top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Lucie Horáčková

Autor(ka):

fakulta:

Lucie

Horáčková

Pedagogická fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Lucie je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Lucie

Pedagogická fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Ghent University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Lucie hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 5 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 5 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 3 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita vysoké úrovně. Kvalitní vzdělávání podložené výzkumy, velký akcent na samostatnost studentů. Převážně nové, moderní kampusy s kafeteriemi, přiměřeně velké přednáškové sály.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Semestr je rozdělený do 12 výukových týdnů. Není povinná docházka. Přednášky jsou oproti českým dost dlouhé, trvají zpravidla 3h (u některých oborů trvaly přednášky až 5h) a jsou mezi nimi krátké pauzy. Učitelé se snaží dělat přednášky interaktivní, je vždy prostor pro dotazy skrz on-line dotazníky. V některých kurzech se vyučující alternují, některé učí pouze jeden. Prezentace z kurzů a jejich nahrávky (všechny přednášky byly nahrávané) jsou vždy dostupné ve studijním systému Ufora. Systém je strukturovaný a vše se řeší přes něj- vyučující sem vkládají materiály a oznamují případné změny v programu (nemoc, pozdní příchod apod.)
Co je jiné oproti celému systému na UK je systém zkoušek. Student si nemůže sám vybírat termín, je dopředu určen a má jenom 1 pokus. 2. pokus je možný v srpnu v opravném termínu, ale nejsem si jistá, jak tento postup funguje pro zahraniční studenty. Zkouška trvá tak dlouho, jak je stanovená délka přednášky, čili některé zkoušky mohou trvat až 3 hodiny. Student má samozřejmě možnost odejít dříve, pokud zkoušku dokončil. Já jsem všechny zkoušky měla v podobě testu. Kvůli velkému množství studentů na jednotlivých přednáškách není téměř možné realizovat ústní zkoušku.
Některé předměty se zkouškou nezakončují, za to mají v průběhu semestru dané úkoly a dead-liny, které se musí plnit. Hodnotí se pak relevantnost argumentace v seminárních pracích, účast na skupinových diskuzích či včasnost odevzdání jednotlivých úkolů.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Na univrzitě obecně funguje plno fakultních spolků, ty jsou však spíše pro místní studenty. Perfektně zde však funguje ESN (Erasmus student network) a International support team, který je přímo od univerzity. V péči o mezinárodní studenty si dávají oba týmy opravdu záležet.
IST připravilo krásné uvítání, včetně merche a kuponů na hranolky, boat toar a dva drinky zdarma. Během semestru pak připravovali zajímavé akce jako vaření belgického jídla, vědomostní kvíz apod.
ESN nás taktéž provázelo celým semestrem, mimo party, pořádali různé výlety, pub kvízy, karaoke, beer pongy apod. Za zmínku stojí jejich opravdový zájem o studenty a jejich snaha být vždy nápomocní.

Volitelné předměty zaměřené na kulturu dané země vyloženě nejsou. Já jsem však měla zapsaný předmět Cultural studies, kde se probíraly různá témata a ze skupinových diskuzí šlo často poznat, jaký zhruba mají Belgičani mindset ( např. jsou vysoce tolerantní a respektující k LGBTQ komunitě a rovnosti pro ženy). Jazykové kurzy vlámštiny (holandštiny) jsou nabízeny za poplatek 65e na celý semestr. Nevýhodou je, že se pořádají jenom večer od 19:00-22:00
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Komunikace probíhá v angličtině. V Ghentu všichni plynule mluví anglicky. Bez mrknutí oka přejdou z vlámštiny do angličtiny.
Univerzita požaduje certifikát z angličtiny na úrovni B2, což ke komunikaci v rámci studentů bohatě stačí, reálně si však myslím, že některé přednášky a diskuze byly na úrovni C1.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Ghent je studentské město. Z 300 000 obyvatel je 100 000 studentů a město podle toho taky vypadá. Všude je plno mladých lidí, kteří posedávají v hospůdkách nebo na kraji vodních kanálů.Je to krásné historické město plné gotických staveb, kde se dá bloudit v malých uličkách, je vesměs poklidné, až na ulici zvanou Overpoort, což je hlavní ulice plná barů, kde je každý den plno studentů. Někdy se tam nedalo ani chodit.
Mezi moje oblíbené místo patřila náplavka, kde jsme si vždycky koupili belgické hranolky. Co celé Belgii shledávám jako velkou výhodou je malá rozloha. Člověk tak může jako celodenní výlet absolvovat výlet klidně na druhou stranu Belgie, my jsme takhle procestovali plno měst po celé Belgii (Bruggy, Brusel, Namur, Dinant, Ardennes apod.)
Další výhodou je krátká vzdálenost k Holandsku ale i k Francii a Německu, člověk tak může navštívit okolní státy a pocestovat i jinde.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Stipendium mi pokrylo převážně jen ubytování. Kolej stála 481e na měsíc. Ze stipendia mi tedy zbylo asi 120e. Je důležité si proto připravit dostatečný obnos peněz dopředu, případně si tam něco málo zkusit vydělat (je to ale obtížnější a zvážila bych, jestli tím na Erasmu ztrácet čas).
Zpočátku jsem se cen bála, ale pokud člověk nejí vyloženě jen v restauracích a kupuje si jídlo v obchodě, neutratí zase tolik peněz. Já jsem s naspořenými penězmi (cca 2000e) krásně vyšla a nijak jsem se extra neomezovala. Drahá je ještě doprava, cena se logicky liší na vzdálenosti, pro studenty je to zpravidla 8-12 e za jednu cestu. Pokud ale člověk cestuje přes víkend, může si zakoupit víkendový tarif, který bývá levnější.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Lidl je jasná volba i Belgii :-). Záleží však taky na produktech, některé věci mají levnější v jiných obchodech, pokud tedy člověk chce opravdu ušetřit musí obejít několik krámů, aby vysbíral to nejlepší. Mimo Lidl se dá ale taky dobře nakoupit v Albert Heijn (nejčerstvější potraviny, široký výběr), Proxy a Aldi.
V rámci úspor jak finančních tak časových taky doporučuju sehnat si kolo, buď koupit od místní a nebo si půjčit v půjčovně, jelikož se po Ghentu jezdí hlavně na kole a MHD zde nneí dvakrát funkční a rozhodně se nedostane do všech míst, kam potřebujete.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Zvolila jsem si kolej, kam je však obtížnější se dostat. Je potřeba si zažádat včas jelikož je malá kapacita, což je vlastně v Ghentu obecně velký problém. Mnoho lidí dojíždělo a bydlelo v Bruggách. Pokud se nepodaří sehnat kolej, je nutné dávat si pozor při hledání soukromého bydlení, jelikož je zde spoustu podvodníků. Vyžádejte si on-line prohlídku, telefonát s majitelem bytu apod.

Jinak kolej doporučuji, každý má svůj pokoj s koupelnou. Sdílená je kuchyň na patře, kde bývají 3-4 sporáky a většina vybavení. Bydlení na koleji je určitě lepší i pro společenský život.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
V Belgii se mi líbilo přímořské město Ostende, Bruggy a Dinant.
Mimo Belgii byl krásný Rotterdam a malé vesnice v Holandsku.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikace probíhá v angličtině. V Ghentu všichni plynule mluví anglicky. Bez mrknutí oka přejdou z vlámštiny do angličtiny.
Univerzita požaduje certifikát z angličtiny na úrovni B2, což ke komunikaci v rámci studentů bohatě stačí, reálně si však myslím, že některé přednášky a diskuze byly na úrovni C1.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Belgie možná není destinací číslem 1, nicméně já jsem si svůj pobyt tam velmi užila. Líbí se mi mentalita zdejších lidí, kteří jsou velmi milí, nápomocní ale zároveň to nikdy nepůsobilo otravným dojmem. Univerzita v Gentu je kvalitní a celkový přístup vyučujících i koordinátorů je velmi lidský. Město je nádherné, malé a zároveň nabízí spoustu možností. Skvěle zde fungují spolky. Za mě je to skvělé místo na Erasmus.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Ghent University

Další zprávy z regionu Belgie

bottom of page