top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Viktorie Roglová

Autor(ka):

fakulta:

Viktorie

Roglová

Filozofická fakulta

rok výjezdu:

2022/2023

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Viktorie je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Viktorie

Filozofická fakulta

2022/2023

logotyp fakulty rgb1 (3).png

University of Toulouse – Jean Jaurès

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Viktorie hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 4 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita Jean Jaurès II je velmi moderní komplex nedaleko centra města, ke kterému se dá jednoduše dostat metrem či autobusem. Veškeré přednášky mají studenti zpravidla v rámci tohoto kampusu, tudíž není potřeba nikam přejíždět, což je veliká výhoda. Na druhou stranu je však okolí kampusu poměrně opuštěné, nejsou zde podniky, kde by člověk mohl strávit čas mezi přednáškami. K tomu musí postačit prostory kampusu a velká školní knihovna. V kampusu se dalo snadno zorientovat, jedinou nevýhodou byl poněkud zastaralý způsob vyvěšování rozvrhů na nástěnkách jednotlivých kateder. Informace o rozvrhů na internetu často chyběly, proto bylo nutné vše "oběhnout", aby se člověk dozvěděl, kde má přednášky mít. Přímo v kampusu se nacházela i menza, kam se dalo za velice příjemnou cenu zajít na oběd. Pokud byla zrovna menza plná, dalo se zajít i k jednomu z foodtrucků nebo do skvělého vegetariánského bistra na katedře psychologie.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Přednášky a semináře probíhaly obdobně jako na mé domovské univerzitě. Obecně bych řekla, že jediný rozdíl z hlediska náplně vybraných předmětů bylo detailnější zaměření na daná témata. V literárních předmětech jsme například jedno dílo studovali v rámci několika týdnů, dělali jsme podrobnou analýzu úryvků díla. Zase v rámci jiného předmětu, zaměřeného na dějiny výtvarného umění, jsme skutečně podrobně analyzovali jednotlivé obrazy.
Způsob studia na univerzitě se tedy z mého pohledu nelišil ani tak obsahově, jako spíše přístupem vyučujících ke studentům. Často mi totiž připomínal má léta na střední škole. Profesoři studentům například zásadně tykali, na což nejsem z domovské univerzity zvyklá. Ovšem po odborné stránce bych nemohla většině z nich vytknout vůbec nic a celkově mohu říci, že mě zvolené předměty velmi obohatily.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 
Na univerzitě existuje několik spolků. Já sama jsem se účastnila hlavně na začátku semestru akcí pořádaných spolkem Eima, který organizoval aktivity pro zahraniční studenty. Jedná se o menší organizací než je například ESN, ale právě i díky tomu byly akce o něco komornější, měly až takový rodinný ráz. Jednotlivé organizace pořádají například i výlety. Univerzita samozřejmě nabízí i jazykové kurzy pro zahraniční studenty. Já sama jsem nenavštěvovala kurz francouzštiny, neboť mé celé studium bylo stejně jako v Čechách ve francouzštině, ale vybrala jsem si volitelný kurz okcitánštiny.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 
Ve škole jsem komunikovala výhradně francouzsky, jelikož francouzština byla hlavním jazykem mého studia. S ostatními studenty pak občas i anglicky.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Toulouse je krásné studentské město, daleko méně rušné než Paříž, ale i tak velmi živé. Město má nádhernou architekturu, v centru se nachází spousta památek, především kostely a katedrály. Mě si ale nejvíce získaly parky, především Jardin des plantes, kam jsem se chodila bavit s přáteli, učit, nebo jen odpočívat. Za návštěvu rozhodně stojí nedělní trh u kostela Saint-Aubin, kde si člověk mohl nakoupit skvělé jídlo za dobré ceny, ale zároveň i zažít autentickou atmosféru. Ve městě je spousta skvělých podniků, a to barů, restaurací i kaváren, které jsou převážně ve čtvrti Carmes, tedy v centru města.

o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Se stipendiem jsem nakonec vyšla dobře. Z větší části pokrylo ubytování, které jsem si hledala sama a které bylo největší položkou z hlediska financí. Pokud však člověk získá místo na koleji, velmi tím ušetří. Toulouse obecně není příliš drahé město. Za potraviny zde člověk utratí v průměru tolik co v Čechách, za některé potraviny i méně a kvalita je vysoká.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 
Všem studentům v Toulouse bych doporučila co nejdříve si vyřídit příspěvek na bydlení v CAF. Nárok na příspěvek mají všichni zahraniční studenti a mně osobně hodně pomohl. Doporučila bych ale chodit vše vyřizovat osobně na jejich pobočku u Palais de Justice, kde jsou většinou velmi ochotní pracovníci a vše s vámi poměrně rychle vyřeší. Přece jen ve Francii to je občas s veškerou tou byrokracií dosti o nervy, proto je lepší řešit věci osobně. Co se nákupů týče, nejlevněji se dá nakoupit v Lidlu, který má ale poněkud omezený sortiment. Všechno potřebné jsem většinou našla v Carrefouru a poté jsem chodila na trhy. Těch je v Toulouse opravdu spousta a často i na nečekaných místech. My měli malinký trh přímo před domem a zelenina a ovoce se tam daly koupit opravdu nejlevněji.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Já měla ubytování v soukromém bytě, který jsem sdílela se 3 dalšími spolubydlícími. V zásadě bych tuhle variantu doporučila, protože já jsem díky tomu získala skvělé spolubydlící a spoustu skvělých zážitků. Na druhou stranu však bylo bydlení o dost dražší než to na koleji. Určitě bych doporučila vyřídit si pojištění domácnosti. Ve Francii jej musí mít každý nájemník i ve sdíleném bydlení. Nevyplatí se toto podcenit, protože my jsme v našem bytě měli za dobu pobytu hned několik nešťastných nehod jako rozbitý spotřebič, nebo protékající strop a veškeré náklady musely být uhrazeny právě z pojištění.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Během pobytu jsem tolik necestovala, byla jsem pouze v okolních městech. Určitě ale doporučuji využít regionální vlakovou dopravu, která bývá přes září pouze za 1 euro (v rámci regionu), po zbytek roku pak bývají podobné akce přes víkend.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Ve škole jsem komunikovala výhradně francouzsky, jelikož francouzština byla hlavním jazykem mého studia. S ostatními studenty pak občas i anglicky.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Za výběr Toulouse jsem nakonec moc ráda. I přes to, že můj pobyt měl své mouchy, poznala jsem spoustu skvělých lidí. Toulouse bych doporučila všem, kteří zrovna nevyhledávají rušné velkoměsto, ale pořád chtějí být v centru dění. V Toulouse to žije opravdu po celý rok a myslím, že se tu nikdo nudit nebude. Studentům humanitních oborů bych s klidným srdcem doporučila i studium na univerzitě Jean Jaurès II. Byť je potřeba obrnit se větší dávkou trpělivosti a přijmout fakt, že ne vždy všechno bude fungovat, tak nabízí univerzita spoustu zajímavých předmětů, ze kterých si každý vybere ty svoje.

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Některé základní léky (třeba sirup proti kašli - ve Francii se prodávají buď homeopatické nebo takové, které by skolily i slona, nic mezi tím) a trekingové boty (v Toulouse všichni pravidelně vyrážejí na hiking).
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
Nejvíc mě překvapilo, že...
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....
Zvyknout si na ten laxní přístup místních a na horké počasí (v Toulouse je opravdu teplo až do listopadu).

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

University of Toulouse – Jean Jaurès

Další zprávy z regionu

bottom of page