakulta:
rok výjezdu:
Růžena
Fakulta sociálních věd
2022/2023
Utrecht University
praktická stáž
studijní pobyt
Jak Růžena hodnotí svůj pobyt?
univerzita
město
ubytování
finanční náročnost
o univerzitě
Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Jak s organizací, tak i z hlediska vybavenosti byla univerzita v Utrechtu velmi dobře zařízená. V rámci předmětů, kde byl třeba komerční software měli studenti k dispozici buď licenci nebo možnost přístupu ze vzdálené plochy.
Organizace byla velmi efektivní. Vzhledem k tomu, že na Utrecht univerzity je hojný počet studentů, jinak by to mohlo vyvolávat nepříjemné situace. Problém u mě bohužel nastal ale před pobytem, kdy jsem si zapsala předměty se zaměřením, které by pro mě bylo přínosné. Měsíc před nástupem na univerzity mi bylo řečeno, že nejsou k dispozici, a musela jsem si zvolit z předmětů, které mi nebyly moc blízké.
Co se ale týká organizace po příjezdu, tak vše šlo hladce. S tím, že veškeré dokumentace se preferuje v elektronické formě. Ale to není problém.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Organizace semestru se lišila. Akademický rok byl rozdělen na zimní a letní semestr, ale poté byly tyto semestry ještě rozděleny na dvě části, V první polovině se studovali ideálně 2 až 3 předměty a druhé taktéž.
Takže to nebylo jako v rámci FSV, kdy si student vybere na letní/zimní semestr cca 6 předmětů, a ty poté studuje po dobu celého semestru, ale 2 měsíce studuje intenzivněji třeba 3 předměty.
Přístup ke studentům se v mnohém nelišil. Jediným rozdílem byla automatizace komunikace se studijním oddělením, která je bez pochyby daná počtem studentů na Univerzitě, kdy je v Utrechtu více studentů.
Jak vypadá studentský život na univerzitě?
Život na Univerzitě v Utrechtu je velmi pestrý a rozmanitý. Student má možnost zapojit se do řady spolků a organizací s různým zaměřením - sport, diskuze, kulturní rozdíly, politika.
Dále jsem také velmi ocenila přístup univerzity k zahraničním studentům, jelikož hned po příjezdu pořádali informační přednášky s již "zaběhlými" zahraničními studenty.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou?
Komunikovala jsem v angličtině. V rámci univerzity s tím nebyl vůbec problém. Jediná situace, kdy jsem musela sáhnou po slovníku Nizozemštiny, byla pří sjednávání bydlení na koleji.
o městě
Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Utrecht hodnotím velmi pozitivně. Jde o poklidné studentské město s velkým množstvím parků a historických pamětihodností, kde jsou tam zejména kostely a dále také the Dom tower. Také je v Utrechtu spousta trhů, jak s jídlem tak i třeba deskami nebo oblečením.
o financích
Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Určitě nejdražší položka je najít ubytování. Já jsem měla štěstí a našla jsem ubytování přímo v rámci univerzity, takže jsem za něj rozhodně dala méně než většina studentů, se kterými jsem se potkala. Přesto ale se cena za ubytování téměř rovnala hodnotě měsíčního stipendia.
Dále je v Nizozemí finančně náročná doprava.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat?
Ušetřit se dá na potravinách - Plus nebo Kruidvat,Action.
Za dopravu se dá ušetřit pokud bude student jezdit na kole - třeba aplikace swapfiets.
o ubytování
Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Byla jsem ubytovaná na koleji - samostatný pokoj, sdílená koupelna a kuchyň. Cenově to byla asi nejlevnější varianta. Problém byl se spolubydlícími zejména pří úklidu. Ale poměr cena výkon by se lepší najít nedal.
Jen pro člověka spíše introvertního založení to mírnou výzvou. Ale o vystoupení z komfortní zóny Erasmus přeci jen je, takže s tím jsem zas takový problém neměla.
Každopádně obecně sehnat ubytování ve vhodné cenové relaci je v Nizozemsku pro studenty velmi náročné a rozhodně doporučuji hledat s předstihem, klidně i 3/4 roku do předu.
o zážitcích
Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Cestování v Nizozemí je z mého pohledu velmi finančně náročné. Jela jsem se podívat hlavního města, ale převážně jsem se snažila prozkoumat Utrecht samotný.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikovala jsem v angličtině. V rámci univerzity s tím nebyl vůbec problém. Jediná situace, kdy jsem musela sáhnou po slovníku Nizozemštiny, byla pří sjednávání bydlení na koleji.
závěrečné hodnocení
Proč právě sem? V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Utrecht je velmi pěkné město s bohatou historii a rozhodně stojí za to se do něj podívat.
Organizace v rámci univerzity šla velmi hladce, což není bohužel vždy nutností v rámci studijních pobytů v zahraničí.
Jako problém vidím velmi složité nalezení ubytování a také celkově finanční stránku. Pokud by student chtěl vyjít jen se stipendiem, tak to bude velmi náročné.
live-saving tips
Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
Nejtěžší pro mě bylo....
galerie
Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!
0
ohodnoť zprávu!
ohodnoť zprávu!
omrkni i zprávy dalších autorů o
Utrecht University
Další zprávy z regionu Nizozemsko
bottom of page