top of page

databáze mobility na UK

damo

E5CEF5E8-4053-4D0B-81C7-33CD4C48F1DF.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Autor(ka):

Dominika Spoustová

Autor(ka):

fakulta:

Dominika

Spoustová

Husitská teologická fakulta

rok výjezdu:

2021/2022

email:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
0F974C36-D148-4341-B15B-7EBFC59F1CF6_edited.png

Máš otázku? Kontaktuj mě!

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Dominika je k dispozici na sítích:

2.png
4.jpg

Návrh bez názvu (37).png
Návrh bez názvu (26).png

Autor(ka):

fakulta:

rok výjezdu:

7A08668F-0652-4DA1-A637-F6E45158A1D1.png
Návrh bez názvu (38).png
Návrh bez názvu (40).png

Dominika

Husitská teologická fakulta

2021/2022

logotyp fakulty rgb1 (3).png

Heidelberg University

praktická stáž

studijní pobyt

Jak Dominika hodnotí svůj pobyt?

univerzita

průměrné hodnocení je 4 z 5

město

průměrné hodnocení je 5 z 5

ubytování

průměrné hodnocení je 3 z 5

finanční náročnost

průměrné hodnocení je 4 z 5

o univerzitě

Čím byla tvá univerzita výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Univerzita v Heidelbergu představuje velkou vzdělávací instituci. Fakulty humanitních oborů jsou umístěny v historickém centru města, kdežto technické, přírodovědné a medicínské fakulty se nacházejí v moderním kampusu "Neuheim" na druhé straně města od řeky Neckar. V Neuheimu mohou studenti zdarma navštívit botanickou zahradu, kde je možnost i poobědvat z přilehlé menzy. Botanická zahrada v Neuheimu má přívětivou atmosféru a náštěvu bych studentům doporučila.

Já se nicméně pohybovala převážně v historické části města. Na náměstí "Universitätplatz" je pro studenty (mimo jiné) k dispozici velká knihovna "Hauptbibliothek Altstadt" a menza. Knihovna je moderní, prostorná a nabízí velké množství svazků knih. Tato knihovna byla z mého pohledu nejlépe vybavenou knihovnou, kterou jsem kdy navštívila.
Menza nabízela levné a veganské jídlo. Studenti měli ještě na výběr různé lahůdky z kavárny a samooblužního pultu.

"Institut für Religionswissenschaft", kde jsem studovala, se nachází v menší budově na náměstí Fischmarkt přímo v historickém středu města s výhledem na Heidelbergský zámek. Do fakultní budovy studenti procházejí dvorem. V ranních hodinách byla na fakultu dobrá dostupnost, v odpoledních hodinách se však ulice zaplnily turisty a dostupnost byla obtížnější. Vnitřní prostory fakulty byly moderní a disponovaly klimatizací. Na fakultě panoval klid pro studium a zpravidla nebylo přítomno mnoho studentů
Co tě první napadne, když pomyslíš na svou "adoptivní" univerzitu. Čím byla výjimečná? Jak vypadaly prostory ve kterých jsi studoval(a) a univerzitní vybavení? 
Ano, liší se organizace semestru. V Praze (konec února - konec května) jsme na fakultě začínali a ukončili letní semestr dříve než v Heidelbergu (začátek dubna - začátek srpna).

Na Institutu pro religionistiku byli všichni zaměstnanci, jak administrativní tak pedagogové, vstřícní a vždy odepisovali na emaily. Překvapilo mě, že v průběhu doktorandského semináře, který jsem navštěvovala, studenti profesorovi tykali.
Diskuze na semináři byly obecně živé a studenti se rádi zapojovali do debat. Kvůli živosti těchto diskuzí končil seminář i o dvě hodiny později, než bylo původně v plánu.
Jak vypadá studentský život na univerzitě? 

Vím pouze, že k dispozici pro studenty byly jazykové kurzy němčiny.
Dalších kurzů nebo dobrovolných aktivit jsem se neúčastnila, jelikož jsem již jednou v Německu studovala a život na německé univerzitě zakusila před sedmi lety v Bayreuthu.
Studoval(a) jsi v angličtině, nebo v jazyce hostitelské země? Jaké požadavky jsou v oblasti jazyka kladeny univerzitou? 

Všechny emaily, které jsem dostávala z Heidelbergu, byly dvojjazyčné. Možnost byla komunikovat v obouch jazycích, studenti si tedy mohli jazyk vybrat.

Já jsem se rozhodla komunikovat v jazyce hostitelské země, jelikož jsem si chtěla jazyk procvičit a vybrala jsem si seminář v německém jazyce.
5A170184-F269-4CC6-B7FA-C6050C8D2DCE.png

o městě

Jak na tebe město působilo? Jak byste jej charakterizoval/a? Co je zde zajímavého k vidění?
Heidelberg je pravděpodobně jedno z nejhezčích měst, ve kterých jsem žila.
Městem protéká řeka Neckar a obklupují ho smíšené lesy. Zeleň je všudypřítomná. I přes to, že v létě byly velmi horké dny (i 40 stupňů), noci byly vcelku chladné (kolem 15 stupňů).

Líbilo se mi, že obyvatelé se dopravovali převážně na kolech (město tomu bylo přizpůsobeno). Žila jsem v klidné a zelené čtvrti (Rohrbach), kde nebylo na ulicích mnoho lidí. Stačilo mi, že poblíž byl supermarket dobré kvality. Na univerzitu jsem chodila pěšky klidnou ulicí, která byla vyhrazena pro kola.
V centru bych nechtěla žít. S ohledem na množství památek, především Heidelbergský zámek, je město v letní sezóně plné turistů. O víkendu jsem se centru vyhýbala, jelikož úzké uličky téměř nebylo možné projít.
Podle mého názoru je Heidelberg velmi multikulturní, i když není příliš velký. Žije zde množství přistěhovalců, kteří nemluvili německy.

Mezi má oblíbená místa patřila stezka filosofů "Philosophenweg", ze které bylo vidět na řeku Neckar a historické centrum. Bylo zde mnoho možností k výletům, mnohé cesty ze stezky vedly do lesa. Většina lidí se shlukovala mezi památkami, takže stezka nebyla příliš rušná. Bylo možné, si zde číst, studovat, opalovat se, udělat si piknik.
Dále jsem se ráda procházela u břehu řeky Neckar a pozorovala ptáky.



o financích

Jak lze podle Tvojí zkušenosti vyjít se stipendiem? Kolik procent výdajů Vám pokrylo? Jaký je Váš názor na ceny v zemi obecně?

Stipendium mi stačilo.

Problém jsem měla ze začátku, kdy jsem musela zaplatit kauci k ubytování (ve výší 500 euro) a studentský poplatek (100 euro). Jelikož jsem cestu plánovala dlouho dopředu, kupovala jsem si včas i jízdenky. Stipendium mi nicméně přišlo až po těchto výdajích. Proto jsem na začátku byla nervózní.

Ceny v Německu mi přišly vysoké ve službách. Například v restauracích (oběd cca za 12 euro) a kavarnách. Nicméně ve studentských menzách bylo podle mého názoru jídlo naopak levné (2, 5 euro za oběd). Cena ubytování na koleji byla podle mého názoru přívětivá. Převážně jsem se stravovala jídlem ze supermarketu a obědvala jsem ve studentské menze. Jelikož jsem poměrně šetřila, tak mi peníze ze stidependia zbyly. Koupila jsem si za ně studijní knihy, které v Čechách nejsou k dispozici.

Stále čekám na kauci, která mi ještě nebyla vrácena.
Poraď prosím spolužákům, jak ušetřit - Kde nakupovat? Jaké služby lze v rámci úspory financí využívat? 

Doprava : Doporučuji všem studentům pořídit si kolo a jezdit po městě na kole. Já jsem chodila pěšky. Díky tomu jsem měla i čas poznat město jiným způsobem a ušetřila jsem za dopravu. Doprava je v Heidelbergu kvalitní (tramvaje a autobusy), ale drahá (lístek za 2, 60 euro).

Jídlo: Doporučuji běžné supermarkety (Tegut, Rewe). Nabízejí zpravidla velký výběr potravin, které jsou kvalitní a chutné. Na kolejích si lze i vařit. Stravování v restauraci je podle mého názoru v Heidelbergu hodně drahé, nechávala bych si takové návštěvy spíše za odměnu (po zkoušce, dlouhém semináři atp.). Fast foodům bych se vyhnula zcela, jelikož jsou dražší a jídlo v nich není příliš chutné.
Návrh bez názvu (42).png

o ubytování

Jaké ubytování sis zvolil(a)? Doporučil(a) bys jej ostatním? A pokud ne, jaká varianta ubytování je podle Tvých zkušeností nejlepší (kolej, ubytování v soukromém bytě, soukromá kolej, sdílený pokoj a podobně...)?
Já jsem bydlela na koleji z finančních důvodu. Ceny soukromého ubytování jsou v Heidelbergu velmi vysoké. Ze stipendia bych nájem neuplatila a raději jsem chtěla investovat například do knih nebo návštěvy kavárny.

Kolej byla pro mladší studenti podle mě vyhovující. Jeden pokoj se vším vybavením (stůl, postel, skříně, police, židle). Společné prostory byly záchod, koupelna a kuchyně. Na patře se mnou bydleli mladší studenti (nastupující bakaláři), převážně Němci.

Já jsem nové přátele nehledala, ale řekla bych, že k seznamování a trávení volného času na koleji byla možnost.

o zážitcích

Využil(a) jsi Erasmu k cestování po tvé zemi/Evropě? Jaké jsou tvoje nejlepší cestovatelské zážitky? Co naopak nedoporučuješ?
Rekreačně jsem mimo Heidelberg necestovala.
Chodila jsem na výlety v Heidelbergu, jelikož tam bylo mnoho přírodních tras bez lidí.

Dojížděla jsem autobusem. Cesta je z Prahy velmi dlouhá, 7 hodin, ale vyhovovalo mi, že se jedná o přímý spoj a autobus (až na výjimky) jezdil na čas. Zkusila jsem cestovat i vlakem, nicméně s Deutsche Bahn nemám dobrou zkušenost. Za prvé je vlak mnohem dražší než autobus a za druhé mají vlaky téměř vždy zpoždění. Stalo se mi, že vlak se za cesty "rozbil" a musela jsem přestoupit na jiný, městský, vlak, kvůli čemuž jsem nabrala zpoždění, které (ještě kvůli nehodě na dálnici) trvalo dohromady 16 hodin. To byla jedna z nejhorších cest.
Bylo zajímavé, že na jaře, kdy jsem jela poprvé do Heidelbergu, stála jízdenka pod 1 000 korun, v průběhu letní sezóny se ceny jízdenek zvedly a vyšplhaly i ke 2 000 korun.
Jazyk a kultura: jakých kulturních odlišností jste si všiml/a? Jak jste se vypořádával/a s národním jazykem? Byl to i jazyk vašeho studia? Máte pocit, že jste se v jazyce díky pobytu posunul/a?

Všechny emaily, které jsem dostávala z Heidelbergu, byly dvojjazyčné. Možnost byla komunikovat v obouch jazycích, studenti si tedy mohli jazyk vybrat.

Já jsem se rozhodla komunikovat v jazyce hostitelské země, jelikož jsem si chtěla jazyk procvičit a vybrala jsem si seminář v německém jazyce.

závěrečné hodnocení

Proč právě sem?  V čem je lokalita výjimečná? Proč bys své kamarády do své země/ města poslal/a ty?
Univerzita v Heidelbergu nabízí vše potřebné svým studentům ke klidnému a úspěšnému studiu: plně vybavené knihovny s možností prezenčního studia, studijn materiály dostupné online, nabídku ubytování na kolejích za příznivou cenu, přátelské prostředí na fakultě, rozmanité (veganské) a ekonomicky nenákladné stravování v menzách, studentské kavárny v centru města (Marschal's cafe).

live-saving tips

Kdybych jel(a) znovu, určitě bych si nezapomněl(a) zabalit..
Nic bych neměnila.
king charles-03_edited_edited.png
Před odjezdem bych býval(a) rád(a) věděl(a), že...

se nemusím tolik stresovat, jelikož na fakultě byli velmi vstřícní a nápomocní lidé.
Nejvíc mě překvapilo, že...
bylo zapotřebí velké množství administrativy.
A75FC52E-9D3D-4F71-9E42-309E00B470CF.png
Nejtěžší pro mě bylo....

vše dobře naplánovat (cestu, ubytování) a vybrat si vhodný seminář, abych měla dostatek času na psaní disertace.

galerie

Návrh bez názvu (41).png

Pomohla ti tato zpráva? Dej jí lajk a posuň ji v seznamu výše!

0

ohodnoť zprávu!

Jak hodnotíš zprávu?

ohodnoť zprávu!

omrkni i zprávy dalších autorů o 

Heidelberg University

Další zprávy z regionu Německo

bottom of page