top of page
Autor(ka):
Cyril Matoušek
Autor(ka):
fakulta:
Cyril
Matoušek
Matematicko-fyzikální fakulta
rok výjezdu:
2020/2021
email:
Máš otázku? Kontaktuj mě!
Cyril je k dispozici na sítích:
Autor(ka):
fakulta:
rok výjezdu:
Cyril
Matematicko-fyzikální fakulta
2020/2021
University of Franche-Comté
praktická stáž
studijní pobyt
Jak Cyril hodnotí svůj pobyt?
univerzita
město
ubytování
finanční náročnost
o univerzitě
Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Mám zkušenosti pouze s navštěvováním komplexu budov ve čtvrti La Bouloie spadajícím pod vědecko-technickou fakultu (UFR Sciences et techniques). Jedná se o řadu několik málo desítek let starých budov s průměrným vybavením i prostředím, srovnatelných s budovami MFF v Troji. Poblíž se nachází park a universitní astronomická observatoř. Univerzita však má i své historické budovy.
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení?
Výukové hodiny se dělí na přednášky a cvičení (stejně jako v ČR). Nutno však podotknout, že rozvrh hodin je na každý týden úplně jiný.
V rámci cvičení se píší dva testy, jeden malý a jeden velký. Na konci semestru se koná závěrečná (písemná) zkouška. Tyto tři testy jsou hodnoceny na stupnici 0-20 bodů, závěrečná známka je stanovena jako vážený průměr těchto hodnot. Student prošel, pokud získal více než 10 bodů. Bodování nezávisí na kvalitě vypracování testů lineárně, ale je škálováno tak, aby bylo velmi obtížné dosáhnout získat než 18 bodů a aby bralo v potaz i výsledky ostatních studentů.
Závěrečné zkoušky ze všech předmětů se konají v rámci jednoho jediného týdnu na konci semestru. Opravné termíny z obou semestrů se konají na konci června.
Jak vypadá studentský život na univerzitě?
Je k dispozici volitelný předmět – francouzština pro výměnné studenty, na který jsem byl zapsán.
O pestrou nabídku volnočasových aktivit pro zahraniční studenty se starala skupina ESN Besançon.
Studentské spolky existují a i univerzita nějaké aktivity nabízí, ale mnoho o tom nevím.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou?
Komunikoval jsem v jazyce hostitelské země, tj. ve francouzštině. Předměty, na které jsem byl zapsán, nebylo možné studovat v jiném jazyce. Univerzita však nevyžaduje před zápisem prokázání jazykové znalosti.
o městě
Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Besançon je spíše menší, byť rušnější univerzitní město. Historické centrum města se nachází v meandru řeky a je tak naštěstí zcela odděleno od moderní zástavby. Určitě ho stojí za to celé prochodit, a ani to nezabere tolik času. Okolí města je protkáno hustou sítí pevností ze 17. století. Mezi nejvýznamnější pamětihodnosti patří Musée des Beaux-Arts et d'Archéologie (nejstarší muzeum ve Francii), Musée du Temps, rodný dům Viktora Huga, katedrála sv. Jana a citadela. V citadele se kromě několika muzeí o historii nachází i ZOO. Za návštěvu stojí také i pomník padlých z 2. světové války u La Chapelle des Buis, odkud je krásný výhled na město. Místní kopcovitá krajina dává řadu možností na kratší i delší výlety, typicky s řadou vyhlídek.
o financích
Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?
Besançon je jen o něco málo dražší než Praha, některé zboží zde lze ale sehnat i levněji. Čistě jen se stipendiem vyjít nelze, ale nechybí tomu málo. Mně pokrylo náklady asi ze 75 %, přičemž bych byl býval mohl šetřit i více. Ale pozor, ceny ve větších francouzských městech, nota bene v Paříži jsou násobně vyšší než v Besançonu.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat?
Nakupovat v supermarketech a diskontních řetězcích. V menzách (Restaurant Universitaire) lze sehnat oběd/večeři za 3,30 € s pečivem a dvěma svačinami v ceně. Lze také požádat o sociální podporu na ubytování u CAF (Caisse d‘Allocations Familiales), na kterou mají nárok i cizinci. Výše sociální podpory závisí na řadě faktorů, moje činila cca. 70 € měsíčně.
o ubytování
Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Bydlel jsem na koleji (Crous) v pokoji pro jednu osobu o rozloze 9 m^2. Pokoj má svou vlastní koupelnu a ledničku a je připojen na kolejní wi-fi. Prostor je to malý, ale z možností bydlení zdaleka nejlevnější. Výrazně chyběla akorát vlastní kuchyňka, musel jsem chodit do společné. Těm, co toto nevadí, mohu kolejní pokoj vřele doporučit.
o zážitcích
Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Na cestování po zemi jsem používal převážně vlaky. Síť rychlovlaků TGV poskytuje rychlé spojení i na delší vzdálenosti. Vlaky jsou ale o dost dražší než v ČR, jízdenky je třeba nakupovat dostatečně dopředu, než se cena vyšplhá do závratných výšin. Autobusy jsou levnější, ale nejezdí na zas tolik míst.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?
Komunikoval jsem v jazyce hostitelské země, tj. ve francouzštině. Předměty, na které jsem byl zapsán, nebylo možné studovat v jiném jazyce. Univerzita však nevyžaduje před zápisem prokázání jazykové znalosti.
závěrečné hodnocení
Proč právě sem? V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Je tu všechno. Skvělá komunita mezinárodních studentů, nádherné město plné památek a spousta míst na výlety do přírody. Besançon navíc není daleko od dalších slavných francouzských měst, jako třeba Dijon, Dole či Lyon.
live-saving tips
Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Chilli mleté, kmín celý, lžíci na boty, rodný list (s překladem do francouzštiny), becherovku a české pivo.
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...
...že na některé administrativní úkony je třeba mít francouzské telefonní číslo či účet u francouzské banky.
Nejvíc mě překvapilo, že...
...že dvojí kvalita potravin skutečně existuje. Některé pokrmy, jako třeba zelenina, uzeniny či ryby, jsou opravdu mnohem lepší ve Francii než v Česku a to i na stejných cenových hladinách.
Nejtěžší pro mě bylo....
Začátek semestru, hlavně registrace na škole a pochopení systému výuky. Člověk se musel na všechno zeptat sám. Odpovědí se mi dostalo rychle a s ochotou, ale žádná informace se ke mně nedonesla, aniž bych se na ni musel explicitně ptát.
galerie
Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!
0
ohodnoť zprávu!
ohodnoť zprávu!
omrkni i zprávy dalších autorů o
University of Franche-Comté
Další zprávy z regionu Francie
bottom of page